Android'in az bilinen 6 harika özelliği!

Google'ın Android 4.0'da yaptığı ancak pek bahsetmediği bu 6 yenilikten haberiniz var mı?

  • Zeynel A. Öztürk
Android'in az bilinen 6 harika özelliği!

Android'in son sürümü, giderek daha fazla kullanıcıya ulaşıyor. Ice Cream Sandwich, yüz algılama, Android Beam, veri kullanımı izleme gibi çok sayıda yeni özellikle geliyor. Peki Android'de Google'ın bahsetmediği yenilikler de var mı? Tabi ki var. İşte bunlardan en sevdiğimiz 6'sı:

Geliştirilmiş çoklu görev: Android 4.0'daki harika çoklu görev özelliklerinden çok fazla bahsedilmiyor. Örneğin giriş düğmesini basılı tutarak son kullandığınız uygulamaların bir listesini açabilirsiniz. Bu liste eskisinden daha iyi ve uygulamaların ekran görüntülerini tam ekranda görebiliyor, listeyi yukarı ve aşağı kaydırabiliyorsunuz. Bir uygulamanın küçük resmini yan tarafa sürükleyerek onu kapatmanız da mümkün.

Uygulamalar arasında daha iyi gezinme: Android'in en önemli sorunlarından bir tanesi, geri tuşunun tutarlı bir biçimde çalışmamasıydı. Düğme bazı uygulamalarda sizi bir önceki ekrana aktarırken, bazılarında giriş ekranını geri getiriyordu. Google bunu uygulamalardaki dokunmatik geri düğmesiyle onarmış görünüyor. Bir uygulamayı açtığınızda sol üstte bulunan küçük ok simgesini kontrol edin. Bu düğme, sizi uygulama içerisinde bir önceki ekrana aktaracaktır.

Daha iyi klavye ve diğer az bilinen yenilikler

Daha iyi klavye: Android 4.0'ın klavyesinin daha kolay bir kullanıma sahip olduğunu söylemeliyiz. Yeni klavye çok hızlı yazmanıza izin veriyor ve Android'de şimdiye dek gördüğümüz en iyi klaye.

Uygulamaları listeden direkt olarak kaldırabilme: ADW veya LauncherPro gibi üçüncü parti Launcher'larda varolan bu özellik, Play Store'a veya Uygulamaları Yönet ekranına gitmeden uygulamaları kaldırmanıza izin veriyordu. Artık Android 4.0 da benzer bir özelliğe sahip. Bir uygulamayı hemen kaldırmak için uygulama listesinde bu uygulamanın simgesine uzun basın ve sol üstte beliren Kaldır simgesinin üzerine sürükleyin.

Gece dostu tarayıcı modu: Android 4.0, gece saatlerinde beyaz renklerin gözünüzü almasına engel olacak bir tarayıcı moduna sahip. Ayarlar > Erişebilirlik yolunu izleyin ve ilgili ayarı değiştirerek tüm beyaz renklerin siyah olarak görünmesini sağlayın.

Stok tarayıcıdaki yeni labs özellikleri: Android 4.0'ın web tarayıcısının ayarlarından etkinleştirebileceğiniz yeni Labs özellikleri ile Haritalar, Hızlı Denetimler gibi pratik işlevleri devreye sokabilirsiniz. Hızlı Denetimler, ekranın sağ tarafından kaydırarak sekmelerinize, tüm gezinti çubuğunuza, yer imlerinize ve fazlasına erişmenize izin veriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

o yenilikleri Goolge'nin değil de Google'ın yapmış olduğundan olabilir mi? :D

iOS'in bilinmeyen yönleri hakkında da bir makale yazsanız?

@04 Haz 2012 12:11 Yazamazlar cunki yok :D

Androidin bilinen yönlerini yazayım: 1- 5 para etmez ondan beleş. 2-Beleş olduğundan stabil bir sürüm yok hergün yeni sürüm çıkabilir. 3-Tam bir işlemci ve ram canavarıdır.Bahse konu çoklu görevlerde ayfonun yarısından azı performansı verir.Şunu da dikkate almakta fayda var ayfon 1ghz 512 ramle 2 çekirdekli 1 küsür ghz ve 1gb ram telefonlardan çok üstün performans sunar.Hatta tabletlerden bile üstün olduğundan laptoplarla kıyaslanır. 4-Her firma kendi sürümünü yayınlar, kimi firmalar güncelleme yayınlamadığından yazılım eski kalır. 5-İşlemciye getirdiği yük nedeniyle telefonu normal bir kullanımla 6-7 saate bir şarza takmanız gerekir.Adam kendimi prize takıcam diye isyan ediyor forum sitelerinde. 6-Sarı ekran sorunu diye bi sorun android telefonlarda olur,telefonun kendi kendini resetlemesi, baştan başlatması gene androidde, İyi yönleride var androidin kışın cebinizi, elinizi rahatlıkla ısıtacak hatta yakacak sıcaklıklara ulaşabilir.Sadece kullanın otomatik ısınma olacaktır.Daha çok ısınmak için 2. bir uygulama yeterlidir.(çok soğuk bölgeler için Sibirya vs.)Daha çok uygulama çalıştırılması cihazınızın reset atmasına neden olacaktır. Daha çook bilinen yönleri var say say bitmez...

@06 Haz 2012 16:11 beğenmiyorsan gidip kısıtlamalı bir cihaz kullanabilirsin 2500 liraya :)

@06 Haz 2012 16:11 ıos un coklu görevinin oldugunu mu sanıyorsun? müzik dısında coklu görev yok! Uygulamayı durdurur ve kaldıgı yerden devam etmesini saglar. Androidde ise uygulama arkada calısmaya devam eder, iste coklu görev budur.

@06 Haz 2012 16:11 Süperdi. Ellerine sağlık. Bir de Android uygulamalarının düzensizliği ve kontrol edilmeden test edilmeden google playde yayımı..Çin işi gibi görünmeleri.

@06 Haz 2012 16:11 keşke ayfon u düzgün yazsaydın. dikkate alırdım

@06 Haz 2012 16:11 HANGİ TELEFONU KULLANIYORSUN VE HANGİ PC Yİ

@06 Haz 2012 16:11 önce bir iphone yazmayı öğrenseydin de sonra yorum yapsaydın. bu yaptığın yorumlar da senin deyiminle "5 para etmez"

@06 Haz 2012 16:11 hocam ayfon değil iphone önce bunu düzeltelim sonra teknik bilgi ver bizlere daha güvenilir olur..! Ayfon değil Afyon yada iphone.. ikisinden biri lütfen..

@06 Haz 2012 16:11 Ne android ne ios ne de windows mobile birbirinden üstün değil. Kime neye bu kızgınlık bilemiyoruz tabi ki fakat herkes ihtiyacı doğrultusunda temin ediyor mobil cihazını. Bu noktada HTC Sensation kullancısı olarak yani bir Android kullanıcısı olarak 26 saatte bir şarja takıyorum cihazımı ki piyasadaki büyük ekranlı ( 4.3" ) akıllı telefonlardan birisi ve veri dolaşımım hep açık. Bunun harici ofiste 3 kişi iphone 4g kullanıyor ve en fazla gidenin şarjı 15 saat gidiyor, yine aynı şekilde veri transferi açık. Android'deki çoklu görev ve iOS'daki çoklu görevi karşılaştırmak bisiklet ile otomobili kıyaslamaya benziyor. iOS sadece belirli uygulamalarda çoklu görev desteği verirken, Android'de cihazın donanımı gittiği yere kadar yüklü olan tüm uygulamaları aynı anda çalıştırabilirsiniz. Ayrıca Android işletim sistemindeki adresleme iOS dahilideki teknolojiden çok daha üstün, teknik bilgi vermeye gerek yok araştırabilirsiniz. Bunun yanısıra Apple'in genel stratejisi itibariyle en aptal olanın bile kullanabileceği sloganını benimseyerek bütün cihazlarındaki basitlik ve kullanışsız arayüzleri bilmeyen yoktur. Çoğu kullanıcı ihtiyacı bu yönde olduğu için tercih ediyor zaten, bizi de bağlamaz. Çok uzatmak istemiyorum son olarak da; sağda solda duyduğunuz, okuduğunuz, kulaktan dolma bilgilerle, araştırmadan atıp tutmayın hiç bir konuda. Hayatınızın her alanında geçerli olabilecek, nacizane bir tavsiye. Saygılar.

@05 Haz 2012 03:54 SEN DAHA İ PHONE YAZMASINI BİLMİYORSUN İŞTE..sizin sorun telefonda değil genelde kullanıcılarda.bir androit kullanıcısı telefonundaki her sorunu kendisi halledecek seviyede sistem bilgisine sahiptir.telefonununun aşırı ısınmasının işlemcisinin çalıştığı anlamına geldiğini bilir.ve hiç ısınmayan bir telefonun gücünün o derece az olduğunu bilir.bir androit kullanıcızı hoşuna giden müziği kimsseden istemz çünkü kendi imkanları ile istediği gibi indirip istediği gibi işleyerek istediği yerde zil sesi olarak ayarlayabilir..biz senin deyişinle ayfon kullanıcızı adını bile yazamadığı telefonuyla müzik paylaşımı bile yapamadığı için yanında bir tane de laptop taşır.onun için bilir laptopmu hızlı telefonu mu diye.androit kullanıcızı laptopun hızı ile ilgilenmez çünkü ihtiyacı bile yoktur bir bilgisayara...Bir i phone kullanıcısı telefonu ısınmaya başladığında telefonunu kendi haline bırakır soğuması için,fakat androit kullanıcısı önceklikle sistem bilgilerine bakar,aktif uygulamaların gerekliliğine bakar.olmadı telefonunun saat hızını değiştirir.ama telefonu elişnden bırakmaz çünkü bilir ki o telefon kendisini yarı yolda bırakmaz..bir i phone kullanıcısı kısıtlıdır ama androit kullanıcısı sınırsız dır.Androit çalıştığında ısınır belki ama i bhone maddi anlamda sıcaktır alanın cebini o şekli ile yakar..SON OLARAK ANDROİT ÜCRETSİZDİR. SEN NE ZAMAN İOS YAZILIMINA PARA ÖDEDİN ...TELEFONU AYRI İŞLETİM SİSTEMİNİ AYRI MI ALIYORSUNUZ SİZ İ PHONE DA...neyse bu iş uzar da gider..tipik i phone kullanıcısı

ee sonuç ayfon mu alalım senin dediğin üzre gardaş

@09 Haz 2012 19:56 Türkçede karekter kullanmanın neyi kötü?

@11 Haz 2012 16:19 Adam htc onex modeli için sıkı i kullanımla pil ömrünün 2 saat gittiğini söylerken yalanmı söylüyor.hadi o yalancı diğer tüm kullanıcılardamı yalancı?Örnek pil ömrü üzerine ama anlatmak istedğim naçizane fikir, okuduğunuza inanmanızdır. Ateşin yakıcı olduğunu öğrenmek için elinizi ateşe sokmanıza gerek yoktur. Hayatınızın her alanında uygulayabileceğiniz güven sorunları hakkında bir tavsiye.Yazımda hiçbir bilgi kulaktan dolma olarak yazılmamıştır. Derleme niteliğindedir.Gene örnekle açıklıyım çoklu görevleri eleştirmen üzerine örnek o olsun;chip online test sonuçlarına göre yazılmıştır.Yani dediğin gibi çoklu görev bulmada onlar zorlanmamışlar 150 adet uygulama bulmuş ve çalıştırmışlar.Bu düzeyde laptoplarla kıyaslanılacak bir düzey diyorlar.sen htcni 26 saate bir şarz ederken 2-6 saatte şarz edenleri görmezdenmi gelelim?(Genel çoüunluk)

4.0 en kötü yanı rehberi bölmüşler eyer bunada bir çözüm gelirse seviniriz

samsung galaxy serisinde hangi telefonlara android güncellemesi geliyor? ben galaxy w almayı düşünüyorum ama androidi 2.3 ben en kötü 3.2 istiyorum

@05 Haz 2012 14:33 3.2 sadece tabletlere gelen bir Android sürümüdür. Galaxy W'e ICS gelmeyecek, üzgünüm. Ama siz yine de başkalarının yapmış olduğu proje ROM'ları yükleyebilirsiniz.

@05 Haz 2012 14:33 özel yapım romlar zaten kurumsal romlaradan daha iyi,özelleikler acısından daha esnek...

açıkcası ios yazılım ile androidi kıyaslamak tamamen boşa uğraş. ios parasını hakedecek işleri önünüze koyarken android kimi uygulamalarının ios ta olanıyla aynı olmasına karşın performans eksikliğiyle dikkat çekiyor. şu bir gerçekki Apple, yazılımının gücünü çok iyi biliyor ve kozunu ona göre oynuyor. Elbette ki çok sorunu var diyebiliriz ancak androidle kıyslanacak kadar değil.

Arkadasim sen rakip bir firmada calisiyorsun veya iphone kullaniyorsun yada ucuz bir android telefonun var. Biraz para ver benim gibi nexus al sonra konus. Android 4.0 kullan sonra bu yazdiklarini bir daha oku. Ben 4s imi satip nexus aldim. İphone 5 para etmez. Android kullanan kesinlikle ios kullanmaz kullansa bile emin ol tekrar androide donus yapar. Onun icin birde iyi yonlerine bak. Benim bu 5. Androidli telefonum ve emin ol kesinlikle o kendi kendine bile bluetoot ile bile paylasim yapmayan o ioslu telefona para bile vermem. Unuttunuz mu zamaninda symbianli telefonlara verdigimiz paralari. İyiki varsin android.

acikcasi anlatilan ve inceledigim kadariyla bu ozelliklerim bir cogu eger galaxy tab 8.9 (vb. android 3.0+ olanlar) kullandiysaniz bunlar android 3.2de de vardi ama evet mutlaka yenilikler var fakat Android 3.0 isletim sistemleri icin buyuk degisiklik, super farklar olacagina inanmiyorum...

acikcasi anlatilan ve inceledigim kadariyla bu ozelliklerim bir cogu eger galaxy tab 8.9 (vb. android 3.0+ olanlar) kullandiysaniz bunlar android 3.2de de vardi ama evet mutlaka yenilikler var fakat Android 3.0 isletim sistemleri icin buyuk degisiklik, super farklar olacagina inanmiyorum...

Androdin tasarımı bile berbat düzeyde. Rakip firmada felan çalışmıyorum hem iphone 4 hem ipad 2 hemde galaksi s2 mevcut. Androidin küçümsenmeyecek kadar güzel özellikleri de var ancak, ios tan aldığınız hazzı androidde alamıyorsunuz bu bir gerçek. aynı işlemcileri kullanan androidli bir telefon ile iphone kıyaslaması yapsan gerk dokunmatikte gerekse performasta arada büyük farklar olduğunu görüyorsun. Samsung canavar gibi cihazlar yapmasına karşın elinin altındaki bada yazılımını geliştirse performans eklemeleri yapsa en azından bir ios gibi özellikler sunsa, eminim apple cihazlarına yönelen de olmayacaktır. bluetoth, flash player gibi eksiklikleri olmasından dolayı zaten millet androide yöneldi.

@12 Haz 2012 17:41Düşüncene Saygı duyarım fakat yanlış bir düşünceye sahipsin, Çok Kısa birşey söyleyeceğim İOS Cihazları Kullanmıyorsun O Seni Kullanıyor.

Siz neyin peşindesiniz s7 alın da görün

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play