Oyun konsollarında 15 tasarım faciasıProblem #5: RF Switch

5 / 15

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

NES oynarken bu durumu" anten çoklayıcı" ile çözmüştüm :D

Sen de yorum yaz

Problem #5: RF Switch

Orijinal 4 port Atari 5200 modeli otomatik bir RF switch ile geliyordu. RF, Radio Frequency'nin kısaltmasıdır. Bu anahtar TV/Oyun arası geçişi sağlıyordu ve çalışmak için içinden elektrik geçmesi gerekiyordu. 5200'de ise güç, video bağlantısından alınıyordu. Konsol ile TV arasındaki kablo sayısını azaltmayı amaçlayan düzenek bu açıdan başarılıydı.
RF Switch'ler çağı PlayStation çıkana kadar devam etti. Konsol ile TV arasında bugün AV tuşuna basılarak yapılan geçişi sağlıyordu. Oyun oynamak ya da TV izlemek için kalkıp birini çıkartmak ve diğerini takmak gerekiyordu. Yani ya anten kablosu takılı olacaktı ya oyun konsolu.
Atari 5200 dünyanın ilk otomatik RF switch kutusuyla geldi. Konsol açıkken TV'yi otomatik olarak konsolun video çıkışına geçiş yapıyordu. Konsol kapalıyken TV sinyaline dönüyordu. Bu yeteneğin maliyeti de RF switch'e takılı bir AC adaptörüydü.
Atari daha sonra 5200 modelini elden geçirdi çünkü kullanıcıların kafaları karışmıştı. Nintendo ise bu otomatik anahtarı NES ile birlikte satarak bu sorunu aşmayı başarmıştı.