1000 yıl dayanan DVD yapıldı!

Dijital fotoğraflarınızın torunlarınızın, torunlarının torunlarının... DVD'nin nesli tükenmiyor muydu?

  • Ali Güngör
Verilerinizi taşa yazın 1000 yıl dayansın
Cranberyy LLC'nin geliştirdiği DVD ve yazıcı

Tam DVD'lerin nesli tükeniyor derken bir Amerikan şirketinin en son icadı 1000 yıl dayanan DVD herkesi şaşırttı. Sıradan DVD'ler zamanla bozulan plastikten yapılırken bu yeni DVD taştan yapılıyor ve adı da DiamonDisc.

Bu ürünü geliştiren Cranberry firmasının verdiği bilgiye göre bu DVD'de yapışkan katman boya katmanı veya yansıtıcı katman yer almıyor. Yüksek güçlü bir lazer verileri bu diskin üzerine kazıyor. Elmasa benzer bir yüzeye sahip olan bu disk tek bir katman ve başka katmana da ihtiyacı yok.

Bu DVD'ler verileri firavunların piramitleri gibi zamanın ötesine taşıyabilecek kadar sağlam hale getiriyor. Taştan yapılmalarına karşın şeffaf olan bu diskler hakkında daha fazla bilgi edindikçe insanı şaşırtmaya devam ediyor...

Bir DVD'nin fiyatı ve kapasitesi

Kusurlarından birisi de yazıcısının 5000 dolar olması

Bu DVD'lerin tek kusuru sadece tek bir defa yazılabilecek olmaları. Ayrıca taşa veri kazıyan lazer yazıcılar da oldukça pahalı cihazlar. Ancak yazılan verilen DVD oynatıcılarda ve bilgisayarlarda okunabiliyor. Kullanıcıların evlerinden önce kütüphanelerde ve arşivlerde kullanılması daha olası görünüyor.

Cranberry LLC firması yazıcıların yaygınlaşmasının zor olduğunu bildiği için isteyenlere bu DVD'lere veri yazıp yolluyor. Şirketin dijital güvenlik önlemleri alınmış sitesine Cranberry File Uploader ile ya da e-posta ile yollanan veriler, 4.7GB kapasitede disklere 34.95 dolar karşılığında yazılıp yollanıyor. Tane başına fiyat ikiden fazla diskte 29.95 dolara düşüyor. 1000 yıl dayanacak bir depolama medyası için hiç de kötü bir fiyat değil.

Detaylar için: www.Cranberry.com

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

1000 yıl sonra onu oynatacak dvd bulurlarsa oynatırlar:)))

Bunun da suyu bir süre sonra çıkar. Çok iyi hatırlıyorum.Bundan on oniki yıl kadar önce Chip ya da PC World'deki bir makaleden anımsadığıma göre CD lerin ve DVD lerin de çizilmedikleri ,kırılmadıkları sürece aynı ömüre sahip oldukları ileri sürülüyordu.Ama kısa bir süre sonra da bunun böyle olmadığı anlaşıldı. Yani ticari aldatmaca. ''Yerseniz rafta dolma çok'' örneğinde olduğu gibi.Ömürleri CD ve DVD lere göre çok daha fazla olabilir ama 1000 yıl ancak ilerleyen zaman içinde başka ve farklı medyalara aktarılarak mümkün olabilir diye düşünüyorum.

onun yerine blue ray üzerine çalışsalar daha iyi olurmuş...
4.7 gb kime yeter.

ÇOK GEREKSİZ SEVEN ARKADAŞIM HAKLI

Eh ileriyi göremeyen bir toplumuz. Sizin işinize yaramayacak herşey gereksiz. Sonra biz niye geri kaldık diye oturup düşünelim.

1000 yıl sonra senin gibi düşünenler umarım olmaz !

açıp okusunlar öğrensinler ; öğrenmemek ayıp !
buyrun burdan yakınız :

İSMAİL CEM , Türkiye'de Geri Kalmışlığın Tarihi , İş Bankası Yayınları ..

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
1000 yıl sonra senin gibi düşünenler umarım olmaz !
16 Kas 2009 00:36
---------------------------------------------------------------
100 milyar yil bile gecse olur hic merak etme :)

Sen de yorum yaz