Windows 8.1 final sürüm indirmeye sunuldu!

Merakla beklenen Windows 8.1 güncellemesi sonunda Microsoft tarafından tüm dünyaya bedava sunuluyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8.1 final sürüm indirmeye sunuldu!

Windows 8 kullanıcılarının beklediği önemli tarih sonunda geldi ve saat 14:00 itibariyle Windows 8.1 güncellemesi Windows Store üzerinden tüm dünyaya kademeli olarak indirilmeye sunulmaya başlandı. Windows 8.1, çok büyük yenilkler getirmese de işletim sisteminde sıkça şikayet edilen bazı sorunları çözüyor ve önemli bazı noktalarda yenilikler yapıyor.

Windows 8.1'in getirdiği yenilikler arasında yeni entegre uygulamalar, Modern arayüzünde yapılan değişiklikler, direkt olarak masaüstüne ön-yükleme yapabilme, Bing ile güçlendirilen daha güçlü arama ve fazlası var. Windows 8'de kaldırılan Başlat düğmesi de bu güncellemeyle beraber geri dönüyor, ancak düğmeye tıkladığınızda Başlat menüsü değil Windows 8 giriş ekranınız açılıyor.

Windows 8.1'e güncellemek için Windows 8'li cihazınızda Windows Store'u açtığınızda görünen dev boyutlu "Windows 8.1'e ücretsiz güncelleştirin" kutucuğuna tıklamanız yeterli oluyor.

Windows 8.1'in RTM sürümünü yükleyenler ise bugünden itibaren Windows Update üzerinden final sürüm güncellemesini almaya başladılar.

Not: Güncelleme kademeli olarak indirilmeye sunulduğundan Windows 8'li PC'nize veya tabletinize gelmesi hemen şimdi değil, önümüzdeki saatlerde de gerçekleşebilir. 

Windows 8.1'e diğer Windows sürümlerinden geçiş hakkında daha fazla bilgi için bu yazımıza göz atabilir, Windows 8.1 ön incelememize buradan ulaşabilirsiniz.

Windows 8.1 için Facebook uygulaması da hazır

Windows 8.1'in tüm dünyaya sunulmaya başlanmasıyla beraber önemli bir uygulama da Windows'a merhaba dedi.

Windows 8.1 için yayınlanan resmi Facebook uygulaması, sosyal devin web sitesine oldukça benzer bir arayüze sahip. Uygulama şu an için sadece Windows 8.1 RTM sürümü için yayınlanmış görünüyor. Windows 8.1'in final sürümünü yükleyenler ise uygulama resmileştiğinde onu yükleyebilecekler.

Windows 8'den Windows 8.1'e nasıl yükseltilir?

Microsoft, Windows 8'li sisteminizi Windows 8.1'e nasıl yükseltebileceğinizi şöyle anlatıyor:

Windows 8.1 ve Windows RT 8.1 ürünleri Windows 8 ve Windows RT üzerine dayandırılmıştır ve size kişiselleştirme, arama, uygulamalar, Windows Mağazası ve bulut bağlantısında geliştirmeler sağlar, ayrıca Windows'tan beklediğiniz güvenlik ve güvenilirlik özelliklerine sahiptir. Hızlıdır ve çeşitli cihazlarda, özellikle de yeni nesil dokunmatik cihazlarda çalışacak biçimde tasarlanmıştır.

Bilgisayarınızda şu an Windows 8 veya Windows RT çalışıyorsa Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 sürümüne güncelleştirmek ücretsizdir. Önceki Windows güncelleştirmelerinin aksine, bu güncelleştirmeyi Windows Mağazası'ndan alırsınız.

1. Başlamadan önce

Windows 8.1 ve Windows RT 8.1 için sistem gereksinimleri neredeyse Windows 8 için olan gereksinimlerle aynıdır; bilgisayarınız zaten Windows 8 (veya Windows RT) çalıştırıyorsa çoğu durumda, ücretsiz Windows 8.1 (veya Windows RT 8.1) güncelleştirmesini alabilirsiniz.

Ancak başlamadan önce, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır.

Dosyalarınız, masaüstü uygulamalarınızı, kullanıcı hesaplarınız ve ayarlarınız sizinle birlikte gelir. Windows 8.1 ve Windows RT 8.1 bazı yeni yerleşik uygulamalarla birlikte gelir ve mevcut yerleşik uygulamalarınızdan bazılarını güncelleştirir veya onların yerine geçer. Mevcut Windows Mağazası uygulamalarınız sizinle taşınmaz, ancak güncelleştirme tamamlandıktan sonra, bu uygulamaların hepsini birden veya yalnızca istediklerinizi yeniden yükleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için bu sayfanın Windows Mağazası uygulamalarınızı yeniden yükleyin bölümüne bakın.

Masaüstü uygulamalarınızı ve cihazlarınızı sizin yerinize kontrol ediyoruz. Güncelleştirme işleminin parçası olarak, mevcut masaüstü uygulamalarınızı ve bağlı cihazlarınızı kontrol ediyor ve onları güncelleştirmeye hazırlamak veya güncelleştirme sonrasında yeniden çalışmalarını sağlamak için neler yapmanız gerektiğini size bildiriyoruz. Çoğu durumda bir şey yapmanız gerekmez, birçok masaüstü uygulaması, cihaz (yazıcı gibi) ve ağ bağlantısı güncelleştirmeden sonra normal olarak çalışır. Sizi endişelendiren özel bazı masaüstü uygulamalarınız veya cihazlarınız varsa Windows Uyumluluk Merkezi'nde bunların uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki oturum açmak için Microsoft hesabı kullanmayı düşünün. Windows 8 veya Windows RT oturumu açmak için zaten bir Microsoft hesabı kullanıyorsanız Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 oturumu açmak için de aynı hesabı kullanırsınız.

Kullanmıyorsanız Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 içinde bir Microsoft hesabı kullanmaya başlamanızı öneririz. Kısaca bu, kullanışlı ve yeni birçok Windows özelliğini bir arada tutan yapıştırıcıdır: Mağaza'dan uygulama indirme, ayar ve belgelerinizi bilgisayarlarınız arasında otomatik olarak eşitleme, fotoğraflarınızı istediğiniz yerden ulaşabilmek için buluta yedekleme ve birden çok e-posta ve sosyal ağ hesabındaki kişilerinizin tümünü Kişiler ve Posta uygulamalarında bir arada görme yeteneği bu özelliklerdendir.

Outlook.com, Xbox LIVE, Windows Phone veya Skype ile birlikte kullandığınız bir hesap zaten varsa Microsoft hesabınız da var demektir. Bunlardan birden fazlasını kullanıyorsanız hangi e-posta adresini kullanacağınızı belirlemede size yardımcı olabiliriz.

Güncelleştirme yüklenirken çalışmaya devam edebilirsiniz. İnternet bağlantı hızınıza ve bilgisayarınızın hız ve yapılandırmasına bağlı olarak indirme ve yükleme süreleri 30 dakika ila birkaç saat arasında değişebilir, ancak güncelleştirme arka planda yüklenirken bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu sırada, bilgisayarınızın başından kalkmaya karar verirseniz siz dışarıdayken bilgisayarınızın otomatik olarak yeniden başlatılmasının gerekmesi durumunda çalışmanızı kaydedip önceden açtığınız uygulamaları kapattığınızdan emin olun. Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra, güncelleştirmeler uygulanırken onu bir süre kullanamayacaksınız (20 dakika ile bir saat arası). Bu şama tamamlandıktan sonra, birkaç temel ayarı seçmenize eşlik edeceğiz ve ardından Windows gereken tüm son güncelleştirmeleri uygulamayı tamamlayacak.

2. Bilgisayarınızı hazırlayın

Yüklemeye başlamadan önce yapmanız gereken birkaç şey vardır.

Dosyalarınızı yedekleme. Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 sürümüne güncelleştirdiğinizde dosya ve uygulamalarınızın sizinle birlikte gelmesine karşın, Dosya Geçmişi'ni ayarlayarak önce dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olmak iyi bir fikirdir.

Dizüstü veya tablet bilgisayarınızı prize takın. Güncelleştirme tamamlanmadan gücün kesilmesi durumunda güncelleştirme düzgün yüklenmeyebileceği için bu süreç boyunca bilgisayarınızın prizde takılı olması önemlidir.

İnternet'e bağlanma. Gerekli değildir, ancak güncelleştirme tamamlanana dek bağlı kalmanızı öneririz. Kalmazsanız, kurulumu daha sonra tamamlamak için yeniden bağlanmanız gerekecek ve kurulum daha uzun sürecektir.

En son kritik ve önemli güncelleştirmeleri alın. Windows 8.1 yükleyebilmek için ihtiyacınız olabilecek bazı güncelleştirmeler vardır. Çoğu durumda, en son güncelleştirmeler Windows Update kullanılarak otomatik olarak yüklenir. Ancak otomatik güncelleştirmeleri açmadıysanız ve güncelleştirmeleri el ile denetlemeniz gerekiyorsa veya en son güncelleştirmelerin ne zaman yüklendiğine bakmak istiyorsanız bunu Windows Update'ten yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bkz. Windows Update: Sık sorulan sorular.

Ücretsiz güncelleştirme alma ve diğer adımlar

3. Ücretsiz güncelleştirme alma

Hazır mısınız? Şimdi Windows Mağazası'ndan ücretsiz güncelleştirmeyi indirebilirsiniz.Başlangıç ekranına gidin ve Mağaza kutucuğuna dokunun veya tıklayın. Mağaza'da, Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 güncelleştirmesine dokunun veya tıklayın. 

İndir'e dokunun veya tıklayın.Siz başka şeyler yapmak için bilgisayarınızı kullanırken güncelleştirme arka planda indirilir ve yüklenir. Yükleyici yeterli disk alanınız olduğundan, uygulama ve cihazlarınızın Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 ile çalıştığından ve gereken tüm güncelleştirmelere sahip olduğunuzdan emin olmak için kontrol eder.Bazı durumlarda, yükleyici güncelleştirmeyi yüklemeye devam edebilmek için ilgilenmeniz gereken bir şey bulabilir. Bulursa, yapmanız gerekenleri bildiren bir mesaj görürsünüz.

Not

Yükleme işlemi herhangi bir nedenle kesilirse Mağaza'ya geri dönüp güncelleştirmeyi yeniden indirerek kaldığınız yerden güncelleştirmeyi yeniden başlatabilirsiniz.

4. Yeniden başlatma

Güncelleştirme indirildikten ve yüklemenin ilk aşaması tamamlandıktan sonra (sisteminize ve bağlantı hızınıza bağlı olarak 15 dakika ila birkaç saat arasında sürebilir), bilgisayarınızın yeniden başlatılması gerektiğini bildiren bir mesaj görürsünüz. Çalışmalarınızı tamamlayıp kaydetmeniz ve uygulamalarınızı kapatmanız için size 15 dakika süre verir ve sonra sizin yerinize bilgisayarınızı yeniden başlatır. Ya da kendiniz yeniden başlatabilirsiniz.

Önemli

Yeniden başlatmaya hazır olmadan önce bilgisayarınızın başından kalkarsanız otomatik olarak yeniden başlatıldığında hiçbir şey kaybetmemek için çalışmanızı kaydedip kullandığınız tüm masaüstü uygulamalarını kapattığınızdan emin olun. Bilgisayarınızın nasıl kurulduğuna ve ek güncelleştirmeler gerekip gerekmediğine bağlı olarak birden çok kez yeniden başlatılması gerekebilir.

Güncelleştirme uygulanırken yeniden başlatma işlemi normalden uzun sürer (20 dakika ila yaklaşık bir saat arası). Bu sırada, bilgisayarınızı kullanamazsınız.

5. Ayarlarınızı seçin

Lisans koşulları

Bilgisayarınızın yeniden başlatılması tamamlandıktan sonra, Microsoft yazılımı lisans koşulları sunulur. Koşulları inceledikten sonra devam etmek için Kabul ediyorum'a dokunun veya tıklayın. Koşulları kabul etmezseniz Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 yüklenmesi iptal edilir ve bilgisayarınız Windows 8 veya Windows RT sürümüne geri alınır.

Hızlı ayarlar

Hızlı ayarlar denilen önerilen ayarların bir listesini görürsünüz. Bu ayarları kabul edip devam etmek için Hızlı ayarları kullan'a dokunun veya tıklayın. Kurulumu tamamladıktan sonra bu ayarlardan istediğinizi daha sonra değiştirebilirsiniz. Bu ayarlardan bazılarını şimdi değiştirmek istiyorsanız Özelleştir'e dokunun veya tıklayın.

Daha fazla bilgi için Hızlı ayarlar hakkında daha fazla bilgi edinin'e dokunun veya tıklayın. Bu ayarların gizliliğinizi nasıl etkilediğini öğrenmek için Gizlilik bildirimi'ne dokunun veya tıklayın.

Oturum açma

Ardından, oturum açmanız istenir.

Windows 8 veya Windows RT oturumu açmak için zaten bir Microsoft hesabı kullanıyorsanız hesap adınız sizin yerinize doldurulur. Bunun için daha önce bir yerel hesap kullandıysanız önce yerel hesabınızla oturum açmanız gerekir, daha sonra güncelleştirmeden sonra bilgisayarınızda oturum açmak için kullanabileceğiniz bir Microsoft hesabı oluşturmanızı isteriz.

6. Yeni Windows'a hoş geldiniz

Yeni Başlangıç ekranı görünür.

Büyük ölçüde aşina görünür, ancak yenilikleri ve nasıl kullanılacağını keşfetmek isterseniz bu Başlangıç ekranı sayfasını inceleyin.

Windows 8.1 sürümüne güncelleştirdiğinizde masaüstü uygulamalarınız sizinle birlikte gelir, ancak Windows Mağazası uygulamalarınızı kendiniz yüklemeniz gerekir. Sahibi olduğunuz tüm Windows Mağazası uygulamalarını Mağaza'nın Uygulamalarınız bölümünde görebilirsiniz. Buradan, güncelleştirilmiş bilgisayarınıza yüklemek istediklerinizi seçebilir ve tümünü aynı anda yükleyebilirsiniz.

Uygulamaları Mağaza'dan yeniden yüklemek için

Windows Mağazası'nı açmak için Başlangıç ekranında Mağaza kutucuğuna dokunun veya tıklayın.

Ekranın üst kenarından aşağı doğru çekin ya da sağ tıklayın ve ardından Uygulamalarınız'a dokunun veya tıklayın.

Yüklemek istediğiniz tüm uygulamaları seçip Yükle'ye dokunun veya tıklayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 96 Yorum

final sürüm de build kaç acaba? Şuan benimkinde win 8.1 Build 9431 yazıyor?

@17 Eki 2013 15:03 9600 olması gerekiyor

@17 Eki 2013 15:03 Build: 9600

@17 Eki 2013 15:03 Yapım no 9600 yazıyor bende

windows 8 pro 32bit bende görünmüyor an itibariyle

9600 final...benimkide aynı numarada idi.sildim. 4 ram bellek var. oyunları pek çıkarmıyorlar. bu 8.1 i yükledik..birde preview yüklemeniz gerekir. çok anahtar deneyeceksiniz. ancak MEDYA özellikleri veriyor bu pre.. bi işe yaramıyor.. ayrıca her açlışta ADRES VE PASPORT SORUYOR..İPTAL EDİLEMİYOR İNSANI BIKTIRIYOR..HABİRE PASSSPOOORT YAZ.YAZ.YAZ. GERİ YÜKLEMEYİ BULANA KADAR BİTTİK BE..HEMEN YAZ ÇIKMIYOR VE KENDİ KENDİSİNE DONUYOR......BİLMİYORUZZ 9431,DEN Mİ YAPIYOR ÇÜNKÜ SON SÜRÜM 9600 RTM DİYORLAR. AMA 9869 SÜRÜMÜ DAHİ VARMIŞ.. ANLAŞILMIYOR.. BELKİ 30 DEFA KAPATTIK AÇTIK..HER AÇILIŞTA PASPOOORT DİYOR VE ZORAKİ OLARAK BEĞENME ..ve win.. merkezinden kod numarası istiyor vellhasıl ACAİP..bir ŞEYY,,APPLE BUNDAN 100000000.. KAT DAHA İYİDİR. NE BUYA..MECBURMUYUZ WİND..BEĞENMEYE..VE MECBURMUYUZ HER KAPANIŞ AÇILIŞTA ŞİFRE YAZMAYA.. MECBUR ETME WİN... İSTEKLİ HAL OLMALI..Yani isteyen şifreli isteyen şifresiz.olmalı telefonlar gibi.

@17 Eki 2013 15:29 Kurulum aşamasında internet bağlantısını kurmayı es geçin..Microsoft hesabı yerine yerel hesabı seçin...

@17 Eki 2013 15:29 kardeş başlangıç ekranına gel hiç bir yere dokunamdan sadece netplwiz yazınca çıkana tıkla sonra kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola gilmelidir yazıyo onu tıklayıncada mı olmuyor ?

Build 9600 olması lazım.

Windows 8.1, geleceğin sistemi.....

acaba sürücülerde sorun çıkarırmı

Güncelleştirme değilde win8.1 32 ve 64 bit, sıfırdan kurulum ISO dosyası yokmudur acaba?

Ziyaretçi/Bugün 15:29 katılıyorum. Her açılış da şifremiz ile girmek zorundayız. win 8 de bu sorun yoktu. umarım final sürüm de bu sorunu düzeltmişlerdir. Şifre girerek açmak zorunda değiliz !

siz cırmalaya durun bakalım.win7 neyinize yetmiyor bre mucitler.sanki icat yapıyorlar pcde.

@17 Eki 2013 16:09 Merhaba arkadaşım senin bilgisayardan anladığın tek şey oyun oynayıp mesajlaşmaksa bilemeyiz tabii ama chip okuyan herkesin belirli bir bilgisayar bilgisi vardır/ olmalıdır o yüzden evet icat yapıyoruz... bir sorun varsa söyle.

Arkadaslat windows 8 de internet baglantım her 5 dakikada bir sınırlı olarak hata veriyor. çözüm önerisi olan var mı

windows 8 single language kullananlar da ücretsiz olarak indirebiliyor mu?

@17 Eki 2013 16:14 evet ..Lisanslıysa herkese bedava...

ben 2 aydır kullanıyorum 8.1..9600'ü..öyle çok büyük beklentiniz olmasın.Windows 7 kıyasla daha iyi ..bazı oyunlarla sorunlar yaşayabilirsiniz..başlat menüsü beklentisinde olanlara çözüm sunmuyor.. tıpkı yazıda belirtildiği gibi.. Windows Store'dan indirecekler için tam bir eziyet olacak o yüzden sıfır kurulum daha gönül rahatlığı sunar tabi İso dosyası yayınlandıysa.BU ARADA TTNET KULLANIYORUM VE HATLAR BERBAT DURUMDA...MAİLLERİME BAKAMADIM AÇMIYOR...CHIP BU KONUYIDA DILE GETIRSE PROBLEM NEDIR ...BILSEK..3 GUNDUR YURTDIŞI LOKASYONLU SITELER AÇMIYOR..FENALIK GELDİ..SAKARYA KOCAELİ BU KONUDA DAHA FAZLA ŞİKAYET ETMİŞ ÇOĞU FORUMDA...HALA 3 GÜNDÜR MAİLLERİMİ OKUYAMADIM İSYAN EDİYORUM....

@17 Eki 2013 16:23 aynı sorunu bende yaşıyorum Sakarya'da . mozillada anonymox eklentisi ile girebiliyorum giremediğim yerlere

Yapım no 9600 yazıyor bende

Merhana arkadaşlar ben windows 8.1 ön sürümünü kullanıyorum buna rağmen mağazadan final sürümünü indire bilir miyim ?

@17 Eki 2013 16:38 evet istediğiniz zaman indirebilirsiniz.

Berbat, rezalet, igrenc. Dosya bulmak bile saatler suruyor. Win7 64 10 yil daha gider.

bedava verseler win7 yi değişmem şahsen.

@17 Eki 2013 18:55 ........PİŞMAN OLURSUN..ZAMAN TECK...ZAMANI W7 ARTIK İHTİYARLADI..OYUNLARI DAHİ ÇIKARTAMIYOR. BİZDE ULTİMATE si dahi var. gel etme eyleme zamana ayak uydur. genç .delikanlı ve cesur olan W8,E GEÇ... PC.NE HAİNLİK ETME..KARDEŞ..HAHAHAHAHİİ

canlı kutucukları pc lere entegre etmeye çalışıyo microsoft ama tabletler için pc için uygun değil bence win7 stabil çalıştığı sürece pek tercih edileceğini düşünmüyorum

İyi de bende 4 tane Windows 8 bilgisayar var. 14 GB veri mi indirmem gerekiyor? Bunu ISO biçiminde verselerdi 3.5 GB bir DVD'yi 4 bilgisayar için birden kullanabilirdim... Sabahçıyız artık bu gece...

@17 Eki 2013 20:55 ................KARDEŞ ..4 BİLGİSAYAR YETİYORMU? BİRKAÇ TANE DAHA ALSAN? HAHAHHAİAAAAAAAAA

bizde w7,i yükledik..PAKET YÜKLEMESİNİ OTOMATİK YAPAN windows güncellemesinden sonra MAKİNA AĞIRLAŞTI.. DEMEKKİ YAVAŞŞ YAVAŞŞ SORUN ÇIKARIYOR WİNDOWS..W7,E AMAÇ,,HERKES W 8 E GELSİN DİYEREK. .............. GÜZEL OLMUŞ AMA HALA OTURMAMIŞ..W8 ..YANİ AYAKTA.. HAHAHAHİİİİİİİİİİİ BİRAZDA W8,İN DİLİNDEN ANLAMAK GEREK.. ............. ASLINDA HERŞEYDEN İKİ YAPMIŞ VİSTA VAR.. XP VAR..W7 VAR..LİVE VAR...W2001 VAR.W95 VAR. HEPSİNİN KARIŞIMI İLE W8 ORTAYA ÇIKMIŞ..YANİ BİZİM DİLİMİZDE AŞÜRE OLMUŞ... ................................. 8. VE 8.1 VE PREVİEV KARIŞIMI..BİR ACAİP W8..VAR KARŞIMIZDA.. OYUN AÇMAZ..ARADA BİR DONAR..GİTTİĞİN YERDEN GERİ DÖNEMEZSİN..EPEYİ DÜŞÜNMEK GEREK.. MAĞAZA PARALI...FAKİR BİŞEY ALMAZ.ALAMAZ. YAW WİNDOWS HEM VERSİONDAN KAZAN..HEM BAKKAL DÜKKANI GİBİ MAĞAZADAN KAZAN..MİLLETİ SOY.. YANİ SENİN YAPTIĞINI ÇORUMLULAR YAPMAZ .BEE AYIP YA..KENDİ MÜŞTERİNE PARA İLE BİLGİ SAT..SANKİ YİYECEK VEYA GİYECEK SATIYOR.. HAYRET YA. APPLE,DE BÖYLE..BU ŞİRKETLER TAM SOYGUNCU.. 539 LİRA VERSİYON SATIYOR..W8,İ BUNLARIN GÖZLERİ DOYMAZ. ....................... EN İYİSİ UBUNTU GİBİ BİŞEY YÜKLEMEK..

@17 Eki 2013 21:25 Adam gibi yazı yaz. Biri küçük biri büyük. Saçma sapan yerlerde virgül nokta çince okumak senin yazını okumaktan kolay. Yok yani el yazısıda değil bilgisayarda ki düzgün yazı tipleri ile yazıyorsun yine de böyle saçma sapan anlaşılmaz yazmayı başarıyorsunuz ya helal olsun ne diyeyim.

@17 Eki 2013 21:25 Aynen Tüm Windows Sistemini Kaldırdım Sadece Linux ubuntu Kullanıyorum. Kafa Rahat. Tek Eksiği Kod Yazma Sorunum

@17 Eki 2013 21:25 dediğinde bir yere kadar haklısın normal çalışan bir Windows 8 li pcye bu yamayı kurunca makine hantallaşıp sapıtıyor ama bunun bir nedeni var. şuanda kullandığımız hiç bir şey ile uyumlu değil 8.1 sürümü bende kullanıyorum 1 aydır her şey ile uyumsuz damgasını çakıp ortada bırakıyor buna antivirüslerde dahil. en basit örnek java bile uyumsuz uyarısı veriyor 8.1 sürümünde tam bir komedi microsoftun kendi uygulamalarının bile çoğuna uyumsuz uyarısı veriyor Microsoft bu sefer tam anlamı ile altına yapmış durumda normalde ilk piyasaya çıktığında olması gereken sorunlar bir sp benzeri yama ile tüm herşey oturmuşken çıkması büyük hata. vatan bilgisayarın sitesinde bile yeri geldiğinde sapıtıp kalıyor java flash eklentilerini nasıl becerip çakıştırıyorsa artık bu 2 eklentinin 1' ini silince normale dönüyor tarayıcı.

win8 kullanılmazzzzzzzzzzzzzzzzz adamlar tablet için yaptıkları sistemi bize kaskallıyolar onlarda farkında yaptıkları saçmalığın ama iş işten geçdi belki bi sonraki windowsu deneyebilirim ama win8 pcme asla giremez.

@17 Eki 2013 22:41 Windows 7 den eksiğini söyle lütfen lütfen... fazlası olduğuna göre tablet kullanan sensin.

@17 Eki 2013 22:41 neresi tablet için çözemedim bildiğin win 7 sadece daha hızlı. kullanmadığınız ya da beceripte kullanamadığınız şeyleri kötülemeyin. siz uçak kullanamıyorsunuz diye araba uçaktan iyi olmaz.

@17 Eki 2013 22:41 ............SEN ÖYLE SAN...SÜPER..ULTRA... GÖNÜL SEVİNDİRİCİ... HERŞEY BAŞKA GÖRÜNÜYOR. ÖR...KAHVERENGİ GÖZLERİ OLAN GENÇ KIZLARIN GÖZLERİ MAVİ BLU GÖRÜNÜYOR..ZATEN W8 DE ASLINDA BLU ...MAVİ ...değilmi? sarışınlar daha berrak ve beyaz ve güzel ve hoş görünüyor.. bilgisayarınızı ve gözünüzü ve gönlünüzü bu GÜZELLİKTEN MAHRUM ETMEMELİSİNİZ..YOKSA BİLGİSAYARINIZ 7,İ KULLANDIKÇA...ZORLA.. SİZİ AF ETMEYECEK VE SÜREKLİ ÇÖKECEKTİR. BİLGİSAYARLARINDA KALBİ VE GÖNLÜ VARDIR..UNUTMAYINIZ.

@17 Eki 2013 22:41 Sen kullanma. Kullanan kullanıyor. :D

@17 Eki 2013 22:41 Microsoft bir başlat menüsünü kaldırdı metroyu getirdi siz Windows 8.1 i düşman ilan etttiniz

KISACASI HERKESİN SÖYLEMEK İSTEDİĞİ FOREVER WINDOWS 7

İnterneti kotalı olanlar DİKKAT! Her bilgisayar için 3.4 GB Windows Update indireceksiniz. Yandınız.

@18 Eki 2013 00:01 ne alaka ben güncelledim 1,5 gb yedi

Windows 7 x64 forever Windows 8 fanatiklerine gider...

Win8 den daha hızlı çalışıyor. Daha önce kullandığım hiç bir Linux ta böyle bir hıza ve seriliğe rastlamadım. Win8 in eksiklikleri vardı fakat 8.1 güncellemesi artık ile gayet memnunum.

Bende windows mağzası açılmıyor.. nasıl güncelleyebilirim ? başka bir yolu yok mu acaba ? (Diğer metro arayüzleri de açılmıyor.. mesela müzik için tıkladığımda müzik logosu sol üst köşeye geçiyor ve uygulama çalışmıyor )

Windows 8 yeniliklere açık olmayan kişilere uymayabilir ama Microsoft'un bugüne kadarki en hızlı ve stabil işletim sistemi. Zaten yeniliklerden korkanlar sadece "masaüstü bölümü"nü kullanarak normal Windows 7'nin daha hızlı bir deneyimini kullanıyorlar. Bu önyargılar gereksiz Microsoft artık eskisi gibi değil ve risk alıp cesurca değişimlere gidebiliyor bence bu gelişim açısından güzel birşey. Bu kadar büyük şirketlerin korkmadan hareket etmesi az rastlanan ama desteklenmesi gereken bir olay. Keşke her şirket Microsoft'un son yıllarındaki gibi davransa herşey daha hızlı gelişir. Öbür şirketler hep "biz bunu tutturduk daha 10 sene bunlara kaktırırız" mantığında. Eskiden hiç sevmediğim Microsoft ise artık en yenilikçi şirket oldu şaka gibi. Windows 7 gibi çok tutan ve başarılı işletim sistemini varken bile riske girip bişeyler katıp Windows 8'i çıkardılar. Ne derseniz deyin cesur hareketler geleceği belirler, aynı şeyleri ısıtıp önümüze koymak değil.

@18 Eki 2013 02:11 Ben yeniliklerden korkmuyorum, eğer masaüstünü kullanmazsam yoruluyorum ve zaman kaybediyorum, ama Windows 8.1 biraz daha kullanışlı duruma getirdi, ancak yine de Başlat Menüsü sen beğenmesen de maalesef en iyisi ve en hızlısı... Bu gerçeği duygusal yorumlarla değiştiremezsin.

Linux Mint var artık Windows mu kaldı hangi devirdesiniz?

@18 Eki 2013 05:42 grezi senmisin? :))

sonunda yayınlandı.

18.10.2013 saat 9.17 mağazada güncelleme felan yok.

kullanan arkadaşlara soruyorum, nasıl arkadaşlar windows 8 den hızlı mı? yani kurabilir miyiz gönül rahatlığıyla?

@18 Eki 2013 09:29 bilmiyorum belki sorun bendedir bir çok kişi aynı şeyi söyliüyor uyumluluk sorunları nedeniyle her yazılım çalışmıyor ve hafiften kasmalar var 8.1 önizleme de de benzer sorunlar olmuştu düzelir diye onu 8 çevirdim tam sürümü çıktı yükledim aynı şeyler oldu.

@18 Eki 2013 09:29 Evet, hızlı. Ofis gibi önemli lisanslı programlar dışındaki tüm programları kaldır ve Windows 8.1 kurulduktan sonra yeniden yükle. Bir iki program uyumsuz çıkabilir, bazı programların ayarları yeniden yapılabilir, o yüzden kaldırıp yeniden kurmak daha mantıklı olur. Ayrıca gereksiz yere taşıma sırasında yük olmazlar.

Dokunmatik ekranlı Windows 8 tablette metro ekranı çok kullanışlı oluyor ve Başlat Menüsünü hiç aramıyorum. Ancak masaüstü bilgisayarımda da Başlat Menüsü olmadan çalışamıyorum. Sonuç olarak metro ekranı masaüstü bilgisayarları için pek kullanışlı olmadı. Başlat Menüsü aynı Windows 7'deki gibi aynen geri gelmeli...

Kullanmıyorsanız fikrinizi kendinize saklayın. Herkesin zevki farklıdır. Windows 8.1 şu anda gereken bütün ihtiyaçlara göre hazırlanmış bir sistemdir. Bazılarınızda şunu diyor; Windows 8 Dokunmatik ekranlar için optimize edilmiş. Edilmişse edilmiş ne var bunda? Sanki Apple yazılımını dokunmatik ekranlara optimize etmiyor. Sonuçta dokunmatik olmayan bilgisayarlarda da kullanabiliyorsunuz.. Ayrıca güncelleştirmeyi bulamayanlar Windows Update den KB 2871839 isimli güncelleştirmeyi yükledikten sonra Mağazaya tekrar baksınlar. Ama ufak bir not KMS vb. yasal olmayan yollardan orijinal yaptıysanız gözükmez..

@18 Eki 2013 10:52 Evet doğru söylemiş, Windows 8 dokunmatik ekranlarda en iyi kullanımı verir, normal bilgisayarlar için yorucu ve zaman kaybettirici oluyor, Windows 8.1 biraz daha iyi oldu, Başlat Menüsü'ne artık daha az uğranabilir. Özellikle Masaüstü duvar kağıdı Metro ekranına uygulanabildiği için artık gözü yormuyor.

direk indirip kaydedip dvd sonra sıfırdan kuramıyormuyuz...

win 8.1 preview build 9431 kullanıyorum halen gelmediiii :((((((

Windows 8.1 kilit ekranının değiştirilmesinde sorun yaşayan arkadaşlara, Microsoft Windows Store üzerindeki Kemal Kıvanç Bakdı tarafından geliştirilen Kilit Ekranım uygulamasını öneririm. Bu vesile ile kendisini de kutlarım.

Windows 8.1 önceki sürümüne göre daha hızlı çalışıyor. Ram tüketimi eski haline göre artmış ancak sebebi arkaplan uygulamarını raminiz var ise cacheliyor. Bu da programların daha hızlı cevap vermesini sağlıyor. 8 GB ram ile 2 GB kullanımı aşmayan Win 8 şu anda 4.7 GB ram kullanıyor. Ama dediğim gibi çok hızlı hale geliyor. Düşük ram kullanan arkadaşların durumu nedir merak etmediğim değil doğrusu. Arayüz değişiklikleri oldukça iyi. Başlatsız çalışmaya alışmıştım, ama şu anda başlat düğmesi gelince insana biraz tuhaf gelmiyor değil. Bazı minör iyileştirmelerde mevcut ve hayatı kolaylaştırmak adına yapılmış. Skype ve Skydrive önayarlı olarak kuruluyor. Uygulamaların arayüzleri oldukça iyileştirilmiş ve insanı kullanmaya teşvik ediyor ki iyi bir yaklaşım olmuş. Google anasayfası ie11 de sanki eski tarayıcıymış gibi görünüyor ancak bu uyum sorunu bir güncelleme ile halledilir diye düşünüyorum. İki problem ile karşılaştım. İlki Nvidia sürücüleri kurulumdan sonra oyunlarda problem verdi ve kaldırıp yeniden kurmam gerekti, bu arada 40'ı aşkı oyun var sistemde ve hepside kusursuz çalışmakta. Diğeri de Kaspersky uyumsuzluğu, patch B sürümü kurularak (maalesef şu anda Türkçesi yok) sorunu giderebiliyorsunuz. Daha bir çok yenilik var ancak Chip'te bu konulardan bahsedilmişti. Diğerlerini de artık kendimiz keşfedeceğiz. İyi bayramlar.

Arkadaslar yapilan yorumlari okudum windows 8 hakkinda bu kadar yorum gelmesi uzerine sormak istedim. Umarim bu konuda yardim alabilirim. Windows 8'de metro arayuz programlarini calistiramiyorum.tikladigimda logo sol ust koseye cekiliyor.ekran da tema renginde takili kaliyor. Bunu duzeltemiyorum baya arastirmama ragmen. Burda windows 8 windows 7 hakkinda oldukca kiyaslamali konusulmus bu yuzden yardimci olabilecginizi dusunmekteyim. Yardimci olrsaniz sevinirim.

windows candır ya

Keske yüklemeseydim bütün oyunların acılmasında hata uyumsuz sil baştan

kaç saat sürüyor indirimesi yawww.. sabahtandır indiriyor bir türlü bitmedi. hiç hoşuma gitmemeye başladı.

Kurulumu yapan 3.5 GB'lık dizin ile Windows.old dizinlerini sildikten sonra eski Windows'a göre yine en az 5 GB daha yer açıldı. Sanırım ProgramData altında en çok 5 GB boyuta kadar ulaşabilen ve uygulamaların gölge kopyası olan tuhaf bir dizin vardı, onu kaldırmışlar sanırım.

@19 Eki 2013 13:31 Doğru bir tespit 8.1 eski haline göre daha az yer kaplıyor. Bende de 5 GB kadar yer açıldı.

Arkadaslar bir sey sormak istiyorum ben win 8 pro 32 bit kullaniyorum win 8.1 ise 2.81 gb boyutunda her format atmak istedigimde bu win 8.1 in 2.81 gb ni tekrar tekra mi indirmek zorundayim her format sonrasi?Bu guncellemenin bilgisayarda indirildigi bir yer var mi acaba? Ayrica bu 2.81 gb bölum 32 bit veya 64 bit olarak berabermi yoksa sadece 32 bitin boyutumu ?tesekkurler.

@metuzm Format atarsan evet indirmek zorundasın. Windowsun kendi içindeki sistem sıfırlama araçlarını kullanırsan daha karlı çıkarsın. Format atmaktan farkı yok hatta ilk gün ki haline getiriyor.

@19 Eki 2013 17:07 Ama windows'un içinden format atmak içinde dvd gerekiyor, denedim windows 8.1 dvd olmadığı için format atılamıyor...

@metuzm Bilgisayarda Belgelerim içinde KArşıdan Yüklenenler adlı bir klasör olması lazım. Dosyayı bulursan dvd ye yaz. 32 bit ve 64 bit sürümlerin dosyaları farklıdır.

@21 Eki 2013 00:12 amma sallamışsın... madem bilmiyorsun sus da adam sansınlar...

Gelmadi hala mağazada yok böyle birşey sadece uygulamalar var

yok abi mağazada sinir oldum

Bilgisayarımı güncelledikten sonra bazı sorunlar oluştu uyku moduna aldıktan sonra açtığım zaman siyah ekran görüyorum ve ne yapsam fayda etmiyor, Bilgisayarı kapatmak istediğimde çok geç kapanıyor açarken belirli bir süre siyah bir ekranda Windows'un açılmasını bekliyorum bunlar dışında bir sorun yok ama bu sorunlarda biraz can sıkıcı bilgisayarımın recovery özelliğini kullanırsam Windows 8.1 den Windows 8'e döner mi? ya da sizce ne yapmalıyım?

@20 Eki 2013 02:50 recowery yaparsan w8 gerı döner.

8.1 pro crack varmı sağlam

Harika olmuş kutucuk görünümlerini arttırabiliyorsunuz arayüz üzerinde değişiklikler çok pratik hale gelmiş..ilk izlenimler arayuz konusunda gayet güzel..

Bilgisayar Ayarlarını Değiştir altındaki Kişiselleştir menüsü gitti. Menü gelmiyor ve uyarı vermeden çıkıyor. 8.1 güncelleştirmesinden sonra oldu. Masaüstü duvar kağıdı ile aynı başlangıç ekranını parametrelerden ayarladım, çok güzel oldu ama menüden düzeltemiyorum çünkü artık menü gelmiyor. Bir yeri yaparken bir yeri bozuyorlar.

@21 Eki 2013 14:23 Yönetici olarak yeni bir Kullanıcı Adı yaratıp eski Kullanıcı Adı ve dizini silinip gidecek, yeni Kullanıcı Adı dizininde bazı bir kaç program için ve Windows temaları için yeniden ayar yapmak gerekebilir ama sonuçta Windows 8 Kişiselleştirme Ayarlarının hepsi geri gelmiş olacak. Başka türlü kesinlikle düzelmez, öyle kalır...

Ben hala mağazada göremiyorum. Neden bu sorun bu kadar uzadı anlamış değilim.

selam .. ben mağazadan indirdim güncellemeyi fakat henüz kurmadım ..araştırdım ancak net cevaplar göremedim ... sizlere de sormak istiyorum ... ben bu 8.1 güncellemesini yükledikten sonra sistemimdeki programlar veriler aynen kalacaklar mı ? yoksa sıfır windows kurar gibi silecekmi c: de ne var ne yoksa ? şirketimde kullandığım muhasebe programlarım var ve eğer silinirse yenisi için 100$ servis ücreti bayılmak zorunda kalırım :) ... yardımcı olursanız sevinirim ..

@23 Eki 2013 13:23 0 dan kurulum yapmıyor. tüm veriler ve programlar aynen kalıyor hatta. Bir önceki windowstan kalan tüm veriler window.s old. klasoru altında yedekleniyor. Şöle bir durum varki driverları tekrar kurmak (üzerie yüklemek) gerekebilir. (Ekran kartı gibi) Ben win 8.1 i kurduktan sonra Fifa 14 ü çalıştırdığım zaman görüntü bozuk geldi fakat driverını tekrar kurdğum zaman düzelme oldu.

Lisanslı olmayan Windows 8'ler 8.1'e geçemez, mağazada da göremez... 31 Ekim 2014 tarihine kadar lisanslama hakkı tanıyan 90 günlük Windows Enterprise 8.1 deneme sürümü indirilebilir, ama İngilizce, henüz Türkçesi yayınlanmadı. 31 Ekim 2014'e kadar satın almazsanız siyah ekranın sağ altında lisanslı değil yazacak ve her saatte bir bilgisayar kendiliğinden kapanacak...

@23 Eki 2013 20:47 çıktığı ilk gün kullandım ve hala yüklü :) hiç birşey olmuyor .

Çok iyi bir güncelleme gerçekten. Windows 8 kullananlar ücretsiz olarak 8.1'e upgrade yapabiliyorlar ancak, lisanslı Windows 8 kullanıcıları kendi lisanslarıyla temiz bir kurulum gerçekleştiremiyorlar. Orijinal Windows 8 lisans anahtarlarını, Windows 8.1 yükleme diski geçerli bir lisans olarak kabul etmiyor. Microsoft keşke temiz kurulum yapmak isteyenlerin önünü açsaydı. Windows 8.1 dvd'sinin üzerine korsan Windows 8.1 lisans anahtarı yazdım. Sistemi yüklerken o korsan anahtarla yüklemeyi tamamlayıp daha sonra konsoldan kendi orijinal anahtarımı sisteme yükleyip etkinleştirme işlemini tamamlıyorum. Bu kısım gerçekten can sıkıcı olmuş onun haricinde her şey çok iyi. Windows 8 kullananlar gönül rahatlığıyla sistemlerini 8.1'e upgrade edebilirler. Windows 8.1'i seveceğinizden hiç şüphem yok. :)

Merhaba, 8.1 güncellemesini yaptım sıkıntım şu: masaüstünde bilgisayarım sağ klik özellikler dediğimde masaüstü teması gri oluyor ve ekranım gidip geliyor. birkaç arkadaşım da aynı sıkıntıyı yaşıyor acaba çözümü var mı?

Slm Benim windows 8 orjinal key im windows 8.1 de geçersiz.Her format atmamda windows 8 i kurup tekrar 8.1 i indirmem mi gerekecek? çok saçma !

@01 Kas 2013 20:43 Saçma ama evet...

@01 Kas 2013 20:43 sistem recovery geri yükleme yapabilirsin artık format tarih oluyor

@01 Kas 2013 20:43 gerek yok. 8.1 kurulumu bitince acronis ile yedek al. dvd ye yazdır. Bootable versionuda var acronisin. bootable cd si ile 8.1 yedeğini göster. yedek durumuan göre değişiyor ama benim masaüstünde 5 dk da iş bitiyor (SSD var)

peki windows 8.1den memnun kalmayıp tekrar internet üzerinden windows 7 yükleyebilrmiyiz

@02 Ara 2013 14:57 Evet ancak format diski hazırlayarak ya da bilgisayardan iso fosyasının içini açıp setup.exe ye tıklayarak yapıyoruz onu. (Windows 7 nin iso kalıbı olarak indirildikten sonrası için )

bişey soracam win 8.1 kullanıyorum metro arayüzünden İE yi açıyorum masaüstüne atıp ordan pencere açıyor metro uygulaması olarak açılmıyor yardım edebilecek varmı ?

8den8.1e güncelleme yaparken parola sormasını istemiyorum bunu güncelleme sırasında nasıl yapabilirim

Sen de yorum yaz