Klasör boyutlarını da görüntüleyin

Windows Gezgini'nde Ayrıntılar görünümünde standart olarak klasörlerin her birinin boyutunu görmek mümkün. Ancak görüntülenen klasörlerin toplam boyutu hakkında bilgi sunulmuyor.

Klasör boyutlarını da görüntüleyin
CHIP Online

Sabit diskte çok yer kaplayan klasörleri daha kolay bulabilmek için bu değerleri doğrudan hesaplayacak bir yazılıma ihtiyacınız var.

FolderSize adlı açık kaynak kodlu eklenti Windows Gezgini'nin klasörlerin boyutlarını da göstermesini sağlıyor. Windows Gezgini'ne entegre olan bu araç klasörün sabit diskte ne kadar yer kapladığını hesaplıyor ve elde ettiği değeri ayrı bir sütunda görüntülüyor.

CHIP DVD'sinden ya da http://foldersize. sourceforge.net/using.html adresinden MSI uzantılı kurulum dosyasını edinebilirsiniz. Kurulumu tamamladığınızda boyut bilgisi sütunu da Windows Gezgini'ndeki seçenekler arasında yerini alıyor. Ancak sütunun görüntülenmesini sağlamak için Windows Gezgini ile herhangi bir klasör açtıktan sonra Ayrıntılar görünümüne geçin ve sütun başlıklarının yer aldığı çubuğa sağ fare tuşuyla tıklayın. Açılan listeden Folder Size'ı seçin. Artık Boyut sütunu yerine bu sütuna yer verebilirsiniz. Bunun için sağ fare tuşuyla yeniden aynı çubuğa tıklayın ve Boyut'un yanındaki onay işaretini kaldırın. Daha sonra Folder Size sütununu Sürükle / Bırak yöntemiyle yeni yerine taşıyın ve sütun genişliğini dilediğiniz şekilde düzeltin. Araç, klasör boyutunu hesaplamayı henüz bitirmemişse son değerler yerine hemen yanında artı işareti olan ve artan geçici değerler ekrana gelecektir.

Özelliği tüm klasörler için etkinleştirmek istiyorsanız Araçlar / Klasör Seçenekleri menüsünü açın ve Görünüm sekmesine geçin. Klasör Görünümleri alanından Bütün Klasörlere Uygula'ya tıklayın. Bu seçim görünümle ilgili diğer seçimlerin de standart halini almasını sağlıyor.

Folder Size tüm klasörlerin boyut bilgisini her an güncel tutabilmek için arka planda çalışmaya devam ediyor. Bu işlemi durdurmak için Denetim Masası'ndaki Folder Size simgesine çift tıklayarak yapılandırma seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Service sekmesinden Stop'a tıklayın. Daha sonra Resume'a tıklayarak klasör boyutlarının güncellenmesine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play