Windows 11'in AMD İşlemcilerle Yaşadığı Sorun Nihayet Çözüldü!

AMD ve Microsoft, Windows 11'in Ryzen işlemcilerdeki düşük performans sorunu için yeni düzeltmeler yayınladı!

Windows 11'in AMD problemi nihayet çözüldü!

Microsoft'un bu ayın başlarında Windows 11'i piyasaya sürmesinden kısa bir süre sonra AMD, işletim sisteminin Ryzen işlemcili sistemlerdeki uygulamaları yavaşlatabileceği konusunda bir uyarı yayınladı. AMD, hataları düzeltme sözü verdi ve şimdi, AMD ve Microsoft tarafından yayınlanan yamalar, bu problemi çözmeyi hedefliyor.

AMD, en yeni yonga seti sürücüsünün (sürüm 3. 10. 08. 506), bazı durumlarda "tercihen bir işlemcinin en hızlı çekirdeğindeki iş parçacıklarını planlamayan" UEFI CPPC2 sorununu çözmesi gerektiğini söyledi. CPU iş parçacığı performansına duyarlı uygulamalar bu yüzden yavaşlıyor olabilir. AMD, sorunun sekizden fazla çekirdeğe ve 65 W veya daha yüksek Termal Tasarım Gücüne (TDP) sahip daha güçlü işlemcilerde daha belirgin olduğunu söylemişti.

Bu arada Microsoft da, L3 önbellek gecikmesini artıran bir hatayı düzelten bir yazılım güncellemesi yayınlandı. Bu sorun, hızlı bellek erişimi gerektiren uygulamaları etkiliyor ve bu da CPU'ların yüzde 15'e kadar yavaşlamasına neden oluyor. Windows 11 güncellemesi KB5006746 olarak adlandırılan yama bugünden itibaren kullanıma sunulacak ve Windows Update aracılığıyla da yüklenebilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Evet güncelleme yayınlandı ama performans sorunum aynen devam ediyor.

şu amd nin performans testini yapıp paylaşmak bukadar zor olmamalı arkadaş sorunu giderdik diyorlar bence sorun giderilse çoktan performans testi paylaşırlardı

Sen de yorum yaz