Windows 10'un koyu temasını etkinleştirin!

Windows 10'un görünümünü değiştiren koyu temayı nasıl etkinleştirebileceğinizi açıklıyoruz!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10'un koyu temasını etkinleştirin!

Windows 10'un arayüzü gayet modern ve temiz, ancak işletim sisteminin açık renkleri gözünüzü alıyorsa küçük bir ince ayar yardımıyla koyu temaya geçiş yapabilirsiniz.

Koyu tema özelliği yakında yayınlanacak olan Anniversary Update ile Windows 10'a gelecek ve geldiğinde kayıt defteriyle uğraşmanıza gerek kalmayacak. Ancak beklemek istemiyorsanız, işte takip etmeniz gereken adımlar:

  1. Win+R'ye basarak Çalıştır kutusunu açın ve "regedit" yazarak Enter'a basın.
  2. Şu anahtara gidin: HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Microsoft > Windows > CurrentVersion > Themes > Personalize
  3. Burada Personalize adlı bir klasör yoksa Themes üzerine sağ tıklayın ve Yeni > Anahtar'ı seçerek Personalize adında bir klasör oluşturun.
  4. Personalize'a sağ tıklayın ve Yeni > DWORD (32-bit) Değer'i seçin. Değere isim olarak AppsUseLightTheme verin ve değer verisini 0 olarak ayarlayın.
  5. Üçüncü ve dördüncü adımları HKEY_CURRENT_USER > SOFTWARE > Microsoft > Windows > CurrentVersion > Themes > Personalize anahtarı için tekrarlayın.
  6. Kullanıcı hesabınızdan çıkın ve tekrar oturum açın.


Artık Windows'un birçok sistem uygulamasını koyu temayla kullanabileceksiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Tesekkurler chip guzel

Teşekkürler baya güzel oldu :)

Epey geç verilmiş bir haber olsa da bilmeyenler için cazibeli gelecektir. Bu arada siyah temayı sadece "ayarlar" penceresinde görüyorsunuz. Pek bir avantajı yok. Tüm pencerelerin siyah olması daha iyi olabilir ve de elektrik tüketimini bir nebze azaltabilirdi.

yıllarca windows phone'a siyah diye mızmızlananlar...

Sen de yorum yaz