4.5G'ye 81 il birden hazır!

Turkcell, 4.5G şebekesi 81 şehirde birden hazır.

4.5G'ye 81 il birden hazır!

Turkcell, bugün itibarıyla 4.5G'ye geçilmesi durumunda 81 ilde de sinyal verecek durumda olduğunu açıkladı. En fazla frekansı aldığı için en yüksek 4.5G hızını sunacak olan Turkcell, dün Türkiye'nin dört bir köşesinden İstanbul'a bağlanarak düzenlenen eş zamanlı basın toplantısında 4.5G şebekesini test etti.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu testleri 4.5G ile canlı izledi

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu'nun İstanbul'da, Genel Müdür Yardımcıları İlker Kuruöz'ün İzmir'de, Murat Erkan'ın Adana'da, İlter Terzioğlu'nun Samsun'da ve Murat Doğan Erden'in Erzurum'da eş zamanlı olarak düzenledikleri basın toplantıları 4.5G bağlantısı ile ortak toplantıya dönüştü. Türkiye'nin dört köşesindeki illere bağlanan Terzioğlu, yapılan hız testlerini canlı izledi.

Turkcell 81 ilde bugünden hazır

Türkiye'nin 5 farklı şehrinde gerçekleştirilen 4.5G hız testleri başarıyla tamamlandıktan sonra bir açıklama yapan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, "4.5G ihalesinde en fazla frekansı aldığımızda 'Türkiye'ye helal olsun' demiştik. Arkadaşlarımız gece gündüz demeden 790 bin km yol kat etti; kimi zaman eksi 30 derecelere varan hava koşullarında, 3200 metreye varan yüksekliklerde, toplam 1.220.000 saat çalışarak dünyanın en güçlü 4.5G altyapısını hazır hale getirdi. 4.5G'ye bugün geçilecek olsa biz hazırız diyoruz. 4.5G şimdiden 81 ilimize hayırlı olsun. Bugün itibarıyla Türkiye'nin 81 iline, dört bir köşesine 4.5G sinyalini en yüksek hızda verebilecek durumdayız" diye konuştu.

26 Ağustos 2015'te gerçekleştirilen 4.5G ihalesinde KDV dahil 1 milyar 915 milyon Euro bedelle en fazla frekansı aldıklarını ifade eden Terzioğlu, "4.5G Türkiye için dönüm noktası. Biz frekans ihalesine bugünleri planlayarak girdik. Bu kadar parayı da Türkiye'ye en yüksek hızı verebilmek için ödedik. Bugün bu tabloyu görünce bir kez daha ne kadar doğru karar verdiğimizi görüyorum. Sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada; ticari olarak satılan akıllı telefonların sunduğu en yüksek hızı verebilecek operatör olmaktan gurur duyuyoruz" açıklamasını yaptı.

Çalışmalar aralıksız sürecek

Altyapı çalışmalarının, 4.5G'nin başlayacağı 1 Nisan 2016'dan sonra da aralıksız süreceğinin altını çizen Turkcell Genel Müdürü Terzioğlu, amaçlarının fiber hızında mobil interneti tüm Turkcell abonelerine sunmak olduğunu belirterek, "Bugün 81 ilimizde 4.5G'yi verebilecek duruma geldiysek, bu başarıda en büyük pay sahada çalışan arkadaşlarımızındır. Bu kadar büyük bir coğrafyada kurduğumuz bu şebekenin dünyada bir benzeri daha yok. 1 Nisan'dan itibaren tüm Türkiye bu şebekenin farkını hissedecek. Gece gündüz, kar kış demeden engelleri aşan, Türkiye'nin dört bir köşesinde harika bir iş çıkaran tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

4.5G ÇALIŞMASINDAN RAKAMLAR

Bugüne kadar yapılan kurulumlar için;

  • Kaç saat çalışıldı? 1.220.000 saat
  • Kaç km yol kat edildi? 790.000 km
  • En soğuk kaç derecede kurulum yapıldı? Eksi 30 derece (Ağrı Patnos)
  • Kurulum yapılan en yüksek nokta neresiydi? Hakkari (3200 metre.)

5 ilde yapılan 4.5G testi sırasında ulaşılan sonuçlar

 

İndirme Hızı

Yükleme Hızı

İstanbul

350,76 Mbps

45,32 Mbps

Adana

321,66 Mbps

49,76 Mbps

İzmir

347,89 Mbps

49,45 Mbps

Erzurum

354,16 Mbps

47,42 Mbps

Samsun

390,24 Mbps

40,78 Mbps

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Sponsor oldukları vakıflar da hazır mıymış?

Mevcut VINN ile web sayfasına bile bağlanmakta güçlük çekiyorum. Bulunduğum yer Üsküdar/İST. Sinyal full, 3G tamam ama yine de açılmıyor arkadaş.

Yapılan testler anlık olarak eş zamanlı kaç cihazda denendi, bunu bilmek lazım. 3G'de aldığımız hizmetin üzerine pek birşey alabileceğimizi sanmıyorum. Umarım yanılıyorumdur.

birde artık şu kotalara el atın enaz 5 gb ve fiyat 20 tl civarı olmalı.

Limitsiz kotalı en son kaça oluyor şimdi ?

3g her yerde full çekmiyor 4g mi çekecek. Hem 1gb internetle kimse lte yi etkinleştirmez.

4.5 G ye geçmekle biz ancak 3G de alamadığımız hızı şimdi tam almış olucaz....Gerisi hikaye

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost