WhatsApp Başkanından Apple'a Sert Eleştiriler!

WhatsApp Başkanı, Apple'ın çocuk güvenliği güncellemesinin aslında bir "gözetim sistemi" olduğunu iddia ederek sert eleştirilerde bulunda.

  • Ercan Uğurlu
WhatsApp Başkanından Apple'a Sert İddia

Apple'ın, kullanıcıların iCloud fotoğrafları arasında olası çocuk istismarı görüntülerini tespit etmesine izin verecek yeni yazılım planlarını onaylamasından sadece bir gün sonra, Facebook'un WhatsApp Başkanı Will Cathcart, Apple'ın bu planlarından "endişe duyduğunu" dile getirdi.

Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla Apple'ın yeni güvenlik programı hakkındaki düşüncelerini dile getiren Will Cathcart, bir paylaşım dizisinde bulundu. "Apple'ın dün yayınladığı bilgileri okudum ve bu konuda endişeliyim. Bunun yanlış bir yaklaşım olduğunu ve dünyanın her yerindeki insanların mahremiyeti için bir sorun teşkil edebileceğini düşünüyorum. İnsanlar bu sistemi WhatsApp için kabul edip etmeyeceğimizi soruyorlar. Cevap hayır," diyerek söze başlayan Cathcart, çocuklara yönelik cinsel istismar materyalleri ve bu materyalleri ticaretini yapanların tiksindirici olduklarını söylerken, "elbette herkesin bu istismarcıların yakalandığını görmek ister," şeklinde sözlerine devam etti.

Sözlerinin devamında, Apple'ın kendine has bir gözetim sistemi kurduğunu söyleyen Cathcart, bunun hem kendilerinin hem hükümete özel içeriklere rahatlıkla ulaşılabilecek bir yöntem olduğunu, fakat bu uygulamanın "hatasız" çalışacağının bir garantisi olmadığını da söylerken, araştırmacıların bu konuda çalışmasına izin verilmediğini ve olası "hataların" insanların mahremiyetini ihlal ettiğini nasıl öğrenebileceğimizi de merak ettiğini sorguladı.

Will Cathcart'ın sözlerinin haklı tarafı var. Apple'dan bu konuda henüz bir karşı cevap gelmiş değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Kendisinin uygulamasına baksın bi ondan sonra konuşur.

Sen de yorum yaz