Aktivitenizi artırın!

Masaüstü öğelerini üzerinde barındırmaktan başka bir işe yaramayan arkaplanınızı geliştirmeye ne dersiniz? Yıllar önce sırt çevirdiğimiz aktif masaüstü özelliği bunun için sizden bir şans bekliyor.

Bundan yıllar önce Microsoft, Internet Explorer 4.0 ile aktif masaüstü özelliğini Windows ortamına dahil etmişti. Böylelikle kullanıcılar sabit masaüstü desenlerini daha canlı içeriklerle zenginleştirebilecek ve hatta web sayfalarını bile arka plan olarak belirleyebileceklerdi. Ancak o yıllarda bu pek mümkün olmadı. Çünkü ne bilgisayarlar ne de internet bağlantı hızları bunun için pek yeterli değildi. Bu yüzden o yıllarda birçok kullanıcının yaptığı gibi dergimizdeki ipuçları içinde de bilgisayarları hızlandırmak için aktif masaüstü özelliğinin kapatılması gerektiği sık sık yer almıştı.

Ancak artık devir değişti. Bilgisayarlar hemen her şeyi yapabilecek kadar güçlü ve internet bağlantıları da içerik sağlayabilecek kadar hızlı ve yeterli. Dolayısıyla aktif masaüstü özelliğini tekrar hayata geçirme zamanı çoktan geldi de geçiyor bile. Bu özelliği kullanarak işyerinizde bilgisayar başında çalışırken, arka planda evinizdeki webcam’den çocuklarınızı izleyebileceğiniz gibi; borsa verilerine anında ulaşmanız, herhangi bir yazılım kurmadan online sözlükten yararlanabilmeniz ve bir browser açmaya gerek kalmadan istediğiniz arama motoru üzerinden arama yapabilmeniz gibi akla gelebilecek her türlü online işleme ulaşmak rahatlıkla mümkün oluyor. Tüm işlemler için masaüstünü kullanacağınızdan çalışma düzeninizi bozmanız da gerekmiyor. Aslında günümüze daha uygun bir teknoloji olan aktif masaüstünü yeni ve hızlı bilgisayarlarınızda kullandıktan sonra bir daha vazgeçemeyeceğinize de eminiz.

Masaüstünüze aktif hale getirmek için ilk adımı atın

Aktif masaüstü özelliğini aktif hale getirmek için Windows ME ve 2000 kullanıcıları masaüstüne sağ fare tuşu ile tıklayıp Active Desktop / Web içeriğini göster seçeneğini kullanabilirler. Windows XP içinse durum biraz daha farklı. Çünkü Microsoft geri adım atarak en son sürüm işletim sisteminde kullanımı fazla olmayan bu özelliğin yerini değiştirmeyi tercih etmiş. XP kullanıcılarının bu özelliğe ulaşmak için masaüstüne sağ tuş ile tıkladıktan sonra Özellikler seçeneğini seçmeleri gerekiyor. Daha sonra açılan pencerede önce Masaüstü sekmesine ardından da Masaüstünü özelleştir seçeneğine tıkladığınızda karşınıza gelecek olan Masaüstü öğeleri penceresindeki Web sekmesi ile tüm istediğiniz aktif masaüstü ayarlarına ulaşabilirsiniz. Web sekmesinin sol tarafında sisteminizde bulunan aktif desktop öğelerin bir listesi yer alacaktır. Burada default olarak sadece Geçerli Web Sayfam yer alır. Eğer yeni bir web sayfası eklemek istiyorsanız Yeni tuşuna tıklayabilirsiniz.Yeni Masaüstü öğesi penceresi Sık Kullanılanlar klasörüne göz atmanızı sağlayacağı gibi adresi elle girebilmenize de olanak tanır. Galeriye Git tuşu ise sizi Microsoft'un galerisine götürecektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

ya ben masaüstü öğesi olarak belirldiğim resimleri silemiyorum nasıl yapabilirim bilen varsa lütfen yazsın

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Aktivitenizi artırın!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir