Apple'ın parmak izi okuyucusu ne kadar iyi?

Apple'ın iPhone 5S'le birlikte sunduğu parmak izi sensörü, meğer o kadar da iyi değilmiş!

Apple'ın parmak izi okuyucusu ne kadar iyi?

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan ve çok yakında ülkemizde de satışa sunulması beklenen Apple'ın yeni gözdesi iPhone 5S, bilindiği gibi parmak izi sensörüyle birlikte geliyor. Peki, bu "yeni teknoloji" ne kadar iyi? Forbes yazarı Anthony Wing Kosner'e göre iPhone 5S'in parmak izi teknolojisi tam bir baş belası!

Anthony Wing Kosner, Apple'ın iPhone 5S'inde sunduğu parmak izi okuyucusunu denemiş ve hemen ardından da izlenimlerini paylaşmış. Kosner'ın deneyimlerine göre Apple'ın bu yeni teknolojisi, tam bir eziyet halini alabiliyor. Parmak izi okuyucusu yerine şifre yönteminin kullanım kolaylığı açısından daha etkili olduğundan bahseden Kosner, yaşadığı deneyiminde bu yeni "kolaylığın" aslında o kadar da kolay olmadığından yakınmış.

Farklı parmak izlerini kaydedebilen iPhone 5S, parmak izinizi kaydederken birden çok kez parmağınızı taramak için sizden aynı işlemi tekrarlamanızı istiyor. Üstelik taramanın onaylanması için bu işlemi, parmağınızı farklı açılardan tarayıcının üzerine yerleştirerek yinelemeniz şart. Zira böylece iPhone 5S, daha sonra parmağınızı herhangi bir açıdan sensöre dokundurduğunuzda parmak izini hemen tanıyabilecek ve sizi "uğraştırmayacak". Fakat Kosner'in de söylediği gibi, parmak izinizi onaylatmak için ilk etapta bir hayli uğraşmanız gerekiyor. Üstelik sonrasında da, parmak izini okutmak, Kosner'e göre o kadar kolay olmuyor.

Bakalım iPhone 5S'in bu yeni özelliği, ülkemizde satışa sunulduğunda nasıl tepki alacak...

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Toshiba G900 kullanıyordum birkaç sene önce. Kayar klavyesi vardı, klavyeyi kaydırdığınızda arkada bulunan parmak izi okuyucuya ulaşıyordunuz. Telefonun kilidini açabiliyor, her ayrı parmağa program atayabiliyordunuz. Mesela işaret parmağını geçirince hesap makinesi, orta parmağı geçirince resim galerisi, yüzük parmağını geçirince takvim gibi. Hala o kadar işlevsel bir parmak izi okuyucu göremiyorum telefonlarda. Bahsettiğim telefon 2007 üretimi.

Bu muydu yani 5s i o kadar iyi yapmayan, bu muydu baş belası olan? Uğraşacağınız en fazla 2 dakika, haber yapmaya değmezdi

Apple Farkı(!)

Apple beyin yaptığı bu yeniliği(?) Motorola Atrix'de yıllardır kullanıyoruz zaten ki o kadar da uğraştırmıyor ve oldukça pratik.

@17 Eki 2013 11:42 haklısın. şu anda xperia s kullanıyorum ama atriximin verdiği tadı alamıyorum. yesinler milleti yenilikmiş gibi...

Kosner midir nedir! Saçmalamış! Ayar yaparken 2 dakika uğraşacaksın sonra bir daha o ayarla hiç uğraşmadan rahat edeceksin! Bırak da o ayar biraz zor olsun. Ne var yani bunda? Ama şu var ki bu asla yeni bir şey değil. Toshiba telefonlarda (Windows) yıllar önce vardı, yakın zamanda da Androidli Atrix'te vardı.

11:24 iyi oldugunu kim söylediki zaten hikaye.ayrıca bu telefon parmak izi olayını çok vurgulamıştı heralde haber olacak.

motorola atrixdekiyle bunun aynı olduğunu sanan gerizekalı cahiller var hala ben bir şey demiyorum.

@17 Eki 2013 14:07 açıklada farkını öğrenelim. Madem yorum yapıyorsun açıklamasınıda getir.

@17 Eki 2013 16:02 Daha önce çıkan Toshiba ve Motorolla da parmak izi okuyucusu tıpkı laptoplardaki gibi parmağınızı yukarıdan aşağıya hareket ettirerek çalışan bir sistemdi. Farklı şekilde dokunuşları algılayamıyor sadece okuttuğunuz şekilde tekrar edilmesini istiyor. Ancak apple'ın okuyucusu 500dpi lık bir sensor barındırıyor. Buda aynı parmağınızı farklı şekillerde bile sensor üzerinde tutsanız, daha hızlı ve daha az hatayla okuma fırsatı veriyor. Umarım açıklayabilmişimdir.

Boşuna uğraşmayın forever apple. İphone bu teknoloji sunmasa haber bulamayacaktiniz

Bugün 11:27 Aynen Apple Farki! Yillardir Var Olan Teknoloji'leri Size Giydire Giydire Farkli Yapiyor!

Apple'ı gömde nasıl olursa olsun..

kör ölür ela gözlü olur :D bu işler böyledir

Bu kadar olur ayar yaparken uğraşacağınız 10 dakika apple da android 'deki gibi her ay format atma derdi de olmadığına göre bence hiç dert değil.apple fan boyu demeyin telefonum xperia z

Yıllardır olan teknolojiyi giydiren samsungtur. Telefon sesli foto cekebiliyormus 2009 da zaten vardı bu özellik . Jb yap iphone a istedigini yaparsın parmak izi okuyucuyla

Kedi uzanamadığı ciğeri mundar edermiş

@17 Eki 2013 20:37 Forbes'teki adam o ciğerden tonlarca alır bence

Gayet te kolay oluyor ilk kayıt 5-10 saniyeden daha uzun sürmüyor yani ben kullanıyorum çok memnunum

bilgisayarımda parmak izi sensor u var. sürekli sensor u kullandığım için bazı şifrelerimi gerçektende unuttum:D sensor bozulur ise şifre konnusunda biraz uğraşmam gerekecek.

Arkadaşlar eğer motorolla atrix ve konusu geçen toshiba telefonun parmak izi okuyucularını incelerseniz iphone daki gibi parmağınızı herhangi bir yönde sabit tutarak okumadığını, kayarak okutma yaptığını göreceksiniz. Ayrıca parmak izli diğer iki telefonda da parmağınızın yanlarını değil sadece ortasını okutma işlemini tanıtmak bile, iphone da ki işlemden daha kısa değil.

Iyi sallamis. Bende iphone 5s satin aldim yazidaki gibi abartili bir durum yok gayet rahat bi sekilde parmak tanitilabiliyor ve kullanilabiliyor. Adamlar is olsun diye yazmislar bu yaziyi

bunlar zaten apple düşmanı ne yapsa yaranamaz bişey süpr de olsa eleştirirler kötü diye çekemeyen insanlar bunlar adam parmak okutmakdan aciz yazmış oraya üzeniyor sanki hergün yapacak 10 sniyesine alacak 1 kez yapacak iş ola konuşuyorlar

Apple yanlış sensör seçti o sensör artık kullanılmıyor... kolayca aldatılır...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir