USB 3.1, tüm kabloları çöpe atabilir!

USB 3.1 ile hayatımıza girecek olan Type-C konektörleri, veri aktarmaktan çok daha fazlasını yapacak

USB 3.1, tüm kabloları çöpe atabilir!
USB Type-C konnektörü...

Bir sonraki nesil USB teknolojisi, yani USB 3.1, beklenenden çok daha fazlasını yapabilecek; örneğin video ve ses aktarımı... "Video Electronics Standards Association (VESA)" yaptığı açıklamada, USB 3.1 ve kullanacağı Type-C konektörleri ile birlikte, iki cihaz arasında görüntü ve ses aktarımı da yapılabileceğini duyurdu. Type-C USB konektörleri, DisplayPort teknolojisinin yardımıyla, ses ve video sinyallerinin aktarılmasına izin verecek. Bu da Type-C USB kablosu ile 5K'ya kadar çıkabilen monitör çözünürlükleri anlamına geliyor..

Bunun başarılmasını sağlayan şey ise USB Power Delivery 2.0'da belirtilen ve USB dışı sinyallerin bağlantı üzerinden aktarılmasına izin veren Alternate Mode uzantısı. DisplayPort Alt Mode Type-C'nin bir, iki veya dört USB SuperSpeed hatlarını kullanarak DisplayPort sinyallerini aktarırken verilerin ve gücün de aktarılmasına izin veriyor. AnandTech'in söylediğine göre, bu özellik "ThunderBolt'a benzer bir şekilde" ama "USB-IF ve Type-C'nin fiziksel katmanı arasında daha yakın bir iş birliği" kurmakta. Type-C'nin yüksek wattlı enerji aktarımı yeteneği ile bu durum birleştiğinde bu yeni sistem, gerçek bir tek kablo çözümü olabilir gibi gözüküyor.

VESA'nın basın açıklamasına göre, DisplayPort Alt Mode destekleyen ürünlerin doğru adaptörler aracılığı ile HDMI, DVI veya VGA gösterimi yapabilmeleri mümkün olacak. Bu özelliğin bir başka avantajı ise özel bağlantı girişleri yüzünden yer sıkıntısı çeken dizüstü bilgisayar ve tabletlerin bu sorundan kurtulmaları olabilecek. 

Kısacası USB 3.1 teknolojisi ve Type-C bağlantıları sadece çift yönlü takılabilen konektörler ve daha fazla hız anlamına gelmeyecek; şu an yaşanan "her iş için başka kablo" karmaşasını da ortadan kaldıracak...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Aç gözlü batı ve uzakdoğu teknolojiyi mikron ölçüsünde allayıp pullayıp satıyorlar. Kapitalist büyümeyi ana hedef olarak seçtiler.Bugün 2014 yılı geldi İbn-i haytam ve el Harezminin bulduklarından öteye gidemediler.Onların bulduklarını sarıya maviye ve yeşile boyayıp satıyorlar.

@30 Eki 2014 19:40 Ahhh keşke siyah ile beyazı ayırt edebilecek kapasitede olsaydın.

@30 Eki 2014 19:40 Bence haklisiniz. Ellerinde mutlaka 10 yil sene sonra cikaracaklari teknolojileri hazir ama daha cok para kazanmak icin agzimiza sadece parmakla bal caliyorlar..

@30 Eki 2014 19:40 sen de kırmızıya boya sat

@30 Eki 2014 19:40 İbn-i haytam ve el Harezm mi bulmuş evrensel soketi anlamadım? ne alaka?

@21:05 Evet biraz daha geriden veriyorlar 10yıl olmasa da

Yanliş biliyorsun ibni hayyam vga yı bulmuş hdmı ı bulmak üzere iken ölmüş.

Vga yı mora boyasam hdmı olur mu acebaa

Bende de usb 2 bolluğu var şimdi bunlari usb 3 buçuk yapmak istiyorum hangi renge boyamam gerekiyor profiser

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir