Android'li cebinizi güvenli modda başlatın!

Android'li telefonunuzu veya tabletinizi güvenli modda başlatmanın yolunu açıklıyoruz!

Android'li cebinizi güvenli modda başlatın!

Güvenli mod sayesinde açılmayan bilgisayarımızı açıp, sorunları yakından inceleme fırsatı bulabiliyoruz. Peki böyle bir işlev, Android'li telefonunuzda da var mı?

Cevap evet, Android'li cihazınızı güvenli modda başlatmanız mümkün. Bunun için telefonunuzu her zaman kapatırken yaptığınız şekilde, güç düğmesini basılı tutun ve bırakın. Şimdi "Kapat" seçeneğinin üzerine dokunun ve telefon, güvenli mod uyarısını gösterene kadar basılı tutun. Uyarı göründüğünde telefonunuzu güvenli modda yeniden başlatmak için Tamam'a dokunun.

Güvenli modda telefonunuza daha önce indirmiş olduğunuz uygulamaların hiçbirini çalıştıramayacaksınız. Güvenli modun etkin olup olmadığını ekranın sol altında görüntülenen "Güvenli mod" veya "Safe mode" ibaresi sayesinde anlayabilirsiniz. Bu mod sayesinde sorunların yüklediğiniz bir uygulamadan mı, yoksa Android'in kendisinden mi kaynaklandığını tespit etmeniz mümkün. Güvenli mod, tüm uygulamaları devre dışı bıraktığından, örneğin sadece Instagram uygulamasını devre dışı bırakmanız mümkün olmuyor.

Güvenli moddaki işiniz bittiğinde normal moda geri dönmek için, telefonu her zamanki gibi kapatın ve tekrar açın.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Her telefonda aynı mantıkta mı çalışıyor? Mesela, Custom Recovery gibi, recovery modunda telefonu açmak için (LG Optimus L5 için konuşuyorum) telefon kapalıyken Ses Kısma + Orta Tuş + Kapatma Tuşu'na telefon titreyinceye kadar basmak gerekiyor. Telefon titrediği gibi bırakıyorsunuz açılıyor fakat bu işlem samsunglarda çok başka. Bu konuda da bilgi verirseniz çok güzel olur, ayrıca Güvenli Mod'da imkânlarımız ne kadar geniş? Gerçekten merak ettiğim bir konu.

Bende yeniden başlat seçeneğinde çıkıyor :)

Ayrıca son olarak, ben kendi telefonumda yukarıdaki işlemi yaptığımda "Telefonu yeniden başlatmak için Güç Tuşu'na 3 saniye basılı tutun" uyarısı çıkıyor. Güvenli Mod tarzı bir uyarı almıyorum (LG Optimus L5)

Denedim malesef öyle birşey olmuyor

@23 Mayıs 2015 15:18 Beceriksiz

Xperia Z (C6602) de oluyor. Her üretici farklı kombinasyonlar ile bunu değiştirebiliyor, illa aynı şekilde olması beklenmemeli.

Tüm Android lerde var ve hepsi aynı mantıkla çalışıyor Custom Recovery nin çalışma mantığı farklıdır daha çok Custom rom yüklemeye yarar. bildiğim kadarıyla sadece samsung cıhazlarda ön yüklü olarak geliyor fakat sadece Reset ve yedekleme yapabiliyor ekstra yükleme için Custom Recovery kurmak gerekir ki buda biraz zahmetli root ve bootLoader kilidi açmak lazım ondan önce

Lg Optimus G'de oluyor. Normalde 900 MB civarı olan Ram kullanımı güvenli modda 500 MB

Galaxy s4 te olmadı yada ben beceremedim ;)

Bence kapama tuşuna basılı tuttuktan sonra yeniden başlatın altına güvenli mod koyulmalı. Gerçi bende windows Phone var wp da nasıl safe mode olacağını bilmiyorum.

Telefon açık iken güç tuşuna basılı tutun, çıkan yeni pencerede kapat yazısına basılı tutarsanız olacaktır????

MaxiPLUS5 için TURKCELL logosu olan açılış resmi çıkınca ses kısma tuşuna basın... bitti... çıkmak için kkapat aç...

Lg 3 çıkamıyorum güvenli mode devam ediyor

güvenli modda kaldı çıkmıyor ne yaptıysam olmadı

ya allah aşkına birisi yardım etsin

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir