Uzunca süren bekleyiş bazılarını üzdü

Minik Firefox 4 yayınlandı ama bazılarınızı büyük bir hüsran bekliyor... İşte o hüsran...

  • Ertuğrul Süngü
Bekleyiş bazıları için hala sürüyor
Herkese Firefox yok!

Akıllı telefonlar aldı başını gidiyor; bir yandan güncellenen sistemleri, bir yandan da yeni çıkan programlarla uyumlulukları derken, piyasanın lideri oldular.

Geçtiğimiz Salı günü, Android telefonlar için, tam sürümüyle karşımıza çıkan Mozilla Firefox 4 ise işte tam bu noktada kullanıcılara büyük bir şok yaşattı. Görünüşe göre Firefox 4, ARMv6 ve daha eski işlemci modellerine sahip cihazlarda çalışmıyor. Hatta Adobe Flash player'ı da desteklemiyor.

Firefox 4, özellikle ARMv7 işlemcilere sahip telefonlar işin dizayn edilmiş. Google Nexus One, HTC Evo ve Motorola Droix X gibi telefonlarında mükemmel çalıştığı gibi, Samsung Galaxy ve Motorola Xoom gibi tabletlerle de uyum gösteriyor. Ayrıca 512MB hafıza istiyor.

ARMv6 sahiplerini üzecek haber

Firma yetkilileri araştırmalarını sürdürüyor

Adobe Flash'ın çalışmama sorunuysa, an itibariyle sadece bir "bug" olarak lanse edildi. Yapılan açıklamada; "Mozilla şu anda Adobe Flash desteğini mobil üniteler için veremiyor. Firma olarak konu hakkındaki araştırmalarımız sürüyor ve Flash için ne yapabileceğimiz hakkında fazlasıyla çalışıyoruz. Kullanıcılarımız merak etmesin, yakın bir zamanda bu sorunu da çözeceğiz." dedi.

Birkaç gün öncesine kadar ARMv6 cihazlarla çalışabilen, deneysel bir sürüm projesi ortaya atan Mozilla, bu işlemi çoktan rafa kaldırdı. Yapılan denemelerde fazlasıyla çökme yaşandığını bildiren yetkililer artık konu hakkında test dahi yapmadıklarını dile getirdi. "Şu anda bütün dikkatimizi ARMv7 telefonlara vermiş durumdayız. Mozilla'yı bu platformda eşsiz bir hale getirdiğimiz zaman, zaten büyük ihtimalle ARMv6 için de bir şeyler yapabiliriz. Fakat o zamana kadar ARMv6'lar beklemek zorunda." diyerek kullanıcıların gereksiz yere ümitlenmemelerini belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

beklemem bilgisayarda ne halt olduğu anlaşılıyor zaten telefonuma da giremez o hantal tarayıcı.

google chrome'un önüne geçemez :)

androiddeki bütün tarayıcıları denedim tarafsız olarak söylüyorum firefox gerçekten de en kötüsüydü

bu alanla operadan daha iyi işler yapabilen biri çıkamaz gibime geliyor.

Mahvetti beni !
Cok guveniyordum Firefox'a.
Ne zaman ki iki Excel iki Firefox actim makinanin kafasi karisti !!!
Yarim saate zor kendine geldi.

ya opera mobile 11.00 ri kulanin harika basiyor firefox ta kimis?

google chrome'un önüne geçemez :)
----------------
çünkü geçebilmesi için önce gerisine düşmesi lazım :P

Tarayıcıdan anlıyan Firefox kullanır her dalda esnek ve her şekilde özelleştirile bilen bir tarayıcı biraz kod bilginiz varsa istediginiz dizaynı verebilirsiniz Firefox'a

Sakın Kurmayın.. Büyük resimlerde alt kaydırma çubuğukayboluyor.. Flash çöküyor. Sistemimi kapatıyor ve mavi ekran hatası veriyor ben 3.16 ya geri döndüm Ben ettim siz etmeyin

google chrome'un önüne geçemez :)
----------------
çünkü geçebilmesi için önce gerisine düşmesi lazım :P
----------------
aynen :))))

onlarda youtube kullanırlar

Opera Mobile 11 çok başarılı , hiç FF'e gerek dahi yok.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play