Yeni Ubuntu'nun ilginç adı!

Ubuntu'nun yeni sürümü 11.10'un adı ne olacak? İşte bugüne dek seçilmiş en garip isim...

Yeni Ubuntu "Oneiric Ocelot!"
İsmin akılda kalıcı olduğunu pek söyleyemeyiz...

Ubuntu'nun 11.04'lük sürümünün çıkmasına bir aylık gibi bir süre varken, Ubuntu'nun kurucularından Mark Shuttleworth 11.10 sürümünün adını açıkladı; "Oneiric Ocelot." Kulağa oldukça garip gelen isimde Oneiric düşsel anlamına gelirken, Ocelot Amerika topraklarında yaşayan ve üzerinde siyah benekleri bulunan vahşi bir kedi türü.

Shuttleworth isim verirken ne istediklerini şöyle anlatıyor; "İstediğimiz şey hayali ve rüya gibi. Aynı zamanda şık ve muntazam. " 11.04 sürümü Nisan'ın 28'inde beklenirken Oneiric Ocelot'un Ekim gibi kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Ubuntu'nun 11.04 sürümündeki bazı değişikliklerden bahsedelim. Masaüstü arayüzünde Gnome üç boyutlu desteği bulunan Unity ile değiştiriliyor. İki boyutlu seçeneği de bulunacak arayüzden başka yeni sürümde Open Office tarafından desteklenen LibreOffice de bulunacak.

Gelecek Ubuntu'larda ne değişecek?

Oneiric Ocelot sürümünde ise Wayland grafik sistemi Ubuntu'da tamamen kendini göstermeye başlayacak; "Masaüstümüz gayet güzel bir şekilde oluştu ve diğer sürümümüzde bu değişim döngüsünü tamamlayacağız. İki boyutlunun yanı sıra donanımı kaldırabilen kullanıcılar OpenGL tabanlı Unity'yi de kullanabilecek."

Ayrıca Ubuntu'nun "çıkış" komutunu da kapatacağı konuşulanlar arasında. Daha önceleri bir mesajlaşma uygulaması açıkken, penceresini kapatmanız için mesajlaşma programındaki durumunuzu çevrimdışı yapmanız gerekiyorken artık bu sorun mesajlaşmada ve diğer programlarda da çözülecek.

Gökay Özbudak

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Ubuntu gerçekten güzel bir sistem. Tavsiye ederim.

İlginç bir isim değilki, Ubuntu versiyonlarına hep hayvan ismi verir zaten.

bu ne ya 6 ay da bir işletim sistemi çıkıyor

kısaca pisicik diyelim :D

bu ne ya 6 ay da bir işletim sistemi çıkıyor
-----
sanki para verip alion daş bedava sistem bu. her gün yenileniyor. ne kadar ubuntudan nefret etsemde bu söylediğin çok yanlış.

Bu Unity netbook sürümünde kullanılan arayüz değil mi? o halde netbook sürümüyle desktop sürümü birleşecek mi? Yanlış bilmiyorsam iki versiyon arasındaki temel fark arayüz de ondan merak ettim..

tam olgunlaşmamış haliyle test etmiştim unity'i ama beğenmemiştim inşallah tam hali daha kullanışlıdır pek kullanışlı değil gibi ama demek ısrar etmek gerek peşin hükümlü olmamalı

"bu ne ya 6 ay da bir işletim sistemi çıkıyor"
Ne güzel işte her 6 ayda bir yenileniyor ve git gide olgunlaşıyor.
LTS olmayan sürümler 1.5 yıl, LTS olan sürümler ise 3 yıl destekleniyor.

bu ne ya 6 ay da bir işletim sistemi çıkıyor
--------------------------------------------------------------------------------
Ubuntu ve Windows'u bir tutmuşsunuz anlaşılan. Ubuntu'da sürüm yükseltmesi vardır, bunlar Service Pack'lere benzer. Her sürümde yeni özellikler gelir, performans artar, güvenlik artar. Yani yeni özellikler için Windows kullanırken XP'den Vista'ya geçmeniz, Vista'dan 7'ye geçmeniz gerekirsen Ubuntu'da sadece güncelleme yapmanız yeter. Format atıp sistemi baştan yüklemek gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Ha zaten 6 ayda 1 çıksa ne olur? Bedava bir ürün, isterse her gün sürüm çıkarsın yeni özellikler getirecekse, performans artacaksa. Bir Windows sürümüne 250$ vermekten iyidir. Ubuntu kullanıyorsan zaten güncelleme yapması kolay, ilk kez deneyeceksen sitesinden indirirsin, indirmesi zor geliyorsa bedavaya kapına kadar kargoyla CD yolluyorlar. Daha ne?

Bu arada Ubuntu'ların sürüm numarası çıkış zamanına göre verilir. Mesela 10.4 sürümü 2010 Nisan'ında, 10.10 sürümü 2010 Ekim'inde çıkmıştır. Yani 11.4 Nisan'da, 11.10 Ekim'de kesin olarak çıkar. Eğer çıkış zamanında sarkma olursa sürüm numarası da değişir.

bu ne ya 6 ay da bir işletim sistemi çıkıyor
------------
windows güncelleme yapmıyor de mi 6 aydan kısa sürede...
neyse vurmayın artık :p

6 ayda bir Windows çıkartsınlar alabilecek misiniz? ubuntu çok daha iyi... her kullanıcıya hitap ediyor...

Bu arada ocelot (Leopardus pardalis) Bizim pardusla yakın akraba xd

Arkadaşlar benim bi sorum olucak 4gb bir flash belleğe ubuntu kurmak istiyorum ve her istediğim pc ye takıp direk kendi işletim sistemimi kullanmak isityorum bunun için yardmcı olcak varmı ya?

6 ayda bir yenisinin çıkmasının bir sebebi var. linux windows gibi güncellemeleri sağlıklı bir şekilde uygulayamıyor.

6 ayda bir yenisinin çıkmasının bir sebebi var. linux windows gibi güncellemeleri sağlıklı bir şekilde uygulayamıyor.
__________________________________________________________

Bilip bilmeden konuşmayın. Hiç yeni sürüm çıkarmadan güncellemelerle devam eden dağıtımlar da var.

Arkadaşlar benim bi sorum olucak 4gb bir flash belleğe ubuntu kurmak istiyorum ve her istediğim pc ye takıp direk kendi işletim sistemimi kullanmak isityorum bunun için yardmcı olcak varmı ya?
----------------------------------------------------------------------
@GTX460 Şöyle yapabilirsin; öncelikle bir cd ya da başka bir parmak bellek bul onun üzerine çalışan sistem kurulumu yap (buradan ikinci maddede nasıl yapabileceğini görebilirsin http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download ) kurulumdan sonra bu sistemi başlattığında masa üstünde kurulum simgesi göreceksin şimdi kullanmak istediğin parmak belleğini tak ve o simgeye tıklayarak kurulumunu parmak belleğini seçerek sanki sabit disk üzerine kurar gibi gerçekleştir. Biraz karışık anlattım ama basit bir mantık aslında. Bu şekilde tam istediğin gibi istediğin bilgisayar üzerinde boot ayarlarından belleğini öne taşıyarak başlattığında sistemini kullanabilirsin yanında ufak bir bilgisayar taşımak gibi üstelik taktığın bilgisayarda bulunan sabit disk üzerindeki bütün verilere de erişebilirsin. :)

allah allah google gider tatlı isimleri verir(android) ,apple ve ubuntu gider yırtıcı hayvan ismi verir. daha hatırlamadığım bir çok firma buna benzer isimler veriyor. Biz de Pardus Fatma, Pardus Züleyha veya hasan verelim neyimiz eksik :)

pardusa mı özendiler yoksa :)

crack lı windows kullanacagıma helal linux kullanırım daha iyi

kimi veriyor dağların adlarını ,işlemcilere kimi de dağlık arazide yaşayan canlıların adlarını bir şekilde öğreniyoruz adlarını tuhaf canlıların adlarını bakalım derin denizlerin içinde yaşayanların adlarını ne zaman verecekler....

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir