Windows 10 Mobile yapı 10512 yayınlandı

Microsoft, Windows 10 Mobile için yeni bir yapı daha yayınladı. İşte yenilikler ve değişiklikler...

  • Onur Seven
Windows 10 Mobile yapı 10512 yayınlandı

Dün yayınladığımız haberde, Windows 10 Mobile için yeni yapının sızdığından ve çok yakında yayınlanacağından bahsetmiştik. Bu haberin üzerinden çok geçmeden Microsoft, Windows 10 Mobile için yapı 10512 güncellemesini yayınladı. Yeni yapı performans iyileştirmelerinin yanı sıra arayüz değişiklikleri ve hata düzeltmelerini içeriyor.

Önemli arayüz değişikliklerin biri de Windows Fotoğraflar (Windows Photos) uygulaması içinden kilit ekranı ve arka plan görüntülerini ayarlayabilme özelliği oldu. Daha önce kilit ekranı veya telefon ana ekranında görünen fotoğrafları değiştirmek için mobil cihazın ayarlar bölümüne girilmesi gerekiyordu. Bu işlem artık fotoğrafların saklandığı uygulama içerisinden doğrudan yapılabilecek.

Bazı kullanıcılar SD kart üzerinden uygulama yüklenmesine izin verilmediği şeklinde bir hata bildirmişti. Microsoft şimdi bu sorunun da düzeltildiğini söylüyor.

Diğer hata düzeltmeleri ise kamera ve kısa mesajlarla ilgili. Microsoft, telefon kilitliyken kamera uygulamasını başlatma ve kullanıcıların gelen SMS'ler için bildirim almama sorununu düzelttiğini açıkladı. Şirket ayrıca bazı cihazlardaki telefon görüşmesi sonlandıktan sonra ortaya çıkan dokunmatik ekran algılama problemini ortadan kaldırdığını belirtiyor.

Windows 10 Mobile'ın Eylül ayında hazır olacağı söyleniyordu Ancak gelen son haberler işletim sisteminin Kasım ayına sarkabileceği yönünde. Tüm bu rivayetlere rağmen Microsoft yetkilisi Joe Belfiore geçtiğimiz günlerde gazetecilere verdiği bir demeçte işletim sisteminin önemli ölçüde tamamlandığını söylemişti.

Bildiğimiz tek şey Windows 10 Mobile işletim sistemine ilk olarak Lumia 430, Lumia 435, Lumia 532, Lumia 535, Lumia 540, Lumia 640, Lumia 640 XL, Lumia 735, Lumia 830 ve Lumia 930 cihazlarının kavuşacak olduğu...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Daha kararlı bir yapı olmuş 2000 den fazla hata giderilmiş deniyor.İnseder üyeleri ekim sonu gibi çok rahat ederler sanırım zira kararlı ve nerdeyse hatasız bir w10 kullanmaya başlarlar .

Şimdilik sorunlu bir yapı. Çekirdek güncellemesi yapıldığı söyleniyor. Henüz bir yenilik yok

Önce win10 lu yeni telefonları piyasaya süreceksin 3-5 ay sonrada eski telefonlara win10 hazırlayacaksın ki parası olan sabırsız meraklılar gitsin yeni telefon alsın ..

@14 Ağustos 2015 00:25 Microsoft, Android telefoncular gibi para odaklı değil müşteri memnuniyeti odaklı hizmet sunuyor. Bu yüzden, belirtilen bazı cihazlar Windows 10 Mobile final güncellemesini diğer cihazlardan 1-2 gün önce alacak, Kasım ayında tüm cihazlarda Windows 10 Mobile kurulu olacak, bu arada tabi Lumia 950-950XL amiral gemileri + yeni birkaç cihaz da piyasaya sürülmüş olacak

Gelen son yapı birçok hatayı gidermiş deniyor ama stabilite birazcık bozulmuş bir eski yapıya göre. Nereye dokunsan bir gecikme oluyor. Bunu bir miktar azaltmak mümkün...tekrar sıfırlama yapıp dili bölgeyi Amerika/ingilizce yaparak. Ama bu kez sıfır kurulumda hesap doğrulamada sıkıntı olduğu açıklandı. Bende geri döndüm uğraşmadım. Ama bittiğinde çok güzel olacağı belli. Çok emek var gerçekten.

Windows 10 10166'dan direkt güncelleme yapılamıyor. Win 8.1 Denim'e dönüp Insider'dan hızlı yükleme tercihi ile yukseltme yapılabiliyor. Yükleme aşamasında Windows işletim sistemli bilgisayarlara özgü(essential Security) hatalar veriyor. Windows Phone ile Microsoft'un daha çook fırın ekmek yemesi gerekiyor...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play