Windows 8.1 hangi yenilikleri getiriyor?

Windows 8.1'in getirdiği bütün yenilikler, Microsoft Türkiye tarafından tüm detaylarıyla açıklandı!

Windows 8.1 hangi yenilikleri getiriyor?

Microsoft, kullanıcılardan gelen geri bildirimler, teknolojik gelişim ve endüstrinin ihtiyaçları dikkate alınarak Windows 8'in üzerine daha da zenginleştirilen Windows 8.1'in beraberinde getireceği yeniliklerin detaylarını paylaşmıştı. Şimdi ise Windows 8.1'deki yeniliklerle ilgili Microsoft Türkiye'den bir açıklama geldi.

Microsoft'un Windows 8 kullanıcılarının isteklerini ve kullanım alışkanlıklarını dikkate almanın yanı sıra endüstrinin ihtiyaçlarını da dikkate alarak geliştirdiği bu Windows güncellemesi kullanımdan arayüze, uygulama çeşitliliğinden güvenliğe kadar çok sayıda yenilik içeriyor.

Windows 8.1 ile gelen yenilikler arasında daha büyük uygulama simgelerine izin veren ve kilit ekranını dijital fotoğraf çerçevesine dönüştürebilen kişiselleştirme seçenekleri, bulut hizmetleriyle daha güçlü birliktelik, Internet Explorer 11 ile internet deneyiminin iyileştirmesi, artırılmış güvenlik, gelişmiş sistem ayarları ve yeni gelecek Başlangıç Kısayolu gibi özellikler yer alıyor. Ayrıca Windows 8.1 ile gelen gelişmiş arama seçenekleri, uygulamaları keşfini kolaylaştıran yeni Windows Mağazası tasarımı ve işletim sistemi içinde önyüklü gelen uygulamalara dair zenginleştirilmiş yetenekler dikkat çekiyor.

Microsoft Türkiye Windows Pazarlama Grup Müdürü Onur Altıntaş'ın Windows 8.1 hakkındaki açıklaması ve güncellemenin getirdiği tüm yenilikler, haberimizin sonraki sayfalarında.

"Cesur bir vizyonu ileri taşımaya geliyor"

"Cesur bir vizyonu ileri taşımaya geliyor"

Microsoft Türkiye Windows Pazarlama Grup Müdürü Onur Altıntaş, Windows 8.1 ile ilgili olarak şunları söyledi: "PC endüstrisi mobilite kavramı etrafında bir dönüşüm geçiriyor. Yalnızca çalışma alışkanlıkları ve beklentiler değil, cihazlar da değişiyor. Windows 8'i böyle bir dünyaya uyum sağlamak için cesur bir adım olarak tasarladık. Amacımız sadece piyasadaki mevcut cihazlara uyum sağlamak değil, PC endüstrisinin önünde yeni bir yol açarak tasarımıyla, kullanımıyla bu endüstriyi şekillendirecek yeni bir dünya sunmaktı. Windows 8.1'in sunduğu yeni yetenekler ve gelişmiş özelliklerle, bu vizyonu bir adım daha ileri taşıdığımızı hepbirlikte göreceğiz."

Windows 8.1'in önizleme sürümü 26 Haziran'da çıkacak. Son sürüm isebu yılın ilerleyen döneminde tüm Windows 8 kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulacak.

İşte Windows 8.1'deki yenilikler

Onur Altıntaş, Windows 8.1'deki yenilikleri blog'unda şöyle kaleme aldı;

"Henüz Windows 7'yi piyasaya sürmeden önce, bir sonraki Windows sürümünün neleri beraberinde getirmesi gerektiği üzerine düşünmeye başlamıştık. Öncelikle PC endüstrisinin giderek artan mobilite kavramı etrafında yeni bir dönüşüm geçireceğinin farkındaydık. Bu öngörümüz, Windows 8 ile gelen yeni yaklaşımın temelini oluşturdu. Windows 8'i dokunmatik etkileşimin klavye ve fare kullanımının yanı sıra ön plana çıktığı bir dünya için tasarladık. Ayrıca yeni işletim sisteminin değişken ortamlara uyum sağlayabilen, sürekli hareket halinde ve sürekli bağlı cihazların ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklere sahip olmasını istiyorduk. Kısacası Windows 8, kişisel ve profesyonel yaşam arasındaki ayrımın giderek kaybolduğu bir dünyaya uyum sağlayacak bir işletim sistemi olarak tasarlandı.

Bu cesur yaklaşımımızın sonuçlarını ortaya koyalı henüz 7 ay oldu. Yeni işletim sistemine uygun cihazların piyasaya sürülmesinden yeni nesil uygulama ekosisteminin genişlemesine kadar bu yaklaşımımız büyük bir ilgiyle karşılandı. Bu süreçte müşterilerimizin Windows 8'i nasıl kullandıkları hakkında pek çok bilgi edindik. Aldığımız geri bildirimler ve yaptığımız gözlemler çerçevesinde gerek işletim sisteminde, gerek uygulamalarda yüzlerce iyileştirme yaptık. Üstelik henüz yeni başlıyoruz ve bu alandaki potansiyel gerçekten olağanüstü.

Windows 8.1, Windows 8 ile yeni nesil mobil çalışma ve eğlence anlayışını destekleyecek PC'lere, tabletlere, ve endüstriyel cihazlara dair vizyonumuzun yeni ve büyük bir diğer adımını temsil ediyor. Hem tüketiciler, hem de kurumlar bu alanda daha da ileriye gitmeyi talep ediyorlar. "Windows 8 ve daha fazlası" olarak tanımladığımız bu sürümde gelen yenilikler yalnızca kullanıcılardan gelen geri bildirimlerin dikkate alınmasıyla sınırlı kalmadı. Aynı zamanda dokunmatik deneyimin ve mobil çalışma anlayışının potansiyelini daha da geliştirmeye yönelik çok sayıda özellik eklendi. Windows 8.1 kişiselleştirme, arama, önyüklü gelen uygulamalar, Windows Mağazası deneyimi ve bulut hizmetlerine bağlantı gibi konularda çok sayıda yeniliği beraberinde getiriyor. Aynı zamanda kurumlar için güvenlik ve yönetilebilirlik gibi alanlarda da önemli geliştirmeler içeriyor.

Bugün Windows 8.1'e "ilk bakışı" ve bazı yenilikleri sizlerle paylaşmaktan çok mutluyum."

Kişiselleştirme ve arama yenilikleri

Kişiselleştirme:

Windows 8.1 ile artık cihazınızı daha geniş olanaklar eşliğinde kişiselleştirebileceksiniz. İnsanların Windows 8'i nasıl kullandıklarını incelediğimizde genellikle kullanıcıların kilit ekranına aile fotoğraflarını koyduklarını gördük. Windows 8.1 ile artık kilit ekranınızı dilediğiniz yerel klasör veya SkyDrive hesabınızdan gelen resimler eşliğinde tıpkı bir dijital çerçeve gibi kullanarak, resimlerden oluşan bir slayt gösterisi şeklinde kullanabileceksiniz. Üstelik kilit ekranın seçtiğiniz arka plan resmini artık Başlangıç ekranı arka planı olarak da kullanabileceksiniz. Ayrıca işletim sistemine giriş yapmaya gerek kalmadan, doğrudan kilit ekranı üzerinden fotoğraf çekebileceksiniz.

Windows 8.1'le birlikte Başlangıç ekranı için daha fazla renk ve arka plan seçeneği geliyor, üstelik hareketli görüntüler dahil.

Windows 8 Başlangıç ekranındaki uygulama simgelerine mevcut olanlardan daha büyük ve daha küçük simge boyları da eklendi. Böylece Başlangıç ekranını isteğinize göre daha kolay özelleştirebileceksiniz. Uygulamaları gruplamak, uygulama simgelerini kolayca düzenlemek, aynı anda birden çok uygulama seçerek bunları yeniden boyutlandırmak, yerlerini değiştirmek ve de silmek mümkün olacak. Simgelerin yerinin yanlışlıkla değişmesinin önüne geçmek için, Windows 8.1'de bu iş artık parmakla basılı tutup, ya da sağ fare tuşuyla tutup sürükleyerek gerçekleştirilecek.

Bütün uygulamaları görmek için en alttan yukarıya doğru parmağınızı kaydırmanız yeterli olacak. Uygulamaları ismine, eklenme tarihine, kullanım sıklığına veya kategoriye göre sıralayabileceksiniz. Yeni kurulan uygulamaların simgeleri artık doğrudan Başlangıç ekranına yerleşmek yerine tüm uygulamaların görüntülendiği alana yerleşecek ve "yeni" olarak işaretlenecek. Bunları dilerseniz Başlangıç ekranına sabitleyebileceksiniz.

Arama:

Windows 8.1'deki arama fonksiyonu Bing tarafından sağlanan küresel arama fonksiyonuyla kolay anlaşılır, zengin ve birçok farklı kaynaktan gelen sonuçlar eşliğinde (internet, yerel klasörler, SkyDrive, son kullanılan dosyalar gibi) aramanıza en doğru yanıtı verecek. "Komut satırının çağdaş sürümü" olarak düşünebileceğiniz bu özelliğin veriye ulaşmayı çok daha hızlı ve kolay hale getireceğini ve çalışma anlayışını zenginleştireceğini düşünüyoruz.

Arama sonucunda gelen video ve müzik dosyalarının ön izlemesini çabuk görüntüleme seçenekleriyle gerçekleştirebileceksiniz. Yerel dosyalardan, uygulamalardan, ayarlardan oluşan arama sonuçları tıpkı Başlangıç ekranın olduğu gibi, sağa doğru kayan bir ekranda sunulacak.

Uygulamalar ve Windows Mağazası, bulut servisleri

Uygulamalar ve Windows Mağazası:

Windows 8.1 ile birlikte, Windows 8'de önyüklü gelen uygulamalar daha da zenginleşecek. Örneğin Fotoğraflar uygulaması, beraberinde yeni gelen düzenleme fonksiyonlarıyla fotoğraflar üzerinde bazı düzeltmeleri yapabilmenizi ve e-posta, SkyDrive, Kamera uygulaması gibi yerlere gönderebilmenizi sağlayacak. Müzik uygulaması müzik kütüphanenizden daha kolay seçim yapabilmeniz için tepeden tırnağa yenilendi.

Windows 8.1 aynı anda birçok uygulamanın kullanımı konusunda da önemli yenlikleri beraberinde getiriyor.

Windows 8.1 ile uygulamaları değişen pencere boyutlarıyla, birbirinin devamı olacak şekilde ekrana tutturabileceksiniz. Uygulamaları yeniden boyutlandırabilecek, ekranı iki uygulama arasında paylaştırabilecek, birden fazla ekran bağlı olarak çalışıyorsanız her bir ekranda üç adede kadar uygulamayı yan yana yerleştirebileceksiniz. Başlangıç ekranını bir ekranda açık tutarken, diğer ekranlarda farklı uygulamaları açarak çalışabileceksiniz. Dahası, aynı uygulamanın birden fazla çalışan örneğini ekranda yan yana tutabileceksiniz. Böylece Windows 8.1 arayüzünde örneğin iki farklı Internet Explorer uygulamasını yan yana yerleştirebileceksiniz.

Windows 8.1'de yer alan gelişmiş Windows Mağazası, yeni uygulamaların ve kategorilerin keşfini daha kolay hale getirecek şekilde tasarlandı. Uygulama bilgileri daha zengin ve anlaşılır bir şekilde sunulurken, ilgili uygulamalara dair listeler sayesinde uygulama keşfi kolaylaşacak. Uygulama güncelleştirmeleri arka planda otomatik olarak gerçekleştirilecek. Sağ üstte aranan uygulamalara dair arama fonksiyonu kullanıma hazır olarak bekleyecek.

Bulut servisleri:

Windows 8.1 ile dosyalarınızı doğrudan SkyDrive'a kaydedebilecek ve dilediğiniz yerden ulaşabileceksiniz. Yeni SkyDrive uygulaması üzerinden yerel depolama alanlarında veya bulutta yer alan dosyalarınıza erişebilecek, çevrimdışı olsanız bile dosyalarınıza ulaşabileceksiniz.

Windows 8.1 cihazınıza Microsoft hesabınızla bağlandığınızda (öndeğer Outlook.com olacak) cihazınız sizi tercih ettiğiniz seçenekler ve uygulamalarla karşılayacak. Böylece yeni bir cihaza çok daha kolay geçebileceksiniz.

PC ayarları, Internet Explorer ve fazlası!

PC ayarları:

Windows 8.1 ile gelen güncellenmiş PC Ayarları sayesinde masaüstü görünümündeki Denetim Masası'na gitmeye gerek kalmadan bütün ayarlara ve donanımlara ulaşabileceksiniz. Ekran çözünürlüğünün değiştirilmesi, güç seçeneklerinin değiştirilmesi, PC özelliklerinin görüntülenmesi, ürün anahtarının değiştirilmesi, güncellemenin çalıştırılması ve etki alanına kaydın yapılması bu alandan gerçekleştirilecek. Ayrıca SkyDrive kapasitenizi de bu ekrandan görebilecek ve gerekirse yeni depolama alanı kapasitesi alabileceksiniz.

Internet Explorer:

Windows 8.1 ile gelen Internet Explorer 11 (IE11), baştan aşağı dokunarak kullanmak için tasarlanmış ilk tarayıcı olarak öne çıkıyor. IE11 ile artık dilerseniz adres çubuğunu daima görünür halde tutabilecek, dilediğiniz sayıda tarayıcı sekmesi açabilecek ve diğer Windows 8.1 cihazlarından açtığınız sekmelere ulaşabileceksiniz.

Klavye ve fare kullanımına yönelik geliştirmeler:

Çağdaş bilgi işlem cihazlarının kullanımı her ne kadar dokunmaya doğru kaysa da, çoğu PC kullanıcısının klavye ve fare yardımıyla cihazlarıyla etkileşim kurduğunu ve dokunmatik olmayan bilgisayarlarda da kullanıldığını biliyoruz ve Windows 8'i de bunu dikkate alarak tasarladık. Windows 8.1'de bu özellikleri daha da geliştirecek ve işletim sisteminin klavye ve fareyle kullanımını kolaylaştıracak bir takım iyileştirmeler hazırladık.

Başlangıç ekranına fareyle daha kolay ulaşabilmek için, Windows 8.1'de fareyi sol alt köşeye götürdüğünüzde Windows logosu şeklinde bir "Başlangıç Kısayolu" ile karşılaşacaksınız. Bu kısayol masaüstü görünümünde görev çubuğunun sol altında daima görünür halde olacak. Ayrıca ayarlar menüsünden her bir köşenin fonksiyonlarını yeniden tanımlayabilecek ve açılışta hangi ekrana yönlendirilmek istediğinizi seçebileceksiniz. Örneğin açılışta uygulamaların listelendiği ekranı görmek istiyorsanız bunu kolayca gerçekleştirebileceksiniz.

Yukarıda paylaştıklarımız, Windows 8.1 ile gelecek yeniliklerin sadece bir kısmı. Windows 8.1, 2013 yılının ilerleyen zamanlarında Windows 8 sahiplerine ücretsiz olarak Windows Mağazası üzerinden tıpkı uygulama güncellemeleri gibi sunulacak.

Windows 8.1'in önizleme sürümü, 26 Haziran'daki Build konferansını takiben Windows 8.1'le gelen özelliklere göz atmak isteyen tüm kullanıcıların kullanımına sunulacak.

Build etkinliği sırasında Windows Embedded platformu hakkında da bilgi paylaşılacak. Windows Embedded da, Windows 8.1 ile aynı zaman planında güncellenecek. Bu platform Windows'u sadece bilgisayar ve tabletlere değil, ATM'lere, POS terminallerine ve kiosklara da taşımayı amaçlıyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

En saçma yaptıkları şey başlat menüsünün yerine windows'un beyaz pencere simgesini koyup tıklandığında metroyu açması...Başlat menusünün görevini yapmıyacaksa oraya başlat butonu koymanın ne anlamı var..Microsoft kullanıcıları tamamen yanlış anlamış...Birde açılışta direk masaüstü gelsin artık sıkıldık metroyu görmekten...Metro başka masaüstü başka..hepsinin kullanıcıları ayrı...

@03 Haz 2013 00:13 Açılışta metro arayüzünü görmek istemiyorsan ve başlat menüsünü istiyorsan Start8 uygulaması var.

@03 Haz 2013 03:23 bizde biliyoruz alternatif programları ama kasıntı programlarla işimizi göreceksek niye lisans ücreti ödüyoruz.windows8 için..sonucta müşteriyi memnun etmek müşterinin kullanım alışkanlıklarına göre özellikler katmak onların işi ki zaten bunu söyleyenlerde onlar..Müşterilerimizin kullanım alışkanlıklarına göre windows8.1'e kolaylıklar katıyoruz diyorar..

Sitenin neresinde buldunuz 8.1 hakkındaki resmi açıklamayı? Giriyorum araki bulasın...

Yeter artık.Her gelen Windows 8'e saldırıyor.Adamlar mükemmel bir işletim sistemi yapmaya çalışmışlar.Ellerinden geldiğince de başarmışlar.Beğenilmeyen yerlerini de çıkaracakları güncellemelerle düzeltecekler.Hala beğenmiyen varsa Windows 8'i alternatif çok.Oralara yönelsinler.Böyle kafadan boş konuşmalarla bir yere varılmaz.Zamanla Microsoft en iyi işletim sistemini de yapacaktır.Şimdiki koşullarla bu kadar oluyor.Ben severek kullanıyorum.Media center de ekledim.sorunsuz çalışıyor.Daha ne isteyeyim.Teşekkürler Microsoft.

@03 Haz 2013 08:03 Şimdi sen severek kullanıyon diye severek kullanmayanlara ne üstünlüğün var.sen beğendiğini ifade etmişsin benim beğenmememden sanane...Sonuc itibarıyla windows8.1 in de eksikliklerini bu beğenilmeyen şeylerin geridönüşü sayesinde tamamlıyorlar...hızlı olmasına mı laf söyledik, sanki tümden beğenmediğimizi yazmışız gibi microsoftun avukatı, yazılımı kendin yazmışın gibi programcısı kesilmeye ne gerek var..Önce yazılanı oku sora içinde biriktirdiğin microsoft sevgisini haykır..Ben ne demişim sen ne anlatıyorsun..Başlat butonu koymasının bir anlamı yok metroyu açacaksa eğer başlat butonu..yalanmı....Kaldıki açılışta metro sevenle sevmeyene bir ayar configre eder ordan açılışta metro çıksın yada masaüstü çıksın diye seçenek sunar..bu kadar basit..

@03 Haz 2013 11:34 seçenek sunmuyor mu ki

Hareketli resimler mi süper olur!!!!!!!!!!!!!!

Aslında Microsoft'un yapması gereken tek şey var. Sistem ayarlarına kullanıcıya şunu sormalı: Tablet Versiyonu mu kullanmak istiyorsun, yoksa Masaüstü versiyonu mu? Buna göre Windows kendini şekillendirebilmeli ve kullanıcının ihtiyaçlarına cevap verebilmelidir.

windows 8.1e nasıl geçecez

12 yıldır bilişim sektöründe profesyonel olarak hizmet veriyorum. Ağırlıklı olarak Microsoft sistemleri ile çalıştım, ev kullanıcısından tutun server yönetim ve yapılandırmalarına kadar... Ayrıca Microsoft'un web programlama dillerinede hakim birisiyim. Bu denli Microsoft sistemleri hakkında bilgi sahibi olarak şunu ifade etmek istiyorum ki; Microsoft şirketi elindeki olağanüstü imkanlar ile ortaya çıkardığı işletim sistemleri; olağanüstü imkanları kadar, olağanüstü beceriksizliklerini lanse etmektedir. Hiç mi yaratıcı ruhu olan bir mühendis yok o kurumda? Dikkat edin, 10 yıldan daha uzun bir süredir microsoft işletim sistemlerinde sadece ikonlar ve linkler değiştirilmiştir. Microsoft'un icat ettiği hiç bir yenilik ve yeni teknoloji yoktur. Windows 95'i allayıp pullayıp halen satıyorlar evet Windows 8'in tabanı dahi Win95. Bill Gates Vista'yı tanıtırken "uzay çağının işletim sistemini yaptık" demişti. Uzay çağının işletim sistemine bakın! Microsoft bu zihniyet ile asla modern ve kullanımı kolay bir işletim sistemi yapamayacak. Windows 8, manyak karmaşık ve içerisinde resim galerisinden başka kayda değer hiç bir yenilik yok. Hayatın en uç saçmalığı bir menüsü var ki, arkadaş bilgisayara ne yüklesen orada kısayol oluşuyor ve giriş ekranında istediğini bulana aşk olsun. Ha adamlar arama yeri koymayı unutmamışlar tabii artık menü falan yok dosyları, kısayolları aklınızda tutun arayın bulun kardeşim demek istemişler. Microsoft'un elinde halkın kullandığı kayda değer bir program msn vardı onuda geliştirmeyerek batırmayı başardılar. Microsoft'u o kadar büyük bir sermaye ile bu kadar büyük başarısızlıklar ürettikleri için tebrik ediyorum. Linux var tabii linux kullanın diyebilir bazı arkadaşlar ama linux yetim bir işletim sistemi. Yaşar Aydın Bilgi Teknolojileri Uzmanı

@13 Haz 2013 00:46 Sen bu işi bırak bence bilgi teknolojileri uzmanı felan demişsin de Windows 95 yapısı temel alınıyor demişsin.Evet alınıyor 0 dan işletim sistemi yapıldığını kim söyledi sana ? Ama satılıyor mu * satılıyor. Demek ki MS doğru yol üzerinde ;)

@13 Haz 2013 00:46 Windows 95 işletim sistemi NT tabanlı değildir. Lütfen başla bir meslek seçiniz.

gencler sakin olun.. bilgisayar acilirken direct masaustu acilsin diyorsaniz, bilgisayar acildiginda (metro arayuzde acilacak dogal olarak), masaustunu tiklatip masaustu gorunumune gectikten sonra asagida bulunan gorev cubugunun uzerini sag tiklatip acilan menuden OZELLIKLER'i tiklatin. karsiniza cikan pencerenin ust kisminda GEZINTI sekmesini tiklatin ve pencere iceriginde bulunan BASLANGIC EKRANI sekmesinin altindaki "oturum actigimda veya bir ekrandaki tum uygulamalari kapattigimda baslangic yerine masaustune git yazisinin onundeki onay kutusunu isretleyip tamam deyin, olay bu kadar.

gencler sakin olun.. bilgisayar acilirken direkt masaustu acilsin diyorsaniz, bilgisayar acildiginda (metro arayuzde acilacak dogal olarak), masaustunu tiklatip masaustu gorunumune gectikten sonra asagida bulunan gorev cubugunun uzerini sag tiklatip acilan menuden OZELLIKLER'i tiklatin. karsiniza cikan pencerenin ust kisminda GEZINTI sekmesini tiklatin ve pencere iceriginde bulunan BASLANGIC EKRANI sekmesinin altindaki "oturum actigimda veya bir ekrandaki tum uygulamalari kapattigimda baslangic yerine masaustune git yazisinin onundeki onay kutusunu isretleyip tamam deyin, olay bu kadar. tabi bu anlattigim windows 8.1 icin..

Windows 8.1 de şifre ve pın ıle oturum açabılıyordum fakat ne olduysa pın ile oturum açma bır anda kayboldu(acaba onu acmanın kısayolu fln varmı) bende sıfreyı bılmıyorum her turlu kırmayıda denedim hepsi basarısız sonuçlandı .. bana yardımcı olursunuz.

Sen de yorum yaz