Windows 10 güncelleme kapatma işlemi nasıl yapılır?

Windows 10 güncelleme kapatma adımlarını anlatıyoruz. Kayıt defteri düzenleyicisi üzerinden Windows 10 güncellemelerini kapatabilirsiniz. Ayrıca Windows 10 güvenlik güncellemelerini kapatma yollarını da yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Windows 10 güncelleme kapatma işlemi nasıl yapılır?

1985 yılında satışa sunulan Windows, günümüzde en çok kullanılan işletim sistemlerinin başında geliyor. Pek çok zengin özelliğe sahip olan Windows, bünyesinde bulunan program ve uygulamalar ile kullanıcıların işlerini kolaylaştırıyor. Ev, iş ve okul gibi birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılan bu işletim sistemi, gelişen teknoloji ile birlikte sürekli kendini geliştirmeye devam ediyor.

Günümüzde yaygın kullanılan Windows 10 ise tehditlere karşı korunma ve yenilik gibi nedenler için güncelleme almaya devam ediyor. Tüm bu güncellemelerin adına Windows Update deniyor. Windows Update, çok sık kullanılsa da bazı kullanıcılar yaşadığı sorunlardan dolayı bu güncellemeleri devre dışı bırakmak isteyebiliyor. Bu durumda kullanıcıların aklındaki soru ise Windows 10 güncelleme kapatma işleminin nasıl yapılacağı oluyor. Bu işlemi yapmak için birden fazla yöntem bulunuyor. En sık kullanılan yöntemlerden biri ise şu şekilde sıralanıyor:

 • İlk olarak ‘’Başlat’’ menüsünden ‘’Ayarlar’’ kısmına gitmemiz gerekiyor.

 • Bu kısımdan ‘’Güncelleştirme ve Güvenlik’’ seçeneği seçilip solda yer alan menüden ‘’Windows Update’’ seçeneğinin seçilmesi gerekiyor.

 • Kullanıcılar buradan da ‘’Gelişmiş Seçenekler’’ bölümüne tıklayıp tüm ayarları kapatabiliyor.

Cihaz sahipleri bu işlemleri yaparak sınırsız bir süreyle ya da belirli bir süreye kadar bu güncellemeleri kapatabiliyor. Eğer güncellemeleri kapatmak için belirli bir süre belirlerseniz bu süre bitiminde tekrar güncellemeleri kapatmak için önce bu güncellemeleri yüklemeniz gerekiyor.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi ile Windows 10 Güncellemeleri Nasıl Kapatılır?

Bir diğer yaygın yöntem olan Kayıt Defteri Düzenleyicisi ile Windows 10 cihazınızdaki güncellemeleri kapatmanız mümkün. Gereken adımları yerine getirdiğinizde Windows 10 cihazınız artık güncellemeleri otomatik olarak indirip yükleme işlemi yapmıyor. Bu işlemi gerçekleştirmek için sırasıyla şu adımları izlemeniz gerekiyor:

 • İlk olarak ‘’Başlat’’ menüsünde bulunan arama çubuğuna ‘’Regedit’’ yazıp arama yapmamız gerekiyor.

 • Sırasıyla ‘’Windows’’, ‘’Microsoft’’, ‘’Policies’’, ‘’SOFTWARE’’ ve ‘’HKEY_LOCAL_MACHINE’’ kısımlarına giriş yapılıyor.

 • Orada bulunan ‘’Windows’’ mouse yardımı ile sağ tık yapılıp ‘’Yeni’’ ve sonrasında ‘’Anahtar Yolu’’ kısmının seçilmesi gerekiyor.

 • ‘’Anahtar Yolu’’ kısmından oluşturduğunuz anahtara mouse yardımı ile sağ tık yapıp daha sonra ‘’Yeni’’ kısmından bu tuşa ‘’AU’’ adını verip ‘’Enter’’ tuşuna basmamız gerekiyor.

 • Sonrasında ise ekranın sağ kısmına mouse yardımı ile tıklayarak ‘’Yeni’’ seçeneğinden işletim sisteminiz 64 bit ise ‘’DWORD(64-bit) değeri’’ seçeneğini, 32 bit ise ‘’DWORD(32-bit) değeri’’ seçeneğinin seçmemiz gerekiyor.

 • Oluşturulan yeni anahtara ‘’NoAutoUpdate’’ adı verilerek enter tuşuna basılıyor.

 • Tekrardan bu anahtara mouse yardımı ile çift tıklandığında çıkan değeri ‘’1’’ şeklinde yapıp ‘’Tamam’’ kısmını seçmeniz gerekiyor.

 • Kullanıcılar, tüm bu işlemleri tamamladıklarında bilgisayarlarını yeniden başlatmaları gerekiyor.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi ile bu işlemler bu şekilde yapılıyor. Kullanıcılar bu adımları eksiksiz yerine getirdikleri zaman Windows 10 cihazları artık güncellemeleri otomatik olarak indirip yüklemiyor.

Windows 10 Güvenlik Güncellemeleri Nasıl Kapatılır?

Tüm güncellemeler önemli olsa da güvenlik güncellemeleri Windows için daha önemli bir hal alıyor. Kullanıcılar bu güncellemelerden cihazlarına gelebilecek zararlardan kendini korumak için öncelikli olarak güvenlik güncellemelerini kapatmayı tercih ediyor. Çünkü bazı güncellemelerin geri dönüşü olsa da bu kısmın olmayabiliyor. Tüm güncellemeler yerine öncelikli olarak güvenlik güncellemelerini kapatmak isteyen kullanıcıların sırasıyla şu adımları izlemesi gerekiyor:

 • İlk olarak ‘’Başlat’’ menüsünde yer alan ‘’Ayarlar’’ seçeneğine gitmemiz gerekiyor.

 • Burada bulunan ‘’Güvenlik ve Güncelleştirme’’ kısmına tıklanıp sol tarafta bulunan menüde yer alan ‘’Gelişmiş Seçeneklere’’ giriş yapılıyor.

 • Çıkan yerde bulunan ‘’Güvenlik Güncellemeleri’’ pasif konuma getiriliyor.

Bu yöntemlerden sonra Windows 10 cihazınızı yeniden başlattığınız zaman artık güvenlik güncellemeleri devre dışı oluyor.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: