Windows 10 PC'lerin yüzde 19'una girdi!

Yeni kullanım verileri, Windows 10'un kararlı yükselişini sürdürdüğünü gösteriyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10 PC'lerin yüzde 19'una girdi!

Windows 10'un kullanım oranı, en yeni NetMarketShare rakamlarına göre yüzde 19,14'e ulaştı. İşletim sisteminin altı ay önce yüzde 11,85'lerde olduğunu hatırlıyoruz, bu yüzden Windows 10'un yükselişi göz ardı edilmeyecek kadar önemli.

Bununla birlikte farklı firmalar, farklı yüzdeler açıklayabiliyorlar. StatCounter'ın Mayıs verilerine göre Windows 10, Windows 7'yi geçerek pazar payını yüzde 28,82'e yükseltmişti. Windows 7'nin pazar payı ise yüzde 28,65'te kalmıştı. Ancak yeni yayınlanan ve Haziran'ı kapsayan NetMarketShare verileri, Windows 7'nin yüzde 49,05 gibi ezici bir oranla lider konumda olduğunu söylüyor.

Diğer işletim sistemlerine baktığımızda ise Windows XP'nin ancak Windows 8 ve 8.1'in toplamının gerisinde kaldığını, Windows Vista'nın ise "Diğer" kategorisinin altında gizlendiğini görüyoruz.

Windows 10 piyasaya sürüldüğü Temmuz 2015'ten bu yana kullanıcı sayısını kararlı biçimde artırsa da, bu yükseliş muhtemelen yavaşlayacak. İşletim sistemine ücretsiz geçiş fırsatı birkaç gün sonra bitecek ve bu tarihten sonra Windows 10'a geçmek isteyenlerin en az 119 dolar ödemesi gerekecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Bedava oldugu halde kullanilmiyorsa bir sorun oldugu ortada.

@27 Temmuz 2016 19:56 kesinlikle

zorla yükseltme olmasa %5 bile olamazdı... 4. millenium faciası w10 pişmanlıktır...

@grezimonk Saçma sapan yorum. Neresi facia ve pişmanlıkmış anlamadım. Kullananlar gayet memnun. O senin kullanmayı bilmemendendir.

yarısına zorla girdi büyük ihtimal

Win 10 yükleyin pişman olmazsınız. Gamer lar zaten yüklüyor. Eski donanımlar için lafım yok ama yeni donanım kullanıp da win7 kullananlar var. Yeni donanım yeniye göre yapılıyor eskiye göre değil

@27 Temmuz 2016 21:43 insanın işi çalışmak üretmek yerine oyun oynamak tüketmek olunca böyle yazar tabi...

@28 Temmuz 2016 11:04 sorun programı yazandadır o zaman. yeni sistemlere adapte etmek yazılımı yapanın işi

Windows 8'e o kadar laf ettiniz fakat Windows 8 de beleş olsaydı şuan en çok kullanılan işletim sistemi Windows 8 olacaktı...

@Magirus - Deutz nah olacaktı. windows 7 paralıydı en çok kullanılan sistem oldu. Windows 8 ya da 8.1 çöp. kullandım 8.1. 7 güzel ama win 10 edemez

@28 Temmuz 2016 09:28 Ha doğru ya, bir başlangıç geldi diye Windows 8.1'i beğenmediniz zaten! Windows 10'da ne oldu: Windows 7'deki başlatla Windows 8.1'deki başlangıcı birleştirip (sanki çok büyük bir yenilikmiş gibi), içine de binlerce bug koyup insanlara yeni nesil işletim sistemi diye sunulan bir işletim sistemi mi daha iyi diyorsun!? Şu ana dek yüzlerce cihazda Windows 10'u test ettim, bütün insider sürümlerini test ettim fakat hepsinde de aynı buglar, aynı hatalar, hepsi Win10AU'da da var

@28 Temmuz 2016 09:28 Dostum win 7 paralı olsa bile internette satın alıp dosyalarını paylaşan çok kişi var bende şahsen internetten indirip kurdum 7 yi o dönemde. Yani şunu demek gerek windows 7 yi kullananların çoğu korsan ama lisanlamış bulunan keyler sayesinde

Evde yükledik ama kurumda javayı çalıştırmadığından yükleyemiyoruz.

Yeni oyunlar ve donanımlar DirectX 12 destekli geliyor ve sadece Windows 10 tarafından destekleniyor. Yüzlerce dolar verip satın aldığınız donanımların tüm özelliklerinden faydalanmak için güncel işletim sistemi kullanmak şart. Stabilite konusunda Insider sürümlerini kullanmıyorsanız bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Windows 10, 1 GB Ram ve 16 GB HDD 'li giriş düzeyi sistemler de dahi stabil çalışıyor. Sadece bazı AMD işlemcilerde sorun çıkarttığını biliyorum. Windows 10 'a geçmemek boşuna inatlaşmak.

bedavaysa vardır bir dalga

Microsoft un işi bundan sonra çok zor, eskisi gibi kimseyi sömüremeyecek, yakın gelecekte işletim sistemine para vermek de tarih olacak.

Microsoft bazen işi batırıyor benim zamanımda win me çıktığında kurdum ve anında sövmeye başladım o kadar kötü ve yavaşki (o dönemki ramim yüksekti heralde 350 mb ram vardı) sövmeye değerdi. Aynı olayı 7 yıl sonra yine yaşadım bu kez vistada yaşadım. Vista ne kadar istemesemde xp oynadığım oyunları kastırıp ve kaldırmadığı için kullandım ben vistadan sadece görünüm ve birkaç donanımsal nedenden dolayı nefret ediyodum ama oyunlarda iyi çalışıyodu. Şahsen vistanın betası longhorn daha muhteşemdi.

Sen de yorum yaz