Amacı Değişen Cortana'nın Adı da Değişebilir

Microsoft, tüketici işlevlerini kırpmaya başladığı Cortana'nın adını da değiştirebilir.

Amacı Değişen Cortana'nın Adı da Değişebilir

Microsoft'un dijital asistanı Cortana'nın tüketiciye yönelik birçok işlevinin kırpılacağını, odak noktasını verimliliğe çekeceğini geçen hafta öğrenmiştik. Şimdi ise firma, bu vizyonun bir parçası olarak Cortana'yı "Microsoft 365 Assistant" olarak anmaya başladı.

Cortana, şu anki adını oyun serisi Halo'dan alıyor. Ancak asistanın tüketiciye yönelik işlevlerinin azalmasıyla bu ismin kullanılması, pek anlamlı görünmeyebilir. Cortana'nın şu an önem verilen işlevleri çoğunlukla Microsoft 365 hizmetleriyle ilgili olduğundan, yeni isim asistan için daha uygun görünüyor.

Petri.com'dan Brad Sams'a göre Microsoft, Cortana ve Surface Earbuds'u ilgilendiren bir yazılım için de çalışıyor. Firmanın bu yazılımla Outlook'un "Epostalarımı Çal" işlevini genişletmek, takvim bilgilerini ve diğer bilgileri de sesli okumak istediği anlaşılıyor.

Son olarak Microsoft'un Cortana'yı Teams ile daha sıkı bir biçimde bütünleştirmek için çalıştığı belirtiliyor. Bu sayede asistanın dosya göndermesi, Teams üzerinde sohbet oluşturması gibi işlevler sunulabilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Ticari ve istihbari kaygılar sorunları içinden çıkılmaz hale getiriyor. İşletim sistemleri bu kaygılardan uzak olmalıdır. Linux'un gelişiminin önündeki engel bile Sistem'in istihbari kaygılarıdır...

Sistem'in istihbari kaygıları derken dünyayı yöneten sistemi kastediyorum...

hoş geldin geleceğin Clippy'si

Microsoft Win10 çıkışından beri çok söz verdi ama verdiği sözlerin kaçını tuttu ? Bu tutturdukları taktiği değiştirmeleri gerek yoksa sonları kötü. En azından son kullanıcı açısından donanım geliştiriciler ve yazılımcı arasındaki anlaşmalar yüzünden, "zorlamayla" tercih edilen işletim sistemi haline geldi-geliyor.

Hey Cortana go to dead yourself OK By By

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play