Windows 10 internetinizi nasıl tüketiyor? Ne yapmalı?

Windows 10, internet çağı için geliştirilmiş, modern bir işletim sistemi olabilir ama kotanızı bitirmesine izin vermek zorunda da değilsiniz!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10 internetinizi nasıl tüketiyor?

Windows 10'un internet kotanızı bitirip, sizi AKK'ye (Adil Kullanım Kotası) mecbur bırakıp bırakmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Windows 10, internet çağı için geliştirilmiş bir işletim sistemi ve içerdiği yenilikler, bant genişliğinize ihtiyaç duyuyor. Peki Windows 10'un haberiniz olmadan internetinizi tüketip tüketmediğini nasıl öğrenebilir, bu duruma karşı nasıl önlem alabilirsiniz? İşte dört maddede cevabı.

1. Eşten eşe indirmeler (P2P): Microsoft, kendi sunucularına olan yükü azaltmak için Windows 10 yüklü sistemlerden faydalanabiliyor. Eşten-eşe (P2P) indirme olarak da bilinen bu yöntem, torrent'te de kullanılıyor. Ancak Microsoft sunucuları kapasitelerini doldurduklarında PC'niz güncelleme dağıtmaya başlarsa, veri tüketiminiz hızlanabilir.

Bu seçeneği kapatmak için Başlat menüsünü açın ve Windows Update ayarları yazın. Gelişmiş Seçenekler'e tıklayın ve "Güncelleştirmelerin nasıl teslim edileceğini seç" üzerine tıklayın. Buradaki anahtarı kapalı konuma getirdiğinizde bant genişliğiniz, diğer kullanıcılara güncelleme dağıtmak için kullanılmayacak.

2. Windows 7 ve 8.1'de ayrılan alan: Windows'un eski bir sürümünü kullanıyor olsanız bile Windows 10, bant genişliğinizi ve disk alanınızı tüketiyor olabilir. Bilgisayarınız güncellemeleri otomatik olarak indirecek biçimde ayarlanmışsa, 3GB'lık Windows 10 kurulum dosyası kendiliğinden indirilebiliyor.

Bu ayarı değiştirmek için Windows Update'i açın ve "Önerilen güncellemeleri önemli güncellemelerle aynı şekilde ver" seçeneğinin kutucuğunu kaldırın. Bilgisayarınızın Windows 10'u daha önceden indirip indirmediğini öğrenmek için Windows Update giriş sayfasına dönün ve tüm güncellemeleri listeleyin. Sol taraftan "İsteğe bağlı" bölümüne tıklayın ve Windows 10'u indirip indirmediğinizi kontrol edin. İndirilmişse, üzerine sağ tıklayarak "Güncellemeyi gizle" üzerine tıklayın, böylece isteğe bağlı güncellemeleri indirmek istediğinizde Windows 10 indirmesi kendiliğinden devreye girmeyecek.

OneDrive'ı kısıtlayın, diğer uygulamaları izleyin

3. OneDrive aktarımları: Microsoft'un Windows 10'da üzerinde durduğu işlevlerden olan OneDrive, dosyalarınıza bilgisayarınızdan uzaktayken ulaşmanızı sağlıyor. Ancak dosyalarınızı otomatik olarak buluta yükleyip indirdiğinden, bazı durumlarda veri tüketiminizi kabartabilir.

OneDrive'ın Insider Preview sürümlerinde aktarımları kısıtlamaya yönelik yeni bir işlev var, ancak bu işlev Windows 10'a muhtemelen Anniversary Update ile birlikte gelecek. Insider Preview programının üyesi iseniz, OneDrive ayarlarını açtıktan sonra Ağ sekmesine tıklayabilir ve indirme/yükleme hızlarını ayarlayabilirsiniz. Aktarılan veri miktarı ve aktarım hızının aynı şeyler olmadıklarını biliyoruz, ancak hızlı bir bağlantınız varsa, bu ayar kotanızın bir anda tükenmesini engelleyebilir.

4. Diğer uygulamalar: Her uygulama, ne kadar veri kullanacağını yönetmenize izin vermiyor. Ancak NetBalancer gibi bir üçüncü parti uygulamadan faydalanarak hangi programın ne kadar veri tükettiğini görebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

wındows 8.1 sisteme oturdu wındows 10 oturmasına 3 yıl var

@19 Temmuz 2016 01:59 Windows 10, Windows 8,1 in oturmuş, gelişmiş ve modernize halidir.

türkiye akk belasından kurtulmalı

ya zaten her şeyimi izliyorsun denetliyorsun tamam benim için sıkıntı yok çıplak bile gezerim kimseden gizli saklım yok da sunucu olarak kullanmak ne lan?!

win7 kurulabilir aero ve gadged lar da var :))

"PC'niz güncelleme dağıtmaya başlarsa, veri tüketiminiz hızlanabilir." bu işlem Upload trafiğine yazar, Upload trafiği ise Kotaya dahil değildir, yani internet kotamızı tüketmez.

@19 Temmuz 2016 17:58 Superonline'de upload limiti var. Ya da kullanici mobil 4g baglantisi kullaniyor olabilir. Mobil baglantida upload download farketmez hepsi kotadan yer.

4. millenium faciasını kim kullanır ki?

@19 Temmuz 2016 23:30 grezimonk mu bu yorumu yapan?

win 7 amiral gemisiydi , win 10 rezalet. PC'ye akıllı tlf. muamelesi yaptırıyor ?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play