Wikipedia'da para karşılığı kayıt mı değişti?

Wikipedia'nın kurucusu Jimmy Wales, para karşılığında sitedeki kayıtları değiştiriyor mu?

  • Selim Öztürk
Wikipedia'ya neler oluyor?

Wikipedia'nın kurucusu Jimmy Wales, bağış karşılığında, Wikipedia'da bir sayfayı bağış yapanın isteği üzerine değiştirmekle suçlanıyor.

Bilim adamı Jeffrey Merkey, Wikimedia Vakfı'na 5000$ bağış karşılığında, Wikipedia'da kayıtlı bir bilgiyi değiştirdiğini söyledi. Merkey, Wales'ın bu bağış karşılığında sözkonusu kayıttaki onun hakkında olan karalayıcı bir yazıyı yoketti. Wales ise bu iddiaları 'mesnetsiz' diyerek reddediyor.

Kaydı değiştirilen sayfanın Wales tarafından değiştirildiği sayfada görünüyor ancak bu kayda yeni bir bilgi eklenemiyor, zira sayfa yeni kayıtlara kapatılmış durumda.
Wikipedia'nın sözcüsü Jay Walsh ise bu söylentilerin gerçeği yansıtmadığını ısrarla vurguluyor.

Posta listesinde bu konuyla ilgili Wikipedia, kamuoyuyla şunları paylaşmış:
"Wales, Wikimedia Vakfı'na olan bağışların varlığını kabul ediyor. Ancak Merkey'in hakkında yazılan iftiralar ya da yalan haberlerin silinmesi, onun yaptığı bağışlardan değil, Wikipedia'nın kuruluşuyla beraber kabul ettiği politikaları uygulamaktan ileri geliyor."

Wales, posta listesinde yazılanlara şöyle yanıt veriyor: "Elbette böyle bir şey olamaz, ne ben bir kaydı değiştirmek için bağış isterim, ne de böyle bir teklifle geleni kabul ederim, bu mümkün değil."

Wales sözlerini şöyle sürdürüyor: "Tabii ki birisinin hakkında yalan haberleri Wikipedia'ya girenlerin kayıtlarını siliyoruz. Ama bunu bağış karşılığında değil, bilakis öyle olması gerektiği için yapıyoruz."

Wikimedia Vakfı kendini 'non-profit' yani kar amacı gütmeyen kuruluş olarak lanse ediyor. Bu nedenle bu yardım karşılığında kayıtlarla oynanıldığı iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Wikipedia, şu anda dünyanın en popüler siteleri arasında yer alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

vallahi olabilir ben o sitede bruce lee'nin hayatını okumuştum ama bruce lee'nin hastalıktan öldüğü yazıyor hiçde bruce lee hastalıktan ölmedi dürbünlü tüfekle öldürülmüştü niye yalan yazıyor ki

valla parayla o bilgiler geniş arşiv kayıtlar değiştirilebiliyorsa, benim aklıma ülkeler açısından çok kötü olabilecek şeyler geliyor. Aman işallah aklımıza gelen başımıza gelmez. Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır... Ne demek bu hakkımda kötü yazıldı al parayı sil bilgi girilmesini engelle. Sonra o kişi-kurum-örgüt-dernek vs gidip bir ülke veya kişi hakkında yalan yanlış iftira tarzı şeyler, o ülkenin-kişinin şeref ve haysiyetine hakaret tipi yazarsa ne olacak; al parayı bu yalan yanlış bilgileri ne olursa olsun silme mi diyecek...

benim şahsi görüşüm bu dünyada yapılan herşeyin bir karşılığı vardır bunu ya maddi olarak yada manevi haz olarak alırsın adam siteyi kurmuş böyle bilinen hale getirmiş ben adamın arkasındayım almışsada helal olsun sonuçta benim hakkımda yazılan kötüleyici bir yazıyı sildirmişim karşılığındada para vermişim alan memnun satan memnun merak etmeyin zaten o kişi veya kurum hakkında bilinen kötü bir durum varsa o sadece wikide kalmaz tüm heryere yayılır parayı verip heryerden o yazıyı kaldırtamayacağına göre bir sorun yok çünkü wiki tekel değil sonuçta ayrıca ben şimdi buraya almanya bir adadır yazsam almanya bir adamı olacak kısaca heryerde yazan bilgiyi doğru diye hemn benimsememek onu tam olarak araştırıp sonuca varmak en mantıklısı unutmayalım ki wiki yazarları sizin benim gibi insanlar hatta bazı vandallarında varlığını es geçmemek lazım.

İşin içinde para geçiyorsa önce kötü düşünceksin, sonra kötüyü arayacaksın, ondan sonra iyiyi öveceksin.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play