2017'ye Damga Vuracak 5 Otomobil!

Tesla, Honda, Reanult ve diğerleri... İşte 2017 yılına damga vurmasını beklediğimiz, 5 etkileyici otomobil ve sunacakları...

Honda Civic Type R

Honda Civic Type R

Pek çok araba meraklısına göre Honda, son zamanlarda yolunu kaybetmiş durumda. Firma, sevilen S2000 roadster aracını sonlandırmaya karar verdi ve önden çekişli Civic Si, araba üreticisinin en iyi performans aracı oldu. Pek çok kişi, Honda'nın genele hitap eden HR-V gibi araçlara ilgisine üzülmekteydi. Ancak Honda'nın performans bölümü, Civic Type R ile mükemmel bir dönüş planlamakta.

Eğer Honda Civic Type R, bu yıl Paris Motor Show'da gösterilen prototipine benzer bir görüntüye sahip olursa, oldukça etkileyici bir araç ile karşı karşıya kalacağımız kesin. Type R, genişleyen çamurluklara, karbon fiber yan eteklere ve oldukça büyük bir kanada sahip durumda. Aracın bu görüntüsünü ya çok seveceksiniz, ya da nefret edeceksiniz.

Honda, Type R'nin tam olarak ne kadar güce sahip olduğunu açıklamamış olsa da, 2 litrelik turbocharged motordan 300 beygirin üzerinde güç ve altı hızlı manuel vites beklenebilir. Her ne kadar Volkswagen Golf R ve Ford Focus RS gibi rakipler tüm tekerleklerle çekişe doğru yönelseler de, Honda'nın önden çekişli sürüş fikrini değiştirmemesi bekleniyor ve bu da Type R'nin gücü düşünüldüğünde, kontrolünün biraz zorlaşması anlamına gelebilir.

Honda Civic Type R'nin Avrupa'da 2017 yılının bahar ayında satışa sunulması ve yaklaşık olarak 40.000 dolar (vergisiz) fiyata sahip olması bekleniyor.

Renault Alpine A120

1960'ların en simgesel spor araçlarından biri, 2017 yılı için geri dönüş yapıyor. Daha önce Alpine adını duymamış olabilirsiniz ancak bunu, Mercedes'in AMG'si veya BMW'nin M'si gibi Renault'un performans bölümü olarak düşünebilirsiniz.  Renault Alpine A120, 1970'lerin başında Dünya Ralli Şampiyonası'nda hüküm süren Alpine A110 ile büyük benzerlikler göstermekte.

A120, ortada bulunan, dört silindirli bir turbocharged motora ve çift debriyajlı bir şanzımana sahip olacak. Renault, performans değerleri hakkında sessiz kalmakta ancak A120'nn 0-100 hızına 4.5 saniyede ulaşacağını söylemekte.

Aracın başlangıç satış fiyatı ise 60.000 dolar. A120'nin ürtimine başlandığını düşünürseniz, çok yakında satışa çıkacağını da tahmin edebilirsiniz...

Lexuc LC500

Lexus, yeni yıl ve LC500 Coupe ile performansı ciddiye aldığını kanıtlıyor. Firmanın, eğer durdurulmuş olan 400.000 dolarlık LFA sayılmazsa, şu andaki en üst seviye spor aracı RC F Coupe. LC500 ile beraber Lexus, gelecekteki ön motorlu, arka çekişli spor araçları için hazırlık yapmakta.

RC-F, var olan araçların parçalarını kullanırken, LC500 tamamen yeni. Lexus, LC500'ün şu ana kadar üretilen en sert vücuda sahip olduğunu ve bunun LFA süper aracını bile geride bıraktığını söylemekte. Bunun anlamı da, LC500'ün kasasının, heyecanla beklenen Toyota Supra geri dönüşü için kullanılabileceği olmakta.

Motorlar söz konusu olduğunda, Lexus'un LC500 için ilginç bir tercih yaptığı gözüküyor. Çoğu araba üreticisi, performans artışı ve daha verimli yakıt kullanımı için turbocharge'a geçiş yaparken Lexus, RC F'nin doğal havalandırmalı V8 motoru ile yoluna devam ediyor.

Lexus'un bu aracı için henüz fiyat açıklaması yapılmamış olsa da, dolar olarak en azından altı rakamlı bir fiyat beklenmesi doğal olacaktır. LC500'ün satıcılara 2017 yılı Mayıs ayında ulaşması bekleniyor...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Ne olur yani şu araçları da ark reaktörlü yapsalar da enerji sıkıntısı minimuma inse, ne olur!

@22 Ocak 2017 17:54 minimum dediğin değer yaklaşık 35 milyon dolar, o paraya özel jet alırım daha iyi (tabii rüyamda, çünkü o kadar param yok)

@22 Ocak 2017 17:54 Bu neyin kafası ? Umarım troll bir cevaptır.

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir