Android sırları ortaya çıktı!

Android hakkında Google'ın sır gibi sakladığı bilgiler, tüm çabalara rağmen açığa çıktı!

Android sırları ortaya çıktı!

Oracle'ın Google'a açtığı dava Android platformuyla ilgili de bazı önemli bilgilerin ortaya çıkmasına neden oldu. Bloomberg'de yer alan habere göre Oracle avukatı Annette Hurst, Google'ın mobil platformunun piyasaya sürüldüğü ilk günden bu yana 31 milyar dolarlık bir gelir ve toplamda 22 milyar dolar kar elde ettiğini ifşa etti. Android'in ulaştığı bu rakamların ise çoğunlukla Android telefonlarda gösterilen reklamlar ve Play Store'un gelirlerinden kaynaklandığı belirtildi.

Mobil platformlar üzerindeki kazanımlarını bir sır gibi saklayan Mountain View merkezli firmanın mahkemeden söz konusu bilgilerin duyurulmamasını talep ettiği de ortaya çıktı. Oracle avukatının bu bilgiyi bir Google yetkilisinden edindiğini belirten firma bu gizli dokümanların yalnızca avukatlar tarafından bilinebileceğini ve asla açıklanmaması gerektiğini iddia ediyordu. Google, ayrıca böyle bir ifşanın firmanın işleri üzerinde belirgin bir olumsuz etkisi olabileceğini de bu talebinde ifade etmişti.

Oracle ve Google arasında yıllardır süregelen bu anlaşmazlığın temelinde Oracle'ın Android'in gelirlerinden pay talep etmesi yer alıyor. Google'ın mobil platformunun geliştirilmesi sürecinde Oracle'a ait Java yazılımından yararlandığı biliniyor. Google, Java kullanımı için herhangi bir ücret ödemek zorunda olmadığını iddia etse de, Oracle 1 milyar doları aşan bir faturada ısrarlı görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Bu Oracle ne ya? Sen hayırdır koskoca Google'a horozlanıyorsun? Google bu Google boru mu.

@23 Ocak 2016 14:18 şu dünyada emin ol hiçbir firma Oracle ın kendisine horozlanmasını istemez

@23 Ocak 2016 14:18 Cehaletin daniskası. Android in temelinde java mimarisi var. Java da oracle ait bir yazılımdır

@23 Ocak 2016 14:18 Oracle mi ne ??' Java nın sahibi o android Oracle nin programı Java ile yazılıyor

@23 Ocak 2016 14:18 'yı İlber Ortaylı'ya havale ediyorum :D

google tam bir sivrisinek. Apple ve Micosoft bence bu haşareyi silsin bu dünyadan. Bi süre android lg g3 kullandım. lanet olsun reklamına, app store. bütün oyunların arasına reklam giriyor. internette değil reklam afişlerinde geziyorsunuz ve hiç bir uygulaması kararlı çalışmıyor. kaç GB ram ne kadar güçlü işlemci koyarlarsa koysunlar koşuşmuş sisteminin içinde bi işe yaramıyor.

@23 Ocak 2016 14:23 Aradığım kafayı buldum..!!! Evet evet bundan, tam bundan istiyorum ben..!!!!

@23 Ocak 2016 14:23 Hocam beğenmiyorsan kullanmazsın olur biter.!!! Ne bu Google düşmanlığı ne bu karalama kampanyası?? Kusura bakma da sen beğenmedin diye 1,5 milyar insan Google'dan vazgeçmez boşa hayal kurma..!!!!!!!

@23 Ocak 2016 14:23 Senin ruhsal sorunların var doktora gitmelisin... Google sana ne yaptı? Neyin öfkesi neyin kini bu ya??

@23 Ocak 2016 14:23 Sen kendini çok zeki mi sanıyorsun? Çok biliyorsan sen yaz lan işletim sistemi.!!

@23 Ocak 2016 21:35 Gercekten guzel olur. Icki, sigara ve hic bir kimyasalin etkisine maruz kalmadan kafa guzel gezmek cok degisik bir deneyim olmali.

@23 Ocak 2016 14:23 hocam bunun için kesinlikle kırdırmanız gerekiyor yoksa sizinde anlattığınız gibi kesinlikle kullanılmaz.. reklamdan geçilmiyor lanet olası android.

@23 Ocak 2016 14:23 Reklamlar işletim sisteminin bir parçası değil. İndirdiğin uygulamalar ücretsiz ise bu uygulamaları yazan ekiplerin para kazanabilmesi, uygulamalarını geliştirebilmesi ve hizmet vermeye devam etmeleri için o reklamlar hayati önem taşıyor. Reklamlar olmasa uygulamaları ve oyunları ücretsiz olarak kullanamayız.

Java ücretsiz bir dağıtıma sahip değil mi zaten. Neden ücret talep ediyor.

@23 Ocak 2016 17:07 Evet, Java dağıtımı ücretsiz ve açık kaynak. Ancak lisans sözleşmesinde (çoğu ücretsiz, açık kaynak projeler gibi) kullanıldığında kâr amacı gütmemesi, aksi durumlarda gerekli patent ücretlerinin ödenmesi gerektiği gibi bir durum söz konusu.

oracle'ye Apple sızıntı için kim bilir kaç milyon $ yedirdi...

Apple i tahmin edemiyorum 50milyar dolar.

Bende illuminati var sandım :S

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost