Thumbnail nedir? Thumbnail ne işe yarar?

Thumbnail internet dünyasında sıkça kullanılan bir yöntem. Android işletim sistemli birçok telefonda gittikçe şişerek çok fazla yer kaplayan thumbnail (küçük resim) dosyaları sorunu var. Peki Thumbnail nedir? Thumbnail ne işe yarar? İşte yanıtı...

Thumbnail nedir? Thumbnail ne işe yarar?

Thumbnail, küçük önizleme resimleridir. Büyük boyutta olan resimlerin küçük boyutlarda görüntülenmesidir. Bu sayede kullanıcılar bir platform içerisindeki birçok sayıda bulunan resmin ön izlemelerini görerek asıl ulaşmak istediği resmi kolayca bulabilmektedir. Bununla aynı zamanda zaman ve veriden tasarruf sağlanmış olur. Birçok işletim sistemi, uygulamaları içerisinde oldukça fazla Thumbnail'e yer vermektedir. Çevrimiçi ortamda oldukça fazla kullanılır. Örneğin resimlerle dolu bir klasöre girdiğinizde, bir web sitesi içerisinde gezindiğinizde, online bir katalog incelediğinizde oldukça fazla Thumbnail ile karşılaşırsınız.

Thumbnail yapmak isterseniz bunun çevrimiçi veya çevrimdışı olmak üzere birçok farklı yolu bulunur. Bilgisayarınızda bulunan bir fotoğraf editörünü kullanabilir veya internet sitenize uygun yazılımsal düzenlemeleri yapabilirsiniz. Kullanacağınız fotoğraf editöründen Thumbnail haline getirmek istediğiniz görseli 100x100 veya 150x150 gibi boyutlar haline getirerek bir Thumbnail oluşturabilirsiniz. Ayrıca çevrimiçi ortamda Thumbnail yapabilmeniz için buna özel olarak yapılmış internet siteleri de bulunmaktadır. Çeşitli platformlar için Thumbnail boyutu farklıdır. Bu WordPress blogları için 200x200 boyutudur. Bu özellikler videolar için de geçerlidir.

Thumbnail Ne İşe Yarar?

Eğer aradığınız şeyi onlarca sayfaya sahip bir web sitesi içinden arıyorsanız Thumbnail size oldukça yardımcı olacaktır. Thumbnail'ler gereksiz alanlar içerisinden aradığınız şeyi kolayca bulabilmenize yardımcı olur. Aynı sayfa içerisinde sıkıştırılmış küçük boyutlu onlarca resime hızlıca göz atmanızı sağlayarak size büyük kolaylık sağlar. Gereksiz bağlantılara tıklamanızı önleyerek veri tasarrufunu da beraberinde getirir. Ayrıca Thumbnail içeren bir web siteniz varsa web sitenizin trafiği bu durumdan oldukça olumlu etkilenecek, yapılan görsel aramalarında daha öne çıkmanızı sağlayacaktır. Google tarafından yapılan görsel aramaları bu Thumbnail dosyaları içerisinden gerçekleşir.

Ayrıca Thumbnail'leri web sayfalarında ne kadar çok kullanırsanız kullanıcı tarafında daha fonksiyonel ve tercih edilen bir sayfa haline gelebilirsiniz. Çünkü kullanıcılar, küçük görsel önizlemeleri arasından aradıkları içeriği bulmayı tercih edeceklerdir. Bu küçük görseller, web sitenizin yükünü de hafifletir. İşletim sistemlerinde bulunan galeri modüllerinde çeşitli ölçeklendirme ayarlamalarını yaparak oluşturulan Thumbnail görseller oldukça yararlıdır. Görsel kataloglara sahip web siteleri, online alışveriş siteleri, çevrimiçi mağazalar gibi web siteleri, Thumbnail kullanarak bu ayrıcalıklara sahip olur. Siz de kendi Thumbnail görselinizi oluşturarak kullanabilirsiniz.

Etiketler:

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play