E-posta sayısı gösterimini sınırlamak

Karşılama ekranı okunmamış e-postaların sayısını da görmenizi sağlıyor. Ancak bilgisayarınızda oturum açan diğer kullanıcılardan farklı olarak bu bilginin görüntülenmesini istemiyorsunuz.

E-posta sayısı gösterimini sınırlamak
CHIP Online

Bu ekrandan bazı kullanıcılar için yeni gelen epostaların görüntülenmesini engelleyebilirsiniz. Söz konusu görünüm e-posta istemcileri tarafından sürekli güncellenen ve kullanıcıya bağlı Kayıt Defteri anahtarlarıyla belirleniyor. Özelliğin etkin olmasını istiyor, ancak gösterimi yalnızca hesaplardan biri için devre dışı bırakmak istiyorsanız Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kullanarak engelleyebilirsiniz. Bunun için gerekli yazma haklarını işletim sisteminin elinden alabilirsiniz.

Başlat / Çalıştır menüsünden regedit komutuyla Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni başlatın ve pencerenin solundaki alandan HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ UnreadMail anahtarına geçin. Sağ fare tuşuyla bu anahtara tıklayın ve açılan bağlam menüsünden İzinler..'i seçin. Grup ya da kullanıcı adları alanından SYSTEM'e tıklayın. Tam Denetim satırından İzin verme kontrol kutusunu işaretleyin. Uygula'ya tıklayarak değişikliklere geçerlilik kazandırın ve Tamam'a tıklayarak pencereyi ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kapatın. Artık kullanıcı hesabınıza ait gelen e-postaların karşılama ekranında görüntülenmeyecek.

Yapılandırmada daha fazla değişiklik yapmak da elinizde. Örneğiniz çok fazla yığın posta (spam mail) gelen eposta hesabınızdaki yeni bültenler hakkında bilgilendirmek istemeyebilirsiniz. Buna karşın Windows'un diğer hesabınızdaki yeni özel e-postalarınızı göstermesini istiyorsunuz. O halde az öncekine benzer bir değişiklik yapmanız gerekecek.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ UnreadMail anahtarına geçin ve hemen önündeki artı işaretine tıklayın. Burada izin vermeme seçeneğinin etkinleştirilmemiş olması gerekiyor. Bilgilerinin görüntülenmemesini istediğiniz e-posta hesabını seçin. Pencerenin sağından Message Count'a tıklayın. Düzen / Değiştir'den Değer Verisi'ni 0 olarak değiştirin ve Tamam'ı seçin. Sağ fare tuşuyla bu hesaba ait alt anahtara tıklayın ve bağlam menüsünden İzinler...'i seçin. Burada da SYSTEM'de Tam Denetim'i engellemelisiniz. Artık karşılama ekranında yalnızca seçili hesaba gelen önemli e-postaların sayısı belirtilecek.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz