XP, Vista ve Windows 7'den Windows 8'e geçiş!

Windows XP, Vista ve Windows 7'den Windows 8'e yükseltme hakkında tüm bilmeniz gerekenler burada!

  • Zeynel A. Öztürk
XP, Vista ve Windows 7'den Windows 8'e geçiş!

Windows 8'e varolan Windows'unzdan sorunsuzca geçmeniz mümkün, ancak bunu yaparken önünüze bazı tuzaklar da çıkabilir. Microsoft, yükseltme işini oldukça sağlam ve kolay bir hale getirmiş olsa da, bazı kısıtlamalar mevcut.

Temel olarak Windows XP, Vista ve Windows 7'den Windows 8'e geçmeniz, Windows 8'i eski işletim sisteminizin üzerine yüklerek mümkün. Ancak bu şekilde tüm Windows 8 sürümlerine geçmenize izin verilmiyor. İşte yükseltme yoluyla yapabileceğiniz geçişler:

Bu işletim sisteminden... Windows 8'e Windows 8 Pro'ya Windows 8 Enterprise'a
Windows 7 Starter Evet Evet Hayır
Windows 7 Home Basic Evet Evet Hayır
Windows 7 Home Premium Evet Evet Hayır
Windows 7 Professional Hayır Evet Evet
Windows 7 Ultimate Hayır Evet Hayır
Windows 7 Enterprise Hayır Hayır Evet
Windows Vista Hayır Hayır Hayır
Windows Vista + SP1 Kısıtlı Hayır Hayır
Windows Vista + SP2 Kısıtlı Hayır Hayır
Windows XP Hayır Hayır Hayır
Windows XP + SP1 Hayır Hayır Hayır
Windows XP + SP2 Hayır Hayır Hayır
Windows XP + SP3 Kısıtlı Hayır Hayır

 

XP ve Vista kullanıcıları, dikkat

Tabloda "Evet" yazan hücreler, Windows 8'e geçişin sorunsuz olduğu anlamına geliyor. "Hayır"lar, geçiş şansınızın olmadığını anlatırken "Kısıtlı" yazan hücreler, geçiş sırasında bazı kayıplarınızın olacağını gösteriyor. Vista'dan geçerken yüklü programlarınızın kaybolması gibi.

32/64 bit karmaşası

32-bit sistemleri 64-bit'e yükseltmeniz, 64-bit'lik işletim sisteminizi Windows 8'in 32-bit sürümüne yükseltmeniz mümkün değil. Yani 32-bit Windows 8'iniz varsa 32-bit Windows 8'de kalmanız gerekiyor.

Verilerinizin yedeğini alın

Testlerimizde tüm yükseltme işlemlerinin başarıyla tamamlandığına şahit olduk. Ancak yine de sisteminizin ve verilerinizin bir yedeğini almanız çok yerinde olacaktır.

XP'den geçiş: Bu son şansınız

XP'den geçiş: Son şansınız

Microsoft, kullanıcılarını 11 senelik işletim sistemi Windows XP'den vazgeçirmeyi hala başaramadı. Windows XP'den Windows 8'e geçişin XP kullanıcılarına son bir fırsat olacağını düşünebiliriz.

Windows XP'den Windows 8'e geçmek prensip olarak mümkün olsa da bazı küçük sorunlarla karşılaşmanız olası. Öncelikle şu anki donanımınızda yükseltmenin mümkün olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu iş için Windows 8 Upgrade Assistant aracından faydalanabilirsiniz. Başarılı bir yükseltme için sisteminizde en son hizmet paketi olan Service Pack 3'ün yüklü olması gerektiğini unutmayın.

Windows 8'e geçmeye başlayın

Windows 8'i XP'nin üzerine yüklemek için yüklemeyi Windows'tan başlatmalısınız. Bunun için Windows 8 DVD'sini optik sürücünüze yerleştirin veya Windows 8 USB diskini PC'nize takın. Sürücü içerisinde bulunan setup.exe dosyasına çift tıklayarak onu başlatın.

Hızlı geçiş

Windows 8'e geçiş sırsasında önceki yüklemelerden farklı olan, bir anahtar girmek zorunda olmamanız. Yani bir ürün anahtarı girmeseniz de yükleme devam ediyor. Bir başka dikkatimizi çeken nokta ise Windows 8'in güncellemeleri yükleme işine başlamadan önce indirmesi oldu. Yani Windows 8'i yüklediğinizde, onu en güncel haliyle yüklemiş oluyorsunuz. Bununla birlikte XP'ye geçişte önemli kısıtlamalar bulunuyor. Sadece dosyalarınız saklanıyor; programlar ve sistem ayarlarınız tarihe karışıyor.

Bu arada makalemizin ilk sayfasındaki tabloda da görebileceğiniz gibi, Windows XP'den sadece Windows 8'e geçebileceğinizi, Windows 8 Pro'ya geçişin mümkün olmadığını hatırlatalım.

Peki Vista'dan Windows 8'e geçiş nasıl?

Peki Vista'dan Windows 8'e geçiş nasıl?

Hataları ve yavaşlıklarıyla bazı kullanıcıların ve Microsoft'un korkulu rüyası haline dönüşen Vista'dan Windows 8'e geçmeniz mümkün. Ancak geçiş sırasında bir miktar veriyi arkanızda bırakıyorsunuz.

Windows Vista'yı çalıştıran bir PC'niz varsa, Windows 8'i çalıştırma olasılığınız yüksek, çünkü iki işletim sisteminin gereksinimleri birbirine oldukça benzer. Sisteminizin Windows 8'e uyumluluğunu Microsoft'un Windows 8 Upgrade Assistant aracı ile kontrol edebilirisiniz.

Windows 8'e geçerken sadece dosyalarınızın ve sistem ayarlarınızın taşındığını, programlarınızın yeni işletim sisteminize aktarılmadığını söyleyelim.

Hızlı geçiş

Vista yüklü test bilgisayarımızda Windows 8'e 30-35 dakika içinde geçmeyi başardık. Windows 8'e geçiş için DVD veya USB diskteki setup.exe dosyasını Windows'tan çalıştırmanız gerekiyor. İşletim sistemini herhangi bir ürün anahtarı girmeden yüklemeniz mümkün, bu işi sonraya bırakabilirsiniz.

Yükleyici, Windows 8 güncellemelerini denetledikten sonra yükleme işlemine başlamadan önce sisteminizdeki antivirüs yazılımını kaldırıyor. Böylece antivirüs yazılımınızın yükleme işlemini bölmesi engelleniyor.

 

Windows 7'yi Windows 8'e yükseltme

Windows 7'yi Windows 8'e yükseltme

PC'lerde ve laptop'larda zaten mükemmel çalışan Windows 7'den tüm programlarınız, ayarlarınız ve dosyalarınızla Windows 8'e geçmeniz mümkün. Üstelik bu iş genellikle sadece yarım saatte tamamlanıyor.

Testimizde Windows 7'den Windows 8'e geçerken herhangi bir veri kaybı yaşamadık. Her zaman olduğu gibi Windows 7'li sisteminizin yükseltmeye uygun olup olmadığını Windows 8 Upgrade Assistant ile kontrol etmeniz mümkün. 

Güncelemeye başlayın

Windows 7'de yükseltme işini başlatmak için, Windows 8 medyası üzerinde bulunan setup.exe'ye çift tıklamanız gerekiyor. Bunun ardından yapacaklarınız çok basit: Lisans anahatarınızı girmek, güncellemelerin indirilmesini seyretmek ve antivirüs yazılımınızı kaldırmak. Antivirüs yazılımınız olarak Microsoft Security Essentials'ı kullanıyorsanız, onu bir tıklamayla kaldırmanız mümkün. Farklı bir antivirüs kullanıyorsanız, Denetim Masası'nı kullanmanız gerekiyor.

Hızlı kurulum

Yaklaşık 30 dakika içinde tüm kurulum tamamlanıyor. Windows ayarlarınız, programlarınız ve kişisel dosyalarınız Windows 8'e taşınıyor. Yükleme işleminden sonra herhangi bir sorun olup olmadığını görmek için Aygıt Yöneticisi'ne göz atmanızı öneriyoruz. Sürücülerle ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını görmek için Eylem Merkezi'ne de göz atmanızı öneriyoruz.

Windows 8 Yayın Önizleme'den geçiş

Windows 8 Yayın Önizleme'den geçiş

Bizler gibi siz de Windows 8 çıkmadan önce onu merak edip yükleyenlerdenseniz, normal şartlarda final sürüme geçmek için Windows 8'i sıfırdan yüklemeniz gerekiyor. Ancak küçük bir numara ile Windows 8 Yayın Önizleme'den Windows 8'e geçebilirsiniz.

Yayın Önizleme sürümünden Windows 8'e geçmek için Windows 8 DVD'sinin "sources" klasöründe bulunan "cversion.ini" dosyasını düzenlemeniz gerekiyor.

Windows 8'in ISO dosyası sabit diskinizdeyse WinRAR ile ISO dosyasının içeriğini bir ISO düzenleyicisi ile değiştirebilirsiniz. Windows 8'i bir USB diskine yazdıysanız işiniz daha kolay. Dosyayı direkt olarak değiştirmeniz mümkün.

"Sources" klasöründe bulunan "cversion.ini" dosyasını Not Defteri'nde açın ve MinClient, MinServer karşısında gördüğünüz değerleri 7100.0 olarak değiştirin. Şimdi Windows 8 medyasındaki setup.exe uygulamasını çalıştırdığınızda herhangi bir hatayla karşılaşmadan Windows 8'e geçebileceksiniz.

Yeni donanımınızla Windows 8'e geçiş

Yeni donanımla Windows 8'e geçiş

Windows 8'e yepyeni bir cihazla geçmeyi planlıyorsanız, Windows XP'li, Vista'lı veya Windows 7'li eski bilgisayarınızdaki kullanıcı hesaplarını, belgeleri rahatlıkla Windows 8'e taşıyabilirsiniz.

Windows yüklemelerini bilgisayarlar arasında taşımak için bazı programlar mevcut. Microsoft ise bu iş için ücretsiz bir araç sunuyor: Windows Easy Transfer.

Dosyalarınızı aktarabilmeniz için Windows Easy Transfer'in her iki PC'de de yüklü olması gerekiyor. Yükleme işleminin ardından araç, sizi ne yapmanız gerektiği konusunda yönlendiriyor. Araç, verilerinizi aktarabilmeniz için 3 farklı yol sunuyor: Kablo ile, harici disk veya USB belleği ile.

Windows Easy Transfer, tüm verilerinizi tek bir dosyada birleştiriyor. Bu dosyayı Windows 8'de açtıktan sonra sisteminizi yeniden başlatmanız yeterli oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 89 Yorum

windows 8 ati 4000 serisi grafik kartlarını desteklemiyor bilgilerinize

@06 Kas 2012 00:58 bende hd4250 var, sürücüyü kabul etti ama AMD sürücü yayınlarsa daha iyi olacak, sürekli olarak AMD sitesinden izliyorum.

@06 Kas 2012 00:58 Destek verip vermemesi tamamen AMD ile ilgilidir ve AMD çoktan sürücü çıkardı...

@06 Kas 2012 00:58 hd 2000 var bende gayet iyi çalışmıştı

Destekliyor. ATI HD 4650 DDR3 1 GB ekran kartı kullanıyorum. Driver'ları AMD'nin sitesinden indirebilirsiniz.

gerek yok. windows 7 gayet başarılı

hallederler ziyaretçi o sorunu şimdilik driver sorunu olabiliyor..bende de avast sorun çıkartı..silip avg kurdum canavar gibi işletim sistemi..çok beğendim.hem hızlı hem görsellik açısından mükemmel..her zaman maclere derdim görsellik açısından güzel diye microsoft'un mac'ı sollucağı kesin görsellik konusunda..

@06 Kas 2012 02:40 renk tonlamasız karelerinle mutlu bir hayat dilerim.

Windows 8 bazı eski işlemcileri ve xd bit(nx bit) özelliği biostan açılmamış işlemcileri de desteklemiyor.

Ben denemek için diski formatlayıp kurmayı denemiştim, kuruluma başlayınca yükseltilecek Windows'u bulamadım deyip kendini kilitledi, baktım kendini yeniden başlatmıyor, beş dakika sonra CTRL+ALT+DEL yapınca yeniden kurulum ekranına döndü ve kurulum sırasında kendi yazdığı bir kaç dosyayı yükseltilecek Windows zannedip Windows 8'i kurdu. Kurulumdan sonra baktım System32 gibi bir kaç küçük dizini ve dosyayı Windows.old dizinine atıp kurmuş. Yani sıfırdan kurulum yapmayı başardım.

Hocam bem grundig gnb 1565 a2 i3 işlemci li çift ekran kartlı bilgisayarına w8 pro yükledim siyah ekran hatası verdi bu konuda bilgisi olan lütfen paylaşsin çok acil

@06 Kas 2012 08:42 Bios güncellemesi yapmanız gerekli.

internette verilen 79 tl karşılığındaki lisans temiz kurulumda windows 8 i aktifleştiriyor mu ??

@06 Kas 2012 09:09 evet ben yükselttim. win8'i satın aldıktan sonra gelen keyi, daha önce internetten indirdiğim win8 x64 pro'ya sorunsuzca yükselttim.

@06 Kas 2012 14:40 İupgrade lisansı mı peki bu..... + win 8 imajı microsoft kaynaklımı ? Upgrade yerine temiz kurulumda lisansı kabul etmiyoor :/

destekliyor evet.

kapalı kod işletim sistemi kullandığınız zaman sizin tüm bilgisayar hareketlerinizin bazı servislere iletilebileceğini unutmayın.özgürlük için açık kaynak kodlu Ubuntu 12.10 kullanın...

@06 Kas 2012 11:53 @06 Kas 2012 11:53 HOCAM SAKLANACAK VERİLERİ OLANLAR ZATEN BU İŞİ PROFESYONELCE YAPIYORLAR YILLARDIR HEPİMİZ WINDOWS KULLANIYORUZ MİCROSOFT HANGİ MÜŞTERİSİNİN VERİLERİNİ ÇALMIŞ YADA KORSAN WİNDOWS KULLANAN EV KULLANICISINI MAHKEMEYE VERMİŞ. KORSANI YAKALAMAK ASLINDA ÇOK KOLAY FAKAT MICROSOFT EV KULLANICILARININ NE VERİLERİYLE NEDE ONLARDAN GELECEK ÜÇ BEŞ KURUŞLA UĞRAŞMAK İSTEMİYOR (örnek olarak korsan windows avcısı olarak bilinen güvenlik güncellemesinin kod numarasını yada ismini her ay değiştirse , yada bu güncellemeyi her aybaşında bir defa gönderse , dünya genelinde milyonlarca acemi korsan windows kullanıcısını yakalar) EV KULLANICILARI KULLANDIĞI KORSAN WİNDOWS İÇİN PARA ÖDEMESELER BİLE BİR ŞEKİLDE MICROSOFTA YİNEDE FAYDA SAĞLADIKLARI İÇİN BU İŞTEN HERKEZ RAZI DÜŞÜNSENİZE WİNDOWS'U KORSAN KULLANMAK İMKANSIZ OLSAYDI VE PARASIDA WİNDOWS ALMAYA YETMEYEN MİLYONLARCA KULLANICI WİNDOWS DIŞINDA BELKİ AÇIK KAYNAK KODLU BELKİDE DAHA UCUZ İŞLETİM SİSTEMLERİNE YÖNELECEKLER Dİ (söylemek istediklerimizi inşallah anlarsınız tercihlerimizin açık kaynak yada kapalı olmasıyla ilgisi yok tamamen windowsun sunduğu imkanlar ile ilgili) SON OLARAK HER FIRSATTA WİNDOWS KULLANICILARINA UBUNTU LİNUX DAVETİYELERİ GÖNDERMEKTEN VAZGEÇİN LÜTFEN BİZ BÖYLEDE İŞLERİMİZİ HALLEDİYORUZ ZATEN. not:gücümün yetmediği yıllarda uzun süre korsan xp pro sp3 kullandım. fakat ilk fırsattını bulduğumda lisanslı windows7 edindim. hiç bir zaman linux a yada ubunttuya tevessül etmedim

@06 Kas 2012 11:53 hızlı olsa kullancam da bugdan ve yavaşlıktan geçilmiyor

@06 Kas 2012 14:29 Bahsettiğim olay korsan windowsla ilgili değildi.neyse anlayan anlamıştır mesajımı...

@06 Kas 2012 11:53 bende multiboot sistem var... win8 hdd de yuklu usbde slax 7.0.5 kullaniyorum. ubuntu bunun icin biraz agir kaciyor... linux; acik kaynak yani sifrelenmis kapali kaynaktan daha hizli ve kucuk olmali diye dusunuyorum bu sebeple live surumler daha kullanisli. datayi kaydetme olanagi da taniyor. hatta tek bir klasoru silerek sisteme format/fab, ayari durumu mevcut. slaxin kapladigi alan 221 mb. icinde normal bir masaustu ortami var. tarayici firefox, fakat ben chrome yukledim. arti openoffice o da bi 200-300 mb tutuyor kendi dosyalarimla birlikte 1gb dan az yer tutuyor. 4gblik flasha yukledim istersem oradan boot edebiliyorum. linux burada iyi... windows daha cok oyun ve programlar icin uygun. disk alaninizi en kucuk olanlara ayirin... pardus 2011.2den sonra durdurulmustu 2012 cikacakmis... ona lafim yok TUBITAK yapiyor ulusal isletim sistemimiz %100 Turkce ciksin kesinlikle indirecegim ve bir partition a kuracagim...

win 8 pro yükseltme fiyatı ve lisans kodunu nereden bulabiliriz?

@06 Kas 2012 14:28 satın alarak bulabilirsin.

Arkadaşlar size tavsiyem windows 8 i hemen kurmayın.Driver desteği henüz tam verilmedi.Şuanki driverlar yarım yamalak iş görülsün diye hazırlanmış.Ben kurdum denedim durum böyle.En iyisi bir iki ay daha beklemek.

@06 Kas 2012 14:32 Windows update otomtik buluyor...... El ile driver yüklemek riskli. Aygıt yöneticiniz sarı ünlenlerle dolabilir bu yüzden

1.XP'den Windows 8 Pro'ya geçiş var 2. Biraz zahmetli olsa da 32 bit işletim sistemi 64 bite yükseltiliyor Yapmanız gereken 64bit iso'yu yüklemiş birinden bulmanız veya windows upgrade programını 32bit eski sisteminizde çalıştırıp yeni seri numarasını aldıktan sonra mail adresinize gelen windows 8 installerı 64 bit sistemde çalıştırmak(örneğin release preview)

haberin tamamını okudum önceden de biraz win8 deneyimim oldu ama şunu söyleyebilirim içindeki ekstra özellikleri saymazsak fare kullanımını tamamen bitirmiş ki kullanıılar win8'e alışabilmek için bayaa zaman isteyeceklerdir diğer bir konu win7'nin üzerine yama kurulmuş gibi olmuş arayüz güzel ama çift arayüz var başlat butonuna basıldığında win8 arayüzü sadece klavye ile iş görülebilen tekrar basldığında win7 arayüzü bu da normal xp vista win7 gibi klasik kullanım sunuyo bence çoğu şirketler kullanıcılar aynı vistadan win7'ye geçiş gibi büyük bi kitlee oluşturup da win8'e geçelim demiyeceklerdir

@amnesia Bir Konu Hakknda Herkesin Fikri Ayrıdır.Windows 8 E geçmeden Bilemezsin.Sadece Dokunmatik Ekranlara Görde Tasarlanmış.Ayrıca Windows 8 Uygulamalarını Bir Görsen Birdaha XP Vista 7 Kullanmazsın

@amnesia Ben metro arayüzünü gayet rahat bir şekilde mouse ile kullanabiliyorum. Ayrıca alışmanız bayaa zaman deil bir kaç gün sürecektir alıştıktan sonra verdiği rahatlığı farkedip w7 veya xp i unutacaksınız.

802.11.g treiberi bulamiyor

bwnim driverler var ama yeni çıktı uygulamaları yyoktur diye korkuyorum

arkadaşlar ben format atmadan windows 7 yi yükliyebilirmiyim??

Aga ben w8 pro yu kullandım. Artık xp w7 yi sadece işte kullanıyorum. O da patron kullanmayı bilmediği için yapamıyorum. :)) Tek sıkıntısı oyunlar için uyumsuzluktu. O da pro sürümü ile giderildi ve şuanda kusursuz ve çok hızlı bir işletim sistemi.

ben hp g62 notebook pcm var win 8 yükledım yanlız ekran kartımı gormedı atı sitesınden ındırdım win8e uygun ama kabul etmıyo pc ekran kasrtınız uygun deıl desteklenmıyor dıyo yardımcı olursanaız sevınırım

@11 Kas 2012 17:35 Windows Update ile bir sürücü inebilir belki, benim Intel HD Graphics'te öyle oldu, Microsoft'un benzer bir Intel sürücüsü ve uyumlu çalışıyor, ancak kartımın sürücüsü olmadığını da belirtiyor, bazen ekranda takılmalar oluyor ama çok önemli değil, engel yaratmıyor... Bir ay sonra filan Intel yayınlar, ancak HP'yi bilemem, o bazen sat unut yapabiliyor yani, hele ki iki üç yıllık bilgisayarsa, başvurduğunuzda bilgisayarınız Windows 8 uyumlu değil deyip kestirip atabilir, ben 6 aylık HP bilgisayarımda Windows 7'ye geçince böyle bir olay yaşamıştım...

@11 Kas 2012 17:35 ekran kartin degistirilebilir grafik ozelligindedir... hpnin sitesinden varsa win8 yoksa win7 indir 2si de calisir,,, bende dell arkadasimda acer var iksinde de win7 suruculeri yuklu codmw2 ve bf3 oynuyoruz...

microsoft netbook kullanıcılarını öldürmek onun yerıne surface almaya yönlendırmek için win8 kullanmayacağım. win7 ile devam hatta xp ye bile geçmeyı duşunuorum.

@12 Kas 2012 21:06 Çok güzel yazmışsın ama sonunda XP ile berbat etmişsin, Lenovo S10-3 Netbook'lara Android yükleyenler varmış...

@15 Kas 2012 04:20 OHa FOR :D

microsoft windows 8 ile kullanıcıların görüş alanını kısıtlamayı amaçlamış bu açıkça anlaşılıyor profesyonel kullanıcıların çoğalması özellikle yeni jenerasyonun işin kaynağını anlamasını engellemek olduğunu sanıyorum kısaca bu kadarı yeterli olur sanırım gerisini siz düşünün artık. XP Professional hala 1 numara windows 7 ile rekabet içinde olsada XP nin sunduğu kolaylığı 7 driver kurmaktan aciz güncel driwerleri bile kuramayan kullanıcıya bir sürü zorluk çıkaran bir işletim sistemi windows 8 masa üstüne erişmek için bile 1 tıklama gereksinimi duyuyor neyin nerede olduğu belli değil denetim masası yetersiz tam bir fiyasko Gates'in aklından neler geçiyor kimse bilemez :)

@freekays Aney, takmış bu kafaya illa ki Bill Gates'in ekmeğiyle oynayacak... Kışt, kışşşt...

@15 Kas 2012 04:25 Bill Gates ekmek değil pasta yiyor bilader, ekmeğiyle değil pastasıyla oynuyor.

@freekays denetim masasında 1 gram değişiklik yok. neye baktığına dikkat et..

XP Yİ TEK GECERİM ARKADASLAR NEYMIS 8 HIZLI ACILIYORTMUS SİSTEMİ KAPATMIYORKI BEKLETMEYE ALIYOR XPYİDE BEKLETMEYE ALIRSAN ODA HIZLI ACILIR XP HEM SURUM HEM ISLETIM HEMDE YAZILIM BAKIMINDAN TEK GECERIM

@21 Kas 2012 11:26 Windows 8 ne biliyormusun = Hizlı açılma stabil çalışma hızlı geçişler recovery ve reset kolaylığı arama kolaylığı uygulama ve içeriğe anında erişim.kaynak kullanımı... XP de hangileri var. Sistemi kullanmadan sadece internetteki bilgilerle karar vermemek lazım....

@21 Kas 2012 11:26 2000 model pc kullanıyor arkadaş normal bi şey.

windows xpmi windows7mi veya windows8 hangisi daha iyi

@04 Ara 2012 14:36 bence windows 8 daha güzel

Merhaba ; Ben Dell marka laptopuma windows 7 yuklu ben bunu wındıws 8 yapmak istiyorum ama tum bilgilerin silinmesini istiyorum yanı format gibi nasıl yapa bilirim elimde bir win 8 dvd si var ama lapyopum bıosunda şifre var ve ben şifreyi bilmiyorum nasıl format ata bileceğimi soylermısınız

@19 Ara 2012 15:41 anakart üzerindeki bios pilini sök 10 dakika sonra tak,tabi yapabilirsen masaüstü pc lerde kolayda laptop da biraz bilgi ve becerin olması gerek.

@19 Ara 2012 15:41 kardeş eğer bana şimdi cevap yazarsan msn mi veririm ve ordan ben sana anlatırım oma önce bi cevap yaz :D

@14 Oca 2013 15:41 slm kardeşim benim pc windows 7.bir format atiym dedim pc kafayı yedi.4-5 tane windows 7 olustu ve pc başlamıyor.sürekli hata veriyor.bios ayarını cd/dvd room yaptm kurmaya calşyorum olmuyor.özeli tıklayıp kurmaya calısıyorum. 1-windows dosyaları kopyalanıyor 2-windows dosyaları genişletilior 3-özellikler yükleniyor 4-güncelleştirmeler yükleniyor bunların hepsi tamam ama sonundaki yükleme tamamlanıyor kısmı bitmiyor.yani yarım saat bekledim hala o şekilde mal gibi duruyor.daha fazla mı beklemem gerekiyor yoksa başka bir sorun mu var.bide şey sorcam windows 7 windows 8 olur mu.yardımcı olursan sevinirim

@19 Ara 2012 15:41 özgür slm arkadaşım öncelikle win7 kullanıyorsan ona uygun bir win 8 e geçiş yapabilirsin yükseltme paketleri şu anda çok uygun he işi bilirsen hiç para vermezsin ayrı sen formatsız bir şekilde belgelerin aynı kalsın istiyorsan yükseltme anahtarı kullan zerre belgen silinmeyerek win8 kullanacaksın

aklınız varsa 8 e gecmeyın ram 8 vistayamı geçsem 7 yemı kararsızım

@31 Ara 2012 21:22 kardeşim senin sistemin neyse bırak öyle kalsın ne yapıcan w 8 i w7 yi benimki w7 de noluyo eğer xp ise kalsın amına ha aman xp ise w7 ye geçeyim deme çünkü w7 bazı oyunları ve uygulamaları tam olarak çalıştırmıyo yada oyunları kasıyo mesela benim bilgisayarımın ekran kartı 3 gb paylaşımsız pes 2013 ü pürüzlü gösteriyo en iiyisi xp ise sen kal ee tabi karar senin ben yazdım uygulması sana kalmış ... :D

BENİMKİ WİN 7 STARTER OH BE OLUYOMUS PRO YU YÜKLÜCEM WİNDOWS 8 İN

yükseltme paketi alındığında microsoft sadece 1 defa format dediğimiz temiz kuruluma izin vermekte. 1. den sonraki kurulumlarda etkinleştirmeye izin vermemekte ve bu çok saçma geliyor bana. Sırf bu nedenden yükseltme paketini iade etmeyi düşünüyorum yapmadan önce düşünün ve tepkinizi koyun derim ben.

en iyisi Vista bence hem win 8 biraz sıkıcı ve daraltıcı temasını indirip denemiştim başlat menüsü dişinde hersey berbat zaten birazda win 7 ye benziyor.

@24 Mar 2013 14:29vista iyi:Dfaciya lan o.bide 7'yi sakın 8'e benzetme çünkü 7 hepinizden iyi

Windows 7 oyunlarda kasıyor diyen arkadaşlar: işletim sistemi yüzünden oyun kasmaz, oyun direkt olarak sisteminizde bulunan donanım + sürücülere bağlı olarak performans verir, donanımınızın ne kadar yüksek olduğu ile doğru orantılı olarak işletim sistemlerinin en yeni versiyonlarını kullanmanız avantajınızadır. Yani 4 çekirdekli dx11 destekli bir sistemde gidip windows xp kullanmanız donanımınızdan tam verim alamamanızı sağlar bu nedenle böyle bir sistemde en güncel windows sürümünü kullanmanız tavsiye edilir.

@22 Nis 2013 11:47 Windows7 ram sömrüyor performans düşüne sebep olmaktadir

Ne var bu windows 8'de, Microsoft üzerine kuş mu kondurmuş!? :)

en iyisi valla windows 8 bilgisayar almak bende var çok da rahatım

Windows Vista Ultimate Edition'dan şaşmıcan abi

windows 7de çalışan oyunlar windows 8de çalışıyormu

win 7 şifresi win 8 de de kullanabılırmıyım

@30 Eyl 2013 20:40 ahyır olmazzz

MAYIS AYINDA XP YE SON VERILCEKMIŞ DOGRUMU

nasıl yapılıyo

abi setup.exe nerden bulcaz

çok para istiyo bee 500tl felan

atma gerizekalı bnm bilgisayar windows 8.1 299 lira windows 8 sade 199 tl bilmeden konusma

sana cd sini verdilermi cd si pahalı dediği gibi 500tl felan

@04 Nis 2014 15:37 bilgisayaramı

aqa bn yükledim bedava 8.1 :)))) bunlar keleş :)))) hiç de önemli deil aslında çok basit tek tık 8.1 :)) SéMİHTM :)))

@09 Tem 2014 01:38 nasıl yükledin kardeş ???

lnik verin nerden indircem

win7 den win8 e gecis yaparken programlar falan gider mi. ve istedigimiz zaman win7 yapabiliyor muyuz.

windows xp den windows 8enterprise geçtim ben

ARKADAŞLAR BUNU NASIL YÜKSETCEZ

İnternet Var Hemde Full Cekiyor Hızlı Fakat Su Anda Bağlantı Kuramıyoruz Diyor Ne Yapmam Gerek( Laptop Windows 7 Ultimate 64 bit)

setup exe nerde onu bulamadım

seriall bulamıyorum win 8 için hepsı hata verıyor

windows xpyi windows 8.1 yapmanın kolay bir yolu yokmu tek link falan çok fazla uğraşmam gerekicek yoksa

virüs var mıdır? veya bilgisayar bozulma riski?

HASAN Merhaba...Ben vista kullanıyorum.Sanırım 17 Nisan'dan 2016'dan sonra desteği bitiyor...Peki 17 Nisan 2016'dan sonra sisteme vista kursam ve internetten etkinleştirme yapmak istediğim zaman etkinleştirme işlemini yapabiliyormuyum yoksa bu tarihten sonra vista tamamen bitiyormu etkinleştirme dahil....TEŞEKKÜR EDERİM.

sonra ücretli oluyormu

pc yi win 8 yapmak bedavı mı ?

bence iyidir daha indirmedim

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play