Windows 10, USB 3.1 Type C desteğiyle gelecek

Windows 10'un, yeni nesil USB bağlantısı ile ilgili önemli bir müjdesi var!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10, USB 3.1 Type C desteğiyle gelecek

Microsoft'un yeniden düzenlediği WinHec konferansı, bizlere Windows 10'la ilgili yeni ipuçları sundu. WinHEC'de düzenlenen oturumlardan biri, Windows 10'un USB bağlantısı konusunda sunacağı destek hakkındaydı.

"Windows 10'da yeni USB bağlanabilirlik senaryolarını etkinleştirmek" adlı oturumda Windows 10'un USB 3.1 Type-C ve USB Dual Role desteği sunacağı anlaşıldı. Oturumla ilgili açıklama metni şöyleydi:

"Windows 10, telefonların USB çevrebirimleriyle etkileşim kurması veya laptop'ların USB Type-C konektörüyle harici bir ekrana bağlanması gibi yeni kablolu teknoloji senaryoları sunan USB Dual Role ve Type-C desteğiyle gelecek. Bu oturumda Windows'un bu teknolojileri nasıl destekleyeceği ve onları etkinleştirmek için nelere ihtiyacınız olacağı konusu detaylandırılacak."

Microsoft'un yeni USB standartlarını gecikmeden desteklediği bilindiğinden, bu gelişmeler sürpriz değil. Type-C onay aşamasını geçtiğinden, Windows 10 birkaç ay sonra çıktığında, ilk günden Type-C desteği sunabilir.

Type C konektörü, 100W'a kadar güç sağlayabildiği için harici monitörlerin ayrı güç kablosu ihtiyacını ortadan kaldırabilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

usb ile çalışan monitör devri başlıyor o zaman

@28 Şub 2015 00:46 zaten vardı ki.bakınız AOC usb 2.0 monitorler

@28 Şub 2015 02:41 usb 2.0 üzerinden ne yapabiliyorsun onu da yaz bizlerde öğrenelim usb 2.0 düz mantık elektrik iletebiliyor başak ne iletiyor ??? usb 3.1 mimarisiyle thunder bolt benzeri sağlam bir teknolojininde geldiği görünüyor. thunder bolt çok iyi fakat ona uygun cihaz olmadığı gibi var olanlar içinde bir bilgisayar parası gerekiyor.

@28 Şub 2015 15:00 bende var ben kullanıyorum demedim gitde google den arastır AOC usb den tek kabloyla monitorler zaten var diyorum.thunder bolt vs vs biliyosun ama usb sadece elektrik iletiyor demen komedi olmus :) usb deki 4 kabloda elektrik dimi yani diger 2 kablo data degil dimi :) benden cvb gelmiş mi diye kontrol edecegine acta googleden usbyle calısan monitorlere bi bak! ayrıca usb den calısan AOC monitorler o kadar da pahalı degil suan sadece tr de bulmak biraz sıkıntı o kadar.haa bu yazdıklarım hala yetmediyse AOC nin usb den calısan monitorlerinin linklerini ve youtubedeki inceleme videoların linklerini atabilirim!

Monitörü USB 3.1 arayüzü ile PC'den güç sağla, güç kaynağının ömründen gitsin....

data diyorsun ama görüntü datası aktarılamıyor buda benden sana iade. usb 2.0 ile bir televizyon yada monitöre görüntü aktarılamaz. usb 1 ve 2 sadece pc cephesinden veri transferi için kullanıldı görüntü datasını transfer yeteneği olmadı hiç bir zaman.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play