Lenovo VIBE P1 incelemesi Lenovo VIBE P1'i test ettik!

Lenovo'nun pil ömrüyle bir hayli iddialı modeli VIBE P1 testte!

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
86
 • Kullanım (%30)81
 • İnternet (%20)90
 • Multimedya (%20)85
 • Telefon Fonksiyonu (%10)85
 • Fiyat / Performans (%20)89
Satın Al
 • Harika pil ömrü
 • Bataryayı paylaşabilme
 • Üstün güç koruma modu
 • Başarılı performans
 • Uygun fiyat
 • Temalarla kişiselleştirme seçenekleri
 • Parmak izi sensörü
 • Kamera arabirimi zayıf
 • Optik imaj sabitleyici yok
 • Hoparlörlerin ses performansı
 • Nispeten kalın ve ağır

Cep telefonlarının en büyük handikabı olan pil ömrü, kullanıcılar tarafından farklı yollarla aşılırken, elbette üreticiler de bu konu üzerinde bir hayli kafa patlatıyor. Daha küçük bataryalarla şimdikinden daha uzun pil ömrü için bir müddet daha beklememiz gerekiyor. Fakat Android 6.0 Marshmallow güncellemesi ile gelen Doze moduyla beraber pil ömrünün daha idareli kullanımının, bir nebze de olsa cep telefonlarına yeni bir soluk getirdiği açık. Öte yandan cep telefonu üreticileri her modelde olmasa da bazı modellerinde, özellikle uzun pil ömrü isteyen kullanıcılara yönelik çalışmalar yapıyor. Bunlara Lenovo'nun 4000 mAh'lik bataryasıyla tanıtılan P70 modeli bir örnek. Bugün elimizdeki modelse, yine Lenovo'nun bu akımını takip eden bir cep telefonu. Lenovo'nun VIBE serisi altında sunduğu P1 modeli, 5000 mAh bataryasıyla pil ömrü konusunda fazlasıyla agresif bir cep telefonu. Peki, detaylarında neler gizliyor? Şimdi VIBE P1'i her yönüyle ele alalım.

Tasarım

Elimizdeki telefon, boyutlarıyla phablet kategorisine giriyor. 5.5 inç ekranın sahibi olan telefon, böylece büyük ekranlı bir cep telefonu arayanlara hitap ediyor. Kasa yapısı itibariyle ön yüzden bakıldığında alttaki fiziksel butonuyla beraber Samsung Note 5'e benzer bir yapıda olan telefon, ekran – gövde oranıyla yüzde 72 dolaylarında. Bu oranıyla daha önce inceleme fırsatı bulduğumuz aynı ekran boyutlu Asus ZenFone Selfie modelinden daha kullanışlı bulduğumuzu bu noktada söyleyebiliriz. Zira o telefonda ekran – gövde oranı yüzde 68'lerde seyrediyordu. Yalnızca bununla değil, VIBE P1 boyut ve ağırlığıyla da sahip olduğu 5000 mAh'lik batarya oranı göz önüne alındığında gayet akılcı tasarlanmış. Telefonun kalınlığı 9.9 mm, ağırlığı ise 189 gram. Evet, biraz kalın ve ağır diyebiliriz, ancak yine aynı ekran boyutlu ZenFone Selfie ile kıyaslayacak olursak, 3000 mAh'lik bir bataryayı üzerinde taşıyan ZenFone Selfie'nin 10.9 mm'lik kalınlığı karşısında, adeta Asus çalışanlarına ders verir bir kasa yapısı ortaya koyuyor VIBE P1.

VIBE P1'nin arka yapısı alüminyum bir gövdeden oluşuyor. Böylece elde gayet iyi bir his bıraktığını söyleyelim. Neredeyse yekpare görünen kasa, aslında üst kısımdan bir tırnak yoluyla açılıyor ve açılan bu bölümde SIM kart slotları ile microSD kart yuvasını saklıyor. Bu kapağın çok iyi gizlendiğini söylemek gerek. Zira ilk etapta SIM kartınızı nereye takacağınızı anlamak için telefonu birkaç defa yakından incelemek zorunda kalıyorsunuz. Bunu beğendik, fakat açılan kapağı yerine takarken dikkatli olmakta fayda var. Fazla baskı uygular ve yanlış takmaya çalışırsanız kapak kenarlarındaki tırnakları kırabilirsiniz.

Telefonun arka yüzünde ortalanmış bir şekilde kamerayı ve hemen altında flaşı görüyoruz. Onun altında NFC logosu ve onun da altında VIBE logosunu görüyoruz. Telefonun en altında ise Lenovo ve standart logoları bulunuyor. Bu logoları bazı modellerde çok iyi kamufle edilmiş şekilde görüyorken, bazı modellerde de VIBE P1'deki gibi gayet seçilir şekilde görüyoruz. Kamufle edilmiş olması kuşkusuz çok daha iyi.

VIBE P1'in ön yüzüne dönecek olursak, ekranın hemen altında fiziksel bir buton mevcut. Bu buton aynı zamanda parmak izi sensörü olarak çalışıyor. Bundan az sonra daha detaylı olarak bahsedeceğiz. Sağ ve sol yanında ise kapasitif Android tuşları mevcut.

VIBE P1'in sağ kenarında güç ve ses butonları bulunuyor; üst kısımda kulaklık, alt kısımda microUSB ve hoparlör mazgalları mevcut. Sol yana baktığımızda ise burada bir anahtar görüyoruz. Yine bundan incelememizin ilerleyen adımlarında bahsedeceğiz.

Ekran

VIBE P1'in ekranının 5.5 inç boyutunda olduğunu söylemiştik. Bu büyüklükte bir ekranın bizce en azından Full HD görüntü vermesi gerekli ki VIBE P1'de de Full HD çözünürlük bizleri karşılıyor. IPS panelin kullanıldığı ekran, böylece 178 dereceye kadar geniş görüş açısı sunuyor. Ayrıca renklerin doygunluğu ve canlılığı da gayet memnun edici. Piksel yoğunluğuna gelecek olursak, VIBE P1'in ekranının 401 ppi piksel yoğunluğunda olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda yine daha önce incelediğimiz ve VIBE P1 gibi orta – üst segment çizgisinde bulunan Vodafone Smart 6 ile eşdeğer. Yine bu çizgide yer alan ceplerden olan ancak 5 inçlik bir ekranın sahibi olan One A9'un ise 441 ppi seviyesinde olduğunu da söyleyelim.

Ekran, görüntü anlamında gayet memnun edici görünüyor. Ayrıca korunma anlamında da Gorilla Glass atlanmamış; telefon Corning Gorilla Glass 3'le korunuyor. Ekrana yönelik tek eleştirimiz ise başka cep telefonlarıyla yan yana koyduğunuzda fark edebileceğiniz beyaz dengesi. VIBE P1'i Galaxy Note 5 ve Nokia Lumia 830 ile yan yana koyduğumuzda beyazın sarıya çaldığını görebiliyoruz, fakat yalnız başına bunu fark etmeniz biraz zor.

Çok uzun pil ömrü

VIBE P1'in en büyük fark yaratan noktası kuşkusuz geniş bataryası. Telefonda tam 5000 mAh'lik bir batarya yer alıyor. Bununla beraber cep telefonunu uzun süreler kullanmak isteyenlerin bakması gereken ilk modellerin başına yerleşen VIBE P1, ayrıca hızlı şarj özelliğinin de sahibi. Yaklaşık 45 saatlik konuşma süresi ve 600 saat civarı bekleme süresi sunan telefon, ayrıca hızlı şarj özelliğini de destekliyor.

VIBE P1'in bu geniş bataryasını ölçümlemek için elbette hem sentetik hem gerçek zamanlı testler uyguladık. İlk etapta Geekbench pil testi sonucunu paylaşacak olursak, telefondan aldığımız sonuç şu ana kadar karşılaştığımız en iyi sonuç oldu. Bataryasını yüzde 100'den 10 saat 13 dakikada boşaltan telefon, en yakın rakibi HTC One A9'un pil ömrünü ikiye katlamayı başardı.

Bunun yanında, tam ekran parlaklığında ve ağ bağlantısı kapalıyken gerçekleştirdiğimiz test senaryosunda, 90 dakikalık Full HD videoyu yalnızca yüzde 8'lik bir şarj dilimi harcayarak izleten VIBE P1, çok çarpıcı bir sonucu imza atmayı başardı. Buna göre kısa bir matematik hesabıyla 90 dakikalık Full HD bir videoyu bataryanın yaklaşık yüzde 96'lık bölümünü harcayarak 12 kez izletebilecek olan VIBE P1, bu skorla totalde 1080 dakika, yani 18 saate kadar süreyle video oynatımı gerçekleştirebiliyor.

VIBE P1'in bataryaya yönelik sunduğu tek avantaj bu değil. Bunun yanında telefonu tıpkı bir mobil şarj cihazı gibi kullanmak da mümkün. Telefonun kutu içeriğinde sunulan bir USB aparatıyla telefonu bir mobil şarj istasyonuna dönüştürebiliyor ve bataryayı diğer cihazlarınızla paylaştırabiliyorsunuz.

İncelememizin tasarım kısmında değindiğimiz, VIBE P1'in sol kenarındaki anahtar da yine pil ömrünü geliştirmeye yönelik bir başka eklenti. Bu anahtarı açarak telefonu üstün güç tasarruf moduna alabiliyorsunuz. Örneğin şarj yüzde 87'deyken bu moda aldığımızda, tam 68 saat 09 dakikalık pil ömrü sunduğunu gördüğümüz VIBE P1, bu modda elbette kısıtlı bir kullanım sunuyor. Yalnızca telefon, mesaj ve birkaç temel fonksiyonu bu ekrandan seçebiliyorsunuz. Telefon bunun dışında ayarlar kısmından erişebileceğiniz daha hafif bir güç koruma modu da sunuyor elbette.

Önemli özellikler

VIBE P1'in teknik kadro ve kamerasına geçmeden önce birkaç özellikten daha bahsetmek istiyoruz. VIBE P1'in parmak izi sensörü olduğundan bahsetmiştik. Parmak izi sensörü gayet etkili şekilde çalışıyor. Ayarlar menüsünden erişebileceğiniz parmak izi menüsüne parmak izinizi kolaylıkla tanımlayabiliyorsunuz. Birkaç saniye içinde işlemi tamamlayabiliyorsunuz. Akabinde telefonu açmak için de parmağınızı kolaylıkla sensöre okutmak mümkün. Bu işlemi farklı açılardan denediğimizde de gayet iyi sonuç aldığımızı da bu noktada söyleyelim.

Bir diğer önemli özellik ise VIBE P1'in bağlantılarına yönelik. Telefonda NFC desteği olduğundan bahsetmiştik. Buna ek olarak 802.11ac Wi-Fi ağ standardını desteklediğini de söylemek gerek. Ayrıca bir diğer önemli nokta ise kuşkusuz 4G desteği. Bilindiği gibi nisan ayında ülkemizde de 4G ağlara erişmek mümkün olacak. Bu anlamda VIBE P1, burada da son dönemde piyasaya çıkan pek çok telefondan geri kalmıyor.

VIBE P1'e ilişkin bir diğer anahtar özellikse çift SIM kart desteği sunuyor olması. Evet, eğer iki adet SIM kartına sahipseniz, VIBE P1'le iki SIM kartınızı da aynı anda kullanabilmeniz mümkün.

Teknik kadro ve performans

Sıra geldi VIBE P1'in teknik kadrosuna ve aldığımız performans sonuçlarına. VIBE P1, teknik kadrosuyla orta – üst segment arasında bulunan bir cep telefonu modeli. Android 5.1 Lollipop işletim sistemini kullanan telefon, yetkililerden aldığımız bilgilere göre çok geçmeden 6.0 Marshmallow güncellemesi de alacak. Böylece kullanıcıların belki de cep telefonu satın almadan önce kafasındaki en büyük soru işaretlerinden birini kaldıran Lenovo, VIBE P1'de Snapdragon 615 işlemciye yer vermiş. 8 çekirdekli işlemcisiyle 1.5 GHz'lik ve 1.0 GHz'lik Cortex-A53 yongalarını bir araya getirildiği telefon, 2 GB RAM'le de destekleniyor. İşlemciyle beraber gelen Adreno 405 grafik birimi de üzerine düşen işi iyi şekilde yerine getiriyor. Dahili kapasite ise 32 GB olarak tutulmuş. Depolama kapasitesinde başka bir seçenek yok, fakat tabanın 32 GB'da tutulmuş olması sevindirici. Dileyen kullanıcılar bu alanı microSD kartla 128 GB daha genişletebilirler.

VIBE P1'le aldığımız test sonuçlarına gelince hemen test sonuçlarımızı paylaşalım. AnTuTu Benchmark testinde 35553 skorunu alan VIBE P1, burada son dönemin orta – üst segment çizgisinde yer alan telefonlar arasında orta sıralarda yer alıyor. Birbirine yakın sonuçlar arasında ise zirvede HTC One A9'u görüyoruz.


Yine işlemciyi temel alan CPU Prime Benchmark'a geldiğimizde 11221 puanını aldığını gördüğümüz VIBE P1, burada da ZenFone Selfie ile rekabet halinde, ancak Huawei P8 Lite'ı geride bırakmayı başarıyor.

Grafik testlerine geldiğimizde VIBE P1'in 3DMark Benchmark testinde üç skorla da ZenFone Selfie'yi geride bıraktığını ve Turkcell T60 ile HTC One A9'la rekabete girdiğini görüyoruz. Ayrıca telefona uyguladığımız Epic Citadel testinde de Full HD çözünürlükte 59.5 FPS aldığının bilgisini de verelim.

Son olarak Geekbench 3 testine geldiğimizde burada da şartları iyice zorlayan VIBE P1'in sonunda One A9'un ardından ikincilik koltuğuna oturduğunu görüyoruz. Telefon bu testte tek çekirdekte 679, çoklu çekirdekte ise 2889 puanını aldı.

Testleri bir kenara bırakıp günün sonunda alacağınız performansı özetlememiz gerekirse, VIBE P1 orta – üst segment ceplerin birbirine yakın rekabeti içinde gayet olumlu bir performans ortaya koyuyor. Özellikle fiyat – performans noktasında bakarsak VIBE P1'i fazlasıyla olumlu bulduğumuzu söyleyebiliriz.

Kamera

Son olarak geldik VIBE P1'in kamerasına... Artık orta segment cep telefonlarında neredeyse standart hale gelen megapiksel sayılarını gördüğümüz VIBE P1, 13 megapiksel arka kamera, 5 megapiksel ön kamerayı taşıyor. Kamera performansı olarak ve ek detaylar olarak rakiplerinden fark yarattığını söylemek zor. Öte yandan yine orta – üst segment çizgisinde bulunan One A9'la kıyasladığımızda, One A9'un kamerasını daha başarılı bulduğumuzu da söyleyebiliriz. Ayrıca o telefonda bulunan Hyperlapse ve ağır çekim modu gibi özelliklerin bu telefonda bulunmadığını da söyleyelim. Elbette fiyat olarak VIBE P1 daha avantajlı ancak bu tür eksiklikleri de mevcut.

VIBE P1, kamerasıyla fena sonuçlar vermiyor. Güzel kareler yakalamak mümkün. HDR, panorama ve otofokusun bulunduğu telefon Full HD video kaydı da yapabiliyor. Ancak optik imaj sabitleyicinin bulunmadığını söyleyelim.

Arka kameraya ilişkin bir diğer özellik ise kuşkusuz çift tonlu LED flaşın bulunması. Bu sayede ışığın yetersiz olduğu noktalarda daha doğal renklerde fotoğraf çekebilen telefon, ön kamerasıyla da ortalama fotoğraflar çekiyor.

Özetle

Sonuç olarak VIBE P1, özellikle uzun pil ömrüyle çeken bir cep telefonu modeli. Orta – üst segment çizgisinde performansıyla da iyi bir model olmayı başaran telefonun en büyük handikaplarını elbette geniş bataryası sebebiyle kalınlığı ve ağırlığı oluşturuyor. Kameralarıyla ortalarda seyreden telefon, parmak izi sensörü sahibi olması ve öte yandan mobil şarj cihazı gibi kullanılabilmesiyle de farklı noktalarını oluşturuyor. Telefonu genel olarak beğendik, pil performansıyla ise çok beğendik. Özellikle bir cep telefonundan uzun pil ömrü almak istiyorsanız Lenovo'nun VIBE P1 modelini yakından görmeden geçmeyin deriz. Telefon, fiyatıyla da iyi bir seviyede duruyor. Şu an VIBE P1'i piyasada 1299 TL fiyata bulabilirsiniz.

Kimler Almalı

Lenovo VIBE P1, özellikle bir cep telefonunda uzun pil ömrü görmek isteyen kullanıcıların kesinlikle görmeleri gereken bir telefon olmuş.

Lenovo VIBE P1 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Lenovo VIBE P1
Ürün Türü Cep Telefonu
CHIP Online Notu 86
Üretici Lenovo
Firma Lenovo Türkiye     (216) 570 01 00
İşletim Sistemi Android 5.1
İşlemci Qualcomm Snapdragon 615
Çekirdek (CPU) 8
Ekran Teknolojisi IPS
Ekran Boyutu 5.5 inç
Ekran Çözünürlüğü 1080 × 1920 px
Grafik İşlemci Adreno 405
Bellek (RAM) 2 GB
Dahili Depolama 32 GB
Arttırılabilir Depolama 128 GB
Ön Kamera 5.0 MP
Arka Kamera 13 MP
Çift Hat Var
Wi-Fi Var
NFC Var
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Var
Bekleme Süresi 648:00 saat
Konuşma Süresi 49:00 saat
Boyutlar 75 × 152 × 9.9 mm
Ağırlık 189 gr.
Satın Al

Alternatifleri

Lenovo VIBE P1'e alternatif olarak Casper VIA V9'u da yakından inceleyebilirsiniz. Telefon özellikle fiyat – performans olarak iyi seviyede.

Okuyucu Yorumları

Toplam 131 Yorum

efsane bir telefon ...

En kötü özelliği sizinde yazdığınız gibi hoparlörün yüksek performansı olmuş. Kim iyi hoparlörlü bir telefon ister ki!

@23 Aralık 2015 22:25 Neden istemeyesin ki ?

@14 Şubat 2016 21:26 iste arkadas eksilerde hoporlorun kotu olmasinin yanlis oldugunu belirtmis

Ram i 2gb . 3 degil.bugun mediamarkt ten 1199 tl ye aldim bakalim nasilmis. Bataryasi yuzde 30 dan bitmesi 2 saat surdu hep kurcaladim guncelleme vs. 90 /100 dakka arasinda fullendi. Ama 30 dan sifira dusmesi hic satj edilmemis oldugundan olcu olurmu olmazmi yarin anlayacagim. Kalite yonunden cok iyi oldugunj soyleyebilirim

Hangi subeden aldiniz acaba 1199 tl ye @23 Aralık 2015 23:16

@23 Aralık 2015 23:16 bende aldım fakat sarz % 29 olduğunda telefon kapanıyor bozuk galiba

@01 Şubat 2016 08:20 benimde aynı sıkıntı var siz neaptınız nasil duzeldimi yeni aldım üzülüyorum: (

ram de 3 değil 2 gb çin versiyonu 16 gb hafıza 3 gb ram tr de satılan model 2 gb ram olan

Benim için batarya suresi cok onemli oldugundan bu cihazi düşünüyorum. Ayni zamanda sony xperia z 3 u de düşünüyorum. Hangisi daha iyidir. Başa baş diyebilir miyiz?

@24 Aralık 2015 00:07 Z 3 tavsiye etmem ben aldım sorunlu bir telefon ayrıca su geçirmez özelliği var ama ben denize girdim kulaklık kısmı bozuldu şarjıda çok iyi değil ancak 1 gün gidiyor tasarruf modunda bile öyle

@24 Aralık 2015 13:35 tuzlu suya dayanıklı değil. Sonrasında temiz su ile temizlemen gerekiyordu. Z3c kullanıyorum. Güzel telefon fakat tasarım kusurları var. İğne ile açılabilirdi kapak kısımları. Onun dışında performans ve şarj olarak memnunum. Manyetik şarj olup bu yöntem ile pcye bağlansa? Yada bluetooth ile? O fazlalık girişleri kaldırmak lazım :-) konu dışına çıktım k.bakmayın

@24 Aralık 2015 00:07 merhaba benim içinde batarya suresi onemli. Hem ekranı kaliteli olsun hem pili uzun gitsin diye bir cihaz yok. Ben Xperia z 3 compact kullanıyorum. Piyasada batarya olarak ustune tel yok. Lenovo p 1 5000 mah batarya ile iyi işler çıkarabilir. Beklemek lazım.

Bataryası dışında, özellikleri vasat. Kamerası ortalama değil, çok kötü. Tasarımı kaba ve fiyatı çok yüksek. Xperia C5 ultra incelemesi ne zaman?

@24 Aralık 2015 07:43 abartıp saçmalama sende kamerası gayet iyi hızı da gayet iyi... kullanmadan yorum yapma

Fiyat/Performans canavarı bir telefon olduğu anlaşılıyor ama o simkart kapağı hiç olmamış, çok zayıf.. açarken kırırlma riski çok yüksek.

Arkadaşlar bende var 1 gün oldu yeminle söylüyorum.bataryası söylendiği gibi değil. %100 dolu iken 3 saat oyun oynadım %40 kaldı şuan. Oynadigim oyunda okeyplus ve clans of clans. Daha ilk günden bu kadar gidiyorsa birkaç ay sonrasını düşünemiyorum. Kaba ve ağır. Tek artısı 90dakkada dolduğu birazda kalite hız var. Ama bu büyüklüğe ağırlığa hiç gerek yokmuş boşa almisim resmen.

@24 Aralık 2015 22:06 Telefonu ilk aldığında pil performansı zaten düşük olur bu normal birşey. Bir-iki hafta sonra pil performansı daha iyi olacaktır.

@24 Aralık 2015 22:06 Yahu batarya kullandıkça oturur utanmadan 3 saat oyun oynadım yetmedi diyosun cahil herif

@24 Aralık 2015 22:06 3 saat oyuna ne dayanırkı bıde 1 gun olmus alalı

LG G4 MÜ , LENOVO VİBE P1 Mİ , ARADA KALDIM , FAZLA PARA VERMEK İSTEMİYORUM , TELEFONDEN ÇOK ÖZELLİK BEKLEMİYORUM, AKICI OLSUN , 4G OLSUN , ALÜMİNYUM GÖVDE OLSUN Kİ EN AA Bİ BEŞ SENE DAYANSIN BİDE PİLİ GÜNÜ ÇIKARSIN BU İHTİYAÇLARA GÖRE NE DERSİNİZ

@25 Aralık 2015 11:26 p1 al derim.

@25 Aralık 2015 11:26 huawei g7 al bence

@25 Aralık 2015 11:26 p1 tavsiye ederim fakat 32 gb dahili hafiza ram2 olandan, vatan gibi kurumsal bi firmadan alin. Ben cok memnunum.

@25 Aralık 2015 11:26 kusura kalma kardeş lg g4 ile kiyaslaman teknolojiue hakaret olur

Alınacak tek telefon olmuş... Bravo Lenovo...

yaklasik 3 gundur kullaniyorum. Batarya suresi fena degil 2 gunu cikariyor tabi kurcaladigimi da varsayarsak normal 1 haftadan sonra gercek performansi gorebilirim diye dusunuyorum. Kamerasi yorum yapan arkadaslarin dedigi gibi degil fena degil. Iphone 6 plus tan gecen biri olarak gayet memnunum. iphone 6 plus tan daha ufak ve daha hafif (5.5'' ekran ve 5000mah pile ragmen) Android kullanan biri maalesef ios ta yapamiyor. Ios kararli diye iphone 6 plus aldim ama , meger ios 7 ile son bulmus

@05 Ocak 2016 15:00 sana katiliyorum. Bende simdiye kadar iphone kullanicisiydim. Iphoneden baska kullanamam derdim. P1 den sonra. Neden daha once android e gecmemisim diyorum. Cunku iphonede elin kolun bagli bu telefondan bi artisi yok. Kullanamadigin bi oxellige neden okadar para sayalim ki

Takos kavgada iyi iş görür

@09 Ocak 2016 22:55 sen alma o zaman, başkalarının sağlığını riske etmeyelim. hem ekonomiyi de batırırsın. takoz alcaksan sony-ericson un en eski modelleri idealdir.

oyunlarda ısınma, takılma oluyormu? arayüzü nasıl? akıcımı?

@14 Ocak 2016 12:04 Telefonu elimden düşürmüyorum hicbir şekilde ısınma olduğunu görmedim. Hicbir şekilde kasma olmuyor. Sadece şarjı dolarken birazcık ısınma oluyor. 1-1.5 saatte şarj olup 2 gün dayaniyor fazla kullanmama ragmen

Kamerası nasıl???? Note 4 ile kıyaslarsak

@16 Ocak 2016 11:14 Note 4 un yanindan gecemez diyim. Ustun kamer performansi isteyen arkadaslar almasin... Kamerasi idare eder diyim. Yaklasik 3 haftadir kullaniyorum.

@16 Ocak 2016 11:14 hiç dusunmw bile note 4 bunu 4 katlar

@16 Ocak 2016 11:14 not 4 de süper kamera var lenovo vibe p1 asla kıyaslanmaz

@16 Ocak 2016 11:14 çok daha iyi

Telefonun pil ömrü gayet başarılı. Parmak izi sensörü hızlı çalışıyor. Sim kart kapağı kötü olmuş. söküp takarken kırılacak gibi duruyor. Fiyat/performans olarak şuan piyasadaki en iyi telefonlardan.

Arkadaşlar Merhaba telefono aldım kullandım ve beğenmeyip, bir hafta sonra iade edip zenfone2 aldım. bataryaya aldanmayın zira batarya 2. günden sonra performansı düşüyor. Ram düşük. 2GB ram kasıyor. ekran kendi kendine uyku modundan çıkıyor. iki defa ekrana dokununca ekran açılıyor. iki defa dokununca açılmıyor. servise gittim. lenovo servisi ataşehir yazıyor. servise gittiğinizde maltepeye yönlendiriyor. ben pişman oldum. lütfen iyice inceleyin.

@21 Ocak 2016 19:01 2.günden sonra performansı düşüyor ne demek , kaç gün gitsin şarjı bi hafta mı?

bu video player sıkıntılımı bendemi sıkıntı var donup donup duruyor. !!! neden??

@22 Ocak 2016 23:56 play store dan mx player indirerek bu sorunu cozebilirsiniz , bende bu telefonu almayi dusunuyorum , memnunmusunuz telefondan

@22 Ocak 2016 23:56 VLC PLAYER KULLANIN

1 hafta oldu alalı süper hız ekran akış hele şarj mükemmel benim gibi çok kullanan biri bile 2 gün rahat yetirdi tavsiye ederim gözü kapalı alın bimeks de 200 TL bipara var ben oradan aldım donma sorunu yok

4.5 g uyumlumu arkadaşlar

@24 Ocak 2016 20:11 evet uyumlu

4 gündür kullanmaktayım. HTC ONE M9 dan bu cihaza geçtim. (Geçiş sebebim HTC suya düştü) Batarya konusunda ilginç bir durum söz konusu. Zira günlük kullanımda (facebook, twitter, YouTube, whatsapp.) 30 dk/3% şarj suresi varken (yarı parlak ekranda) bekleme modunda 1s/3% şarj suresi oluyor. Yâni boşta beklerken gerekenden fazla şarj yiyor. Kamera da HTC ONE M9 un bi tık gerisinde fakat g4 ve note gibi cihazların fazla gerisinde. Asphalt 8 ve clash of kings oynuyorum akıcı. 2gb RAM bazen yetmiyor

telefonu 1 aydır kullanıyorum ve yukarıdaki değerlendirmeye katılıyorum. nekadar kullanırsınız kullanın şarjı gün içinde bitirmek mümkün değil. evet biraz ağır .onun haricinde fiyatına göre iyi performans sunuyor tavsiye. ederim.

Htc M8S bundan daha ucuz, daha iyi.

ben kullanıyorum m8s ve o kadar bir kötü telefon ki bu telefona geçmeyi düşünüyorum.

@30 Ocak 2016 16:02 htc m8s kadar berbat bi telefon yok çok 1 çok ısınıyor 2 arkasındaki htc yazısı hemen düşüyor 3 ikincil kamerası toz alıyor ve şarjı hiç iyi değil htc m8 daha iyi htc m8s den

adamlar 5000 bataryalık telefon yapmi? saygı göstermek gerek teknosada yanlı? gormedisem kendi hafizasi 32 gb ve 2gb ram var siz bu parayla samsung almaya kalksaniz 1gb ram 2500 bataryalik bir telefon anca alirsiniz

S5 kullanıyorum ve kyaslamalarda bu telefon öne çıkıyor. Bu telefona geçmeyi düşünüyorum. S5 le bu aynı fiyat. Lenovo nun servisi kötü diye okudum. Eğer serviste sorun yoksa bu telefonun iyi diyebiliriz. 5000 mAh mili amperlik telefonun şarjı en az 2 gün gider diyorlar. Üstelik 1.5 saatde hızlı şarj oluyormuş. Lenovo vibe p1 almayı düşünüyorum. S5 den sıkıldım lollipop dan sonra telefon kasmaya başladı ilk aldığım gibi değil. Bakalım p1 nasılmış. Batarya olayı çok iyi. Diğer özelliklerde iyi.

@01 Şubat 2016 08:22 lenovo vibe p1 de lollipop sürümlü

Ürünü almayı düşünenler arasında bende varım. Tamamen fiyat/performans ürünü olarak görüyorum ve fiyatının çok çok üstünde performans göstereceğine inanıyorum. Biraz inceleme fırsatım oldu, arayüzü gayet güzel ve akıcı bunların dışında kameralarını da beğendim ve işimi görür diye düşünüyorum.(Sonuçta Note5/Iphone 6S kamera performansı görmek komik olur fiyatı bunu gerektiriyor) Bence alınabilir bir telefon özellikle batarya konusuna değinecek olursak ilgi çekici ve göz kamaştırıcı.

1300 liralık telefondan optik imaj sabitleme beklemek nedir allasen. iPhone 6S incelemesinde niye optik sabitleme yok çerçeveler kalın vs. demediniz madem?

@08 Şubat 2016 11:14 çünkü kardeşim bu ios'çu lar kibirli ios kullandıkları için kendilerini nadir ve daha üstün görüyolar o kadar parayı ödeyince (omlara göre) keriz değilde zengin oluyolar ve bu kadarı yetmezmiş gibi her yerde android telefonlara (kullanmadıkları halde) laf ediyolar

sa beyler ben bu telefonla Lg G4 arasında kaldım ben performansa ve kullanıma bakarım birde sabah şarzdan aldığımda akşam yatana kadar beni götürsün yeter hangisini önerirsiniz

@08 Şubat 2016 19:56 bende aynı sorunun cevabını bekliyorum.

@15 Şubat 2016 22:22 tabiki g4

G4 kullanan biri olarak sarj elinden hic dusurmem diyosan g4 al ama diger butun ozellikler de g4 de kamera ses net hizi hepsi sadece pili icin p1

@08 Şubat 2016 19:56 bende p1 ile g4 arasinda kaldim birde samsung telefonlardan mi alsam cok kararsiz kaldim

@26 Temmuz 2016 22:16 bende 2si arasında kaldım ama arkadaş doğru demiş yaklaşık 4 saattir araştırıyorum. p1 de avantaj pil ben iş adamı değilim ki evde oturan öğrenciyim bana pil değil telin fonksiyonu lazım ve fotoğraf o yüzden g3ten sonra bildiğim tel olan g4 alıcam. yarın belli olacak kısmet

metal kasa olması iyi, kamera kötü, işlemci geberik 1.5 ghz, sim kart yuvası kırılabilir, biraz ağır. fiyat iyi. batarya iyi. fiziksel tuş kullanması iyi. ram geberik.

sar değerini de verirseniz daha iyi olur

@10 Şubat 2016 22:05 0,6 kardesım baktım ben sende ıstersen telefonun modelını yaz SAR value yaz bulursun

Bir hafta önce son kutuyu aldım.Şu anda en çok satan telefon.Bu fiata bu özellikte bu kalitede rakibi yok.Yerinde inceleyin elinize alın sayfalarda gezinin foto. çekin benim çok hoşuma gitti. 3 günde bir şarj ediyorum diğer öz. bana yeter.kutudansertplastik şeffaf kapak ve ön cam flimde çıkıyor1.5 saatte doluyor.pantolonda arka ön cepte rahat taşınıyor kırılma bükülme yok videolar ve oyunlar akıcı ve net.müzik sesi güçlü.extra wifi güçlendirici var parmak izi hızlı açıyor tvye görüntü aktarma..

Sony xpreia z5 ve lenova vıbe p1 arasında kaldım yardım ediin ?

@13 Şubat 2016 13:00 z5 ile mukayese bile edilmez ama pil için p1 değer

@13 Şubat 2016 13:00 tabiki z5 herşeyde 5e katlar pil biraz zorlar

@13 Şubat 2016 13:00 fiyatını veririm diyosan z5

Telefonu 3 gundur aldım bataryası denildiği gibi mükemmel ekranı o biçim sim kapağı kötü ama her iyinin bir kusuru vardır ... Ekran görüntüsü almayı bilen var sa yardımcı olsun lütfen

@14 Şubat 2016 23:54 ses kısma ve güç tuşu na aynı anda bas ve bekle.

@14 Şubat 2016 23:54 yukardan indir sayfayi screen shoot var

@14 Şubat 2016 23:54 bidirim cubugunu indir orda yaziyor ekran resmi cek diye

3 haftadır kullanıyorum. pil ömrü hakkını veriyor. 2 gün internetim açık gezebiliyorum. ısınma problemi yaşamadım daha. şarj olurken ısınıyor diyenler vardı, bende öyle birşey yok. işlemci gerçekten stabil çalışıyor. 2 gb ram in 1,5'uğunu kullandırtıyor. parmak izi sensörü güzel çalışıyor. hoparlör dedikleri gibi hörül hörül. biraz abartmışlar sanki. kamerası orta düzey, fiyatına göre iyidir.tek ve en büyük sıkıntısı yazılım eksikliği. müzik player, not defteri gibi temel programları yazmamışlar

Lenovo p1 modelini yeni aldım şarjı %91 iken gece güç tasarruf kodunda %81 e düşmüş normal mi diğer konularda mükemmel cihaz tavsiye ederim

Arkadaşlar, 2 sorum var: 1. Lenovo Vibe P1 mi yoksa Asus Zenfone 2 32GB mi? 2. Asus Zenfone 2'de 2 sim kartı girişi var ve artı 1 adet microSD kart girişi mi var? Yani toplam 3 giriş mi? Teşekkürler.

@17 Şubat 2016 12:45 bence zenfone2 eğer sarz sıkıntının yoksa zenfone2 çok ustun bir telefon vibe p1 e gore. Vibe p1 kullanicisiyim buradaki anlatımda da dediği gibi sarz olayını çözmüşlerdir vibep1 de fakat iş donanım ve yazilima gelince asus çok çok ustun.

Uç gün oldu alalı.Genel anlamda memnunum ama türk telekom 4.5g onayı vermiyor.Bir bilgisi olan varmı.bir de parmak okuyucu biraz başarısız geldi bana.

Ekran videosu alinabilir mi ??

Çift sim olmasından ötürü bu telefonu aldım. Çift sim kart ve hafıza kartı girişleri ayrı yerlerde. Samsung A Serisi gibi hafıxa katı girişinden 2.sim takılmıyor. Telefonun pili gerçekten uzun gidiyor.kamera ve ekran kalitesi güzel. 32gb bellek ve 2 gb ram bana oldukça yeterli geliyor. Daha önce samsung duos kullanan birisi olarak bu telefondan çok memnun kaldım. Samsungtaki rehber uygulaması ve ayarlar daha düzgündü. Bu telefonda bluetooth ayarı/şifreleme yapamadım. Radyo yok. Ses kötü

telefon 4G'ye uyumlu . Fakat 4.5G ye uyumlu mu? 4.5G uyumlu telefon listesinde adını göremedim

@27 Şubat 2016 13:40 4.5G diye bir teknoloji yok. Türkiye'de öyle isimlendirildi sadece. Saçmalık oldu. Herkesin kullandığı 4G'ye bizde 4.5G dediler milleti keklemek için.

4g var fakat 4.5 g uyumlu değil sanırım. 4.5G uyumlu telefon listesinde adı yok

almayın aldırtmayın berbat ne pil ömrü iyi ne sesi iyi

@27 Şubat 2016 14:53 burdaki 30 kişi yalancımı pil ömrünü kötülüyorsun?

Güzel bir telefonmu tavsiye eder misiniz?

@27 Şubat 2016 22:12 ne açıdan baktığında bağlı sarz sorunun var ise al yoksa yaklaşma derim

Ne yazık ki görüntülü konuşma yapamıyorsun.

Vibe p1 ile mate 7 arasında yim hangisini almaya değer

@sheriffselen tabi ki mate 7 al bütçen varsa

Lenovo Vibe P1 ile Sony Xperia Z5 Compact ve Sony xperia M5 arasında kaldım... Sizce hangisi daha sorunsuz ve uzun ömürlü olur? Oyun önemli değil, şarj da çok önemli değil, kamera, akıcılık ve ses önemli.

@04 Mart 2016 16:09 şarz önemlidegil ise vibe alma işine yaramaz...

Telefonu şubat ortalarında aldım.Batarya ömrünü düşünerek aldım.Bu açıdan bakarsanız işinizi çok çok görür.şarjı normal kullanımda 3 gün rahat gidiyor.(wifi internet açıkken).iphone 5s ile kıyaslama yaptım yanından bile geçmiyor maalesef.ekran parlaklığı çok iyi değil.5s yarısı, p1 in full parlaklığı kadar öyle söyleyeyim.ses kalitesi fena değil ancak biraz gürültülü gibi.telefonun kenarları metal ancak arka kısım sanki metal değil.çift simkart takılması güzel.sim girişi olmamış.

Sadece telefon olarak kullanılacak ise alınabilir..Şarz konusunda başarılı sadece.Alacak arkadaş ben sadece telefon kullanırım ee birazda çaga ayak uydurayım akıllı bir telefonum olsun diyorsanız alın yoksa oyun oynarım diyen almasın 3d oyunlar baya sıkıntılı.. 2gb ram veriyor zaten kendisi 1Gb.arayüz olarak kullanıyor. zamanla size kullanacak 0.5Gb. anca kalacak demektir.Zaten lenovonun yazılım destegide ortada bişey yaptıkları yok.Bu fiyata göre pahalı yakında fiyatı düşer zaten.Ben aldım :(

Lenovo firmasına kesinklikle güvenen ve henüz bu telefona sahip olmayan biri olarak şunları söylemek istiyorum. Lenovonun z50 laptop unu kullanıyorum ve servisi tel ile arıyorsunuz evinizden alıp evinize getiriyor bu iş akıllı telefonda ne olur bilmem ama servisine güvendiğimi söyleyeyim telefonu haftalardır araştırıyorum bir iki arkadaş pile laf yapmış fakat bu konuda şu an piyasada rakipsiz bunu belirtmek isterim.

Yaklaşık bir haftadır kullanıyorum.LG g3 ten geçtim.tek iyi tarafı şarjı.yazılımı hiç söylemin tek kelimeyle berbat.g3 le kesinlikle kıyaslanamaz.müzik çaları dahi yok kendine has internet browser yok çift tıklama geç cevap veriyor.klavye hoş değil.bundan sonra ne olursa olsun kendini ispatlamış markalardan Vazgeçmem.ha özellik olarak parmak izi okuyucu var.sen daha yazılım yazamiyom parmak izi okuyucu neyine.ben hiç beğenmedim acikcasi

Ben uzun bir müddet araştırıp 1160 TL ye hepsi buradan dan aldım fiyatına gore güzel telefon pil önemli ve güzel sesi yüksek düzgün yapısı var ben memnunum tavsiye ediyorum arkadaslar

Batarya önemli değilse, performans açısından O fiyata g3 yada g4 almak daha matıklı bence..

Bu fiyata daha iyisi varsa söyleyin bilgili arkadaşlar?

15 GUN OLDU TELEFONU ALALİ TELEFONDA HERSEY MEVCUT RESMEN ASİK OLDUM COK MEMNUNUM TESEKKURLER LENOVO BU ARADA SUNU BELİRTEYİM SONY SAMSUNG İPHONE UTANMA VARSA SİZDE UTANİN BİRAZ PİL ZAYİF SES ZAYİF BİRDE PAHALİ KİNİYORUM BU MARKALRİ.

Beyler sizce kamerasi nasil kullanan varsa kotu yani nedir

Iki aydir kullaniyorum memnunum you larva karma olmadi sarji iki gun gidiyor ki Benim surekli elimde telefon yogun kullanan biriyim gunduz fotograflari harika parmak izi hizli iki gb ram iyi calisiyor menu akici fiyatindan fazlasini yapiyor dusunmeden Alin yazilim destegi guzel 5 guncelleme aldim iki ayda. 4.5 destegine gelelim 4.5 Internet hicbir yerde stabil 300 mgb gorecegimizi zannetmiyorum altyapi malum. AKK denizen sacmalik oldugu surece hizin hic birthday onemiyok Ben turkcell kullaniy

Şimdi parmak izi okuyucusuna fazla takılmayın bende mate 7 var skldım kapattım sıkılıyor ınsan.bataryayı bizler aksam yuzde elli bile kalsa sarja takıyoruz.bataryası ıyı ama eksılerı fazla.lg hic almayın g3 ten sonrası günü çıkartamazsınız ama kamerası buna beş basar.p1 in kamerası ve video cekim berbat videoda biraz haraket et sanki deprem oluyo.bu telefon internet sosyal medya ve oyun mamyakları ıcın ıyı.ama bunu alacagına ki ben aldım mate 7 alin.bır gunu yine rahat cıkartır manyaklar dahi.

Telefonu 1 aydan fazla suredir kullaniyirum.. 3 sene note 2 kullandim. Acikcasi akicilik ve kullanim kolayligi olarak samsung ayarinda bir telefon degil.. Ama fiyatina gore cok iyi bjr telefon. Sarj konusunda ise sizi yari yolda birakmayacak bir telefon.

ben öğrenciyim. bi telefon alıcam ve heralde 3 yıl kullanırım. sizce bu telefonu önerir misiniz kullanan arkadaşlar? huawei g8 ide düşünüyorum açıkcası

şarj giriş ve yanında verılen ufak usb parcası oldukca zor gırıyor dıkatlı olmasanız kırılıma ve zarar verme oranı yuksek bence dıkkatlı olun şarjı yada usb yı takarken

Görüntülü konuşma özelliği mevcut mu bu telefonda ?

Bu telefonu almayı düşünüyorum Benim için batarya önemli Tavsiye edermisiniz?

Fm radyo yok var demişsiniz

Merhabalar.İlk 8saatlik şarj sonrası, 40saatlik pil ömrü aldım. Bu kullanımda prog.lar yükledim, kısa videolar izledim ve standart yazışmalar.. Pil ömrü olarak gayet iyi fakat ekran parlaklık sensörü çalışmıyor sanırım. Mesela Oto.parlaklık aktifteyken, elle parlaklığı en sona çekin, sonra manuele alıp ortaya çekin, yeniden otomatik denilince direkt elle girdiğiniz gibi ensona geliyor parlaklık. Bu düzeltilebilir mi? Ayrıca Marshmallow yüklemiş arkadaşlar memnunlar mı?? Çekindiğimden yüklemedim

@17 Mayıs 2016 10:50 Şon şarjımın ardından ilk 24saatlik kullanım sonrası kalan %67.. sert kullanmadım, günlük standart aramalar,yazışmalar whatsapp facebook biraz twitter ve sms.. daha fazla kullandığım bir önceki şarj sürem toplamda 50saat kadardı. yani şarj süresi çok iyi. Üstte bahsettiğim bir önceki yazımdaki Parlaklık ve Güncelleme konuları için cevap verir misiniz ?

İki gundur kullaniyorum sarzi muhteşem. Donma kasılma yok gönül rahatlığıyla alabilirsiniz

Çektiğim videoları izleyemiyorum desteklenmiyor diye alarm veriyor yardımcı olabilir misiniz

Batarya çok iyi ama örneğin kardeşim iPhone Se ile fifa 16 yi yirmi dakikada indirdi lenovo vibe p1 üc saat oldu yarısı anca indi fifa 1.34 gb

Wi-fi de sıkıntı yok neden bu kadar uzun suruyo indirme bende anlamadım

Arkadaslar telefonu yeni alan kisilerden biri olarak telwfonu öve öve bitiremiyorum telefon alicak herkese tavsiye ederim

Bu fiyata bu ozelliklerde telefon yok piyasada bu telefonu arastiran insan alir sesine kotu diyenlere hala inanamiyorum hem ses yuksek hem temiz kamera konusunda s6 6s performansi bekleyenler 2500 3000 tl versinler bence yeterli kameralar fiyata gore oldukca iyi isinmada yok telefonda

Parmak iizi okuyucum calismiyor garantiye versem cihaz degisirmi

Kamera arabirimi değiştirilebiliyor mu?

1 aydir kullaniyorum almadan once epey arastirma yaptim bu paraya alinabilecek en iyisi telefondan asiri derecede memnunum alacak olan varsa tavsiye ederim pisman olmazsiniz ;)

hoparlör gücü kaç watt bilen varmı

Arkadaslar zenfone 2 kullaniyorum telefon degistirecegim sizce almalimiyim

Alalı 30 gün oldu. Genelde 2 günde bir şarj ediyorum.(telefonun performansını zorladığım halde)Bu telefonu normal kullandığım zamanlarda oluyor. Daha fazla kullanırsam 1 buçuk günde bir. Ama onun aşağısına hiç inmedi. Eğer oyun oynamassam ve fazla kullanmassam 3_4 gün gider diye düşünüyorum. Arada bir ekranın bembeyaz olup dokunmatiginin calismadigi oldu. Arada bir oluyor. Performans olarak idare eder. Ağırlıkta da ilk kez tuttuktan sonra sıkıntı olusturmuyo.alisiyosunuz. 1000 lira için gayet ii

@07 Ağustos 2016 20:51 1000 liraya nerden aldın ?

Ya arkadaslar lenovo p1 in kamerasını beqenmiosunuzda kusura bakmayın siz hd kamera çekim istiosanz 2 binden aşaqı fiyat telefn alamazsn hersy paraya bakıo warsa paran qit samsunq note 7 al. Yada qidin canon kamera alın. Bn lenovo kullanıcısı deqilim fakat cok arastırdm. Pil qucune diyck bşy yok we fiyatta iyi. Ablamda samsunq note 4 var arka kamera çok çok ii ama ön kötü yani diyeceqm şu ki her telefonun bi eksiqi war bence tasarm olarakta fıyat olarakta icerik olarakta bu tel cok ii

4,5g desteklemiyor 4g destekliyor lenovo müşteri hizmetleri kendileri söyledi bizzat arayın sorun

Merhabalar, Telefonda hizmet yok uyarısının çıkma sebebi nedir? Sadece tek sim kullanıldığı için mi? Ya da çift sim takıldığı halde biri ayarlardan pasif hale getirilmiş olabilir mi?

merhaba arkadaşlar uzun kullanımda her hangi bi sorun yaratıyor mu acaba genel olarak alınmalı mı değer mi ? hoşuma gittide kararsızım

SES YÜKSEKMİ PEKİ BEN TELEFON SES SEVİYESİ OLARAK ASUS ZENFONE 2 Mİ LENEVO VİPE P1 Mİ SES SEVİYESİ OLARAK HANGİSİNİN SESİ DAHA YÜKSEK

Sen de yorum yaz