AMD'nin yeni canavarı testte!

AMD'nin yeni canavarı Fusion APU testte! Ne sunuyor, ne kadar iyi? AMD bu kez Intel'i yakalıyor mu?

  • Umut Ulu

AMD en sonunda Intel'in notebook sektöründeki üstünlüğüne karşı harekete geçti: Yeni Llano ve "Sabine" platformu. CHIP Online sizin için yeni tekniğin ilk prototipini teste aldı. Sonuç ise AMD'nin cevabının çok farklı olduğuydu.

AMD bu zamana kadar dizüstü bilgisayar sektöründe çok küçük bir rol oynuyordu. Intel Sandy Bridge ve Core-i işlemcileri ile marketin lideri durumdaydı. Yeni Fusion işlemcier A4, A6 ve A8 ile AMD dizüstü platformu "Sabine"i sundu. Bu işlemciler her keseye uygun olan fiyatlarla üst düzey kullanıcılardan normal kullanıcılara kadar herkesin ihtiyacını karşılayacak.

Uygun fiyata çok güç!
AMD bu şekilde Quadcore APU, entegre edilmiş USB 3.0 ve Dual-Grafik'leri pazara getiriyor. Bu sistemin en büyük avantajı ise kullanıcılar tek bir kaynaktan güçlü bir oyun dizüstüsü oluşturabilirler. Çünkü Intel güçlü bir grafik sunmuyor, bu noktada AMD veya Nvidia ile işbirliği yapması gerekiyor.

AMD Fusion-APU = CPU+GPU

AMD, Vision işlemcilerini APU olarak adlandırıyor. Yani "Advanced Processing Unit. Bu da CPU ve grafik birimi GPU'nun bir birleşimi oluyor.

AMD araba üreticisi Audi gibi giriş sınıfına A4, orta sınıfa A6 ve yüksek sınıfa A8 olarak isim vermiş. En üst modeli A8, maksimum 45 Watt güç kaybı ve en alt modelleri maximum 35 wat güç kaybı yapıyor. A6 ve A8 APU'ları 4GB cache ve dört çekirdek ile çalışıyor. A4'te ise 2x2...

AMD tüm Fusion APU'lara Turbo Core fonksiyonu yerleştirmiş. Intel Core i işlemcilerde olduğu gibi APU çekirdekler yüke bağlı olarak farklı saat hızlarında çalışıyorlar. Kendileri çok kısa sürede açılıp kapanabiliyorlar. Bununla birlikte maksimum saat hızını ve güç kaybını geçemiyorsunuz. APU'larda iki farklı saat hızı var: Birisi temel hız, birisi turbo hız. A8-3530MX'de temel hız 1.9 GHz ve turbo hız 2.6 GHz.

Ses elementleri ve diğer elementler ayrı bir çipin içinde bulunuyor: AMD Fusion Controller Hub. Bu çip bir VGA çıkışı, 6 SATA-3.0 Portu (6 GBit/s), PCI, PCIe ve 14 USB portu bulunduruyor. A60M versiyonunda sadece USB 2.0 desteklenirken, AMD A70M versiyonunda 14 USB girişinden 4'ünü USB 3.0 olarak belirlemiş.

Entegre edilmiş DirectX 11 ve hibrit grafik

AMD şu an için tek işlemci ve yongaseti üreticisi olarak, entegre edilmiş bir DirectX 11 grafik gösterebilir. Kod adı "Sumo" olarak bilinen grafik çekirdeği OpenGL 4.1, Open CL 1.1 ve HDMI 1.4a ara yüzü üzerinden 3 boyutlu resimlere hakim. AMD tarafından Universal Video Decoder(UVD3) olarak adlandırılan video motoru en yaygın video çözücülerini hesaplamayı kolaylaştırıyor. Bunlara örnek olarak VC-1, H.264 ve MPED 2/4 gösterilebilir.

APU'ların içinde üç farklı grafik çekirdeği!
Daha önceki entegre edilmiş grafik çözümlerine göre AMD çok daha yüksek performanslı yeni modeller üzerine çalışıyor. Orta seviye olarak lanse edilmiş işlemciler, düşük saat hızı göz önünde alındığında giriş seviyesi gibi gözüküyor. En güçlü entegre edilmiş GPU A8'de, Radeon HD 6620G. O 400 çekirdekten, 20 doku ünitesinden ve 444 MHz saat hızından oluşuyor. A6'nın içine entegre edilmiş Radeon HD 6520G ise 320 çekirdekle 400 MHz hızla ve 16 doku ünitesi ile çalışıyor. A4'ün grafik birimi Radeon HD 6480G ise 240 çekirdek, 444 Mhz hız ve 8 doku ünitesi barındırıyor. Tüm entegre edilmiş grafik birimleri çift kanallı 64 bit bellek ara yüzünü kullanıyor.

Kapatılabilen grafik kartı

Sahne uzmanları AMD'nin ilk Dual GPU girişimi "Hybrid Crossfire X" hakkında bir şeyler söyleyecekler. Bu büyük bir atılım olarak değerlendiriliyor, çünkü yük dağılımı eşit olarak yapılmıyor. Yeni Dual Radeon grafik çözümlerinde artık limit yok. Artık notebook üreticileri küçük Radeon HD 6430M'den hızlı 6770M'e kadar grafik kartlarını APU'lar ile kombine edebilecek. Aynı zamanda elektrik verimi için otomatik olarak kapatılıp açılabilecek.

AMD aynı zamanda notebook üreticilerine entegre edilmiş grafik kartının yanında ayrıca grafik kartı koyabilme özgürlüğü de tanıyor. Bu şekilde hem normal grafik kartının hem dual grafik kartının güçleri birleşiyor. Bu G2 kelime bitiminden anlaşılabilir. Örneğin A8'de entegre edilmiş Radeon 6620G ve özel Radeon HD 6620G bulunuyor, AMD ise buna Radeon HD 6775G2 diyor.

...Ve AMD'nin yeni canavarı testte!

AMD prototipi olarak 4 çekirdekli, Radeon HD 6630M, 4 GB ve Catalyst versiyonu 8.834 olan A8-3500M (4 x 1.5 GH, Turbo Core 2.4) donanımlı versiyonu test ettik. Intel ile karşılaştırmak için ise Core i5-2530 (2 x 2.5, Turbo-Boost 3.2 GHz), entegre edilmiş Intel HD 3000 ve 8 GB bellekli işlemcili dizüstü bilgisayarı test merkezime konuk ettik.

AMD'ye göre Dual Grafik kartı sadece DirectX10 ve 11 yazılımları ile çalışıyor. Diğer benchmark'lar doğru sonuç vermiyor. Bu da testimizde hatalara neden oldu. Örneğin 3DMark2011 testimizde güç tasarrufu modunda (sadece entegre edilmiş grafik) gerçek sonuçlar alırken, yüksek performans modunda (iki grafik biriminde de) gerçek olmayan sonuçlar aldık. Cinebench10'da Dual-Grafik modunda daha kötü sonuçlar verdi.

"Call of Juarez"in demosu güç tasarrufu modunda kapatılmış grafiğe göre çok daha akıcı bir performans gösterdi.

...Ve AMD'nin yeni canavarı testte!

Sonuç: AMD bu kez başarmış!

AMD yeni çözümleriyle Intel üzerinde bir üstünlük kurmuş gibi görünüyor. Şu an için Intel 3000 DirectX 11 bile desteklemiyor. Örneğin ortalama bir değer olan 27.48 fps AMD-APU'da FarCry 2 oyunun en yüksek özelliklerinde gayet güzel bir değer. Eğer grafik değerlerini biraz daha düşürürseniz oyun sanki gerçekten oynuyormuşsunuz gibi akıcı ve hızlı oluyor.

CPU benchmark'larında ise Intel ufak bir farkla daha önde bulunuyor. Bu, Core i5'in iki, AMD A8-3500M'in 4 çekirdeği olmasına rağmen böyle.

Okuyucu Yorumları

Toplam 37 Yorum

Ben de bilgisayarın içine benim köpeği soktum, o tam bir oyun canavarı, mu ha ha ha...

''Eğer grafik değerlerini biraz daha düşürürseniz oyun sanki gerçekten oynuyormuşsunuz gibi akıcı ve hızlı oluyor.''
Oynamıyor muyuz?

amd ati gibi 2-3 seneye kalmaz intel'i geçer neden mi?
Çünki ati'de nasıl yükselenebileceğini gösterdi ve amd'de de gösterecek, amd yandaşı değilim fakat firmalarında bi yükseliş ve çöküş devri yaşadığını herkes bilir ve bu gün gibi ortadadır, mesela S3 grafik kartı üreticisiydi ve ati ve nvidia'yla yarışırdı ama şimdiki hali?
yani diyeceğim şuki en fazla 5 seneye kalmaz amd ve ati intel'ide Nvidia'yıda ezip lider konuma geçecek, bunu görememek deliliktir,bi arkadaşım vardı ben ati ekran kartı almıştım o ise Nvidia o 8500 Gt ben X1550 almıştım, o zamanlar bana derdiki Ati'de mi marka,bende ati birgün Nvidia'yı geçecek, oda gülüp geçerdi,dar görüşlü olmamak lazım hiçbir zaman, bazen ileriyi görebilmek çok şey kazandırır ama o anı yaşamak isteyenler bunu bilemez, bekle-sabret-gör diyorum...

fx gelsin.. bulldozer gelsin.. gelsin.

İşlemci testinde Intel'in işlemcisinin saat hızının yüksek olmasının etkisi görülüyor. Diğer taraftan uzun zamandır beklediğim AMD Fusion işlemcilerin böyle sonuçlar vereceğini pek tahmin etmiyordum. ATI'yi satın almanın ne kadar akıllı bir hareket olduğunu Fusion sayesinde göreceğiz bana göre.

çoooook önemli entegre grafik ya büyük iş yapmış tek amaçları cpu la beraber ekrankartı kakalamak.

buldozer 8core enyüksek modeli i7920 ayarında. ram testine 14000 çekerken intel i5 dizüstüler 1800 çekiyor. rem arabirimi de gelişme var ama hala yetersiz.

test araçlarının pek orantılı olduğunu düşünmüyorum,.. evet bir fikir veriyor ama yine de böylesine güç gösterisi yapacak bir yonganın daha güçlü rakiplerle bir araya getirilmesi daha doğru sonuçlar verebilirdi,.. tabi intel' in bu anlamda teste girişinde sorun çıkıyor, entegre gpu yongası konusunda aslında kulvarları farklı, amd ve intel' in gpu entegre sistemleri tamamiyle farklı teknolojilerin ürünü,.. durum bu olunca da testlerin değil de direk kullanıcıların yorumlarını önemsemek daha doğru olacaktır diye düşünüyorum,.. teknoloji görecelidir ve kullanım amacı 1. önem sırasıdır!... ha bu arada "TESLA, NIKOLA, 10 Temmuz, 1856, Hırvatistan - 7 Ocak, 1943, Newyork City, Bir otel odası,.." R.I.P.

Edip Çiftçi, neredesin? Yetiş!.. AMD malı götürüyor...

yazıyı okumayanlar belli beanchmarklarda henüz apu sistemine ait destek yok bu yüzdende gerçek sonuçlar alınamıyor yazıyor halen düşük performans diyorsunuz onboard grafik birimi ile intelin kaç kişicrysis2 açabiliyor akıcı şekil 20 fps üstü full detayda ? en fazla alabileceğiniz 10 fps belki oda kasıntıdan geçilmiyor.

pööööhhh...!!!
daha 2 çekirdekle bile başa çıkamayan 4 çekirdekli amd işlemcisi, neyi başarmış Allah aşkına yaaaa...

amd işlemcileri ancak, çerezcilerdeki pijamalı çekirdek kadar olur...
ayrıca NEDEN 3000 GRAFİK KARTIYLA KARŞILAŞTIRIYORSUNUZ...???
neden HD 4500 YADA NVIDIA entegreli başka bir onboard ile değil...???

neden eski 3000 ile...???
neyse... sanırım sizde pijamalı çekirdeklere sahip amd batmasın diye vicdani katkıda bulunuyorsunuz... saygı duymak lazım...

saygılarr.r.r.rr

CHIP Online sizin için yeni tekniğin ilk prototipini teste aldı.

Bu testlerde kullndıığnız gerçekten prototoip mi? Öyle ise piyasaya çıkacaklar daha performanslı olabilir,yoksa ben mi yanılıyorum ?

1. nesil 2. nesil dalgası olmaz inşallah.eski i serisi alanlar kendi aptal hissetmiyordur inşallah.

SayıIĞııIILarr

ilerde masaüstü toplamayı düşünüyorum böyle giderse AMD kullanıcam gibi gözüküyor

İşlemci olarak 3D markta fark atmış güzel ama HD3000 le karşılaştırma yanlış olmuş

edip çiftçi salla atış serbest

AMD'nin yerinde olsaydım,Linux'u tam olarak destekleyen Linux dostu bir marka olurdum.Şimdiden bu imajı oluşturmakta bence fayda var.Özellikle AMD'nin Linux dostu tümleşik grafik çekirdekli işlemcilerini heyecanla bekliyorum...

ya kardeşim bu neyin testi grafik işlemci mi yoksa amdnin yeni buldozer işlemci serisi mi açıkcası anlamadım gitti.

Çok güzel gelişmeler notebook piyasasında, işlemci konusunda tek başlılık tüketicinin cebini sömürüyordu.Amdnin de piyasaya hakim olma düşüncesi, tüketiciyi önemli anlamda rahatlacaktır.Notebookların fiyatları önemli nebzede ucuzlayacaktır.

amd anca incir çekirdeği... belki de zeytin çekirdeği...
ama çekirdek işte... amaaaaannn... ne önemi var artık...
elekronik çöplük işte... aynı çin işi sahte elektronik parçalara benziyor...

neysem... hızlı gonzales' e selamlar...

saygılarr.r.r.rrr

Ben açıkçası İntel'e tercih ederim AMD'yi adamlar hakkını veriyor

,bence de salla kardeş.Anlamıyorum ki bilende konuşuyo bilmeyende.Bilmiyosan sus kardeşim sallayıp duruyosun

Güç kaybı nedemek ola ki. Güç tüketimi mi demek istiyor.

kuruşumu sokağa atamam...!!!
işte bu yüzden AMd' den uzak dururum...

saygılarrr.r.r.rrr

Birde Türkiye piyasasında bulabilirsek çok iyi olacak. Sanki boykot var gibi, dizüstü AMD bulmak neredeyse imkansız.

intel kullanıcısıyım güzel fena değil ama ben amd den ilerde daha onemlı işler yapcagını ınanıyorum bunlar daha baslangıc gibi beklemekte fayda var.

daha i5 ile yarışamıyor. inter sandry bridge serisi ile farkı çok açtı

ben hiç intel para vermeye gerek yok amd hem hız hem güç

kuruşumu sokağa atamam...!!!
işte bu yüzden AMd' den uzak dururum...

saygılarrr.r.r.rrr
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
AL işte bi tane daha İNtel sevdalısı.DOsrum herhalde AMd fiyatlarından haberin yok.Biraz araştır.Sonra gel bu yorumuna bak ve rüzgara karşı tükür

pööööhhh...!!!
daha 2 çekirdekle bile başa çıkamayan 4 çekirdekli amd işlemcisi, neyi başarmış Allah aşkına yaaaa...

amd işlemcileri ancak, çerezcilerdeki pijamalı çekirdek kadar olur...
ayrıca NEDEN 3000 GRAFİK KARTIYLA KARŞILAŞTIRIYORSUNUZ...???
neden HD 4500 YADA NVIDIA entegreli başka bir onboard ile değil...???

neden eski 3000 ile...???
neyse... sanırım sizde pijamalı çekirdeklere sahip amd batmasın diye vicdani katkıda bulunuyorsunuz... saygı duymak lazım...

saygılarr.r.r.rr
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
AMD eşittir güç+performans+ucuzluk
İntel eşittir Pahalılık

AMD notebook işine hiç girmese daha iyi, i5 değil i3 380 ile başa cıkamaz bu.
rezil edip duruyor kendi kendini, intel artık aldı başını gidiyor, amd ancak yarı fiyatlara satarsa belki pazar payını arttırabilir, ama amd yeri geliyor bakıyorsun intelden pahalı bence değmez, 3 senede 3 amd işlemcisi yaktım 2 senede intele daha bişey yapamadım, kalite farkı ortada bence. INTEL ezer geçer.

konu başlığı yanlış olmuşşş...
ağlayan amd ucubesinin son çırpınışları... işte başlık bu...!!!

saygılarrr.r.rr

İntelciler intel size kazık atmaya devam ediyor.Siz biraz daha İntel alın

1.90 GHz Amd Athlon 64 X2 Dual COre işlemci ile Crysis,Cod 4 modern warfare oynuyorum...
Ekran kartı 320 Mb(Paylaşımlı) 896 mb ram
Gerçekten müthiş performans gösteriyor Amd athlon 64 x2.Pes 2010 ve 6-7 program açık birde windows servislerini göz önüne katarsan AMD İntelden kat kat iyi.İnanmayanlar youtubeye video katabilirim.Yorum yazsınlar buraya.
AMD=Güç+Performans+Ucuzluk+Gelecek Vaad Eden
İntel= Pahalılık+Gelecek Vaat etmeyen+İnsanları kazıklayan+Amd kadar performans ya da daha az performans

konu başlığı yanlış olmuşşş...
ağlayan amd ucubesinin son çırpınışları... işte başlık bu...!!!

saygılarrr.r.rr
-----------------------------------------------------------------------------------
Bence başlık Kazıklanan İntelcilerin ağlayışları olsaydı daha iyi olurdu.

Tamam, Edip Çiftçi ne dediyse o, dağılın. Intel, kazığın adı, vazgeçilmez tadı.

amd bu gidişle intelin hep arkasında kalır

amd her zaman 2 sırada kalır ama intel de çok pahalı

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost