Ters soru işareti nasıl yapılır? Anlamı nedir? Bilgisayarda ters soru işareti yapma (¿)

Ters soru işareti nasıl yapılır? Ters soru işaretinin anlamı nedir? her dönem en çok merak edilenler arasında... Bilgisayarda ters soru işareti yapmanın yollarını anlatıyoruz. Sıklıkla kullanılan ters soru işareti (¿) klavyede kolaylıkla yapılabiliyor.

Ters soru işareti nasıl yapılır? (¿)

Ters soru işareti nasıl yapılır? Ters soru işaretinin anlamı nedir? Bu makalede bu soruların yanıtına bakıyoruz... En temel iletişim aracı olan dil seslerden oluşan bir ifade biçimidir ve her milletin kendine özgü bir dili bulunur. Dil millete göre değişen canlı bir varlıkken her dilin içerisinde bulunan noktalama işaretleri ise dilin yapısına göre değişerek birbirinden ayrılır. Yazı dilinde kullanılan noktalama işareti bir cümlenin anlam bütünlüğü içerisinde anlaşılmasını sağlar ve verilmek istenen mesajı net bir şekilde ulaştırır.

Ters Soru İşareti Anlamı Nedir? (¿)

Kurallar bütünü içerisinde anlamlı hale gelen yazı dilinde kullanılan işaretlerden biri de ters soru işaretidir. Ters soru işareti dünya üzerindeki dillerden sadece İspanyolcada soru ifade eden cümlelerde kullanılır. Soru cümlesi oluşturmadan önce cümlenin en başına ters soru işareti konulur ve cümle yazılarak sonuna da soru işareti eklenir.

Bilgisayar üzerinden ters soru işareti yapmak için farklı işletim sistemlerinde farklı kodlamalar kullanılır. Binlerce farklı işaretin aynı anda klavye üzerinde görünür olması imkansızdır ve simgeleri elde etmek için her bir tuşun birden fazla alt görevi bulunur. Üretim esnasında yazılıma eklenen özellikler tuş kombinasyonları ile ortaya çıkarılır.

Ters Soru İşareti Nasıl Yapılır? (Bilgisayar Klavyesinde)

ters soru işareti

Her bir simgeyi oluşturmak için birden fazla yöntem izlenir ve işlemler sonucu ilgili simge dökümanlarda yerini alır. Ters soru işaretini Windows işletim sistemi ile çalışan bir bilgisayarda yapmak için önce 'Alt' tuşuna basılır ve numpad alanında bulunan 168 rakamlarına tıklanarak ¿ simgesi elde edilir.

Alt tuşuna tıklanarak numlock bölümünden 0191 rakamlarına basılarak da ters soru işareti yapmak mümkündür.

Mac'te Ters Soru İşareti Nasıl Yapılır? (¿)

mac

Mac işletim sistemine sahip bilgisayarda ters soru işareti yapmak için öncelikle 'option' tuşuna basılı tutulur ve ardından shift tuşuna ve nokta tuşuna basılarak simge oluşturulur.

İngilizce Klavyede Ters Soru İşareti Yapma

İngilizce klavyede ise ters soru işareti oluşturmak için 'Alt Gr' tuşuna ve daha sonra numpad bölümünde bulunan slash işaretine yani / basılır.

Okuyucu Yorumları