"Windows XP'li okullar kriz yaşayabilir"

Windows XP'nin yakın gelecekte kullanıcılara vereceği zarar, düşünülenden de fazla olabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
"Windows XP'li okullar kriz yaşayabilir"

Microsoft'un, Windows XP'nin destek süresinin bitmek üzere olduğu konusunda şirketleri ve kullanıcıları bıkıp usanmadan uyardığını çoğumuz biliyoruz; zira 12 yaşındaki işletim sistemine sunulan destek, 8 Nisan 2014'te resmi olarak sona erecek. Şimdi ise antivirüs yazılımı şirketi Avast, ABD'deki okulların çoğunun bu tarihte etkileneceğini iddia etti.

Avast'ın bir blog gönderisinde paylaştığı bilgilere göre ABD'deki eğitim kurumlarının yüzde 96'sı, 8 Nisan tarihi geldiğinde "büyük bir teknik kriz yaşayabilir". Avast, bu bilgileri "164 eğitim kurumu" üzerinde yaptığı ankete dayanarak veriyor. Blog'a göre işletim sistemini ve donanımı yükseltmenin maliyeti, okul sistemlerine on binlerce ve hatta yüz binlerce dolara malolabilir.

Avast aslında bu araştırmanın sonuçlarını eğitim kurumlarına ücretsiz olarak sunduğu antivirüs korumasını tanıtmak üzere kullanıyor. Blog'da çoğunlukla Avast'ın hizmetleri tanıtılsa da geçerli bir nokta var: dünya üzerindeki büyük ve küçük okul sistemlerinin çoğu hala Windows XP'yi kullanıyor ve bu okulların kaynakları, Windows XP'nin destek süresinin bitiş tarihinden önce donanımlarını yükseltmeye yetmeyebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 41 Yorum

O, onların sorunu. Microsoft sürekli uyarı yapıyor. Ayrıca uyarı yapmamış bile olsa oradaki sorumlularının güncel OS sürümlerini tercih etmeleri gerekiyor. Aksi takdirde sonuçlarına katlanırlar kimseyi de suçlayamazlar.

@orhanbayram bak sen şu konuşan ergene :)

türkiye için de geçerli ikinci hademenin parasını bile velilerden toplarken windows 8.1'e geçmek için para lazım mı diyecekler ??

sıkıntı yok hertürlü öğrenci okulda pc anasını ağlatıyor. xp olsun olmasın farketmez:) normal müdür vs pc leri içinse deep freeze sürekli kullannaları var. kısaca bence bir okulda flash bellek li bayan öğretmen varsa o okul tehlikededir :D insanın saçlarını yolduruyolar o derece :D

Microsoft windows xp den windows 8 e geçmek isteyenler için bir kampanya yapar mı ya da bu geçişlerden olabildiğince çok mu kazanmayı planlıyor. bir çok kişi ve şirket hala windows xp kullanmakta

Yanlış; bir ürün kullanılmaya devam ettiği sürece servis verilmelidir. Tamam o zaman aldığın otomobile servis hizmeti vermesinler, bakalım ne yapacaksın? Microsoft'un politikası, nakit girişini sürekli tutmaktır. Bunu hala anlayamadıysan bravo sana. Yokse 3 senede bir en 200$ olan bir işletim sistemi çıkarmazlardı ve her alınan bilgisayara İS lisansı ödemek zorunda bırakmazdı. Üç tane bilgisayarın var ve üç tane tıpa tıp aynı İS lisansın var. Var mı böyle saçmalık. Ayrıca, kimsenin bir üst modele geçme zorunluluğuna yoktur ve zorbalıktan başka bir şey değildir.

Hemen windows 8'e geçiyorum o zaman .

O kadar para kazandınız, bi rahat ettirmediniz insanları şu sistemle be.

Uyaracağına okullara ücretsiz güncelleme göndersin microsoft? Olmadı okullar özgür yazılıma geçsinler... :)

türkiye deki okullarda bile en az 7 var.

Xp çalışan donanımda Linux sistemleri, Vista sonrası görselliklerin çok daha fazlası bile çok iyi performansla çalışıyor. Tamamen ms politikaları. Aynısını Google da android de yapıyor. Piyasada sürekli yüksek donanım gereksinimi oluşsun ki birileri kazansın. Olan hep son kullanıcıya oluyor.

ne gibi bir kriz yaşanır onu anlamıyorum. destek bittikten sonra xp çalışmayacak mı. zaten şu anda xp kullananların çoğunun bilgisayarı eski model bilgisayardır. yeni işletim sistemine geçse ne olacak. ne fayda sağlayacak. dahada önceki kullandığı programlar yeni windowsta çalışmayacak.öyle bir xp kullanan bilgisayara faydasından çok zararı var yeni windowsun.

ne gibi bir kriz yaşanır onu anlamıyorum. destek bittikten sonra xp çalışmayacak mı. zaten şu anda xp kullananların çoğunun bilgisayarı eski model bilgisayardır. yeni işletim sistemine geçse ne olacak. ne fayda sağlayacak. dahada önceki kullandığı programlar yeni windowsta çalışmayacak.öyle bir xp kullanan bilgisayara faydasından çok zararı var yeni windowsun.

@poweralpha update gelmezse sistem savunmasız kalır

haber değil, turbo geyik olmuş

Linux kullanın para ödeyeceksin diyen mi var :) ?

gene win-7-8 sattırmak için kampanya yapmışsınız ....bedeva linux varken win e para verilir

win7 starter kursunlar.

amerikadaki okulları da kendinize dert ettiniz ya, özentinin bu kadarı da pes. siz bu dükkanı kapatıp amerikaya taşının, TÜRKİYE'ye fazlasınız

Microsoft güdümlü global XP karşıtı propagandaların bir neferinin de Avast olduğu ortaya çıktı böylece. Güvenlik önlemlerinizi aldıktan sonra korkmadan XP kullanabilirsiniz. Ayrıca şunu da unutmayın: Yeni sistemler gün ışığına çıkmamış çok daha fazla açık barındırır. Şu anda aslında en güvensiz sistemler Win7 ve Win8'dir. Yamalar ile güvenliği sağlayamazsınız. Güvenliği sağlamanın tek yolu üstün güvenlik politikalarıdır... <Cleverman>

@12 Eyl 2013 15:48 BITCH PLEASE! Windows 7 ve 8 XP'nin çekirdeğiyle yazılmaktadır. Yani her yeni sürüm XP'nin gelişmişi gibi bir şey oluyor... En güvenli Windows, Windows 8'dir. Hatta MS sadece güvenliği geliştirmedi protokolleri de sağlamlaştırdı. HAHAHAHA!

@12 Eyl 2013 19:03 Sen Cleverman ile eşik atabilir misin, çömez! Bir de gülme eklemişsin sanki Cleverman'i yalancı çıkarmaya çalışır gibi. Selametle git!

@13 Eyl 2013 11:22 HAHAHAHA atabilirim gelsin bakalım ben buralarda bir sürü "Çok bilmişi" rezil ettim Cleverman'i de ederim. Windows 8, XP çekirdeğinin 3. sürümünü kullanıyor (NT 6.3) Yani XP'de bulunan açıklar Windows 8'de de bulunur, tabii MS bu açıkları hemen kapatmakta ustadır ve ihtiyaç olmasa bile her ay güncellemelerini verir. Ayrıca Windows güvenlik açısından diğer işletim sistemlerinden daha üstündür çünkü 98'den beri virüslerle uğraşmaktadır ve saldırı taktiklerini çok iyi bilir. Linux ve Mac'e bugünlere kadar virüs "YAZILMAMASININ" sebebi ise bu sistemlerin yeterli kullanıcı sayısına ulaşmamış olmasıydı, ancak günümüzde Mac ve Linux için de rahatça virüs yazılıyor. Eğer teknolojiyi düzgün takip eden biriyseniz ve yeterli bilgiye sahipseniz Windows dışında bir sistemin pazar payının sadece %30'lara ulaşmasıyla beraber ortaya yüzlerce güvenlik açığının ortaya çıkacağını tahmin edebilirsiniz çünkü şu anda yaklaşık %15 pazar payına sahip ve bir aralar Dünya'nın en güvenlisi olarak gösterilen Mac'lerin yarısını basit bir FakeFlash virüsü ele geçirebiliyor. Ayrıca Linux'lere yazılan, ve şu anda en tehlikelilerinden biri olan virüs için (Bkz; Hand of Thief)... Kısacası... WINDOWS'UN KIYMETİNİ BİLİN!

ms versin o zaman bedava pc 256-512 rame w7 kuruluyor da biz mi kurmadık artık ram kutularından ordan burdan 3 ay 6 ay 1 yıl deneme lisansı ver bari millete uyanık microsoft!

@12 Eyl 2013 15:57 2GB DDR2 Ram 50 lira en fazla git al yanına da Windows 8 az Atom'la bile mis gibi çalışıyor. Ayrıca 512'ye kur da ne oluyor o bilgisayara gör bi. Bir iki sağlam parça bulursan şanslısın!

Ayrıca şunu da belirtmek de fayda var: Win7 ve Win8'de hepiniz için istihbarat amaçlı yeni süprizler var. Son model dijital teknik takip ve veri toplama yöntemleri bu sistemler ile birlikte evinize, ofisinize, bilgisayarın olduğu her yere sokulmak istenmektedir. Aslında kıyamet biraz da bu yüzden kopuyor... <Cleverman>

Eğitim kurumları linux'a yönelmeli.

Xp işe yaramaz zaten

Bedava versin diyorlar ya... MS sadece Windows'un parasını değil içindeki bütün servislerin parasını da alıyor. Windows'un da Mac'in de paralı olmasının sebebi budur. Linux'ler ise sadece işletim sistemini veriyor sana. Ayrıca bir çocuk Linux ile bilgisayar kullanmaya başlarsa işin içinden çıkamaz. Windows ve Mac basitlik üzerine kurulmuş sistemlerdir. Linux profesyonellere, kod yazmayı bilenlere hitap eder. 5 yaşındaki çocuğa Basic öğretmeye çalış bakayım ne oluyor?

@12 Eyl 2013 19:08 BEN YILLARDIR KULLANIYORUM... KOD YAZMAYIDA BİLMİYORUM AMA KULLANIYORUM BİR SIKINTIDA ÇEKMEDİM.....İNSANLARIN KAFASINI KARIŞTIRMAYIN KOD YAZMAMI KALDI ARKADAŞ YA BİR GİT ARAŞTIR..HABİRE ATIYORSUN...LİNUX GELECEKTİR DÜNYA BUNU GÖRDÜ BİR BİZ GÖREMEDİK

@12 Eyl 2013 19:08 10 YIL ÖNCESİNİ KONUŞUYORSUN..ANDROİD DE KOD YAZARAK KULLANMIYORSUN DEĞİL Mİ ....LİNUX TADA YAZMAZSIN

@12 Eyl 2013 19:08 Resmen zıyçmışsın, dostum!

@12 Eyl 2013 19:08 Linux veya sürümlerini kullanmak için illaki kod yazmak gerekmiyor. Bu sadece developer lar için.. Siz gider uygulama paketlerini yüklersiniz ve yolunuza devam edersiniz.. ;)

@13 Eyl 2013 11:03 NASIL YANİ...

Hiç Olmadı Linux Dağıtımlarından Birini Kurun

Linux dağıtımı kullansınlar maliyet ortadan kalkar. Bu kadar basit. Şu anda linux mint'ten yazıyorum bunları.

@12 Eyl 2013 19:21 Ne büyük başarı. demekki linux internette yazı yazılacak kadar gelişmiş. yakında windowsa yetişir o zaman

Bizde sorun olmaz. Milli eğitimin kendisi çökmüş zaten, bilgisayarları çökse ne olur.

@13 Eyl 2013 00:03 Aynen dostum

@13 Eyl 2013 00:03 Milli Eğitimimiz saldırı altında. 10 yılda 5 bakan değişti. Bakanların kendileri bile bilmiyor eğitimin ne halde olduğunu. Koltuğa otur otur kalk.

NEDEN BENİM YORUMLARIM YAYINLANMIYOR ARKADAŞ....SİZİN İSTEDİĞİNİZE GÖREMİ YAZACAĞIZ BURAYA..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play