Yeni Nvidia GPU'lar: Süper hızlı & çok pahalı

Nvidia'nın önümüzdeki ay çıkaracağı yeni GeForce serisi hakkında diğer teknik detaylar ortaya çıktı.

Yeni Nvidia GPU'lar: Süper hızlı & çok pahalı
Yeni GeForce: Bu kartlar böyle devasa soğutuculara mı ihtiyaç duyacak?

Nvidia önümüzdeki ay içinde yeni nesil ekran kartlarını piyasaya sürecek. Fudzilla, kart ile ilgili ilk detayları ve teknik spesifikasyonları yayımladı. Bilgilere göre kart çok hızlı olacak ama aynı zamanda çok daha pahalı olacak.

Her şeyden önce Nvidia kart isimlendirmelerinde değişikliğe gitmeye karar verdi. Mesela yeni serinin ilk modelleri GeForce GTX 260 ve 280 ismini alıyor. 280 sürümü yeni amiral gemisini temsil ediyor: Nvidia kartı 240 stream işlemci (güncel kartların neredeyse iki katı) ile donatıyor. GPU frekansı 600 MHz, bellek frekansı (1 GB GDDR3) ise 1,2 GHz. Video-RAM, 512 Bit'lik bellek arayüzü ile bağlı. Kartların yonga temeline göre 600 Doların üzerinde fiyatlandırılacağı söyleniyor.

GTX 260 ise yaklaşık 150 Dolar daha ucuz olacak. Bunun karşılığında Nvidia 896 MB grafik belleği kullanıyor ve stream işlemcilerinin sayısını 192'ye düşürüyor. GPU ve bellek frekansları ise GTX 280'den biraz daha düşük olacak.

Kartlar yüksek bir ihtimalle 16 Haziranda tanıtılacak ve aynı anda piyasaya sürülecek.

Bilgi için:
Gigatek - 0312 431 42 95

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

AMD/ATI yeni kartlarini daha ucuza cikartiyor nVidia ise surekli daha pahaliya dogru gidiyor. Pekala sunu soruyorum. Alabildigimiz kartlarmi onemli yoksa hizli diye sadece duydugumuz kartlarmi?
nVidia Fiyat/Performans egrisini biraz daha son kullanicilara dogru yoneltecek olursa eger eminim daha guzel olur.
Hem hala DX10.1 ve SM 4.1 destegi bulunmuyor. Ve hicbir herde DX11 destegi hakkinda bilgi verilmiyor. S3 bile DX 10.1 destekli kartlar cikardi.
Sanirim hala teknolojik olarak geri ama performans olarak daha hizli olma prensibini tasiyor.

iyice bozdular ya. son kart diye alıyorsun üç ay bile geçmeden yenisi vay %20 yok %30 performans artışı oluyor diyorlar. 3 ayda ne değişti demek ki bu makina mevcut. ama çok ince işlerle 1 çıkaracaklarına 5 6 çıkarıyorlar. yazık ya. bunu da almayın nasıl olsa 1 aya kalmaz bilmem kaç yüzde artış sağlayan sizinkini rahmetli eden yenisi çıkar.

Bide bunların türkiyeye gelmesiyle eklenen vergileri katarsak o 600 dolar türkiyede 800 dolar civarı bişey olur herhalde..

korkum bu kartların çıkması değil
bu kartlar için oyun yapılmasıdır.
işte o zaman konsol devri benim için başlar.

o fiyata pc alıyorsun, nvidia bu işin iyice suyunu kaçırdı,
bence ekran kartı olarak ati derim fiyat ve performans açısından nvidia dan iyi,

800$ çok iyimser bir tahmin,1000$ civarı olur.

600 doların üzerinde olursa ati yeni çıkaracağı 4xxx serisi işlemcisinin fiyatını indirip satışta nvidia'yı sollar gibi geliyor bana.

ATI Kazanır. NVidia çok pahalıya az kalite satıyor...

günümüzde performansın ekran kartlarına bu kadar yıkıldığı bir zamanda fiyatların bu kadar yüksek tutulması çok olağan. 2 sene önceki bilgisayarlar bile artık günümüz oyun minimum gereksinimlerini karşılamakta zorlanıyor.Bir laf vardır teknolojiyi parayla satın alamassın diye işte nvidia da işi resmen kiracılık sistemine döktü al eskisin bi daha al saç saç saç paraları saçmaaa :)

bence teknoloji üretilmeye devam etsin fiyat nasıl olsa düşecek yeni teknolojilerin çıkması çok çok önemli.ille de herkes performans canavarı bilgisayar sahibi olmak zorunda değil.Herkes ihtiyacına göre sistem kursun.hem ayrıca yeni teknolojinin çıkması eskisini ucuzlatıyor bu da güzel değil mi?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir