Windows 7 için IE10 final yayınlandı!

Windows 7, Windows 8 çıktığından beri sabırsızlıkla beklediği müjdeyi sonunda aldı! İndirin!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 7 için IE10 final sürüm yayınlandı!

Windows 8 ile beraber sunulan Internet Explorer 10, sonunda Windows 7'ye de geldi. Windows 7 için yayınlanan IE10'un final sürümü, şu andan itibaren isteğe bağlı güncelleme olarak veya direkt olarak indirilerek sisteme kurulabiliyor.

Windows 7 için sunulan Internet Explorer 10, Windows 8'dekinin hemen hemen aynısı. Yani tarayıcı, Pointer Events dokunmatik API'sı ve Direct2D, DirectWrite donanımsal hızlandırması gibi işlevlere de sahip. Çok tartışılan "beni izleme" özelliği de Internet Explorer 10'da varsayılan olarak açık geliyor.

Windows 7 ve Windows 8'deki IE10'lar arasındaki en önemli fark, Windows 8'deki tarayıcının Adobe Flash'a gömülü olarak sahip olması. Windows 7'deki IE10 ise IE9 gibi bir ActiveX eklentisi yoluyla Flash içeriklerini oynatıyor. Dolayısıyla Flash güncellemeleri, Windows 7'de Adobe'un güncelleyicisi ile alınmaya devam edecek.

Microsoft, Windows 7 için sunduğu IE10 güncellemesini ilerleyen aylarda "önemli" olarak sınıflandırarak, onu mümkün olduğu kadar çok kullanıcıya otomatik olarak dağıtmaya çalışacak. Bu arada Windows 7'de IE10'un önizleme sürümünü kullananlar, bu final sürümünü "önemli" güncelleme olarak alacaklar - yani tarayıcı sessiz ve otomatik olarak son sürüme güncellenecek.

Internet Explorer 10'un sistem gereksinimleri, indirme bağlantısı ve IE10'a geçmeyenler için gerekli araç, haberimizin sonraki sayfasında.

İndirme bağlantısı, gereksimler ve fazlası

Internet Explorer 10'u PC'nizde çalıştırabilmek için şunlara sahip olmanız gerekiyor:

- Windows 7, Windows 8 veya Windows RT'li bir PC.

- 1GHz veya daha hızlı, PAE, NX ve SSE2 destekli işlemci.

- 1GB RAM (32-bit) veya 2GB RAM (64-bit).

- Sabit disk alanı: 16GB (32-bit) veya 20GB (64-bit).

- Grafik kartı: DirectX 9 destekli, WDDM sürücülü bir kart.

- İnternet erişimi.

İndirin: Internet Explorer 10

Sisteminizin otomatik güncelemeler yoluyla Internet Explorer 10'a güncellenmesini istemiyorsanız, ihtiyacınız olan "engelleme aracını" bu adresten indirebilirsiniz.

 

Okuyucu Yorumları

Toplam 52 Yorum

Mozilla Opera Chrome Yandex varken IE kullanacaklar sanki IE bir kere yavaşlığını kanıtladı antivirüste de Essentials' ı çuvalladı Windows 8, Windows 7' nin biraz hızlısıydı sadece Mac' i bırakıp Windows' a geçenlere faydalı oldu bence MS, OS dışında başka birşeyle uğraşmasın.

@26 Şub 2013 16:51 Olum yalnız bu IE senin evde oturup eski bilgisayarında kenarda gördüğün IE6-8 falan değil. Bu 10. Denemeden yorum yapma derim. Essentials'ın da çuvalladığı yok ek antivirüs programım yok (kullanan kullansın ona bi şey demem) Essentials'a güvenerek kullanıyorum bilgisayar kaç yıldır güvenli hiç bir şey yok.

@26 Şub 2013 16:51 IE'düşmanı olmanı en son XP'de kullanmandan dolayı anlayışla karşılıyorum ancak bende aşırı Chrome kullanıcısı olmama rağmen IE'nın bugünlere HTML5 - CSS3 gibi destekli olarak gelmesi ayrıca hızlandırılmış olması ve RAM'i iyi kullanması bile senin kullanman için öneri olabilir. Ayrıca Win8'de direk Flash gömülü olarak geliyor. Win7 de ise ActiveX eklentisi ile flash'ları oynatıyor. Web tasarımcı olduğum için biliyorum sizin girdiğiniz siteleri yaparken çoğu kullanıcı IE' kullandığı için önce onda uyumlumu diye kontrol ediyoruz. Sen beğenmeyebilirsin tabiki ama şu anda geldiği nokta gayet memnun edici bir nokta haberin olsun.

sonunda yayınlandı

işte buuuu... harika hemen indiriyorum....

güzel müjde oldu, indirelim bakalım :)

amerikalılar çoğunlukla ie kullanıyor genelde avrupada firefox kullananlar var ie iyi tarayıcıdır tarayıcıdan anlamayan insanlar ieye laf atar

@26 Şub 2013 17:40 Hiç kimse bana ie nin diğerlerinden iyi olduğuna inandıramaz. Bir web tasarımcısı olarak ie den nefret ediyorum. ve eminim ki web tasarımı yapanların çoğu ie yi sevmiyor. zorunlu durumlar haricinde asla kullanmıyorum.

@26 Şub 2013 21:31 yoo bende web tasarımcısıyım ve gayet işimi görüyor rahatlıkla da kullanıyorum. kendi adına konuş genelleme yapma.....

@27 Şub 2013 01:58 Wordpress mi kullanıyosun kardeşim...

Hâlâ çok kötü bir tarayıcı.

@26 Şub 2013 17:41 sen ilk önce halâ yazmayı öğren aynştayn....

windows 7 ye yüklenmiyor en az windows 7 sp1 olması gerekiyormuş yani microsoft vistayı çöpe atarken yanında windows 7 yide çöpe atmış

@26 Şub 2013 17:49 ayın en saçma yorumu olarak bunu seçiyorum :)

@26 Şub 2013 17:49 mesajımın neyini beğenmediniz acaba yahu 2009 da çıkan işletim sistemini ben neden güncelleyim 4 gb bir ie10 içinmi indircem xpyi 10 yıl güncellemeden kullandım bir sorun çıkarmadı şimdi benden güncellememi bekliyorlar inşallah microsoft batar

@26 Şub 2013 21:22 Kusura bakmada çağın gerisinden geliyorsun :-/

@26 Şub 2013 17:49 konuştukça daha da batıyor garibim :))

@26 Şub 2013 21:22 eee bak kendin demişsin xp diye artık ne internet 10 yıl önceki internet nede pc ler 10 yıl önceki pc sen en iyisi güncelle sistemini bu arada yorum harbi saçma olmuş kabul et :)

IE 10 yavaş değil aksine gayet güvenilir ve hızlı, diğer tarayıcılar IE 10 kadar hızlı ve güvenilir değil...

her zaman ki gibi harikulade olmuş. tebrikler ve teşekkürler Microsoft...

hacı maxthon kullanıyorum o kadar.........

Crom varken gerek yok bence

@26 Şub 2013 19:24 Grom olmasada sürüyle browser vardı zaten, aslında hiç birine gerek yoktu, niye yaptılarsa artık.

Bekliyordum kim çıkıp "ie kötü yeaa" diyecek diye. Şimdiden Bi kaç tane türemiş buralarda. Azıcık büyüyün be oğlum

Müjde diyince bende yeni service pack gelecek sanmıştım :(

ha ie kullanmışınız ha kendi elinizle virus indirip pcnizde çalıştırmışsınız bir fark yok

@26 Şub 2013 20:33 Windows 98'den beri explorer kullanmamış isanların yorumlarına bayılıyorum.

@26 Şub 2013 20:33 Sen IE'yi hala evdeki XP'nde olan zannediyorsun galiba.

Servis paketi 2 cikarmaz al sana cerez. Bir daha windows lisansi mi? DUNYA TERSINE DONSE 1 KURUS VERMEM.

Sp1 olmayan Windows 7ler zaten yayından ve kullanımdan kalkıyor.

nihayet yani gecikmelide olsa yayınlandı. otomatik güncellemeyle alıyorum şuan ;)

tüh geç kalmışım. kötüleyenler ortalığı dağıtmış. operacılar, firefoxçular ve chromecular heryeri işgal etmiş. tamam en hızlı sizlersiniz. gidin başka haberin altına yorum girin. ilk işiniz sanki ie haberinin altına girip yorum yazmak göreviniz

İe iyidir. Bugün en güvenli tarayıcıdır ve dünyanın bütün sitelerinde sorunsuz çalışır. Tamam yavaş diyebilirsiniz ama kötü değil. Yeterince hızlı ve sadedir.

Kullanılmayan bir tarayıcı için müjde mi? İlginç.

jet jet mübarek hey yavrum hey...

explorer yüzünden web programlamayı bırakacam bıktım artık explorer'a göre dizayn etmekden css yazmakdan

@27 Şub 2013 08:38 DÜNYADA MİLYONLARCA KİŞİNİN KULLANDIĞI BİR TARAYICIYA GÖRE CSS YAZMAK ZORUNUZA GİDİYORSA ZATEN YAPMAYIN BU İŞİ. HAMAMA GİREN TERLER DİYE BİR SÖZ VAR. MADEM BU İŞE TALİP OLDUNUZ ZAHMETİNE KATLANACAKSINIZ.

@ALPEREN3 microsoft sana ii para veriyor anlaşılan sene olmuş 2013 explorer hala fix etmeye çalışıyor kendini (uyumluluk modu) ne chrome nede firefox böyle saçma sapan hatalar içermiyor koskaca microsoft her versiyon çıkardığında yeni browser çıkarmış gibi versiyon çıkartıyor. Çoğunluk kullanıyor diye bu saçmalıkları göz ardı etmek yanlış olur

@ALPEREN3 Microsoft bile kabul ediyor artık ie'nin başarısız bir proje olduğunu :)

@ALPEREN3 Sayın Alperen3 css yazmak bizim için sıkıntı değil. Yazarız elbette ie6 için ayrı, ie7 için ayrı, ie8 için ayrı, ie9 için ayrı, yetmedi bi de ie10 geldi ona da ayrıca css yazarız. Ha unutmadan bi de diğer browser lar var. Onlar için de bi tane yazarız artık. Not: Sakın ola bana 7 den sonra ki bütün ie versiyonlarının birbirine uyumlu olduğunu söylemeyin. Ha bi de uyumluluk modu butonu var o da ayrı rezillik... (Explorer grubuna saygılarla)

@28 Şub 2013 08:56 Kardeş sende Apple'dan para alıyosun galiba. Sen safaricilerdensin.

İE 10 gerçekten güzel ve chromedan daha hızlı. Eski sürümlerindeki yavaşlama donma olayları ortadan kalkmış..

Bazı sitelerde ENTER tuşu çalışmıyor neden ?

operacılar, firefoçular, chromecular nasılsınız?? kendi haberlerinize yorum yapın biraz. ie haberi görünce dayanamıyor musunuz? gidin soda için hazımsızlığınıza iyi gelir. kötülemek için geldiyseniz kış kış

@27 Şub 2013 17:56 Her şeye Maydanoz olmayacağız ya :D

Uyumluluk modu tıkla tıkla nereye kadar htc 8x kullanıyorum orada bile tarayıcıdan şikayetçiyim! en hızlı telefon seçilmesine rağmen browser testlerinde en yavaş tarayıcı olduğu bilinmekte. sürekli en çok kullanılan tarayıcı yorumları yapılmış, bir çok insan teknik bilgiye sahip olmadığından bilgisayarlarını açtığında ne yüklü ise onu kullanıyorlar. IE 10 için yeni bir browser muamelesi yapmayın hala css derlemekte sıkıntı yaşayan bir tarayıcıdır, chrome'da da css sorunu var fakat hızlı ve kullanımı daha kolay.

flash çok çöküyor yaa bu ne sinir oldum firefox a geri dönüyorum tatlı tilki çok sağlam :D

windows 8i çıktığı gibi aldım ie10 u bayaa bi kullandım çok şık ama o kadar da hızlı değil not:memnunum

Ben Windows 8 Pro kullanıyorum.İnternet Explorer'ı bir kere açmadım kendi elimle.Bunu Maxthon indirmek de dahil.(USB De Setup vardı :) ) Gayet memnunum,ama adamlar çalışıyor.Helal olsun Microsoft büyüyen ve de büyümeye devam eden bir şirket.

yükledim ve videolara elveda dedim. ie 10u yükleyince internette video izleyemedim. ses geliyor ama görüntü yok. flash yükle kaldır, güvenlik duvarı indir kaldır ama nafile. bi güncelleme bekliyorum bu konuda.

sanki ışık hızı ile doğdunuz ,da ışık hızı ile falan iş yapan browser istiyorsunuz !

arkadaşlar explorer candır yeni windows kurduğunuzda chrome nasıl kuracaksınız ? elinizi vicdanınıza koyun

Sen de yorum yaz