Yeni MacBook'un yeni USB portundaki risk!

Apple'ın tek USB Type-C portlu yeni MacBook'u, aslında önemli bir güvenlik riskiyle geliyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Yeni MacBook'un yeni USB portundaki risk!

Yıllar süren geliştirme aşamasının ardından Apple'ın yeni MacBook'unda tanıştığımız yeni USB bağlantısı Type-C, birçok avantaja sahip. Küçük boyutu, iki yönde de takılabilmesi ve daha yüksek güç taşıyabilmesi Type-C'nin yetenekleri arasında. Ancak yeni port, güçlü olduğu kadar güvenlik risklerine de sahip.

Type-C öncelikle halen bir USB standardı olduğundan, firmware saldırısına açık konumda. Bunun yanında araştırmacılar, portun direk bellek erişimine sahip olması konusunda endişelere sahipler. Bu açıklar yeni olmasalar da, ikisinin tek bir bağlantıda bir araya gelmesi, durumu daha endişe verici kılıyor. Standart bir makinede USB portunun üzerini kapatmanız mümkün olsa da MacBook'ta portu güç sağlamak amaçlı kullandığınızdan bunu yapmanız mümkün değil.

Önde gelen endişelerden bir başkası ise, geçen sene ortaya çıkan BadUSB açığıyla ilgili. Bu saldırıda zararlı, USB cihazının firmware'inde yaşıyor ve bağlantının ilk aşamalarında bilgisayarı etkiliyor. Apple'ın üçüncü parti Type-C şarj adaptörlerine izin vereceği iddiaları doğru ise, BadUSB'li bir adaptör (veya sonradan BadUSB yüklenmiş bir adaptör), zararlıyı kolayca bilgisayara bulaştırabilir.

Korunmanın yolu ise şimdilik Apple'ın sağlamadığı adaptörlerden uzak durmaktan geçiyor. Uzun dönemde ise bu, kullandığımız güç kablolarına dikkat etmemiz, her elimize geçen kabloyu kullanmamamız anlamına gelebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bunu şimdi kullanmayalım biz usb 3.0 a devam. Tüm sorunlar halledilirse geçeriz.

virüslü bir 3.1 usb belekle hertürlü mac hecklenir sade mac değil Linux -win lerde kurban olur.

valla hiçte tedirgin değilim. ne mac'te nede windows'ta senelerdir bir kez olsun güvenlik tehditi, virüs, çökme vs yaşamadım. herşey kullanıcıda bitiyor.

@19 Mar 2015 23:21 kesinlikle katılıyorum. adam gibi kullanırsan hiçbir problem yaşamazsın.

@19 Mar 2015 23:21 Kesinlikle katılıyorum. Temel güvenlik önlemlerini alan kullanıcı gönül rahatlığı ile çalışabilir. Ama tedbiri elden kesinlikle bırakmamalı.

adamlar başka adaptör kullanmayın diye yol yapıyor

Bunların hepsi makara maksat sadece orjinal kullanıma teşvik Windowsun herzaman orjinal Windows kullanin uyarısını Gelişmiş hali

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play