Et işareti nasıl yapılır? Klavyede et işareti (@) (At İşareti) yapma yolları

1972'de Ray Tomlinson @ sembolünü kullanarak, şimdi e-posta olarak bilinen ilk elektronik mesajı gönderdi. Bugün at işareti dijital hayatın bir parçası. Peki, klavyede et işareti nasıl yapılır? Bu makalede klavyede at (@) işareti yapma yollarına bakıyoruz. İşte (@) işareti için farklı yöntemler...

Et işareti nasıl yapılır? (@)

İlk belgelenmiş kullanımı 1500'li yıllara kadar giden @ işareti bugün e-posta adresleri ve twitter'daki rolü gibi kullanım alanları nedeniyle oldukça sık karşımıza çıkıyor. At işareti geçmişte tüccarlar tarafından da kullanıldı ve "oranında" anlamına geliyordu "12 parça @ 1 dolar" örneğinde olduğu gibi... Bugün ise dijital dünyanın ayrılmaz bir parçası. E-posta adreslerinin değişmeyen parçası olan et işaretinin (@) klavyede nasıl yazılacağı da her dönem internette çok arananlar arasında. Peki, Et işareti nasıl yapılır?" sorusu sıklıkla merak konusu oluyor. Bu makalede klavyede et işareti (@) yapma yollarını anlatıyoruz. (@ işaretinin anlamı ne? Nasıl doğdu? başlıklı makale de ilginizi çekebilir)

Et İşareti Nedir? (@)

Yazı dilinde işaret bir olayı, durumu açıklarken kullanılan semboller bütünüdür ve bilgisayar ve internetin gelişmesi ile en çok kullanılan işaretlerden biri at işaretidir. At işareti kuyruklu a yani @ şeklindedir ve telaffuz ederken ise et olarak okunur. Uzun bir geçmişe sahip olan at işareti ticarette birim ifade ederken 1971'den itibaren günümüzdeki halini alır.

Aslında @ sembolünün kökeni hakkında bilim adamları arasında bir tartışma var. Bazıları, yazıcıların Latince ad (at) kelimesini basitleştirdiği altıncı yüzyıla kadar uzandığına inanıyor. Diğerleri, sembolün kökeninin, 16. yüzyıl Venedik ticaretinde yaygın olan bir pişmiş toprak kap olan amforanın kısaltması olduğuna inanıyor. @, 19. yüzyılda standart daktilo klavyelerinde görünmeye başladı. Tarihte finansal işlemlerde “oran oranında” belirtmek için kullanıldı.

@ simgesinin günümüzde kullanımına 1971 yılında Amerikalı elektrik mühendisi Ray Tomlinson öncülük etmiştir. Bilgisayar dilinde, finansal işlemlerde olduğu gibi @, iki varlık arasındaki ilişkiyi, nesnel ve ölçülebilir kurallara dayalı bir bağlantı kurarak belirtir. 1@ işareti artık tüm dünyada günlük yaşamın bir parçası.

1971'den itibaren bilgisayar ortamında kullanılmaya başlayan işaret programcılar tarafından geliştirilir. Mail adresi oluştururken sunucuya bağlanma adını bildirmek için işaret kullanılır ve yazı dilinde @ olarak bilinir. Gelişen sosyal medya mecralarında da bu işaret kişi etiketlemek amacıyla kullanılır. @ yazılarak kişi ve kurumların kullanıcı adı yazılır ve etiketleme işlemi yapılır.

Et İşareti Nasıl Yapılır? (@)

Klavye üzerinde bulunan tuşlar aracılığıyla bilgisayarda işareti yapmak oldukça kolaydır. At işaretini yapmak için birkaç yöntem kullanılır ve klavye çeşidine göre farklı tuş kombinasyonları kullanmak gerekir.

Q klavyeye sahip bir bilgisayar ekranında bu işareti görmek için 'Alt Gr' tuşuna ve Q harfine basılarak işaret elde edilir. Ayrıca Ctrl + Alt + Q tuşlarına sırasıyla basarak da @ işareti oluşturulur.

Klavyenize dikkatli bakarsanız, Q düğmesinin hemen altında bir de @ işaretinin bulunduğunu göreceksiniz. Bu et işaretini yapmak için, Q tuşu ile birlikte Alt Gr tuşuna basmanız gereklidir. Bu iki tuşa birlikte bastığınızda, ekranınıza @ işaretinin geldiğini göreceksiniz.

et işareti nasıl yapılır

Bağlayıcı tuş kullanılarak Numpad alanında bulunan rakamlar ile de işaret yapmak mümkündür ve 'Alt' tuşuna basılı tutarak 64 rakamlarına tıklandığında işaret ekranda oluşur.

F Klavyede Et İşareti (At İşareti) Nasıl Yapılır?

F klavyeye sahip bir pc üzerinde işareti yaparken ise F harfi tercih edilir ve Alt Gr + F, Alt + 64, Ctrl + Alt + F tuş kombinasyonları kullanılarak işaret yapılır.

İngilizce Klavyede Et İşareti Nasıl Yapılır? (@)

İngilizce klavye kullanılan bilgisayarda at işareti yapmak için 'shift' tuşuna basılır ve daha sonra 2 rakamına tıklayarak @ elde edilir.

Shift + 2 (Shift tuşunu basılı tutup 2 tuşuna basın.)

Klavyeniz Türkçe'yse Alt Gr+Q, İngilizce'yse Shift+2 ile @ işareti yapabilirsiniz.

et işareti

MAC'te Et İşareti Nasıl Yapılır?

Mac işletim sistemine sahip bir bilgisayarda bağlayıcı tuş olarak option tuşu kullanılır ve Q harfine basılarak at işareti oluşturulur. İşaretin geniş bir kullanım alanı olduğu için klavye üzerinde simgesi belirtilir.

Yani Windows klavyelerinde alıştığımız "Alt Gr + Q" kısayolunun karşılığı MAC bilgisayarların Türkçe Q klavyesinde "alt (option) + Q" şeklinde yapılıyor.

Et İşaretini Kopyalayıp Yapıştırabilirsiniz

Herhangi bir bilgisayarda At Symbol'ü edinmenin bir başka kolay yolu da kopyala ve yapıştır .

Tek yapmanız gereken, bir web sayfası veya Windows kullanıcıları için karakter haritası gibi bir yerden sembolü kopyalamak ve sembole ihtiyacınız olan yere gitmek ardından yapıştırmak için Ctrl+V tuşlarına basın. (@) İşareti buradan da kopyalayabilirsiniz.

WORD VE EXCEL'DE ET İŞARETİ YAPMA

Simge ekle kutusundan da (@) işareti yapabilirsiniz. Bu yalnızca birkaç tıklamasıyla Word belgenize herhangi bir sembolü ekleyebileceğiniz bir tür sembol kitaplığıdır. Adım adım şu işlemleri yapabilirsiniz:

Klavyede et işareti nasıl yapılır
  • 1. Adım: Word belgenizi açın.

  • 2. Adım: Ekleme işaretçisini sembolü eklemek istediğiniz yere yerleştirmek için tıklayın.

  • 3. Adım: Ekle sekmesine gidin .

  • 4. Adım: Simge kategorisini tıklayın ardından 'tüm simgeleri' seçin.

  • 5. Adım: Et işaretini seçin ve Ekle düğmesini tıklayın.

Bu adımları Excel ve PowerPoint'te de kullanabilirsiniz.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Okuyucu Yorumları