Windows 8 için Firefox yine olmadı...

Pek çok Windows 8 kullanıcısının merakla çıkmasını beklediği uygulama, bir kez daha "yalan oldu!"

Firefox Metro, Ocak 2014'te çıkacak

Firefox tarayıcısının Windows 8 için olan sürümü uzun zamandır hazırlık aşamasında. Firefox Metro ismi ile anılan tarayıcı, Windows 8 Modern arayüzü üzerinde ve dokunmatik ekranlarda çalışacak şekilde yeni bir arayüzla hazırlanıyor.

Bir yıldır yapımı devam eden Firefox Metro'nun Kasım 2013'te yayınlanması bekleniyordu. Ancak Mozilla'dan yapılan açıklama, bu tarihi Ocak 2014'e öteledi.

Google'ın Chrome tarayıcısını önceden hazırlayarak Windows 8 yayınlandığında kullanıcılara sunduğu düşünülürse, bir yılı geçen süredir hala tarayıcısını gelişirmeye çalışan Firefox'un bu konuda büyük prestij ve güvenilirlik kaybına uğradığı yorumu yapılıyor. Firefox'un tüm kaynaklarını kendi mobil işletim sistemini geliştirmek için harcadığı ve Windows 8 tarayıcısı için enerjisinin kalmadığı düşünülüyor.

Firefox Metro şimdilik kullanıcılar için beta aşamasında sunuluyor. Tarayıcıyı denemek isteyen Windows 8 kullanıcıları, Mozilla'nın FTP'sinden tarayıcıyı indirebilirler.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Chrome şu an çok iyi gidiyor. Firefox adeta kendini yeniden yaratmalı yoksa durumu Netscape gibi olabilir !!! Max_Real Qnx

@18 Eyl 2013 10:45 hep senin yorumlarını görüyorum asosyal torun.

modern arayüzde ie yeterli bence.

valla ben bunu pek merakla beklemiyorum. lütfen kendi adına konuş çipi çip....

@18 Eyl 2013 12:36 Kendi adına konuş istersen tipi tip

ie candır :)

firefox kullanan kaldı mı ya? :))

Adamlar haklı. Metro arayuzunu kim kullanıyor ki. Zaman kaybı ve gereksiz bencede.

@18 Eyl 2013 13:41 Metro arayüzünü gerçekten çok kullanışlı olan başlat ekranı hariç nerdeyse hiç kullanmıyorum. Sağ tık olmayınca hep bir şeyler eksik kalıyor. Metro dokunmatik sistemler için optimize edildiğinden sağ tık metroda yok gibi. O zaman da kullandığın kısayolların nerdeyse tamamı kullanılamaz oluyor.

Sevgili chip, chrome yayınladı da ne oldu? Metro arayüzünde ''Charms'' çubuğunda ayarlar ingilizce.. Metroda çalışırken performans kötü. Fazla bir özellikte sunmuyor zaten. Firefox'dan daha fazlasını bekliyoruz.

Linux kullan Firefox kullanmanın keyfini sür.

@18 Eyl 2013 20:49 Linux hala daha sıradan bir insan için hala kullanılabilir bir işletim sistemi değil. Ayrıca firefox'un keyfine varmak için linux'a gerek yok.

Chrome son versiyonunda flash desteği var iken iptal etti metro arayüzünde. Eğer Firefox Flash'lı ve eklenti desteği ile bir metro çıkarırsa chrome'u silebilirim valla

Metro arayüzü yerine kullanım kolaylı yenilik olmalı METRO arayüzündeki menüde olan kareler büyük bir yenilik gibi duruyor ancak çok hoş gözüksede sadece bir görüntüden ibaret kalıyor ilerleyen günlerde ihtiyacın olmuyor :D Ubuntu daha kullanışlı ama oyun olarak eksik ubuntuda düşük ram kullanımı var niye üreticiler linux için oyun üretmiyor anlamıyorum.

@19 Eyl 2013 20:33 bugüne kadar bu sitede daha önce karşılaşmadığım bir üslupta yazılmış, farklı bir yorum :) Linux dağıtımları oyunları wine programı ile çalıştırabilir uyumluysa.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir