YouTube davası sonuçlandı!

Viacom'un Google'a ait YouTube sitesine karşı açtığı 1 milyar dolarlık dava sonuçlandı!

  • Ümit Öncel
Google 1 milyar dolarını nasıl kurtardı?
Viacom'un milyar dolarlık davası Google lehine sonuçlandı

YouTube Google'ın başını ağrıtmaya devam ediyor. Ama en azından bu kez Google'a mahkeme masrafları dışında bir zararı olmadı ve arama motoru devi tam 1 milyar dolar ceza ödemekten son anda kurtuldu.

Dünyanın en büyük dördüncü yayıncı firması olarak kabul edilen Viacom'un YouTube üzerinde "on binlerce telif hakları korunan eserin yüz milyonlarca kez gösterilmesinin" sonucu olarak açtığı davaya bakan yargıç Louis Stanton davayı reddetti. Gerekçesi ise "Google ve YouTube'un videoların kullanıcılar tarafından yasa dışı şekilde gönderildiğine dair genel bir farkındalık sahibi olmalarının, telif yasalarını çiğnedikleri anlamına gelmeyeceğini" şeklinde açıkladı.

İçinden çıkılması zor gibi görünen bu konuda her ne kadar YouTube suçlu gibi görünmese de, dizilerin bölümlerinin tamamının da yayınlandığı site üzerindeki yayından asıl üreticilerin bir gelir elde etmiyor olması ciddi itirazlara neden olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Ben şahsen dizilerden TV dışında gelir sağlamaya çalışmalarına karşıyım. Diziler TV için üretilmiş, kar planlarını buna göre yapmışlardır. Ama sonra gidip açgözlülükle gider paketler satarım, öyle de satarım, böyle de geçiririm mantığı güdüyorlar ki, ben buna ayar oluyorum. Eğer dizi yayınlandığı aynı gün gidip Youtube'da yayınlansa haklılar derim, ama dizi yayınlanmış, aradan onlarca gün geçmiş, adamın biri yüklemiş ki kaçıranlar da izlesin. Sonra sen git buna köstek ol, ağla zırla.

biraz para ödeseydi birşey olmazdı zira reklamdan çok iyi para kazanıyorlar

Sen de yorum yaz