Gelişen anakart teknolojileri ve getirdikleri

Hız aşırtma, düşük güç tüketimi ve dahası... İşte anakart teknolojileri ve anakartların geleceği!

Hız canavarları...

Hız canavarları...

Asus, TurboV İşlem Birimi (TPU) adını verdiği yonga sayesinde, yüzde 37'lik bir performans artışı vaadediyor. Bu özel yonga sayesinde, hız aşırtma işlemini bu yongaya devrederek, işlemci kontrollü hız aşırtmanın aksine karşılaşılan ani güç yükselmelerini de önlemiş oluyorsunuz.

Bu yöntemin, klasik hız aşırtmalara göre en önemli artılarından birisi de sadece ihtiyaç duyulduğunda hız aşırtma yaparak, güç tüketimini ve ısınmayı makul seviyelerde tutması oluyor.

Bir diğer anakart üreticisi olan MSI'da, kendine özgü hız aşırtma yongasına sahip. MSI'ın OC Genie adını verdiği hız aşırtma teknolojisi sayesinde, tamamen bu yonga tarafından kontrol edilen bir hız aşırtma gerçekleştirmek mümkün.

Bunun için sadece anakart üzerinde bulunan bir tuşa basmanız yeterli oluyor ve teorik olarak bu sistem, mümkün olan en yüksek hızı ve voltajı tespit ederek başarılı ve stabil bir hız aşırtma sağlıyor.

Gigabyte ise, hız aşırtma tutkunlarını cezbeden anakart üreticilerinden bir diğeri konumunda. Özel bir yonga yerine, gelişmiş BIOS seçenekleri ile hız aşırtma desteği sunan Gigabyte, kullandığı yüksek kaliteli bileşenler ve katı kapasitörler sayesinde, hız aşırtma tutkunlarının sağlam kalelerinden birisi oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

tamamda bari son sayfadada şuanda en iyi 5 anakartı amd intel cepesindeki yazsaydınız daha iyi bir makale olurdu diye düşünüyorum yani...

ben intel derim çünkü çok güçlü ve güvenli enerji tüketimi diye bişey de çıktı zaten enerji tüketimi az olursa çabuk bozulur ve güçsüz olur
İNTEL derim ...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir