Windows 10'da kapatabileceğiniz 6 işlev!

Windows 10'un gönül rahatlığıyla kapatabileceğiniz 6 can sıkıcı işlevini açıklıyoruz!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10'da kapatabileceğiniz 6 işlev!

Windows 10 çıkalı yaklaşık 1 sene oldu. İşletim sisteminin olumlu ve olumsuz yönleri olsa da, ondan genel olarak oldukça memnunuz. Yine de Windows 10 içerisinde çoğu kullanıcının ihtiyaç duymadığı, can sıkan işlevler bulunuyor. Aşağıda gönül rahatlığıyla devre dışı bırakabileceğiniz 6 Windows işlevini sizler için sıralıyoruz.

1. Çöp uygulamalar: Hava Durumu ve Xbox gibi uygulamalar işinize yarayabilir ancak Candy Crush Saga muhtemelen başlat menünüzü işgal etmekten fazlasına yaramayacak. İşinize yaramayan uygulamaları tek tek kaldırabilirsiniz. Bu arada Ayarlar > Kişiselleştirme > Başlangıç yolunu izleyin ve burada "Başlangıç'ta ara sıra önerileri göster" seçeneğini kapatmayı da unutmayın.

2. "Eşten eşe" güncellemeler: Windows 10'lu her makine, güncellemeleri diğer cihazlara ulaştırmakta kullanılıyor. Microsoft bu şekilde sunucuları üzerindeki yükü azaltıyor. Teoride kötü bir fikir olmasa da işlev, bant genişliğinizin normalden hızlı tükenmesine yol açabilir.

Bu işlevi kapatmanız güncellemeleri almanızı etkilemeyeceğinden, işlevi kapatmak için Başlat Menüsü > Windows Update > Windows Update Ayarları'nı açın ve Gelişmiş Seçenekler'e tıklayın. Şimdi Güncellemelerin Nasıl Dağıtılacağını Seç'e tıklayın ve buradaki anahtarı kapalı konuma getirin veya yalnızca ağdaki bilgisayarlarla paylaşmayı seçin.

Aşırı takip, varsayılan uygulamalar

3. Aşırı takip: Windows 10 ilk günden bu yana kullanıcılarını izlemesi ve gizlilik sorunlarıyla konuşuluyor. Tepkiler biraz aşırı olsa da, sorunsuz olarak kapatabileceğiniz birkaç izleme ayarı var. Ayarlar uygulamasını açın ve Gizlilik üzerine tıklayın. Kapatabileceğiniz ayarları görmek için buradaki ayarlara tek tek göz atmanızı öneriyoruz.

4. Varsayılan uygulamaları değiştirin: Windows 10'un varsayılan uygulamalarını kullanmak istemiyorsanız hangi dosyaların hangi programlarla açılacağını elbette değiştirebilirsiniz. Ayarlar > Sistem > Varsayılan uygulamalar yolunu izleyin ve E-posta, Haritalar, Video oynatıcısı, Web tarayıcısı gibi varsayılan uygulamaları dilediğiniz gibi değiştirin.

5. Arka plan uygulamaları: Windows 10 uygulamaları siz açmasanız da arka planda çalışabiliyor ve laptop'larda pil ömrünü azaltabiliyor veya tüm cihazlarda performansı düşürebiliyor. Arka planda çalışabilme özelliğini uygulamaların elinden almak için Ayarlar > Gizlilik yolunu izleyin ve Arka plan uygulamaları'nı seçin. Burada arka planda çalışmasını istemediğiniz uygulamaları devre dışı bırakın. Elbette hiç kullanmadığınız bir uygulamayı tamamen kaldırmanız daha iyi.

6. OneDrive'ı kapatabilirsiniz: Belgelerinizi buluta yedeklemek elbette harika bir fikir. Ancak belki Microsoft'un sunduğu ücretsiz boş alanı kısıtlaması nedeniyle OneDrive'ı kullanmak istemiyorsunuz. Bu durumda OneDrive'ı birkaç dakikada devre dışı bırakabilirsiniz. OneDrive'dan nefret ediyorsanız, onun tüm izlerini makinenizden yok etmek için OneDrive-Uninstaller'ı kullanabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

corttt anayı da kapatın ne olsa tr dil desteği yok arayın detaylı anlatımı bazı sitelerde var reklam kimliğinizi de kapatın .

Normalde böyle bir yorum yazmamda bu konuda söylenebilecek en iyi şey özellikle Windows 7 ve 10 arasındaki sistem kaynağı tüketimine ve sizin işinizi yapmaktansa kendi işleriyle ve kullanıcı çerezleriyle ilgilenmesine bakarsak...Windows 7den bir süre daha şaşmayın derim.

@01 Ağustos 2016 03:25 Bir süresi mi kaldı windows 10 ücretsiz yükleme zamanı doldu.

@01 Ağustos 2016 12:04 İlla ücretsiz yükseltecek diye bir zorlama mı var ?

@01 Ağustos 2016 03:25 bide hala Windows 7 diyor 8 bile demiyor adam ahahhaa şaka gibi bunlar ya :)

@04 Ağustos 2016 19:57 Asıl şaka gibi olan sizsiniz. 8 zaten 10`un cortana ve yeni(!) başlat menüsü eklenmemiş hali ve şu an geçiş sistemi statüsüne düşmüş durumda. Yazan kişi gayet haklı.

ağ ayalarında tarifeli bağlantıyı açın arka planda veri aktarımı olmadığı için çoğu windows arka plan işlevi olmayacak ve rahatlayacaktır.

windows artık işletim sistemi çıkarmayacak windows 10 son işletim sistemi onun yerine sürekli yeni uploadlarla windows 10 yamıyacak haberiniz olsun ağlar ve güzel bir sistem tavsiye ederim tabiki keylogerleri kaptın ilk kurulumda

Sen de yorum yaz