Yeni ürünlere ulaşmanın en kısa yolu

Elinizdeki telefon eski mi? Peki dizüstünüz yavaş mı çalışıyor? Kırın gitsin! Neden mi?

  • Ertuğrul Süngü
Kır eskisini, al yenisini
Birçok çalışan eski cihazlarını yok ediyor

Teknoloji hızlı bir şekilde gelişiyor ve bu gelişime ayak uydurmak her geçen gün biraz daha zorlaşıyor. Özellikle teknoloji alanında çalışan kesim için, teknolojik ürünleri takip etmek ve onlara sahip olmak ayrı bir dert.

Öyle görünüyor ki bazı şirket çalışanları teknoloji çılgınlığına yetişmenin ve bunu çok da ucuza çıkarmanın bir yolunu bulmuşlar. İngiltere, Almanya ve Fransa'da yapılan, 600 Enformasyon Teknolojisi müdürü ve 3000 adet bilişim sektörü elamanın katıldığı bir anketin sonuçları fazlasıyla şaşırtıcı. Bir şirkete bağlı olarak çalışan firma temsilcilerinin birçoğunun kendilerine sağlanan teknolojik cihazları yenilemek için, bu cihazları kırdığı ya da değişmesine olanak sağlayacak ölçüde zarar verdiği ortaya çıktı.

Mozy'e göre;
yapılan bu hareketin en büyük sebebinin, firma çalışanlarının eski teknolojiye tahammülü olmaması olarak vurgulandı. İngiltere'nin teknolojik aletlerini beş yıl, Almanya'nın üç yıl iki ay ve Fransa'nın iki yıl yedi ay içerisinde değiştirmesiyse bu duruma çok büyük bir örnek teşkil ediyor.

Yine de geçmişe bakıldığı zaman, günümüz çalışanlarının cihazlarına verdikleri zararın fazlasıyla düştüğünü söylemekte fayda var. Fakat İngiltere'deki çalışanların yüzde 13'ünün, Fransa'dakilerinse yüzde 20'sinin halen bu yola başvurduğunu da unutmamak lazım.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Avrupa ülkelerinde durum böyleymiş ama güzel türkiyemde bu işi yapanlar (şirketler değil bilgisayar dükkanı tamircisi vs) sırf "kullanıcı hatası" gösterip müşteriden para almak için donanımla oynayabiliyor ve belki de çok basit bir arızası olan ürünü bozuk gönderiyorlar üstelik bir de bilmiş bilmiş "değiştirmeniz lazım" diyorlar.

Buna şaşırmamak gerekiyor zira onlarca tl para sayıp aldığınız bir donanım bir sene bile geçmeden teknolojinin yeni aygıtlarına yenik düşüyor.
İkinci elde satmak istediğiniz de ise duymak bile istemediğiniz komik rakamlar teklif ediyorlar.
Bu durumu uzatmanın en kötü ama tek yolu ise alabileceğinizin en iyisini almak ve bu süreci olabildiğince uzatabilmekten geçiyor.
Mesela Amd yerine Intel i7, Ati yerine nVidia gtx295 almak gibi.....

kırmak mantıklı bende telefonumu kırsam

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play