Windows Gezgininden kolay dosya yönetimi

Dosyaların Windows Gezgini üzerinden kopyalanması ve taşınması pek çok kullanıcı tarafından birden fazla adım gerektiren ve bu nedenle karmaşık olarak nitelendirilen bir işlem.

Windows Gezgininden kolay dosya yönetimi
CHIP Online

Baxbex Software tarafından geliştirilen FolderBox 1.20 adlı yazılım bu sorunu çözüyor ve Windows Gezgini penceresine yeni bir pencere alanı ekliyor. Burada ayrı bir klasör açarak dosya ve klasörleri Windows Gezgini penceresinden konforlu bir şekilde yönetebilirsiniz. Ayrıca beş farklı klasörün yer aldığı bir sık kullanılanlar listesi oluşturabilirsiniz. Sonrasında bu klasörleri açmak için tek tıklama yeterli olacaktır.

Kullanım: CHIP DVD'sinde ve www. baxbex.com adresinde yer alan bu aracı folderbox_v120.exe dosyasına çift tıklayarak kurabilirsiniz. CHIP -Code hFol- DERBOX Ancak bu adım öncesinde Windows Gezgini penceresini kapatmanız gerekiyor. Aracın geliştiricileri bireysel kullanım için herhangi bir ücret talep etmiyor.

Kullanım: Kurulumu tamamladıktan sonra Windows Gezgini'ni başlatın ve Görünüm / Gezgin Çubuğu'ndan FolderBox'a tıklayın. Windows Gezgini penceresinin alt bölümünde FolderBox adını taşıyan yeni bir alan belirecek. Burada Windows Gezgini'nden bağımsız olarak gezinebilirsiniz. Örneğin Windows Gezgini'nde açık olan klasörü FolderBox'a taşımak için bu yeni penceredeki aşağı yönlü ok simgesine tıklamanız gerekiyor. Yukarı yönlü ok işaretini içeren simge ise FolderBox klasörünün Windows Gezgini'nde açılmasını sağlıyor. Sürükle ve bırak yöntemiyle her iki pencere alanı arasında dosya ve klasörleri kopyalayabilir ve sürükleyebilirsiniz.

Sık kullanılanlar: FolderBox 1.25 üzerinden beş farklı klasörü sık kullanılanlar listesine ekleyebilir ve bu araca ait pencerede sekmeler halinde gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Bu sekmeler arasında geçiş yapmak için FolderBox'ın altındaki düğmeleri kullanabilirsiniz. Standart olarak görüntülenen klasör sayısı iki. Diğerlerini etkinleştirmek için aracın özelliklerini kullanmalısınız. Bunun için FolderBox Options simgesine tıklayın. Aynı adı taşıyan pencere açıldığında Folder Boxes sekmesinden Properties for FolderBoxes alanından ilgili klasörü seçin ve hemen altındaki Enabled seçeneğini onay kutusunu doldurarak etkinleştirin. Buradan ayrıca o sekme için seçilen standart klasörü (Initial Directory) ve adı (Name) belirleyebilirsiniz. Sunulan diğer seçenek yalnızca Word belgelerinin görüntülenmesini sağlayan dosya filtresi (File Filter).

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play