Ubuntu Windows 7'ye karşı!

Win 7 fırtınası sürüyor; Ubuntu pusuya yatmış bekliyor: Peki ama gerçekten bir şansı olabilir mi?

  • Ali Güngör
Ubuntu Windows 7'ye karşı!
Ubuntu, Linux dağıttımları içerisinde en popülerlerinden biri

Windows 7 tam gaz yayılırken Ubuntu'nun son sürümü 9.10 da bizlerle. Windows 7'nin gelmiş geçmiş en iyi Windows olduğu konusunda neredeyse herkes hemfikir. Peki ama bu kadar güçlü bir rakip karşısında yeni Ubuntu'nun şansı olabilir mi? Bu şansı yaratmaya aday; en azından Linux dünyasını bir adım ileriye götürebilecek 5 özelliği bir araya getirdik.

Yeni Ubuntu testte! makalemizi de kaçırmayın.

1 Güvenlik

Windows 7 kendisinden önceki Windows sürümlerinden daha yüksek güvenlik vaat ediyor. Microsoft düzenli güncellemeler çıkartmayı sürdürüyor. Ancak sorun şu ki Windows dünyanın en yaygın işletim sistemi. Bu yüzden en çok zararlı yazılım Windows için hazırlanıyor, Windows açıkları Linux açıklarından daha çok saldırıya uğruyor. Linux için zararlı yazılım hazırlamaktansa Windows için hazırlamak daha geniş kitlelere zarar verme imkanı doğuruyor.

Windows bilgisayarları güvenli tutmak mümkün ancak bunun için dikkatli olmak, sık sık güncelleme yapmak ve anti-virüs, anti-zararlı yazılım, firewall uygulamaları kullanmak gerekiyor. İnternette yeni tehlikelere karşı uyanık olmak gerekiyor. Windows 7'nin de bu gerçeği değiştirmesi mümkün değil.

Öte yandan Linux ve bu en son Ubuntu sürümü daha düşük profile sahip. Zararlı tehlikesi daha düşük ve kullanıcılar daha dikkatsiz davranma lüksüne sahip. Ubuntu'nun en son sürümü de mevcut Linux açıklarını kapatıyor, zararlılara karşı daha güvenli bir ortam sunuyor. Ancak unutulmamalı; Linux kullanıyorum deyip her kapıyı açık bırakırsanız, zararlılar er geç sizi de bulacaktır.

2 Ücretsiz

Eski donanımda çalışıyor, ücretsiz ve hızlı

Ubuntu 9.10'u 2GHz'ten yavaş, tek çekirdekli bir işlemciyle ve 512 MB bellek ile rahatça kullanmak mümkün. Yani 9-10 yıllık bilgisayarlar için yepyeni bir işletim sistemi mevcut. Windows 7 de çok eski donanımlarda çalışabiliyor ve bu sayede Linux- Windows sistem gereksinimleri arasındaki farkı bir nebze kapatıyor; ama tamamen değil.

Linux yazılımları Windows yazılımlarından daha az sistem kaynağı tüketiyor ve bu açıdan daha verimli çalışıyor. Windows 7 verimli de olsa yeni uygulamaların hepsi bu kadar verimli değil.

Esas mesele Windows 7'nin ve uygun Windows yazılımlarının ücretli, Ubuntu'nun ve Linux yazılımlarının büyük çoğunluğunun ücretsiz olması. Windows 7'yi ucuza almak mümkün ama Ubuntu bedava. Üstelik farklı Windows 7 sürümleri farklı fiyatlarla satılıyor ve aralarında özellik farkları var. Ubuntu'nun özellikleri kısılmış bir sürümü yok, buna gerek de yok.

3 Kolay kurulum

Windows'te yükseltme Ubuntu'da yükseltmeden daha zor

Windows 7'yi kullanmanın en temiz, en iyi yolu sıfırdan kurulum yapmak. Bunun için veri yedeklemeye oldukça uzun bir zaman ayırmak gerekiyor. Temiz kurulum yerine yükseltme yapan Vista kullanıcıları da çok büyük bir zorluk yaşamıyor.

Ancak Linux kurmak da artık eskisi kadar zor değil: Ubuntu'nun en son sürümüne geçmek için yapılması gerekenler çok ama çok basit. Yeni sürümü indirip bir diske yazdıktan sonra takıp kurmak yeterli. Kullanıcılar mevcut işletim sisteminin üzerine yeni sürümü kurup en son sürüme kavuşuyor. Toplam bir saatte geçiş tamamlanmış oluyor. Üstelik aktarma araçlarıyla uğraşmaya da gerek yok.

Windows XP'den Windows 7'ye geçmek pratikte 8 saat sürebiliyor. Vista'da da aktarılacak veri miktarına göre bu süre uzuyor, 20 saati bile bulabiliyor. Yeni bir Windows 7 bilgisayar ya da sadece sabit disk alarak kurulumu buna yapmak çok daha mantıklı bir seçenek.

4 Donanım uyumu

Windows 7'nin sürücüleri uyumlulukta iyi ama Ubuntu bu konuda çok başarılı

Linux'un ve Ubuntu'nun donanım uyumluluğu biraz küçümseniyor. Ubuntu Linux geniş bir sürücü desteğine sahip ve mevcut donanımların çoğunu otomatik olarak tanıyıp sorunsuz bir şekilde kullanmaya başlıyor. Bununla birlikte ekran kartı ve çipset sürücülerinin indirilip kurulmasında fayda var. Çünkü en son sürümleri ekran kartından tam verim almak için gerekli.

Windows 7'nin sürücü desteği de çok gelişmiş durumda. Vista çıktığı zaman sürücüleri oldukça zayıf durumdaydı ama Windows 7'de böyle bir sorun yok. Ancak halen bazı eksiklikler var. Örneğin iPhone sychronisation hatası bunlardan biri. Bu sorunun kaynağı, 64 bit Windows 7 ile yüksek uçtaki bazı anakartlarda bulunan Intel P55 Express çipsetten kaynaklanıyor.

5 Uygulamalar

Ubuntu'yla kurulur kurulmaz çalışmaya başlamak mümkün

Windows'un yaygınlığı sayesinde yazılım avantajına sahip olduğunu biliyoruz. Windows için çıkan yazılımlar, Linux için çıkan rakiplerine göre çok daha gelişmiş, rafine yazılımlar. Müzik dinlemek, film izlemek, video düzenlemek, resim düzenlemek gibi işlemlerin hepsini Ubuntu'da kolaylıkla ve ücretsiz yazılımlarla yapmak mümkün. Sorun kullanılan yazılımların bir Adobe Photoshop kalitesinde olmaması. Bunu dengeleyen unsur elbette yazılımların ücretsiz olması.aynı kalitede ücretsizyazılım bulmak imkansız.

En önemli nokta şu, Ubuntu kurar kurmaz içerisinde ücretsiz ofis yazılım paketi olan OpenOffice ile geliyor. Sadece ofis de değil, yani bir Windows kurulumunda tek tek kurmak gereken sayısız yazılım var. Her şey lisanslı ve ücretli olduğu için yeni bir PC alan kullanıcılar, bilgisayarı çöplüğe çeviren 30 günlük deneme sürümlerinden oluşan bir orduyla karşı karşıya kalıyorlar. Temiz kurulumdan sonra hemen çalışmaya başlamak kolay olmuyor. Bir şeyler eksik kalıyor ve indir, kur derken vakit harcanıyor. İndir kur dedik çünkü şunu unutmamak lazım: Windows için de sayısız ücretsiz yazılım var. Ama Ubuntu Linux kurulduğu andan itibaren göreve hazır ve güçlü bir paket.

Yeni Ubuntu testte! makalemizi de kaçırmayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 38 Yorum

ubuntu iyi bir işletim sistemi fakat Bu seferr karşısında duramıcak gibi windows 7'nin

9.10 gerçekten muhteşem deneyenin vazgeçebiliceğini sanmıyorum

Sonuç paragrafını yazsaydınz güzel olurdu di mi? ubuntu > win7

not: ubuntu nun sunduğu oneubuntu servisini atlamışsınız. Acaba win7 boyle bir hizmet için ne kadar para isterdi?

Şu anda Pardus kullanıyorum.Sistem olarak hiçbir sorunum yok.Temel ihtiyaçlarımın da çoğunu karşılıyor.Sistemi çok seviyorum ve destekliyorum ama hiçbir Linux'un Windows'a karşı şansı yok; çünkü donanım tanımama sorunu var.(Printer, Scanner, TV kartı, Wireless kartı vs.)Ve de özellikle yazılım eksikliği sorunu var.

Linux'un süratle donanım tanımama ve yazılım eksikliği sorununu ortadan kaldırması lazım.Linux'un bu iki soruna konsantre olması gerekir.

Bana kimse Wine'dan bahsetmesin.Wine Acrobat Reader'ı çalıştırsa ne olur, çalıştırmasa ne olur!

Wine geliştiricileri bu kadar uğraşacaklarına oturup 50 tane adam gibi yazılım hazırlasalardı, Linux profesyonellerin ihtiyaçları dışındaki tüm ihtiyaçları karşılardı.

Ortada çok güzel bir sistem var ama donanım ve yazılım sorunu işi mahvediyor.

hani apple olsa tamam derdik de bu ubuntu bile kendini win7 rakibi olarak görüyorya ne diyeyim artık.ancak win7ye karsı olur ötesine gecemez bu ubuntu.ücretsizmiş birde.yetmez ubuntunun kendini kullanıcılara kullandırtabilmesi için üstüne birde ücret ödemesi lazım ki ancak o zaman.microsoft fanatikliği yapmıyorum ama zamanında kullandım nefret ettim ve bıraktım tıpkı vista nefreti gibi de dönmem birdaha.efendim virüs yokmuş.eeee bi zahmet olsun okadarda-ki buda sürekli değil azıcık daha yaygınlaşsın windows gibi görürüm ben o zaman virüsün alasını-...aklınız varsa ve tabii donanımınız da varsa win7 kullanın derim başka da birsey demem.saygılar hürmetler.

ubuntu olsa olsa wındows 95 in rakıbı olur :)))

2 ay önce şöyle bir deneyeyim diye acer diz üstü bilgisayarıma ubuntu 9.04 kurmuştum. Xpyi bir dahada açmadım. Geçen haftada 9.10 yayınlandı ve sistemimi yükselttim. Bir işletim sistemi düşününki yaklaşık 20 dakikada hardiske format atıp tüm sistemi kursun. Ofisinden grafik düzenleyicisine, firefoxtan ses video oynatıcılarına kadar tüm programlar kurulu ve donanımlarda tanıtılmış olsun. Üstelik sisteminiz kullandıkça şişmesin hep stabil kalsın. Yerim ben o windows 7yi benim xpde bile kasılan makine ubuntuyla uçuyor. Lütfen herkez bir kez denesin ubuntuyu ve ona göre yorumlasın.

bir gun gelcek herkes linux kullancak :)

Armut piş ağzima düüşş

Windowsu kurduktan sonra bir zahmet programlarıda kurmak bu kadar zor olmasa gerek.. Sanki her sabah yeniden kurmak zorunluluğu varmış gibi zormu yani yeni bir windowsa program yüklemek?

''aynı kalitede ücretsiz yazılım bulmak imkansız.''

Bu cümle ubuntunun neden windows 7 rakibi olamayacağını açıklıyor zaten

Dünya açık kaynağa yönelirken Google ChromeOS işletim sistemini inux tabanlı hazırlarken,İBM ve İntel gibi büyük devler linux'a yatırım yaparken Windows 7'nin övülmesi şaşıtıcı. Win 7'yi kullanınca resmen Amerikaya bağımlısınız . Gelecek açık kaynakta ve linux işletim sisteminde.

arkadaşlar bu windows un müthiş program desteği , müthiş sürücü desteği diye konuşan arkadaşlara sorarım eğer windows piyasaya bi 10-15 yıl önceden girerek yaygın olmasaydı acaba hangi üretici desteklerdi.üreticiler daima en çok kullanılanı destekler.bu yüzden driver ve yazılım desteği Windoz un bi başarısı değil.Ayrıca windows yediyi 150-200 program kurup kaldırdıktan sonra aynı performansı beklermisiniz siz düşünün

Ülkeni düşün linux kullan derim. Niye mi? E onuda sen araştır bir zahmet!!

Arkadaşlar, 9.10 u yeni kurum (güzel olmuş) , fakat daha önemlisi bundan 2 yıl önce eşime vista bana linux kurmuştuk (sanırım laptopları yeni almıştık) . Ben ubuntuda ram degiştirdim, monitör ekledim , görseller yükledim , video programlarının hepsini yükleyip kaldırdım. Henüz çalışıyor... Eşimde yazı için kullandığından yanlızca office kurduk. Henüz vistayı yanlızca 4 defa formatladık ama bu windows için az problemli bile sayılır. Eğer arayüz yada program uyumlulugu gibi bir sorununuz yoksa (he birde oyunlar) , ubuntu cidden daha mantıklı...

Windows 7 karşısındaki Ubuntu mesajlarının sayısı bile kullanımının ne kadar yaygın olduğunu göstermeye yeter herhalde :)

" Windows 7 karşısındaki Ubuntu mesajlarının sayısı bile kullanımının ne kadar yaygın olduğunu göstermeye yeter herhalde :) "
yanlıs bir degerlendirme. bu ubuntu yada linux kullanıcısı az demek degildir , sen gibi megaloman zihniyetleri kaale bile almadıgımız icindir..

ya bu acık kaynak madem bu kadar ıyı windows a kafa tutuyor..
ozaman gidelim bmw yerine doğan görünümlü şahine binelim aynı şey nede olsa .... ne zaman acık kaynak dakı 3/5 arkadas wineyi geliştirmeyı bırakır windows dakı gıbı adam akıllı program yazarlar ozaman lınux kullanırım işde .. örnek windows da kullandıgımız para kazandıran butun programlar + aksam evde de keyıf yapmak lazım dımı cod serisi de fena olmaz :)))

Bilgisayarıma yeni yükledim har,ka bir sistem herkese öneriyorum.

Ubuntu varken windowsa kim bakar

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Wine geliştiricileri bu kadar uğraşacaklarına oturup 50 tane adam gibi yazılım hazırlasalardı, Linux profesyonellerin ihtiyaçları dışındaki tüm ihtiyaçları karşılardı.

cok dogru. bende onu diyorum piyasada 300 distro olacagina 30 tane olsun diyerleride linux icin program gelistirsin

''Ubuntu Windows 7'ye karşı!''

Gerçekten komikmiş ama sanki ben bu filmi daha öncede bi kaç (yüz) kez izlemiştim.

450 lira Windows 7'ye verdim, bir o kadar da Ofis tuttu. Antivirüs olmadan Windows'u kullanamam, gidip onu da satın alayım bari. Gerçi maçakızı, mayın tarlası ve fal oyunları bedava ama bir şeye de benzemiyor. kazık mı yedik acaba? Paint işe yaramıyor grafik programı da alayım. Movie Maker hala beta bir de kilitlenmeden kullandığını görmedim. Ses ve görüntü dosyalarını birbirine çevirmek için de program lazım. Bilgisayarı satın aldıktan sonra bir de bunlar için 2000-3000 lira daha lazım.
Böyle kabuslar görmemek için lisanslı özgür kaynak yazılımları kullanın, hepsinin kalitesi yükseldi, hepsi on numara.
Denemeden eleştirmeyin derim.

windows belli bir zaman sonra şişmeye başlıyor.
oyunlarda donmalar yavaş açılmalar

linux'te böyle birşey yok.

Burada düşünmeden Linux hakkında atıp tutan arkadaşlara sesleniyorum;

1. Linux'ta oyun olmamasının veya photoshop kalitesinde yazılım olmamasının suçu Linux dağıtımlarında veya linux gönüllülerinde değil yazılım firmalarındadır, yazılım firmaları da bir yönden haklı, windows kullanımı bu seviyede iken adamlar kalkıp linux için program yazmaya kaynak ayırmıyorlardır.
2. Oyun ile işi olmayan ya da özel olarak kullanması gereken yazılımı olmayanlar için Linux çok büyük bir nimet, bunu inkar etmeye çalışmayın. Linux'ta aslında çoğu kişinin gündelik işlerini kolaylıkla halletmesini sağlayacak her imkan var...
3. Windows kullanımının bu kadar çok olmasında şunun da etkisi var: bilgisayar kullanan insanların çoğunda "işletim sistemi" kavramı denen şey yok! Herkes bilgisayarı aynı seviyede bilmiyor ya da kullanmıyor... Yani çoğu kişi bilgisayarı televizyon gibi düşünüyor, bilgisayar denen şeyi fişe takıp düğmeye basınca "önlerine gelen windows" zannediyor...
4. Linuxun şöyle bir sorunu olabilir (sorun derseniz), o da dağıtımlar arası bir standart olmaması...

5. En önemli madde: Kimse kafanıza Linux kullanacaksın diye silah dayamıyor ve Linux ücretsiz, yani KULLANACAKSAN KULLAN, KULLANMAYACAKSAN DA OTURDUĞUN YERDEN ÇAMUR ATMA.

Bilip bilmeden körükörüne Windows'u savunan kullanıcılarına sesleniyorum, bu noktadan sonra ister mavi hapı alın ve her şeyi yine bildiğiniz gibi yapmaya devam edin, ya da kırmızı hapı alın ve harikalar diyarında kalın, linux ta size tavşan çukurunun ne kadar derin olduğunu göstersin... ;)

bi gerçek linux windows'un tırnağı olamaz

"Denemeden eleştirmeyin" diyen arkadaşa yüzde 100 katılıyorum.İnsanlarda nedense Linux'a karşı acayip bir önyargı var.Denemeden etmeden çamur atıyorlar.Sırf oyun oynamak için gidip windows alıyorlar.Bakalım yakında oyun üreticileri oyunları sadece oyun konsolları çıkarmaya başladığında milletin çoğunluğu sadece internete girmek için windowsa yüzlerce dolar verecek mi...

misafir@15:49
"bi gerçek linux windows'un tırnağı olamaz"
bu yorum gerçekten gülünmeyecek gibi değil :) Acaba ne kadar süre linux kullandınız, hangi isteklerinize cevap vermedi. Bir yazılım ihtiyacı duyup da kurdunuz mu, para isteyen oldu mu ? Sourceforge, gnome, kde, software center, synaptic package manager gibi kavramlardan haberdar mısınız ? Kıyaslama ölçeğiniz nedir de linux windows'un tırnağı olamıyor ? Kriterleri söyleyin, karşılaştıralım. Ben linux'ta yapmak isteyip de yapamadığım birşey olmadı. Bilgisayarı kasmaya çalışıyorum, kasılmıyor. Cevap vermeyen yazılım olmuyor, mavi ekran diye bişey yok, antivirüs yazılımına gerek duymuyorum. Compiz efektleri tüm windows lardan daha güzel. Sizin kıyaslama ölçeğiniz nedir bunu çok merak ediyorum :)

yıllardır süregelen windows-Linux tartışması hiç bitmeyecek gibi :)
aslında her iki sistemin de kendilerine göre artı ve eksileri var, kullanıcı hangisi işine gelirse onu seçer ama burada bir sıkıntı var yeni bir masaüstü veya notebook aldığınızda mecburen windows lisansına da para vermek zorunda bırakılıyorsunuz, hiç adil değil.
2 yıldan uzun süredir Pardus kullanıyorum ve hiç bir sıkıntı duymadan bütün işlerimi halledebiliyorum.

Windows 7 ile karşılaştığım problemleri sayamam.Ubuntu karmic koala(9.10) betasında her şey direk geliyorsu ancak windows 7 betada hayatımda görmediğim sorunlar yaşadım.Birincisi ekran kartımla problem çıkardı ubuntuda kurulu geliyordu yeni güncellemelerle hatta sürücüler bölümünü açtığımda kapalı kaynak sürücü yok durumununa ne kadar sevindiğimi bilemezsiniz artık ekran kartım anında tanınıyordu!

Hiç bir sistemi sadece görsel açıdan değerlendirmemek gerekli bana göre eğer görsel açıdan değerlendirirsek zaten Linux dağıtımlarının bir adım önde olduğu anlaşılıyor bende xp ve ubuntu kullanıyorum windows vista ve windows 7'yi deneme fırsatımda oldu windows 7'yi şu an için başarılı buluyorum aslında windows ile linux'ü karşılaştırırken neye göre karşılaştırdığımızda önemli eğer oyun tutkunuysanız tabiki windows kullanmak gerekli malum directx konusundan dolayı vista veya 7 tercih edilmeli linux de de oyun oynanır fakat bazı problemler çıkabiliyor.Grafik tasarımı yapıyorsanız profesyonel anlamda windows veya mac tercih edilmeli yazılım geliştiriyorsanız windows veya linux de geliştirilebilir fakat linux'un Editörleri Visual Studio kadar başarılı değil ama ilerleme söz konusu sonucda bir tanesi açık kaynaklı bir taneside para ile satılıyor her ikisindede çok büyük emek var server kısmındada kolaylık açısından windows sağlamlık ve hız açısından linux.Sonuc olarak sadece mouse ile bilgisayar kullanan ve komut satırı fobisi olan arkadaşlar için linux'ü kötülemek tabiki doğal ve kızmamak gerekli onlara anlayışla karşılamak gerekli rekabet başarıyı getirir ama birde ms'in şu indiregandileri olması biraz mac'den biraz linuxden araklamasyonları olmasa özgün olsa daha güzel olur. Herkes kendine iyi baksın.

ubuntu 1 numara .ubuntu vaken win7 kurulur mu? gelecek lınuxun.

kaç kişi profesyonel Photoshop, Autocad ...vb programlar kullanıyor ki? kullananlara hak veriyorum hele hele parasını ondan kazanıyorsa ama çoğunluğun hala win demesine şaşırıyorum. profesyonelce yapmadığım bir iş için neden bu kadar sıkıntı çekeyim. hem ücretsiz hem güvenli ve kararlı hemde hızlı bir kullanıcı olarak daha ne isteyim

bende zamanında pardus kullandım ama şimdi ubuntu var hele gnomeye bayıldım basit sade ve kullanışlı pardus kullanırken kde3 de hoşuma giderdi ama şimdi kde 4 son kullanıcı için ağiır bence konuya dönersek linux mu windowsmu bencede linux herşeyi yani uygulama olarak herşeyi bedeva sınırsız bir internetin varsa senden iyisi yok windows sa gelince bendehem linuxhemde windows kullanıyorum ben verdiğim parayla bu kadar eziyet cekeceksem bence windows 5 para etmez oyun konusuna gelince bence buişten linux değilde windows sorumlu resmen windows herşeye ambargo koymuş linu windows kadar para kazanmış olsa idi bence linux windowstan daha kaliteli işler yapardı bugün millet tutturmuş gidiyor msn msn diye bence en güzeli skype canavar gibi windosta mac osx te linuxta hepsinde çalışıyor kamerası miçrofonu herşeyi calışıyor bunların haricinde i olan bir işletim sistemi bugun bir cok büyük firmayı arkasına alıp ilerliyor (nvidia hp vs. vs.) geçenlerde google dahi chrome`nin linux ve mac sürümünü cıkardı linux ta bir ışıltı olmasa hiç kimse destek vermez bu gün para veripte aldığın windowsta bir sorunla karşılaştığın zaman yardım isteye bileceğin bir müşteri hizmetleri varmı (eğer var ise bana da versin ) ama linuxta bir sürü forum siteleri var (ubuntu forum trve mandriva forum tr veya fedora forum tr vs. vs. ) burdaki arkadaşların hepsi gönüllü hiçbir ücret talep etmiyorlar en ufak bir sorunda sana yardım ediyorlar her konuda ben baştan da söyledim ben ubuntu 9.10 kullanıyorum cok memnunum forum sitelerindeki arkadaşlara da cok cok teşekkür ederim hepsinin ellerine sağlık herkonuda yardımcı oldular ubuntuyu herkeze tavsiye ederim heryönüyle mükemmel windows gibi seneler sonra yeni bir sürüm cıkarmıyor 6 ayda bir sürüm cıkarıyor sis windows 7 i ubuntu 9.10 la değilde 29 Nisan 2010 cıkacak olan ubuntu 10.04 le kıyaslasınlar

walla bende ubuntu'ye geçeceğim windows 7 diyolar ram cok yiyorr artık bende ubuntu kullancağım yeter ya

"kaç kişi profesyonel Photoshop, Autocad ...vb programlar kullanıyor ki? kullananlara hak veriyorum hele hele parasını ondan kazanıyorsa ama çoğunluğun hala win demesine şaşırıyorum. profesyonelce yapmadığım bir iş için neden bu kadar sıkıntı çekeyim. hem ücretsiz hem güvenli ve kararlı hemde hızlı bir kullanıcı olarak daha ne isteyim"
--------------------------------------------------------------
işte olayı biteren açıklama. çok doğru söylemişsiniz, bunun üzerine ne kadar laf etsek azdır.araştırıp karar verme işi burada başlıyor.hangisi işinizi görüyorsa onu kullanmak mantıklı olanı.linux bir harika ve geleceğin varisi olduğu açık.

"Öte yandan Linux ve bu en son Ubuntu sürümü daha düşük profile sahip. Zararlı tehlikesi daha düşük ve kullanıcılar daha dikkatsiz davranma lüksüne sahip. Ubuntu'nun en son sürümü de mevcut Linux açıklarını kapatıyor, zararlılara karşı daha güvenli bir ortam sunuyor."

Şimdi benim anlamadığım Chip Kitap eklerinden birisindeki (A'dan Z'ye Windows 7) İşletim sistemi karşılaştırmasında linux'un güvensiz, hantal, her türlü güvenlik problemine açık ve "kötü" bir işletim sistemi mimarisi olduğu yazılıyordu. Windows 7 çok büyük bir farkla kazanmasa da "inanılmaz güvenli" deniliyordu. Şimdi orada bahsedilen Kubuntu ile buradaki Ubuntu'nun aynı şey olduğundan yola çıkarsak bu iki farklı görüşten hangisinin "gerçek" olduğunu anlayamıyorum.

Tamam, Windows 7 burada da güvenli deniliyor ama linux'u bu kadar kötüleyen bir yerde burada yazılanları çözemedim.

Linux reklamcısı değilim ama kafa karıştırıcı bir tezat olarak dikkatimi çekti.

Bir alıntı:

KİTAP EKİNDE BULUNAN TABLODAKİ GÜVENLİK KISMINDA YAZAN DEĞERLENDİRME:

Windows 7: *****
Mac OSX Leopard: ***
Kubuntu: *

CHIP Online notu:
Aslında burada bir tezat yok. Bahsedilen konu şu: Windows için binlerce zararlı ortalıkta cirit atarken Linux için yazılan zararlılar bu rakamın çok çok altında. Ubuntu da, diğer Linux sürümlerine karşı güvenlik konusunda çok daha başarılı.

Ortada Linux'u tehdit eden çok fazla zararlı yoksa, güvenlik riski de doğal olarak minimuma iniyor. Windows 7 ise çok başarılı güvenlik önlemlerine sahip, ancak zararlı sayısının çeşitliliği ve sayısı çok olunca, her geçen gün yeni bir tehlike söz konusu olabiliyor.

Özetlemek gerekirse: Windows 7 güvenlik konusunda üst düzey bir işletim sistemi olmayı başarıyor. Ubuntu ise, diğer Linux'lardan daha sağlam bir dağıtım yapmış. Ancak Linux için de Windows'taki kadar çok tehlike söz konusu olsaydı ve Ubuntu şu anki haliyle kalsaydı, ortada çok çok büyük bir güvenlik riski olabilirdi.

Kesinlikle katılıyorum size. Sadece insanlarda sürekli bir windows ve linux karşılaştırma çabası var. VE bir kesim kullanıcı da net bir şekilde güvenlik istiyorsanız şu en iyisi cevabını bekliyor ya da arıyor. Bilgilendirme için teşekkürler.

Forumlarda ve bloglarda bilip bilmeden yazan o kadar çok kişi var ki.. Fanatiklik yapmayan yani uzman kişilerin değerlendirmeleri çok önemli..

Bu nedenle burası zaten bu kadar çok takip ediliyor. Hassasiyetim bundandı..

yeni kurcağım bayaa meraklıyım bende pc alındına beri xp vista kullandım vindows 7 kuram dedim kasdı en iyisi linux dedim hem hızlı yorumlarda baya etkilendim hadi hayırlısı

bu kadar nankor olmayin yillardir kullandiginiz windowsa hakaret etmeyin hic olmazsa

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play