3.6 milyon kaçak kullanıcı Facebook'ta!

Aslında Facebook'ta olmaması gereken 3.6 milyon kişi, bakın kendileri hakkında nasıl yalan söylüyor?

Çocukların İnternette Gizliliklerinin Korunma Yasası'na göre; Facebook, Twitter ve Myspace gibi sitelerde 13 yaşının altındaki çocuklar hesap oluşturamazlar. Ancak ComScore'un belirttiğine göre, 3.6 milyon Facebook kullanıcısı bu yaş sınırının altında olan ve yaşıyla ilgili siteye yalan söyleyen çocuklar.

Yaşları hakkında yalan söyleyerek sitelere kayıt olan çocukların aslında ailelerini ve çevrelerini taklit ettikleri söyleniyor. Hatta bazı durumlarda Facebook'ta hesap oluşturulabilmesi için çocuklara velilerinin de yardım ettiği belirtiliyor. Facebook yetkilileri yaşların doğru olup olmadığını anlamakta çok güçlük çektiklerini dile getiriyor; "Bu durum için kafamızı kumun altına sokmuyoruz."

Ancak bu yaş sınırı ebeveynler tarafından çok bilinen bir durum değil. Ancak bazı ebeveynler bu durumu bilseler de kendi kurallarını koyuyor. Örneğin 44 yaşındaki Cristina Flores 11 yaşındaki oğlununun Facebook'a kayıt olmasına yardım ederken "İnterneti kullanmak için bir yaş sınırı gerekli değil" diyerek, çocuğunu siteye 15 yaşında olarak kayıt ettirmişti.

Gökay Özbudak

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Facebook televizyondan daha fazla etkiliyor çocukları.

Facebook'u Ben yarralı bulmuyorum geçenlerde karşıma çıkan bir videoda cinsellik içeren şeyler gördüm küçük yaşta bir kızın bununla karşılaşması onu izlemesi onu nekadar derinden etkiler bu yüzden ben 18 yaş altı kişilerin facebook a kayıt olabilmelerini istemem aslında tc kimlik no ile kayıt olabilecek insan birden fazla aynı tc ile kayıt olamıcak ozman çoluk çocuk kaydolamaz anca dedesinin ninesinin adıyla kaydolur bunuda herkez yapamaz

http://www.chip.com.tr/konu/amerikan-vatandaslarina-internet-kimligi_24622.html

Aslında bu konuyla ilgili yukarıdaki linkteki habere bakılırsa amerika bununla ilgili bi adım atmış gerçekten de eğer düşündüğüm gibiyse her siteye farklı şifreye kullanıcı adına bunları hatırlamaya bir son olabilcek bi proje ortaya çıkabilir bence

Birçok arkadaşımın ilkokul seviyesindeki çocuklarının sayfası var. Bunu nasıl açtıklarını düşünmemiştim. Hatta beni arkadaş olarak da birçoğu ekledi. Çok hoşlanmasamda ebeveynlerini kırmamak için kabul ettim. Çok aktifler ve birsürü beni ilgilendirmeyen video vb. ekliyorlar. Tabiki gizliyorum. O zamanda aileleri şu resmi gördünmü vb. sorular sorunca yine açmak zorunda kalıyorum.
Fb. belli yaş gurupları için yeni siteler olustursa! Bu sahtecilik ve sıkıntı ortadan kalksa ...

bence 13 yasındakilerinde facebook girmeye girmeye hakkı olmalı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir