Windows 8.1'e nasıl yükselteceksiniz?

Bilgisayarınız Windows 8.1 için hazır mı? İşte onu yüklemeden önce bilmeniz gereken her şey!

PC'nizi Windows 8.1 için hazırlayın!

Windows 8'e önemli yenilikler getiren Windows 8.1, 18 Ekim'de herkesin kullanımına açılacak. İster Windows 8'li bir PC kullanın ister tablet güncelleme, onu yüklemenize değecek değişiklikler getiriyor. Windows 8.1'e nasıl geçeceğiniz ise şu an hangi işletim sistemini kullandığınıza göre değişiyor. İşte yükseltme hakkında bilmeniz gerekenler.

Windows 7 veya daha öncesinden yükseltiyorsanız

Windows 8.1, direkt olarak masaüstünü açma ve başlat düğmesi gibi yeni işlevlerle geliyor. Artık Windows 7'yi bırakıp Windows 8.1'e rahatlıkla geçebileceğinizi düşünüyorsanız, küçük bir sorun var. Windows 7'den Windows 8.1'e direkt olarak geçmeniz mümkün değil. İki seçeneğiniz var: Sisteminizi Windows 8'e yükseltip, ardından Windows 8.1'i yükleyebilir, tüm yüklü uygulamalarınızı ve dosyalarınızı koruyabilirsiniz. Veya Windows 8.1'i Windows 7'nin üzerine yükleyebilirsiniz, bu dürümde masaüstü uygulamalarınızı kaybedeceksiniz.

Windows Vista veya XP'den yükseltecekseniz, Windows 8.1'i sıfırdan yüklemeniz gerekiyor. Tabi önce Windows 7'ye ardından Windows 8'e geçmekle, ardından Windows 8.1'i yüklemekle uğraşmak istemiyorsanız.

Windows 8'den yükseltecekseniz...

Windows 8'den yükseltecekseniz

Windows 8.1 yayınlandığında onu Windows 8'in uygulama mağazasından indirebileceksiniz. Güncellemeyi herhangi bir medya satın almadan veya ücret ödemeden yüklemeniz mümkün olacak.

Windows 8.1 Önizleme sürümünü indirmek için Microsoft hesabına oturum açmış olmanız gerekiyordu. Bu nedenle Windows 8.1 resmi olarak yayınlandığında yine böyle bir gereksinimin olması muhtemel. Windows 8.1'i baştan yüklemek için bir kurulum medyasından faydalanabilirsiniz, ancak yükseltmek için muhtemelen bir Microsoft hesabına ihtiyacınız olacak.

Yerel bir kullanıcı hesabından Microsoft hesabına geçmek isterseniz, Bilgisayar Ayarları ekranından Kullanıcılar'a giderek Microsoft Hesabına Geç düğmesine basabilirsiniz.

Windows 8.1 Önizleme'den yükseltecekseniz

Windows 8.1'in Önizleme sürümünü yükleyen cesur kullanıcılardan biriyseniz, uyarılara dikkat ettiğinizi umuyoruz. Windows 8.1 Önizleme kullanıcıları, Windows 8.1'in final sürümüne direkt olarak olarak geçemeyecekler. Aslında Windows 8.1'e geçmeniz mümkün, ancak bunu yapmanız halinde yüklü tüm masaüstü programlarınızı kaybedeceksiniz.

Tabi ki bir Windows 8.1 diskine veya USB belleğine sahipseniz, varolan sisteminizin üzerine temiz bir yükleme yapabilirsiniz. Bunu yapacaksanız öncelikle önemli dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

hem de fazlasıyla hazırız... 18 ekimden sonra Windows 7 ye güle güle...

Benim içim rahat etmez abi, 18 Ekim'i de beklemeden MSDN üzerinden orijinal Windows 8.1 64Bit Türkçe sürümü indirip elimdeki aktivasyon kodumla aktifleştirdim 1 haftadır kullanıyorum :D Siz 18 Ekim'i bekleyin :D

@28 Eyl 2013 00:09 18 ekimde tekrar format atıp tam sürüm 8.1'e geçmen gerekecek :D boşu boşuna iş çıkarmışsın kendine madem önizleme sürümünü yükleyecektin yazın başında yükleseydin ya.

@28 Eyl 2013 15:18 aynen, adama yazık olmuş =D

İstediğimiz oyunları programları açmıyor ben windows 8 de durucam :)

"Veya Windows 8.1'i Windows 7'nin üzerine yükleyebilirsiniz, bu 'dürümde' masaüstü uygulamalarınızı kaybedeceksiniz." yazar burada acıktığını anlatmaya çalışıyor sanırım :P

1 elektron alarak yükselttirecez :D

En kısa yolu dosyalarınızı yedekleyip sıfırdan kurulum. Windows 8'de hizmet paketi güncellemesi diğer windowslarda olduğu gibi değil. Sonradan eklemek ile sıfırdan kurulum arasında performans farkı var.

windows sekizi yuklememle kaldirmam bir oldu. vistadan sonraki enbuyuk husran

@28 Eyl 2013 01:22 Vista ile ne alakası var. Kullanmasını bilmeyen konuşuyor.

@28 Eyl 2013 01:22 Sana göremi .?

windows 8 dokunmatik ekranlar için yapılmış bir işletim sistemidir.windows 8 yükleyip eziyet çekmenize gerek yok windows 7 dokunmatik olmayan bilgisayarlar için ideal bir sistemdir.saygılarımla...

xp yüklü ise vistaya vistadan 7ye 7den 8e 8den 8.1e bu ne ya =D

@28 Eyl 2013 09:19 2 güne anca biter o iş üstüne üstlük birde tüm güncellemelerin mevcut olmasını isteyecektir yükseltmeler esnasında sıkıntılar yaşamamak için. en rahatı temiz kurulum yada lisanslı 8' e sahip olan kişinin güncellemeler ile kurması.gerçi tam reset için bu seferde 8.1 kurulum medyası isteyecek o zaman nasıl olacak muamma inşallah mağazadan iso formatında image olarak indirmeye imkan sunarlar.

Hiç işim olmaz :x

benim windows 8'im var masaüstü uygulamalarıma ve hesaplarıma bir şey olmaz inşallah ?

Steam OS piyasaya çıkıp sistem oturduktan sonra Microsoftun hali ne olacak çok merak ediyorum. İş dışında kullanan kalmaz herhalde.

@28 Eyl 2013 10:34 Sadece oyun için özelleştirilmiş bir işletim sistemi değil Windows diğer hiç bir işletim sistemi ile karşılaştırılamaz. Windows ve diğer işletim sistemleri bütün işi oyun oynamak olmayanlar için var olmaya devam edecektir.

@28 Eyl 2013 01:22 Vista ile ne alakası var. Kullanmasını bilmeyen konuşuyor. Ziyaretçi Bugün  08:45 ----- Vista 3.1. millenium faciasından çok daha kullanışlı hala öğrenemediler + artık Windows devri bitti... devir Android devri devir LinuXMint ve diğer dağıtımların devri...

@grezimonk ahahaha güldürdün mübarek :)

@grezimonk yav he he mobilde o çok savunduğunuz uygulama zenginliği avantajı masaüstünde Windows un :p

@grezimonk yürü be.... :)) senin sayende neşeleniyoruz , günümüz eğlenceli bir hal alıyor ...

@grezimonk kesinlikle linux mint forever.

windows 8.1 wifi sorunu var TPlink 300MB olan adaptörüyle usb 3 dan bağlantılı bellir bir süre kullandıktan sonra limited connection diyor 60Mb internet fiber optik var kurmadan önce bir kez daha düşünün bana kalırsa gerek yok windows 9 u bekliyorum 2014 ocaktan sonra betası yayınlanacak

@28 Eyl 2013 11:46 win9 un betasının 2014 teki win8 den daha sorunsuz olacağını düşündüren ne ki. Sorun istemiyorsan 1 sürüm geriden takip et.

dürüm yazıyo :D dürümde canım çekti

Hala 7 diyenler var, yok 8 dokunmatikler içinmiş geç bunları kullanmayı bilmeden gelmiş yorum yapıyorsun win 8 masaüstünde de win 7 den kat kat üstün ve çok hızlı

Reklam kokan hareketler bunlar... :)

OS X Mavericks

Windows 98'den şaşmıcan abi

@02 Eki 2013 20:39 oldu birader sonra uygulama hataları dizilsin ekrana

Windows Millenium Edition'dan şaşmıcan abi

2saniyede açılıyor pc windows 8 de

os x mavericks ile hayatta yolculuk tabii windows 8.1 yenmez se ama yendi

Windows 8 pro kullanıyorum windowsun sitesinden 8.1 e yükselt düğmesine tıklayınca hiç bi tepki vermiyor yada farklı şey deneyince de olmuyor.

bizdede aynı sorun var çözüm bulabildinmi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir