Samsung Galaxy Tab S incelemesi Samsung Galaxy Tab S testte!

Samsung'un yeni tablet ailesi Tab S'in 10.5 inç modelini test merkezimizde mercek altına aldık.

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
91
 • Kullanım (%40)94
 • Ekran (%15)96
 • Donanım Özellikleri (%15)95
 • Taşınabilirlik (%10)91
 • Fiyat / Performans (%20)80
 • Hafif ve ince
 • Super AMOLED ekran
 • Güçlü performans
 • Uygulama desteği
 • Uzun pil ömrü
 • Tasarımda büyük fark yok
 • Parmak izi tarayıcı çok hassas

Samsung, yeni tabletlerini kısa bir süre önce tanıtmış biz de akabinde hemen ön inceleme altına almıştık hatırlarsanız. Bu defa Samsung'un yeni nesil tabletlerinden 10.5 inç boyutunda olanını test merkezimizde ağırladık ve yakından inceleme fırsatı bulduk.

İki farklı boyutta sunulacak olan Tab S ailesi, 10.5 ve 8.4 inç boyutlarıyla kullanıcılarla buluşacak. Her iki ürünün de hem Wi-Fi hem LTE modelleri bulunuyor, ancak bizim incelediğimiz 10.5 inç boyutlu olan tabletin Wi-Fi sürümü.

Galaxy Tab S 10.5 hakkında ilk önce belirtmemiz gereken üç ana nokta var. Bunların başında elbette Super AMOLED'li ekran geliyor. Daha önce incelediğimiz Galaxy Note Pro 12.2 ve 8.4'te karşımıza çıkan Super Clear LCD ve diğer Samsung tabletlerinde de gördüğümüz LCD panelden Super AMOLED'e terfi edilmiş olması büyük yenilik. Öte yandan Galaxy Tab S'le birlikte sunulan ücretsiz servis ve uygulamalar da üzerine konuşulması gereken önemli bir diğer nokta. Ve incelememizde elbette Galaxy Tab S'e özel aksesuardan da bahsedeceğiz. Şimdi, hem bu noktalara hem de Galaxy Tab S'in bize sunduklarına daha yakından bakalım.

Tasarıma bakalım

İlk önce Galaxy Tab S 10.5'in tasarımına bakalım. Titanyum bronz ve beyaz renk seçenekleriyle tercih edilebilecek olan tabletin elimizdeki modeli bronz renkli olanı. Hemen söyleyelim, Samsung'un Tab S'te kendi ekran teknolojisini kullanması gerçekten dikkat çekici. Fakat aynısını tasarım için söyleyemiyoruz. Zira Tab S, yine Samsung'un daha önceki tabletlerinden aşina olduğumuz gibi plastikten oluşuyor. Galaxy S5'teki benekli arka kapağına benzer bir kapak tasarımına sahip olan Tab S, bu nedenle bir kısım kullanıcılar tarafından beğenilmeyebilir.

Merak eden kullanıcılar için söyleyelim; Galaxy S5'in su geçirmezlik özelliği Tab S'lerde yok. Fakat Galaxy S5'teki parmak izi tarama yeteneği Tab S'teki yerini almış. Tabletin altındaki fiziksel buton aynı zamanda bir parmak izi tarayıcısı. Böylece tableti parmak izinizle şifreleyebiliyorsunuz. Ancak bu noktada parmak izi tarayıcısının çok hassas davrandığını söyleyelim; ekranı açmak için bazen birden fazla defa parmağınızı sensörden geçirmek zorunda kalabiliyorsunuz.

Her ne kadar tabletin arka kapağı plastik malzemeden oluşsa da genel görünüm itibariyle iyi bir görselliğe sahip. Özellikle ince yapısıyla oldukça beğendiğimizi söyleyelim. Tab S, 6.6 mm kalınlığında. Bizce bu incelik oldukça etkileyici. Tabletin bu ince çerçevesi etrafında ise üst kısımda güç butonu ve ses düğmeleri, sağ kenarda microUSB noktası ile microSD kart girişi ve sol köşede de kulaklık bağlantısı mevcut. Hoparlörler de stereo ses için iki farklı kenara konumlanmış. Buraya kadar her şey yerli yerinde, ancak Tab S, dikkatle bakıldığında bir fark bulunduruyor.

Tab S'in arka alt kısmına dikkatle bakıldığında iki minik daire görülüyor. Bu daireler Tab S'in "kapaklı kılıf" adındaki aksesuarı için tablet üzerinde yer alıyor. Kılıfı bu noktalara sabitliyor ve böylece rahat bir kullanım sağlıyorsunuz. Bu arada bu aksesuarı üç farklı açıyla kullanabiliyorsunuz. İzleme modu, okuma modu ve yazma modu şeklinde farklı şekillerde kullanılabilen kılıf, böylece kullanıma renk katıyor.

Arayüz ve uygulamalar

Tab S, Android 4.4.2 işletim sistemine sahip. Arayüzüyle neredeyse saf bir Android deneyimi yaşatan tablet, öte yandan Samsung'un yeni Magazine UX arabirimini taşıyor. Böylece her iki yazılımı aynı potada eriten Samsung, daha önce incelediğimiz Galaxy Note Pro 12.2'yi kullananlara hiç de yabancılık yaşatmayacak.

Magazine UX'in amacı, haberleri, takvim girdilerini, e-postaları ve daha fazlasını tek bir ekranda, giriş ekranlarınızdan biride toplamak. Flipboard stili Magazine UX arayüzü, widget ve uygulamaları Flipboard şeklinde gösteriyor ve bu haliyle hem güzel görünüyor, hem de kullanıma kolaylık sağlıyor. Bu haliyle tıpkı Note Pro 12.2'deki gibi profesyonel bir kullanım sunabilen Tab S 10.5; haberler, e-posta ve Google ajandasını bir ekranda bir araya getirirken, diğer bir ekranda ise WatchOn ve Hancom Office gibi uygulamaları bir arada sunuyor.

Uygulama Desteği

Galaxy Tab S'in en önemli özelliklerinden biri de bu noktada ortada çıkıyor. Uygulama ve hizmet noktasında Tab S, açıkçası fark yaratıyor diyebiliriz; çünkü oldukça zengin bir içerik sunuyor. Bir kısmı tablette hali hazırda yer alan uygulama ve servislerin yanında daha pek çoğunu Galaxy Gifts kısmından ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Bunlar arasında en dikkat çekenler arasında Türkçe çizgi roman ve dergileri bir arada bulabileceğiniz S-Mag uygulaması, 3 aylık ücretsiz Deezer Premium ve üyeliği, ücretli ve ücretsiz filmlerin bir arada sunulduğu Samsung Sinema uygulaması, Gameloft oyunlarına ulaşabileceğiniz %100 Oyun uygulaması, 2 yıllık ücretsiz 50 GB kapasiteli Dropbox servisi, tabletini profesyonel yaşamda da kullananlar için ücretsiz Hancom Office uygulaması ve daha fazlası Tab S'te yer alıyor. Böylesi geniş bir içeriğin tablette sunulmuş olmasını gayet beğendiğimiz açık.

Teknik detaylar

İncelememizin bu noktasında Galaxy Tab S'in teknik kadrosuna ve performans notlarına değineceğiz. Söze elbette tabletin ekranından başlayacağız. Tab S 10.5, ekranıyla iPad Air'e rahatlıkla rakip olabilecek bir tablet. Her ne kadar bazı kullanıcılar Super AMOLED'in renklerini abartı ve aşırı doygun bulsalar da bizce bu ekran teknolojisi Tab S'e tam oturmuş. 2560x1600 piksel çözünürlüğündeki ekran, görüntüleri fazlasıyla keskin görüntülerken, renkleri de olabildiğince derin sunuyor. 100.000:1 gibi yüksek bir kontrast oranı sergileyen tablet, böylece siyahları daha koyu, beyazları da daha parlak biçimde görüntüleyebiliyor ki, zaten yakından incelediğinizde bunu siz de görebileceksiniz diye düşünüyoruz. Fakat bu noktada AMOLED ekranlara önyargısı olanları tenzih ediyoruz.

Ekranın arkasına bakarsak burada başarılı birimleri bir arada görüyoruz. Samsung, Tab S'le elbette daha önceki güçlü tabletleriyle de olduğu gibi Exynos işlemciyle karşımıza çıkıyor. Sekiz çekirdekli Exynos 5 Octa işlemciyi getiren tablet, 1.9 GHz Cortex A15 ve 1.3 GHz Cortex A7 ile çalışıyor. GPU hanesinde Mali-T628 MP6'yı görebiliyoruz. Bellek noktasında ise tam 3 GB'lık seviyede olan tablet, incelediğimiz modeliyle 16 GB'lık hafıza sunuyor. Kullanılabilir alan olaraksa yaklaşık 10 GB'a yakın bir alan hazır. Öte yandan microSD kart ile bu alanı 128 GB daha genişletmek mümkün.

Performans Çizgisi

Peki, madem Tab S'in teknik kadrosunu da öğrendik, o halde artık performans çizgisine bakalım. İlk durağımız her zamanki gibi AnTuTu Benchmark. 34435 puan toplayan Tab S 10.5, bu skorla zirvede yer alıyor. Daha önce incelediğimiz Galaxy Note Pro 12.2'yle kafa kafaya olan tablet, CPU Prime'da ise 7089 puanla yine iyi seviyede. Grafik noktasında da yine 3DMark Benchmark'a tabi tuttuğumuz tablet, en zorlu modda tam 13746 puan alarak dikkat çekmeyi başarıyor. Bu da demek oluyor ki Tab S ile yoğun grafik uygulamaları ve oyunları çalıştırabilirsiniz. Elbette biz de test sonuçlarının performansa yansımasını Real Racing 3 ve Asphalt 8: Airborne gibi zorlayıcı oyunlarda gördük. Sonucun gayet başarılı olduğunu söyleyelim.

Kamera ve batarya

Tab S 10.5'in üzerinde çift kamera bulunuyor. Ön kamera 2.1 megapiksel seviyesinde. Videolu görüşmeler için ideal. Arka taraftaki kamera ise 8 megapiksel değerinde. Ayrıca flaş da var. Böylece karanlık ortamlarda da fotoğraf çekmek mümkün. Tab S, her ne kadar iyi fotoğraflar çekmenize izin verse de ondan Galaxy S5'in hızını beklememek gerek. Otomatik modda çektiğimiz fotoğrafların çoğu kabul edilebilir seviyede, fakat yine de bir tabletle fotoğraf çekildiğinin unutulmaması gerek.

Kamera yazılımının içinde pek çok mod da bulunduruyor. Güzel yüz, panorama, HDR, çift kamera gibi modlar bunlardan birkaçı. Yine kamerayla video çekmek de mümkün elbette.

Son olarak Tab S 10.5'in bataryasından bahsedelim ve kapatalım. Tabletin üzerinde 7900 mAh'lik bir batarya bulunuyor. Bataryanın büyüklüğü bir yana AMOLED ekranın verdiği güç verimliliği ile tabletten uzun pil ömrü alabiliyorsunuz. Video oynatımında 11 ila 12 saat arası, kullanımda ise yine bir o kadar performans alınabilen tablet, bu sonuca yüzde 50 parlaklık seviyesinde ulaştı. Böylece Tab S 10.5'in, iPad Air'i bu anlamda alt ettiğini söylemek mümkün. Diğer yandan tabletin, Samsung'un son dönem ceplerinden de tanıdığımız Ultra Güç Tasarruf Modu ile şarjın minimuma indiği durumlarda kullanımı sürdürmek isteyenlere acil çıkış kapısı sunduğunu da belirtelim.

Özetle

Evet, Samsung'un yeni Tab S ailesinin 10.5 inç modelini inceledik. Toparlayacak olursak, Samsung'un Tab S 10.5'le ortaya gerçekten başarılı bir iş çıkarttığını söyleyebiliriz. Her ne kadar tasarımda pek farklılık yaratılamamış olsa da, Super AMOLED ekran başta olmak üzere teknik özelliklerle ortaya konan performans, kullanışlı arabirim, zengin uygulama desteği ve elbette uzun pil ömrüyle Tab S 10.5, rahatlıkla tercih edilebilir bir ürün olmaya hak kazanıyor.

Kimler Almalı

Her yönüyle iyi bir tablet satın almak isteyen kullanıcılar Samsung Galaxy Tab S 10.5'i tercih edebilirler. Eğer daha küçük boyutu tercih edenlerdenseniz, o zaman da Galaxy Tab S 8.4'ü tavsiye edebiliriz.

Samsung Galaxy Tab S Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Samsung Galaxy Tab S
Ürün Türü Tabletler
CHIP Online Notu 91
Üretici Samsung
Firma Samsung     (212) 288 56 38
Model 10.5
İşletim Sistemi Android 4.4.2
İşlemci Exynos 5 Octa
İşlemci Hızı 1.9 GHz
Çekirdek (CPU) 8
Ekran Teknolojisi Super AMOLED
Ekran Boyutu 10.5 inç
Ekran Çözünürlüğü 2560 × 1600 px
Grafik İşlemci Mali-T628 MP6
Bellek (RAM) 3 GB
Dahili Depolama 16 GB
Arttırılabilir Depolama 128 GB
Ön Kamera 2.1 MP
Arka Kamera 8.0 MP
Wi-Fi Var
NFC Yok
3G Yok
GPS Var
LTE (4G) Yok
Bluetooth Var
MicroSD Var
HDMI Yok
USB Var
Pil Kapasitesi 7900 mAH
Pil Ömrü 12 saat
Boyutlar 177 × 247 × 6.6 mm
Ağırlık 465 gr.

Alternatifleri

Samsung Galaxy Tab S 10.5'e alternatif olarak elbette Apple iPad Air'i göstereceğiz. Her ne kadar pek çok alanda Tab S önde olsa da, iOS ve onun getirdiklerini tercih edecekler için iPad Air en uygun alternatif.

Okuyucu Yorumları

Toplam 48 Yorum

Dünya'nın en ince Android tabletleri" unvanını ele geçiren Galaxy Tab S i yakından keşfetmek isteyen misafirler Bodrum merkezde başlayarak Çeşme de devam edecek olan Road show kapsamında yazın en sevilen tatil mekanlarında kullanıcılarla buluşturuyor bilginiz olsun (Başlangıç tarihi 26 temmuz 2014 ) Bende Orda olacağım

Şu an alsam kesinlikle 8.4 inçlik olanı alırım süper bir cihaz

Antutu gibi programların testlerine güvenmiyorum artık. Donanımı düşük olan cihazları bile üst sıralara koyuyorlar. Milleti enayi yerine koyuyorlar sanki. Bir daha markaya güvenip de birşey almam.

incelenen urunu aldim ve kullaniyorum, inceleme sonuclarindaki yazilanlarin hepsi dogru. parmak izi tarayicisi hassas ama zaten hassas olmak zorunda bence gayet dogru calisiyor. Ekran muhtesem ve bence plastik govde metal gorunumlu ve cok hos goeunuyor. Benim icin tek kusur kasa cevresindeki metal cercevede puruzler olmasi ve bu konuda samsungun daha dikkatli olmasi gerekiyor. Tavsiye edebilecegim bir cihaz Ipad e gerek yok...

@25 Tem 2014 02:53 ben dün aldim cok isiniyor sizdede ayni problem varmi acaba benimkindemi sorun var

Androide verilecek param yok .w9 ciksin laptop alacagim.androidin 40 sene calismasi lazim .bir işe yarsin .ne browserler calisiyor nede kendi .yetersiz teknoloji android.su raya yazacagim diye maymun durumuna soktu beni.uzak durun derim.

Isınma problemi var

@29 Temmuz 2014 18:43 yoooo k olee biseyy seninki bozuk tur

erken karar vermemek lazım ne de olsa samsung

Android tablet alacaklar almadan önce cok iyi düşünsünler yetersiz teknoloji bes para etmez diyeyim asus tabletimim var cektigimi bir ben bilirim .gidin window 9 ciktiginda laptop alin .bu kiyagimi unutmayin :-)

Şu an piyasadaki en iyi tablet. Ben tablette böyle bir ekran görmedim resmen gerçek ötesi Note 10.1'im var şeytan dürtmüyo değil :)

Arkadaşlar 4-5 gün önce aldım. Tamam ekran güzel, cihaz oldukça şık, hızı gayet iyi ama bu meretin pili normalden çok hızlı bitmiyor mu? Bir tane de ipad 2 var evde pili en az 2 kat daha fazla gidiyor. Ya da ben bir şeyleri yanlış yapıyorum.

@11 Ağu 2014 10:04 çok iyi dayanıyor bence bir yanlışın var dostum.

dogru bende 2 gun once aldım pili çabuk bitio

@12 Ağu 2014 17:44 kac para satis fiyati

Bencede pili cok cabuk tükeniyor pili ipad kadar gitmiyor

Ne alaka şarjı bence çok iyi gidiyor şaşırdım hatta sabah şekilden akşam 6 ya kadar yüzde ona anca geldi

pili harika... ilk 10 şarjdan sonra cok iyi gider... ayrıca ayarlardan pil kullanimina bakin.. pili neyi kullandigini gorun... eger pili kullananlar arasinda "touchwiz" yazisini gorürseniz vede %3 un uzerinde pil harcamissa telefonu bir kereye mahsus ayarlardan fabrika ayarlarina döndürün... esime aldigimizda sarj acaip hizli bitiyordu...touchwiz denen yani tabletin arayüzünde takılmadan kaynaklı bir sorundan %30 şarj harcadıgını gördük... fabrika ayarlarindan sonra düzeldi... suan ikimizinde tabletinin yuzdeleri ayni dusuyor... cleanmaster programini da kurup tabletteki gereksiz yuklerden kurtulun sarjiniz daha uzun gider...

Kimseye tavsiye etmem! Ipad2'mi kaybettikten sonra aldım Samsung Tab S' i. Bir Samsung telefon kullanıcısı ve hayranı olarak tam bir hayal kırıklığıydı. O 8 çekirdekli denen Tab S, kaybettiğim Ipad2 nin yarı hızıyla ancak çalışıyordu. Soliter oynarken bile bir kağıdı yandaki sütuna 15 saniye düşünerek taşıyor. Gazete okumak bile bir işkence. Pili de söylendiği kadar dayanmıyor. Samsung Tab S ekranı ikiye bölüyor, doğru, ama sadece kendi belirlediği programlarla oluyor bu. Bir tarafta PDF file açıp diğer tarafta okuduklarınızı yazamıyorsunuz örneğin. Neyse, 12 gün kullanıp aldığım yere iade ettim ve Ipad air aldım. Şimdi her şey yolunda.

@27 Eylül 2014 08:07 Sen ipad in reklamını yapıyorsun gibime geliyor benim. Bende Tab S 10.5 kullanıyorum ve herşeyi ile ipad air e ve ipad air 2 ye 10 takar. Ekranı yeter sadece

@27 Eylül 2014 08:07 seninkin de sorun vardır

tam bir fiyasko :/) ben aldım 3 gün sonra bozuldu servise göndermem gerekti (orjinal samsung garantili) i 25 gün değiştiremediler sonra paramı geri istedi param iade olunca ipad air alacağım...

bu alet time bir ipad killer. ipad 2 den daha kötü yazanların bonzai kullandığını düşünüyorum veya art niyetli olarak buraya yazdıklarını. 1 aydır kullanıyorum canavar gibi alet. pili ipadden daha iyi gidiyor. şuan ipad fiyatlarında %10 indirim yapılmasının sebebi bu alettir. ekranı, pili kesinlikle ipadden daha iyi. bugün internetten 32 gb hafıza kartı siparişi verdim hafızasını da arttıracağım. kötü özellik ne derseniz apple kullanıcıysanız androide alışmak derim ancak. ben ilk aldığımda baya zorlandım androidin farklı olmasına tek sıkıntısı budur. haa bide oraya yazmış biri ''ekranı ikiye bülünüyür ımı işti tımımın bulunemıyır...'' lan iosda daha çift ekran olayı yok burda gelmiş bok atıyor sinirleniyorum. geçen gün tablette youtube izlerken sağda facebook u açtım lan dedim makinaya bak dedim adamlar bunu bile yapmış. onu yazanın alnını karışlarım. android tablet kullancam diyorsanız alın hiç düşünmeyin. ipadler dahil performans an itibarıyla en iyisidir.

Bu tabletden bende almayi planlıyorum . Mağaza yetkilisi 1000$ değerinde ki uygulamaları samsung bedava veriyor dedi. Bunun doğruluk derecesi ne ? Ve bu programlar neler ?

Göruntu harika. Keşke Note 3 ve galaxy s4 te olan sensorler bunda olsaydi harika olurdu. Neden barometre nemolcer termometre manyetik olcer sensorleri kaldiriyor. Birde bu kadar yeni cihaza neden usb 3.0 varken usb 2.0 takar anlamis degilim. Bu nedenle bu ve 8.4 inch i cazip gelmiyor.

8.4 inç olanını aldım ama batarya çabuk bitiyor onun dışında başka bi sorun yok

@25 Kasım 2014 21:25 AYNEN 3 ay geçti alalı batarya resmen ölü kafasına göre res atıyor kitleniyor vs. (batarya kaynaklı diye düşünüyorum

pil inanılmaz hızlı bitiyor. İçindeki fotoğraflarımı bir yere kaydettikten sonra fabrika ayarlarına getirip tekrar deneyeceğim... Sonuçları yine buraya yazarım

Şifre nereden kaldırılıyor

Ben aldım ekranında şerit var gibi gerçekten var mı?

BEN ALDIM HİÇBİR SORUN YOK SÜPER PİL ÇOBUK BİTMİYOR SAMSUNG BAAYİDEN ALIRSANIZ

Eğer tablet kötü derseniz taş kesilirsiniz şimdi galaxy tab a gibi kıtırık bi şey çıkarıyolar şükredin samsungun en kaliteli tableti

Bende t 807 modeli var sim kartlı tablet harika ipad bunun yanında eski teknoloji kalır.

@24 Mayıs 2015 22:52 bende t807 almak istiyorum ofis programlarını çalıştırıyor mu lütfen acil cevap

@08 Temmuz 2015 02:34 android play Store da bir çok office Uygulaması var buna Microsoft office de dahil. Tüm office dosyalarını görüntüleyin düzenleyebilirsini

Yardım edin arkadaşlar tablet den memnunum ama oyun oynarken neredeyse patlıyacak derecede ısınıyor bu sadece bende mi var yoksa herkes demi var lütfen cevap verin ve ısındığı için geri iade yaparlarmı

SAMSUNG GALAXY tab s bence çok müthiş bir tablet ipad karşılaştırılmaz bile bide siz ısınyor diyorsunuz ya o normal bir şey oğlum süper amoled ekrana butun tabletler ısınabilir normal bir şey ama tab s i öneririm ipada 1000000000000000000000 basar

arkadaşlar 3 gündür inceliyorum internetten sanırım alıcam note 4 kadar performansı varsa yeterli birde güncelleme desteği alıyorsa tadından yenmez :)) keşke telefon özelliğide olsaydı

Durum vahim,pil hemen bitiyor pili fulleyince 2 bucuk saat modern combat 5 oynanıyor ve . Cook geç karz oluyor 2saatte 45 sarz!!!!!!

Bende samsung sm-t807 almak istiyorum.Ofis programlarını çalıştırıyor mu bilgisi olan var mı?

çok ısınmasının nedeni çok oynamamız az oynayınca çok ısınmıyo birde dehşet bir tablet

Arkadaslar bende dün aldim. Tabs t700 . Araştırarak almıştım zaten ama çok fazla isiniyor. Normal mi bilmiyorum. Bilenler lütfen cevap yazsın. Isınması normal mi yoksa servise gondereyim mi. LÜTFEN CEVAP BEKLIYORUM

Arkadaslar bende almayi dusunuyorum. Isinma yapiyormu?

Isnıyomu gerçekten bazı kişiler ısınmıyo diyo bazıları çok ısınıyo diyolar ona. Göre alıcam

@19 Temmuz 2015 16:26 ısınıyor ama aldığım günden beri batarya arızalı gibiydi şu an batarya ölü... belki batarya sıkıntılı olduğu için ısınıyordu

çok ısınan, eli yakan, sıkıntı yaratan bir alet değil, zaten yazıyor 6 saat kullanma süresi var , ekranı çok güzel yanlız tab s in 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğu konusunda bilgim yok, çünkü oyun konusunda ileriki dönemlerde 32 bitin yetmeyeceği 64 bitin kullanılacağı yönünde bilgiler var

Gigabyte kelimesinin doğru telafuz edildiği bir yorumu dikkate almak şart olsa gerek.

Bu tablete 6.0 güncellemesini yapıp oyunlarda ekran çözünürlüğü ile alakalı sorunu olan war mı?

Sen de yorum yaz