Analist: Xbox ve Bing satılsın

Yıllardır Microsoft üzerine çalışan bir analist, şirketin bu dev bölümlerini satmasını önerdi!

  • Levent Öztürk
Analist: Xbox ve Bing'in satılması gerekiyor

Microsoft, Xbox One konsolunun çıkışını henüz duyuran Microsoft, Bing arama motoruna yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Ancak uzun zamandır Microsoft üzerinde çalışan, kayda değer bir analistin düşüncesine göre, firma "bu iki bölümü de satarsa" daha iyi olabilir.

GeekWire'ın raporuna göre, Nomura Equity Research analisti Rick Sherlund, Xbox işinin Microsoft için "yeterince kârlı" olmadığını bildirdi. Sherlund ayrıca, firmanın bir kısmını, Samsung gibi elektronik dalına daha fazla yoğunlaşmış bir firmaya satmayı ya da  Xbox'ı ayrı bir firma hâline getirmeyi önerdi.

Bing için ise, Microsoft'un bu arama motorunu, zaten Bing'i kendi arama motorları için temel olarak kullanan Facebook veya Yahoo gibi firmalara satmasını öneren Sherlund, Microsoft'un bu şekilde işletme masraflarından kurtulmakla kalmayıp "oturma odasındaki Xbox veya Windows/İnternet Explorer'dan kaynaklı gelen 'internet trafik maliyeti'ni düşürmesini" sağlayacağını düşünüyor.

Ayrıca Sherlund, Microsoft'un, Office paketini Android ve iOS ürünlerini içerecek şekilde geliştirmesi gerektiğini düşünüyor. Bu işlem uzun zamandır bir söylenti olarak duruyor ancak henüz gerçekleşmiş değil. Sherlund, pek çok Android ve iOS kullanıcısının Office için aylık ödeme yapmayı kabul edeceğini düşünüyor. Ancak şu anda bu kullanıcıların "Google Docs" gibi başka programlar kullanmak durumunda olduğunu vurgulayan Sherlund, "Bu kötü bir durum. Office, en hızlı gelişen platformdan mahrum kalıyor." diyerek düşüncesini bildirmiş durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Analist piyasayı Google ve Sony bırak demiş kısaca. Analiste bakılırsa Microsoft kapısına kilit vurması gerekiyor.

Bing yükte XBOX asla yük değil...

Sacmalamislar Xbox Microsoft icin ileride bir cikis kapisi olabilir. 20 30 dolara Android bazli usb pc alabiliyorsun su an icin android fare tepkisi icin düzenlemesi zayif olsada ileride bunu Google düzeltirse pc piyasasinda Microsoft kan kaybedecegi icin Xbox cikis yolu olur.

Çok doğru bir öneri olmuş. Mikrosoftun çöküşünü yavaşlatacak önlemler bunlar. Steve Jobs da Appleın başına geçtiğinde birçok bölümü kapatıp amaçlarına yönelerek şirketi karlı duruma getirdi. Windowsun şu an sadece kendi işine odaklanması gerekiyor. Microsoftun ön önemli işi ise windows ve office dir.

Xbox artık bir oyun konsolundan çok eğlence merkezi haline geldi. Sosyal ağlara erişim , film , müzik gibi ihtiyaçları da karşılıyor. Tabletlere ve pc lere rakip.

bence saçmalamış. tamam bing konusunda katılırım ama XBOX müthiş

Sen de yorum yaz