Windows 8 uygulamaları nerede kaldı?

Windows 8'in en çok eleştirilen yanı, piyasaya çıkmasına günler kala hala yerlerde sürünüyor!

Windows 8 uygulamaları nerede kaldı?

Artık çok az kaldı. İki hafta içerisinde New York'ta dev bir etkinlikte tanıtılacak olan Windows 8 için geri sayım başladı. Saatin tiktakları işitilirken Microsoft bazı Windows 8 uygulamalarını daha iyi hale getirmek için çılgınca çalışıyor ancak Windows 8 uygulamaları hakkında bazı karanlık noktalar hala var!

Windows 7 ile 8 arasındaki en büyük fark hiç kuşkusuz yeni arabirim. Bir zamanlar adına metro denen yeni ve kutu kutu arabirim Windows telefonların arabiriminden miras kalmış durumda. İlk başlarda biraz yabancı gelse de bir süre sonra alışıyor insan. Elbette klasik desktop kullanıcıları bu arabirimden nefret edecekler, o ayrı mesele...

Microsoft'un Windows 8'in yeni arabiriminin nimetlerinden tam olarak faydalandıracak yeni ve modern uygulamalara ihtiyacı olduğu aşikar. Microsoft'un  OneNote MX uygulaması buna çok iyi bir örnek ancak ne yazık ki bu iyi örneklerin sayısı çok da fazla değil...

Birkaç iyi, birkaç da kötü haber... Haberimizin devamında...

İyi haberler, kötü haberler...

İyi haberler

Microsoft bu sefer sadece iyi bir işletim sistemi çıkartıp arkasından yatışa geçecek değil. Uygulamaları sürekli iyileştiriyor, bir kısmını da baştan yazıyor. News, Photos, Weather, Finance, Mail, Calendar, People, Maps, Sports, Travel, Reader ve Bing uygulamalarının hepsi Windows 8'e göre optimize edilmiş durumda. OneNote MX uygulaması ile de iyi bir Windows 8 uygulamasının nasıl olacağı hakkındaki standartlar da belirlenmiş oldu. Aynı furyanın diğer Office bileşenleri için de gerçekleşmesini ümitle bekliyoruz.

Kötü haberler

Elbette en kötü haber Microsoft'un uygulama dükkanının Mac ve Android uygulama dükkanları ile karşılaştırıldığında "sinekli bakkal" formatında olması. İçeride henüz dişe dokunur, elle tutulur bir şeyler yok, özellikle Türkiye marketine gittiğinizde tam bir facia söz konusu. Elbette bu durum güç geçtikçe gelişiyor ve Windows 8 piyasaya sürüldüğünde mutlaka uygulamalar markete dolmaya başlayacaktır ama bazı temel uygulamaların hala olmaması akıllara soru işareti getiriyor. Bunların en başında ise Microsoft'un en iyi ortaklarından biri olan Facebook'un olmaması geliyor.

Ve çirkin haberler... Haberimizin devamında...

Ve çirkin haberler...

Çirkin derken, Microsoft uygulama dükkanının yapısından söz ediyoruz. Uygulamaların sunumu çok pratik değil, örneğin uygulamaları A'dan Z'ye dizme imkanı bulunmuyor. uygulamalar kategorilere bölünmüş durumda, ama eğer aradığınız uygulamanın hangi kategoriye girdiğini doğru tahmin edemiyorsanız, ya da emin değilseniz, uygulamayı bulana kadar canınız çıkacak. Şimdilik çok uygulama olmadığı için taramak kolay, ama yüzbinlerce uygulama sökün edince bu market ne olacak? Arama seçeneği var, ama görünür bir yerde değil, sağ sütun menüsünü kaydırıp açmanız gerekiyor...

CHIP Online yorumu: Microsoft uygulama dükkanında binlerce uygulama olacağının altını çizip duruyor. Ancak Microsoft'un bu girişimini takdirle karşılamakla beraber uygulama dükkanına mutlaka bir çeki düzen verilmesi ve uygulama geliştiricileri buraya ürün yüklemeye teşvik etmek için yeni yöntemler geliştirilmesi gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

başlar menüsünü geri getirmesi lazım.tablet kullanmayanlar için metro tam bir işkence.UAC zorunluluğunu da kaldırsın metro uygulamaları için.

@15 Eki 2012 12:13 adını da Windows 8XP koyalım oldu olacak? Geçmişte yaşamayın, UAC kalacak güvenlik seviyesinde önemli bir yerde. Başlat menüsünden çok daha kolay kullanması masaüstünde bile. Önce deneyelim, iki gün kullanalım sonra yazalım.

@15 Eki 2012 14:52 ben güvenli olmak istemiyorum zorla mı? uac nin güvenlikle yakından uzaktan alakası yok. microsoft apple'ın "izinleri"ne benzer birşey çıkartmaya çalıştı ama şuraya bak ya. zırt pırt uyarı çıkıyor uygulamaları açarken. uacyi kapatmak istiyorum zorla mı kullancam?? acemi kullanıcı seni. sen uac'n ile mutlu mesut yaşa tamam mı?

@15 Eki 2012 14:52 windows 7de uacyi kapatınca windows7xp mi oluyor? zekana hayran kaldım. sırf microsoftu savunacaksın diye kendini böyle ortalıklarda rezil etme. "uac kalacak güvenlik seviyesinde önemli bir yerde" demiş bi de ya. şaka yapıyosun demi. evet evet şaka. uygulamaya çift tıklıyorum ama windows resmen "gerçekten bunu açmak istiyor musunuz?" diyor. tövbe tövbe. bu geçmişte yaşamaksa ben geçmişte yaşarım daha iyi.

Umarim gelistirir.Sabirsizlikla bekliyorum.

arkadaşlar haklarını yemeyin kullanındıktan sonra yorumlayalım lütfen kullandınnız mı bilmiyom..ama ben şuan kullanıyorum insan tadına doyamıyor..kullandıkça kulanası geliyor insanın ben gayet memnunum hem hızlı hem kaliteli olmuş ve bence de müthiş bir şekilde de tutacaktır..her ne kadar tutulmayacak dense de

@15 Eki 2012 13:24 ben de bikaç hafta windows 8 kullanmıştım ama şimdi windows 7ye döndüm. insan gerçekten rahatlıyor. neydi o öyle her taraf tek renkli. o kadar uğraşmaya gerek görmemişler heralde köşeli ve bi gölge bile yok. parlaklığı, saydamlığı, yumuşak köşeleri, gölgeleri özlemiştim.

@15 Eki 2012 13:24 aynen katılıyorum çok güzel hızlı ama tek sevmediğim yanı aero glass kalkmış yine şeffaflık var ama mat win 7 deki şefeffaflık olsadı harika olurdu görsel olarak tek kötü yan o bence

Tüm uygulamalarin masa üstünden calistirilmasina izin verilmeliydi. Eger calistirilan uygulama Metro app ise o zaman masa üstünden cikip ayri bir sayfa aciliyor. Her seferinde Start menuye geri dönüp uygulamalari calistirmak pc basinda calisana fazladan bir yük getiriyor. En solda üst köseye fare ile gidip burada acik uygulamalari aramamiz gerekiyor. Halbuku eski windows sürümlerinde altta veya yanda ayarlayabilidigimiz bir cubuk yardimiyla kolayca arka plan uygulamalarina ulasabiliyorduk.Ayni anda bir cok programla calismaya alisik birisi olarak hem zihin hemde beden olarak windows 8 uygulamalari insani masa basinda geriyor. WIndows 8 i tamamen All in One PC ler veya Tablet gibi ürünler icin tasarlanmis bir yazilim olarak tanimliyorum.

bence bu tür eleştiriler için çok erken insan yapımı hiçbir yazılım ilk haliyle mükemmel olamaz ms te mutlaka farkındadır bunların ve düzeltecektir. Uygulama sayısına gelince ben geliştirici olsam büyük bir çoğunluk win8 kullanmaya başlamadan uygulama yazmam win8 e. win8 kullanıcı sayısı arttıkça eminim geliştiricilerinde ilgisini çekecektir.

@15 Eki 2012 15:31 ME sürümüde tutmadı vista sürümüde tutmadı. Yani tutmayınca tutmuyor ne kadar geliştirsende önemli olan kullanıcının beğenmesi.

3.millenium faciası için kimse uğraşmak istemiyor demekki tutmayacak...

Stabil ve mükemmel bir işletim sistemi, artık herkesin teknoojiye ayak uydurması gerekiyor.

@Oğuzhan deneme aşamasındaki alfa denilen işletim sistemlerine benziyor, antivirus programlarıyla oldukça ciddi sorunlar yaşıyor.

boşuna ölü doğan işletim sistemi dememişler. metro sayesinde koskocaman ekranda sadece 1 uygulama açık kalabilecek kadar rezil bir işletim sistemi.

geçen gün baktım 50 tane uygulama vardı 30 tanesi microsoftun.

Win 2000 - milenium adıyla çıkan işletim sistemine de herkes methiyeler düzüyordu.. Windows Vista'ya da.. Olmadı.. artık tahtın yeni hakimi Android.. Microsoft kan kaybetmeye devam ediyor.. Tıpkı gelişimin karşısında durarak kan kaybeden Nokia gibi..

çok büyük bir patlama olacak ey türkiye uyan artık teknology uçtu sen daha win form kullanıyorsun

@17 Eki 2012 23:50 Android açık ara koşarken biraz zor senin o dediğin.

Sen de yorum yaz