WordPress Hatası 6 Yıl Boyunca Fark Edilmemiş

Güvenlik araştırmacılarının bulduğu bir yazılım açıığı, uzun ömrü ile görenleri hayretler içerisine düşürüyor!

  • Doğan Kürşat Aktaş
WordPress Hatası 6 Yıl Boyunca Fark Edilmemiş

Güvenlik zafiyetleri, şirketler bir yama yayınlayana dek kullanıcıları tehdit altında bırakıyor fakat bu tür bir süreç firmaların titiz çalışmaları sayesinde genellikle oldukça kısa sürmekte. Ancak RIPS Technologies GmbH tarafından ulaşılan bir bilgi, WordPress kullanıcılarının güvenlik tehdidiyle olması gerekenden çok daha uzun bir süre boyunca karşı karşıya kaldığını gösteriyor.

RIPS Technologies GmbH tarafından ortaya çıkarılan güvenlik açığının günümüze kadar WordPress'in 5.0.3 sürümünden önceki tüm sürümleri tehdit ediyor olduğu ortaya çıktı. Bu, çoğu WordPress kullanıcısının altı yıl boyunca güvenlik açığı riski altında bulunduğunu gösteriyor.

Saldırganların güvenlik açığından faydalanabilmeleri için "Yazar" seviyesinde bir hesaba sahip olmaları gerekiyor. Bu ise potansiyel güvenlik risklerini biraz da olsa azaltıyor ancak platformdaki herhangi bir "yazar" hesabının çoğu WordPress kulanıcısını tehlikeye atabiliyor olması enidişe verici bir durum.

RIPS Technologies bünyesindeki güvenlik araşatırmacıları, bu durumdan kaçınmak adına kullanıcıların derhal son WordPress sürümüne geçmeleri konusunda uyarılar yapıyor.

RIPS Technologies GmbH araştırmacısı Simon Scanell, güvenlik açığının nasıl işliyor olduğunu ise şu şekilde açıklıyor: Açık, potansiyel olarak bir saldırganın WordPress üzerindeki resim açıklamalarından faydalanarak blog hesaplarını ele geçirmelerini sağlayabiliyor. Saldırganın bunu başarabilmesi için bir öncelikle gönderisindeki bir resmin alt metin açıklamasını değiştirerek istediği değişkenlere ayırabilmesi gerekiyor. Bunun mümkün olmasının sebebi ise WordPress'in yüklenen görsellerle ilgili olarak görselin alt metin verisinde açıklama, dosya boyutu veya başka alt bilgiyi oluşturan diğer verilerin değiştirilmesine bir yazılım hatası nedeniyle izin veriyor olması.

Bu durumun endişe verici tarafı ise bu yöntemin uzaktan yürütülebilen bir hack operasyonuna zemin hazırlıyor olması. Ancak ne var ki WordPress, versiyon 5.0.1 ile bu durumu çözmüş durumda.

Scannell, durum hakkında yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer veriyor:

"(...)Yol İzleme adını verdiğimiz prosedür hala geçerli ve bir eklenti kullanılarak kötü amaçlar için ayarlanabiliyor. Bu sebeple görsellerin detaylarını değiştirebilen eklentiler, potansiyel olarak diğer kullanıcıların hassas bilgilerine de ulaşabiliyor. Ancak yine de WordPress'i hedef almak için ağda belirli bir yetkiye sahip olunma zorunluluğunun bulunması nedeniyle açığı kamuoyuna açıklamak için dört ay boyunca WordPress'e detayları sunarak güvenlik yamasının tamamlanmasını beklemek durumunda kaldık."

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz