Windows 8'li PC satışları ne durumda?

Windows 8 hakkında herkesin beklentisi aynıydı. Peki neydi bu beklenti, gerçek oldu mu?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8 PC satışları ne durumda?

Windows 8'in çıkışı PC piyasasını bir miktar hareketlendirmeyi başarsa da, büyük bir sıçramanın gerçekleşmediği ortaya çıktı. Aslında bu tür bir sıçrayışın PC üreticileri aralarında bekleniğini söylemek de doğru olmayabilir.

Analistler, Avrupa'daki satışlarda büyük bir artış yaşanmamasına rağmen durumun Avrupa'nın ekonomik durumu göz önüne alındığında o kadar da kötü olmadığını düşünüyorlar. Context CEO'su Jeremy Davies, Avrupa ekonomisindeki belirsiz seyre rağmen Windows 8'in ilk iki haftasında yıldan yıla yüzde 7.8 daha fazla PC satıldığını (288 bin) söyledi. Bu rakamlar Windows 8'in aynı zamanda Windows 7'nin çıkışına göre daha iyi sattığını da söylüyor: İstatistiklere göre Windows 8 çıkmadan önce sevk edilen PC'lerden çeyreğinde Windows 8 bulunuyordu. Windows 7'nin aynı dönemdeki oranı ise sadece yüzde 17.1 idi.

Sevk edilen PC'lerin yüzde 45'inde Windows 8 64-bit yüklü bulunurken, istatistiklere göre Windows 8 Pro PC'lerin sadece yüzde 1'ine yüklenmiş. Windows RT'nin ise satışların yüzde 2.5'ini oluşturduğu iletiliyor.

Bu arada kurumlar, genellikle yeni işletim sistemlerine hemen geçmemeyi, 18 ay gibi bir süre işletim sistemindeki olası sorunların ortadan kaldırılmasını beklemeyi tercih ediylar. Davies, bunun Windows 8'de de yaşanmasını bekliyor, ancak Windows RT'nin satışlarının bu şekilde devam etmesi halinde Microsoft'un tatil sezonunda büyük bir şans yakalayacağını düşünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bence çıktığı gibi almanın bir anlamı yok çünkü hatalar olacak bazı programlar için uygun olmayacak o yüzden insanlar geçmeden önce en az 8-10 ay bekleyecek saygılar.

@20 Kas 2012 00:40 tabi bu cihaz ipad degilse

ben ilk defa yeni bir işletim sistemine geçmek için bu kadar isteksizim win 8 de bu heyecanı duymuyorum

her sey cok güzel bence sizce nasıl

Sen de yorum yaz